Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam

 

dysk kilka m-cy leżał w szufladzie

dziś stwierdziłem, ze włożę go do nowego kompa - z tym, że najpierw chciałem zgrać z niego rzeczy

podłączyłem go przez kieszeń do laptopa - miałem mega wolny transfer podczas zgrywania - po zgraniu kilku MB nagle dysk przestał być widoczny w systemie

nie widać go ani przez kabel sata ani przez zewnętrzną kieszeń

 

wdpvdp3w56yc.jpg

 

Link to post
Share on other sites

dobra ...

w zarządzaniu komputerem => zarządzanie dyskami 

jak widać na zdjęciu dysk był jako niezainicjowany

zainicjiwałem go jako bodaj 'mbr'

następnie sformatowalem

straciłem niestety wszystkie dane - szkoda mi zdjęć przede wszystkim

soft Cruciala storage executive widzi stan dysku jako 'dobry'

przełożyłem dysk do nowego kompa - bez problemu zainstalowałem nowy system

 

48l2npfze16n.jpg

Link to post
Share on other sites

Format to nie koniecznie utrata zdjęć - jeśli zrobiłeś szybki format to 'wycięło' tylko nagłówki - same zdjęcia były do odzyskania.

Jak zrobiłeś pełny format to koniec.

To tak na przyszłość... :)

 

jakiś szybki sposób by to sprawdzić ??? :)

wcześniej były 2 partycje

jak zrobiłem to co opisałem powyżej to utworzyło mi nową partycję i ją sformatowałem - chyba 'szybki' format

Edytowane przez armi3
Link to post
Share on other sites

puść minitool partition recovery i zobacz czy znajdzie jakieś partycje. 

 

Możesz też wcześniej przejechać Easeus data recovery free i zobaczyć czy są tam jakieś pliki. 

 

Nie nagrywaj tam żadnych plików, jeśli zrobiłeś tylko szybki format, to dane nadal tam są (to co zostało), ale musisz się śpieszyć, bo TRIM może zacząć działać, jeśli SSD jest włączony... 


ogólnie SSD potrzebują zasilania, bo jak nie będą go mieć, to dane mogą zacząć uciekać po kilku miesiącach. ważna jest tez temperatura, dla SSD, trzymanego bez prądu, lepiej aby był w zimnym i suchym pomieszczeniu, im zimniej, tym lepiej dla danych (kilka worków + ryż + lodówka), ale trzeba ostrożnie się obchodzić, zaraz po wyjęciu, aby się nic nie skropliło na PCB i nie doszło do zwarcia. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Mam dwa dyski ssd zewnętrzne w obudowach i są bardzo rzadko używane i nic nie tracą danych.

Bo to nie jest norma. Ktoś gdzieś pisał, że trzymał kilka lat w szufladzie i nie było problemów, a innym po paru miesiącach coś zniknęło.

Link to post
Share on other sites

głównym czynnikiem jest rodzaj technologii MLC, TLC i QLC (są też różnice względem producenta, litografii itp) i później temperatura w jakiej były trzymane kostki NAND + czas. 

 

Im zimniej tym lepiej dla danych, jeśli były w słońcu, to już po kilku, kilkunastu tygodniach mogą być problemy (zależy od typu kostek i mocy algorytmów korekcji błędów w konkretnym SSD).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...