Skocz do zawartości

Potrzebuje zrobić most radiowy wifi


Recommended Posts

2 sztuki Ubiquiti M5 https://www.ceneo.pl/10630267 . Najlepiej brać coś w paśmie 5 GHz. Pasmo 2,4 GHz jest mocno zaśmiecone. Do tego zaciskarkę, jakieś elementy montażowe, wkręty, opaski do spinania kabli, trochę skrętki i garść RJ-45. Zastanów się, czy nie taniej i lepiej jest położyć kabel bezpośrednio między tymi budynkami.

Edytowane przez benutzer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

50m to bardzo mało, pewnie jakieś podstawowe anteny kierunkowe za kilkadziesiąt pln za 2szt by wystarczyły dla przyzwoitego transferu. Telefon mi w pracy łapie wifi z odległości 150-200m na otwartej przestrzeni, ale to już prawie nie działa.

Link to post
Share on other sites

Miałem identyczną sytuację. Łączyłem dwa domy pomiędzy którymi jest właśnie ok. 50m. Sprzęt ustawiony był w obu wewnątrz domu na parterze jednego niedaleko okna, oraz na piętrze w drugim domu również przy oknie. Zbudowane wszystko w bridge routerami Tenda fh301, które mają dość porządną moc wifi (3 anteny +5dB). Mogłem ruszać routerem u siebie w domu (tym na piętrze) i obserwować zmiany mocy odbieranej na drugim routerze (zdalnie kontrolowałem). Otóż tu miało znaczenie wszystko, łącznie z tym ile cm od ściany / okna stał router, oraz to jakie to było okno (nowe, plastikowe które ma w standardzie metalizowane powłoki). Jakość spiętego połączenia była mierna / dostateczna - można powiedzieć, że był to koniec granicy sensowności zestawiania takiego połączenia. 

Zestawiałem też drugie połączenie w inną stronę antenami zaproponowanymi w drugim poście - właśnie Loco M5. odległość ok. 200m, z tym, że brak wizualnego kontaktu pomiędzy punktami - pomiędzy dokładnie po środku stał... dom ;) Ze względu na tę przeszkodę połączenie nie spinało się idealnie, ale tu jeszcze był spory zapas mocy. W jednym domu wstawiona była antena wewnątrz, jednak za zwykłym, starym podwójnym oknem ze starą szybą. W drugim próbowałem w domu, ale tłumienie na szybie nowego typu było zbyt duże. Nie wiedziałem jeszcze wtedy, że to szyba daje taki efekt (czasem większy od ściany) i nie próbowałem przez ścianę. Ostatecznie przeciągnąłem kabel na balkon i antena tam wisiała na zewnątrz. Oczywiście w takim przypadku kabel był ekranowany. Łącznie przez 2,5 roku wystąpił jeden (1!) problem z anteną, która najprawdopodobniej się przywiesiła i zwykły restart wystarczył. Bezproblemowo w każdych warunkach - i ulewy, i słońca, i mrozu po -28 stopni. Routery Tenda nie były takie bezproblemowe i co jakieś 2 - 3 miesiące trzeba było restartować. 

 

Oczywiście spięcie tego Loco M5 może wydawać się nieco na wyrost, ale na prawdę może to zapewnić bardzo dobrą transmisję danych, umożliwi wystawienie sprzętu na zewnątrz i będzie niezawodne. 

 

Swego czasu eksperymentowałem też trochę z podmianą routerowych anten wbudowanych na większe, z większym zyskiem. Wymiana Asusowych 3/5dB na 9dB nie dawała praktycznie nic zauważalnego...

 

ps. chyba jeszcze gdzieś mam te anteny... jak byś był zainteresowany to priv. Zdemontowałem bo w końcu wykopałem 180m rowu i wrzuciłem kabel z internetem do niego ;)

Edytowane przez chemik333
Link to post
Share on other sites

2 sztuki Ubiquiti M5 https://www.ceneo.pl/10630267 . Najlepiej brać coś w paśmie 5 GHz. Pasmo 2,4 GHz jest mocno zaśmiecone. Do tego zaciskarkę, jakieś elementy montażowe, wkręty, opaski do spinania kabli, trochę skrętki i garść RJ-45. Zastanów się, czy nie taniej i lepiej jest położyć kabel bezpośrednio między tymi budynkami.

Podaj mi link do  kabla akurat w tym zielony jestem , chyba  puszcze górą

 

Dzieki za wszystkie posty :)

Edytowane przez wiwat
Link to post
Share on other sites

Cat 5e. lub cat 6. Ekranowany folią i siatką. Zapewne najlepiej SF/UTP, lub S/FTP Tu masz info z rozszerzeniem wiedzy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%99tka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%99tka_ekranowana

 

Ja bym to zrobił przez dodatkowe patchpanele zamocowane wewnątrz domów i obowiązkowo podpięte do prawidłowo działającego uziemienia. Z patchpaneli puściłbym już sygnał zwykłym patchcordem do urządzeń lokalnych.

O konieczności prawidłowego uziemienia masz info w drugiej części drugiego linku. 

Warto też poszukać kabla który by miał odporność na warunki atmosferyczne.

 

Jeżeli chciałbyś to jednak zakopać i nigdzie po powierzchni bez przykrycia by nie biegło (od razu w budynek by właziło) to musisz zadbać dodatkowo o wytrzymałość na warunki podziemne - takie kable są dodatkowo tak opisane. 

Link to post
Share on other sites

Puściłem kabel Kabel zew. żel kat.5e F/UTP 4x2x0,5 Bilan w w rurce plastikowej górą

 

Świetny wybór kabla.

Serio? To opisz jak zmieniły się zabezpieczenia przeciwprzepieciowe.

Proszę Cię..... szanujmy się..... to są podstawy..... https://lmgtfy.com/?q=zabezpieczenie+przeciwprzepi%C4%99ciowe&s=a

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...