Skocz do zawartości

Jaki monitor wybrać do 1750 PLN?


Recommended Posts

Witam szukam monitora 27 cali WQHD w przedziale 1250-1750 PLN jest tego tyle że już sam nie wiem na jakiej matrycy aktualnie mam benq G2220HD i jest TN. Monitora przeważnie używam do gier czasami jakiś film no i coś poczytam w necie od czasu do czasu. Zastanawiałem się i dalej jestem głupi i nie wiem na jakiej matrycy wybrać czy zostać przy TN czy przejść na IPS czy jak to mówią iść pomiędzy z VA.

Proszę o pomoc i jakieś podpowiedzi.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

 

Kruchy

 

 

Link to post
Share on other sites

Cokolwiek wybierzesz (VA bądź IPS) będzie to skok jakościowy względem TN.

 

Jeśli idzie o VA 27" 1440p to do wyboru masz praktycznie same matryce z odświeżaniem 144Hz lub więcej, więc przydałoby się mieć dość mocny sprzęt, aby mógł zapewnić Ci wysoki fps przy takiej rozdzielczości. Pytanie czy chcesz się w to pchać czy jednak wolisz standardowe 60Hz?

Do tego spora część tychże modeli jest zakrzywiona, a nie wiem jak zapatrujesz się na tego typu ekrany.

 

Na moich doświadczeniach z jednym z Optix-ów od MSI mogę powiedzieć, że kolory są wręcz cukierkowe, chyba nawet aż za bardzo. Kontrast i czerń - jak to w VA - wysoki i głęboka. IPS (a już tym bardziej TN) leży i kwiczy pod tym względem. Smużenie? W grach nie zaobserwowałem na tyle znaczącego, by mi to przeszkadzało. niemniej jednak przeglądając internet w niektórych przypadkach, scrollując strony w górę/dół, pojawiają się smugi za czcionkami/kolorami i to mimo wyłączonego trybu zwiększania responsywności. Dodatkowo sama ostrość obrazu pozostawia nieco do życzenia. W grach zbytnio to nie przeszkadza, ale przy pracy z tekstem już może. Tanie zakrzywione ekrany mogą niestety cierpieć na tę przypadłość.

 

Nie wiem czy VA można określić jako coś 'pomiędzy' IPS a TN. Ja bym raczej powiedział, że VA jest tak samo dobra jak IPS w zależności co kto oczekuje od monitora, bo oba warianty mają wady i zalety.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...