Skocz do zawartości

Problem 5700xt


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez FranzMoritz,

Recommended Posts

Witam, mam problem. Mianowicie Poprzednio miałem gigabyte rtx 2060, lecz nie spełniał moich oczekiwań. Zwróciłem go i dopłaciłem do radka 5700xt nitro+ SE. I tu pojawia się problem, Gry przy większych obciążeniach się wysypują, typowy ponoć black screen. Myślałem, że to przez sterowniki, już zacząłem zabierać się za zwrot, ale tak sobie zacząłem, gdybać czy to przypadkiem nie będzie problemu z PSU ( posiadam https://www.x-kom.pl/p/364862-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-vero-l2-600w-80-plus-bronze.html). Jestem mega laikiem, dlatego zwracam się po pomoc. 

 

Cały zestaw:

MOBO Aorus Elite B450

CPU 2700x

GPU 5700xt nitro+ SE

ram hyper x 16 gb 3200 mhz

PSU W/W

 

 

Link to post
Share on other sites

W jakich grach pojawia się black screen? Sterowniki najnowsze? 20.1.3?

 

Dobrym pomysłem byłoby wyczyszczenie sterowników po GeForsie, a najlepiej format i instalka na świeżo. Jeśli to nie problem.

COD, Metro Exodus, Borderlands 3. Dodatkowo, lol, w którego sobie pykam wieczorkami działa niestabilnie, skoki od 100 do 144. Sterowniki były czyszczone za pomocą DDU. Aktualne stery radka to zalecane 19.12.2 Czytałem, że ponoć najnowsze są jeszcze bardziej niestabilne, dlatego nie aktualizowałem.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, u mnie wszystko działa, sterowniki 20.1.3. W AMD też nie pracują małpy, żeby kolejne sterowniki były mniej stabilne, nie warto wierzyć we wszystko co się wyczyta w internecie.

 

Jaki monitor? 

 

ja bym zrobił świeżą instalację wszystkiego jeszcze przed zwrotem i zainstalował wszystko najnowsze, default/auto.


co do zasilacza, to nie wiem, niech się fachowcy wypowiedzą, ale mocy na pewno mu nie brakuje.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, u mnie wszystko działa, sterowniki 20.1.3. W AMD też nie pracują małpy, żeby kolejne sterowniki były mniej stabilne, nie warto wierzyć we wszystko co się wyczyta w internecie.

 

Jaki monitor? 

 

ja bym zrobił świeżą instalację wszystkiego jeszcze przed zwrotem i zainstalował wszystko najnowsze, default/auto.

co do zasilacza, to nie wiem, niech się fachowcy wypowiedzą, ale mocy na pewno mu nie brakuje.

 

Wiem, ale na najnowsze też miałem było to samo i dla sprawdzenia spróbowałem, te starsze i po prostu przy nich zostałem póki co. Monitor iiyama black hawk 25". 

Link to post
Share on other sites

Spróbuj może podłączyć 2 osobne kablei pci-e do gpu. Wiele producentow psu tak zaleca podłączanie pojedynczego gpu.

 

Ogólnie problem może leżeć wszędzie. gpu, psu, płyta, ram itp. Na gpu załóż kaganiec na power draw 180W(standardowo może i nawet ~250W czy coś podobnego) to pośrednio da mniejszy stres na gpu/psu.

 

Możesz też sciagnac hwinfo 64, tam zniz czestotliwosc probek odczytu z sensorow na z 2000 na 100ms i start logging. Możliwe ze nawet w sofcie wykaże, że linia 12V niebezpiecznie nisko spada, lub 3.3, 5V, bo one w tym psu są powiązane.

Edytowane przez dragzor
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spróbuj może podłączyć 2 osobne kablei pci-e do gpu. Wiele producentow psu tak zaleca podłączanie pojedynczego gpu.

 

Ogólnie problem może leżeć wszędzie. gpu, psu, płyta, ram itp. Na gpu załóż kaganiec na power draw 180W(standardowo może i nawet ~250W czy coś podobnego) to pośrednio da mniejszy stres na gpu/psu.

 

Możesz też sciagnac hwinfo 64, tam zniz czestotliwosc probek odczytu z sensorow na z 2000 na 100ms i start logging. Możliwe ze nawet w sofcie wykaże, że linia 12V niebezpiecznie nisko spada, lub 3.3, 5V, bo one w tym psu są powiązane.

Teraz jeszcze odpaliłem sobie OCCT, mem test robiony jest bez żadnych błedów, przynajmniej przy 10 min sesji, natomiast przy PSU test, wywala praktycznie po sekundzie, czarny ekran, urządzenia usb odłączone, na mobo migają na przemian diody cpu i dram, a pamięci zbijane są z 3200mhz na 2400mhz

Link to post
Share on other sites

Teraz jeszcze odpaliłem sobie OCCT, mem test robiony jest bez żadnych błedów, przynajmniej przy 10 min sesji, natomiast przy PSU test, wywala praktycznie po sekundzie, czarny ekran, urządzenia usb odłączone, na mobo migają na przemian diody cpu i dram, a pamięci zbijane są z 3200mhz na 2400mhz

W takim razie masz odpowiedź. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-550w-ssr-550fx-1483167/?gclid=EAIaIQobChMIpZL_2LCe5wIVBKoYCh0wVQlgEAkYASABEgJsk_D_BwE

 

ten jest jeszcze polecany - sam mam, tylko kupiony za 300.

 

To i tak dobrze się skończyło, odpukać. Masz jeszcze gwarancję na tamten zasilacz? Karta weźmie maks 250 W, procesor 100 W przy dużym zaokrągleniu.

 

W sumie tak działają serwisy, jak nie format, to zasilacz, a jak nie to wymieniamy wszystko, na początek płytę główną - no i działa. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O nie, a ja mam 550W. A używane jest gdzieś 350-400 max i co teraz?

A tak na serio, autorze - cieszymy się, że znalazłeś rozwiązanie problemu. A tak z ciekawości co było nie tak z 2060?

Bo grasz w HD, 75Hz, prawda?

Chociaż wiadomo - nie ma czegoś takiego jak za mocna karta graficzna.

Powodzenia z Radeonem, zdrowia i szczęścia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spróbuj może podłączyć 2 osobne kablei pci-e do gpu. Wiele producentow psu tak zaleca podłączanie pojedynczego gpu.

 

Ogólnie problem może leżeć wszędzie. gpu, psu, płyta, ram itp. Na gpu załóż kaganiec na power draw 180W(standardowo może i nawet ~250W czy coś podobnego) to pośrednio da mniejszy stres na gpu/psu.

 

Możesz też sciagnac hwinfo 64, tam zniz czestotliwosc probek odczytu z sensorow na z 2000 na 100ms i start logging. Możliwe ze nawet w sofcie wykaże, że linia 12V niebezpiecznie nisko spada, lub 3.3, 5V, bo one w tym psu są powiązane.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym kagańcu? Pożyczyłem od kumpla zasilacz, który wstawiałem wyżej i jest to samo, dodatkowo zauważyłem, że w OCCT w zakładce moc widnieje tylko procek. 

Link to post
Share on other sites

Black Screen na Navi to bardzo częsty przypadek i w 90% związany jest ze sterownikami, które w dalszym ciągu leżą na całej linii!

 

Od siebie polecam zastosować się do poniższych porad, które w dużym stopniu niwelują problemy z BS na Navi. 

 

 

 

 


1. Go into the Motherboard Bios and make sure you have the recent AGESA/Bios update for your mainboard installed.

 

2. Very important: Make sure you select the PCI Express 3 interface. A lot of people had issues when the setting is on Auto or PCI Express 4. It seems that Windows doesnt know what to do under load when the setting is on Auto/PCI Express 4.

 

3. Very important: Always make a clean install of the Adrenalin Driver. Install and run DDU (Display Driver Uninstaller). After that install the newest driver 

 

4. If fix Nr. 3 didnt work for you try to install the driver via Windows Device Manager/Windows Update after you ran DDU.

 

5. EXTREMELY IMPORTANT: DO NOT USE MSI AFTERBURNER. DONT LET IT RUN IN THE BACKGROUND. DONT EVEN OPEN IT! (Credits to reddit User zqz110110)

 

6. EXTREMELY IMPORTANT: DO NOT RUN ANY CPU, GPU MONITORING SOFTWARE IN THE BACKGROUND AT ALL! IF YOU WANT TO SEE FPS, USE STEAM, UPLAY, ORIGIN etc. They all conflict to the new RDNA architecture. (Credits to reddit User zqz110110)

 

7. Disable Freesync. Disabling this option fixed a lot of game crashes for people.

 

8. Disable Anti-Lag. Same as Nr. 5. This option caused various problems.

 

9. Important: Run CCleaner to clean your registry and reboot your system after that

 

10. Do a factory reset of the Adrenalin Software and then restart your computer.

 

11. If the game you're playing does not cap fps in menus it may cause a crash, get around this by turning on vsync or setting a frame limit. Undervolting can help in these situations as well (Credits to reddit user Shrike79)

 

12. Set your freesync range on your monitor - when set to “basic” I had constant crashes. “Extended” and I can play for hours. (Credits to reddit user _DuranDuran_)

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Black Screen na Navi to bardzo częsty przypadek i w 90% związany jest ze sterownikami, które w dalszym ciągu leżą na całej linii!

 

Od siebie polecam zastosować się do poniższych porad, które w dużym stopniu niwelują problemy z BS na Navi.

 

 

1. Go into the Motherboard Bios and make sure you have the recent AGESA/Bios update for your mainboard installed.

 

2. Very important: Make sure you select the PCI Express 3 interface. A lot of people had issues when the setting is on Auto or PCI Express 4. It seems that Windows doesnt know what to do under load when the setting is on Auto/PCI Express 4.

 

3. Very important: Always make a clean install of the Adrenalin Driver. Install and run DDU (Display Driver Uninstaller). After that install the newest driver

 

4. If fix Nr. 3 didnt work for you try to install the driver via Windows Device Manager/Windows Update after you ran DDU.

 

5. EXTREMELY IMPORTANT: DO NOT USE MSI AFTERBURNER. DONT LET IT RUN IN THE BACKGROUND. DONT EVEN OPEN IT! (Credits to reddit User zqz110110)

 

6. EXTREMELY IMPORTANT: DO NOT RUN ANY CPU, GPU MONITORING SOFTWARE IN THE BACKGROUND AT ALL! IF YOU WANT TO SEE FPS, USE STEAM, UPLAY, ORIGIN etc. They all conflict to the new RDNA architecture. (Credits to reddit User zqz110110)

 

7. Disable Freesync. Disabling this option fixed a lot of game crashes for people.

 

8. Disable Anti-Lag. Same as Nr. 5. This option caused various problems.

 

9. Important: Run CCleaner to clean your registry and reboot your system after that

 

10. Do a factory reset of the Adrenalin Software and then restart your computer.

 

11. If the game you're playing does not cap fps in menus it may cause a crash, get around this by turning on vsync or setting a frame limit. Undervolting can help in these situations as well (Credits to reddit user Shrike79)

 

12. Set your freesync range on your monitor - when set to “basic” I had constant crashes. “Extended” and I can play for hours. (Credits to reddit user _DuranDuran_)

 

Jest co posprawdzać, pojedyncze sposoby już sprawdzałem, ale nie wszystkie na raz. Za niedługo będę w domu to zabiorę się za sprawdzanie!

Link to post
Share on other sites

Zacznij od tego
Panel sterowania - Opcje zasilania - zmień ustawienia planu - zaawansowane ustawienia zasilania - Magistrala PCI Express - tutaj ustaw "wyłącz".

Jak wyłaczysz to zrestartuj PC i sprawdź gry.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Najlepszym rozwiązaniem jest podmiana zasilacza. Nie masz to oddaj sprzęt do serwisu niech podmienią i sprawdzą czy tu tkwi problem. Zabawa ze sterownikami i podanymi tu wyżej opcjami zajmie Ci więcej czasu niż podmiana zasilacza. Możesz kupić nawet zasilacz w sieci, przetestować i oddać bez podania przyczyny. Jeśli to zrobisz dobrze kasę dostaniesz od ręki. Zamówi w sklepie internetowym a oddaj w sprzęt w salonie. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Najlepszym rozwiązaniem jest podmiana zasilacza. Nie masz to oddaj sprzęt do serwisu niech podmienią i sprawdzą czy tu tkwi problem. Zabawa ze sterownikami i podanymi tu wyżej opcjami zajmie Ci więcej czasu niż podmiana zasilacza. Możesz kupić nawet zasilacz w sieci, przetestować i oddać bez podania przyczyny. Jeśli to zrobisz dobrze kasę dostaniesz od ręki. Zamówi w sklepie internetowym a oddaj w sprzęt w salonie.

Napisalem, że podmianka miała już miejsce

Link to post
Share on other sites

eeeeeee, a nie chodziło o to żeby przestawić ręcznie na pci express 3?

 

Niezłe zamieszanie w tym temacie.

 

Ale z czym niby gryzie się ta grafika? Z płytą główną? Jest na niej wgrany najnowszy bios btw?

 

Jeśli miałoby to mieć coś wspólnego ze sterownikami, to format i świeża instalacja wszystkiego, to dalej głupi pomysł?


to co jest napisane w tych radach żeby nie robić, to ja to wszystko robiłem i nie mam problemów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałem wcześniej, zacznij od tego

 

Panel sterowania - Opcje zasilania - zmień ustawienia planu - zaawansowane ustawienia zasilania - Magistrala PCI Express - tutaj ustaw "wyłącz".

Jak wyłaczysz to zrestartuj PC i sprawdź gry.

Niestety póki co, nic nie zadziałało. Zabieram się za formata 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...