Skocz do zawartości

Solidne, ale niekoniecznie mocno wydajne chłodzenie wodne


Recommended Posts

Muszę się zmierzyć z tematem umieszczenia komputera w ciasnej i obudowanej wnęce. Na dodatek wnęka w 80% będzie zastawiona szafką. Wszystkie wyprowadzenia z tyłu płyty głównej (DP, LAN, audio, USB) jak i przyciski (power, reset) oraz diody LED już z wnęki zostały wyprowadzone.
Pozostała kwestia odprowadzenia z niej ciepła. Ponieważ recyrkulacji powietrza prawie tam nie ma to doszedłem do wniosku, że jedynie chłodzeniem wodnym mogę ten temat ogarnąć. Blok wodny (i ewentualnie rezerwuar) z pompką będzie wewnątrz wnęki, a chłodnica  na zewnątrz. Przez to węże muszą mieć długość ok. 60-80 cm. Może nawet ciut więcej, żeby dało się tym jako tako manewrować podczas montażu chłodnicy na ścianie  gdy komputer już będzie we wnęce.

Co polecacie? Zależy mi na zestawie dobrym jakościowo i solidnym typu ZZ (zrób i zapomnij). Przegląd chłodzenia chciałbym robić nie częściej niż raz do roku, może i rzadziej. Nie musi być ładny - bez wodotrysków. I tak go nie będzie widać. Cena? Im tańsze tym lepsze oczywiście po spełnieniu ww. kryteriów.
Blok będzie zamontowany na procesorze i5-4690. W tym momencie jest na nim chłodzenie HR-02 Macho Rev.B, które jest wystarczające. Grafika zintegrowana, zasilacz klasy 80+ Gold.

Link to post
Share on other sites

Przyznam, że cena mnie trochę zmartwiła. Nastawiałem się na niewielki zestaw z jednym wentylatorem w okolicy 300-400 zł. Czy taki nie zapewni mi wydajności na poziomie HR-02 Macho Rev.B?

Miałem dawno temu chłodzenie wodne, które sam sobie zrobiłem z chłodnicy samochodowej oraz pompki do fontanny i sprawdzało się doskonale. Fakt, inne procesory były wtedy i generowały o wiele mniej ciepła. Teraz nie mam czasu rzeźbić wszystkiego od "0".

Nastawiałem się na zestaw AIO w którym zmieniłbym tylko węże. Nie wiedziałem, że tylko w niektórych zestawach to jest możliwe. Czym to jest spowodowane? W zestawie teoretycznie niedemontowalnym zapewne zarówno w bloku jak i w chłodnicy krućce są. Zakładałem, że oryginalne węże demontuję i zakładam nowe - dłuższe. Zamocować to mogę nawet na cybanty, nie przeszkadza mi to. Ewentualnie dodatkowy rezerwuar dostawię gdybym miał mieć problemy z napełnieniem układu. Czy coś pominąłem i czy moja koncepcja jest możliwa do zastosowania?

Link to post
Share on other sites

Obecnie na rynku ponad 90% układów aio ma zagrzewane weże na króćcach na stałe i w nich wymiana węży jest dość kłopotliwa. Dodatkowo zapomnij że taki mały zestaw aio z jedną chłodnica 120/140 zapewni Ci podobne osiągi co macho 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...