Skocz do zawartości

Modernizacja PC - procesor/płyta/ram


Recommended Posts

Cześć, chciałbym przebudować w końcu PC, z myślą o kolejnej modernizacji za jakiś czas, proszę o pomoc:

 

  • Zastosowanie komputera : Gry, nagrywanie (od Wiedżmina 3, jakieś strzelanki itp.)
  • Maksymalna kwota : Ciężko określić, najlepiej 1600-2000 na to czego potrzebuję na już
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w lutym
  • Których części potrzebuję : Procesor, płyta główna, ram
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Cieżko przewidzieć, ale taka opcja mile widziana- uznajmy tak
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1680x1050 LG W2252tq - przyszłościowo do wymiany (możecie coś polecić poza budżetem, najlepszego cena/jakość)
  • Specjalne wymagania : Brak
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :
    SPC Regnum
    RG4T
    Corsair cx450m
    o ile wystarczy?
    Iridium Pro 240 (duże szybsze są nvme?) + toshiba p300 1tb
    Geforce 960gtx 2gb -  do wymiany za jakiś czas

     
  • Własna propozycja zestawu: przeglądając forum widzę Ryzena 5 3600 + fortis 3 pod oc (chyba się zmieści do obudowy, wodne chyba nie potrzebne?) + jakieś mocne mobo i ram 16gb 3600mhz ird? (czemu jest tak tanie w stosunku do innych firm?)
  • Inne: zastanawiałem się nad fajerwerkami RBG tylko całkiem nie ogarniam tego ale bardziej zależy mi na wyciągnięciu maks wydajności z budżetu
Edytowane przez Antonio_ergi
Link to post
Share on other sites

 

 

Corsair cx450m o ile wystarczy?

Wystarczy nawet pod RTX 2060S.

 

 

 

fortis 3 pod oc (chyba się zmieści do obudowy, wodne chyba nie potrzebne?

Zmieści się do obecnej obudowy, AIO jest przy tym CPU zbędne.

 

https://proline.pl/koszyk/fa17a470 resztę odkładać na lepsze GPU

 

 

 

duże szybsze są nvme?
 

Kwestia gry, na teraz SSD mocno zdrożały, ja bym się wstrzymał z zakupem czegoś 512-1TB na NVMe.


 

 

i ram 16gb 3600mhz ird? (czemu jest tak tanie w stosunku do innych firm?)

Bo mają spore opóźnienia stąd ta cena, dopłata 2 razy tyle do kości 3600MHZ 16CL niewiele zmieni w kwestii wydajności.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, jeszcze 3 pytania:

1. Czym się różnią płyty Tomahawk max od gaming max ? Oprócz ceny?
2. Odnośnie ram, rozumiem, że nie kalkuluje się dopłata do 3600 cl 16, ale wybór 3200 cl16 nadal będzie słabsze od tego ird 3600 cl 17?
3. Wrzucanie od razu 32gb ram do w/w procesora jaki ma sens?

Jaką kartę byście polecili do w/w zestawu? jaki budżet ma sens 1500 czy 2000? Tak by było wydajnościowo wszystko wyrównane/spasowane? Ewentualnie jaki monitor do tego? Na monitor to z 1000 pewnie trzeba 24/27 cali?

Pastę termo kupić coś lepszego czy ta z zestawu fortisa jest ok?

Poszperałem trochę na necie i kupując w różnych sklepach można co nie co taniej znaleźć ale bardziej ciekawi mnie czy warto dopłacić 130zl do Ryzen 3600X ? są oferty po ~980zł

Edytowane przez Antonio_ergi
Link to post
Share on other sites
Czym się różnią płyty Tomahawk max od gaming max ? Oprócz ceny?

Tym czym widzisz, różnice w złączach na tylnym panelu, inny radiator.

 

ale wybór 3200 cl16 nadal będzie słabsze od tego ird 3600 cl 17?

Tak.

 

 

 

Wrzucanie od razu 32gb ram do w/w procesora jaki ma sens?

W grach takiej ilości nie wykorzystasz.

 

 

 

Jaką kartę byście polecili do w/w zestawu? jaki budżet ma sens 1500 czy 2000? Tak by było wydajnościowo wszystko wyrównane/spasowane?

 

RX 5600XT/RTX 2060/RX5700/RTX 2060S/RX5700XT/RTX 2070S.

 

 

 

Ewentualnie jaki monitor do tego? Na monitor to z 1000 pewnie trzeba 24/27 cali?

Za 1000zł masz 27" FHD 144Hz IPS - AOC 27G2U

i tu taki RTX 2070S nie zaszkodzi jak dasz radę dopłacić 300zł do GPU.

 

 

 

Pastę termo kupić coś lepszego czy ta z zestawu fortisa jest ok?

Daj rade, ale lepiej już dac jedną z lepszych Thermal Grizzly Kryonaut zawsze to kilka stopni mniej.

 

 

 

Poszperałem trochę na necie i kupując w różnych sklepach można co nie co taniej znaleźć ale bardziej ciekawi mnie czy warto dopłacić 130zl do Ryzen 3600X ? są oferty po ~980zł

Nie warto, te 200MHz sobie sam podkręcisz. 

Link to post
Share on other sites

Pogrzebałem trochę bo zastanawiałem się czy nie dopłacić do wyższej półki płyty ale raczej wybiorę B450 MSI tomahawk albo gaming plus max (mam nadzieje, że wrzucę tam kiedyś wyższego ryzena 7)

Jak myślicie z B550 warto czekać? Czy nie będzie się to kalkulowało zaraz po premierze? Bo w sumie już bym kupił

 

Ale chciałem dopytać odnośnie ram, bo nie ma kompatybilności tego modelu GoodRam (ani tomahawk ani gaming), czy wszystko będzie śmigało P&P po złożeniu czy trzeba będzie coś cudować w ustawianiu tego?

https://us.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX#support

 

 

Przepraszam za post pod postem, nie mogę edytować przez telefon.

Czy ta karta w tej cenie to jest okazja? Czy w budżecie do 2000 można coś lepszego wyhaczyc?

 

https://allegro.pl/oferta/geforce-rtx-2060-super-dual-8gb-gddr6-256bit-8897195578?utm_source=tdb&utm_medium=afiliacja&utm_content=digidip+PL&tduid=b6f42ca3aa0f845bc89eb17b1ac704ad

 

Była super promka na 2070s za 1899 ☹️

Edytowane przez Antonio_ergi
Link to post
Share on other sites

...

Ale chciałem dopytać odnośnie ram, bo nie ma kompatybilności tego modelu GoodRam (ani tomahawk ani gaming), czy wszystko będzie śmigało P&P po złożeniu czy trzeba będzie coś cudować w ustawianiu tego?...

 

 

 

 

 

Na tomahawku:

1. Aktualizujesz BIOS

2. W BIOSie włączasz A-XMP i ustawiasz 3600 oraz zmieniasz napięcie na 1.35

3. Ręcznie wpisujesz timingu 17-19-19 (u mnie jak było auto, to miałem 18-19-19).

Edytowane przez gregorgregor
Link to post
Share on other sites

Na tomahawku:

1. Aktualizujesz BIOS

2. W BIOSie włączasz A-XMP i ustawiasz 3600 oraz zmieniasz napięcie na 1.35

3. Ręcznie wpisujesz timingu 17-19-19 (u mnie jak było auto, to miałem 18-19-19).

Przy Tomahawk max też muszę bios aktualizować? (w poście napisałem samo tomahawk, ale miałem na myśli wersję max)

 

Jeżeli nie przeszkadza ci format mATX, to rozważ też MSI B450m Mortar Max. W niczym nie ustępuje tomahawkowi i gaming plus, a jest tańsza.

Nie chodziło mi o zaoszczędzenie pln, ale dziękuję za info.

Link to post
Share on other sites

Jakaś masakra z tymi promocjami, próbowałem kupić na xkom - promo komponenty, nie zdążyłem. Dziś się pojawiło w Proline i Media ekspert znowu nie zdążyłem. Ale jest branie na taki zestaw ...

Dam zarobić Proline bez promocji :D

Zestaw złożony, co jeszcze warto poustawiać w biosie?

Ram chodzi po włączeniu xmp jak trzeba, napięcie 1.364/1.368

 

Gamę boost powinien być on?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich.

Sprzęt złożony, działa szybko choć nie rozumiem tego całego voltowania AMD - ale to inny temat, na razie testuje na sztywno. Chcę dokończyć zestaw i potrzebuję karty graficznej. Wyżej mi doradzano RX 5600XT/RTX 2060/RX5700/RTX 2060S/RX5700XT/RTX 2070S.

Ale mam wątpliwości co uciągnie mój zasilacz, ma około 3 lat i jeszcze 2 lata GW i szkoda zmieniać jak wystarczy.
Obecny zestaw (w planie też dokupienie dysku m.2 512/1024gb):
Ryzen 5 3600 4,20GHz 1,1625v / Fortis 3 /
B450 Tomahawk MAX /
IRDM Pro 2x8gb 3600MHz /
Iridium Pro 240GB + Toshiba p300 1TB /
Corsair cx450m / 
SPC Regnum RG4T /
AOC 27G2U FULL HD (HDMI)
+obecnie Gigabyte GTX960 2gb
Napęd LG + 5 wentylatorów 120mm (+ fortisowy)

Budżet na kartę mam 1500-2000, ale rozważam dołożenie do 2070 Super jeżeli zasilacz nie będzie problemem - szukam jakiejś promocji

PS. nie wiem czy to ma jakiś związek, ale monitor przez HDMI działa normalnie, nawet odświeżanie ustawiam na 144Hz i niby licznik z monitora tyle wskazuje (nie umiem tego ocenić bo i na 60Hz jest lepiej niż na starym monitorze) ale jak podłączyłem go przez kabel DP z zestawu to bios pipczy przy uruchomieniu błąd karty graf. (1 dłuższy, 2 krótkie) ale po chwili się monitor uruchamia, dłużej niż na HDMI i działa wszystko - coś z kartą nie tak? monitor nie dawno doszedł - ogólnie jestem zadowolony ale jak to jego wina to mogę zwrócić.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...