Skocz do zawartości

Różnica temperatur na rdzeniach procesora


Recommended Posts

Witam, napiszę tak krótko :)

Mój komputer liczy sobie 5 lat, składałem go w grudniu 2014 roku. 

Płyta msi z97 gaming 3

Procesor: intel 4690k

Chłodzenie silentium pc grandis

zasilacz: CM G550M - od nowości

 

Kupiłem procesor, kilka dni temu i mam problem z temperaturami. Różnica między core 0 a 4 wynosi pod obciążeniem 15 stopni celsjusza. 

 

Zakładałem chłodzenie 2x, a nawet zamieniłem je na domyślne intelowskie dokładane do procesora i na tym ostatnim temperatury wyglądają tak: 93 87 79 75

419789e2677c8e28gen.jpg

 

Na grandisie jest 10 stopni niżej na każdym rdzeniu. PRocesor pracuje na 4.0GHz nie ruszałem napięcia.

 

Rozmawiałem ze sprzedawcą, zarzeka się, że u niego procesor miał tylko delikatne różnice rzędu kilku stopni. Poprzednio używałem procesora G3258 2 rdzenie i tam również z czasem pojawiły się różnice maksymalnie 10 stopni celsjusza, jednak ten pracował całe życie z napięciem 1.35V i 4.3GHz osiągając 75/85 max. Skończyły mi się pomysły i polecę do serwisu komputerowego, niech mi przetestują procesor, bo jedyne co mi przychodzi do głowy to odkształcenie płyty głównej. Coś tam czytałem o skalpowaniu tych procesorów, może ktoś miał podobny przypadek?

A może ktoś jest z okolic Niemodlin/Opole i pomógł by przetestować, nie za darmo :)

 

Powiem wprost, chciałbym osiągnąć trochę wyższe taktowanie, a coś mnie ogranicza :)

Edytowane przez misiek998
Link to post
Share on other sites

Żadne odkształcenie itp nie ma miejsca w tym przypadku. Tu są dwie tylko dwie opcje 

 

Pierwsza jeśli procesor nie jest po delidzie to oryginalna pasta jest już tak sucha i krucha że popękała i stąd rozjazd na rdzeniach 

 

Druga opcja to proc jest już po delidzie i miałeś na tyle pecha że gdzieś w transporcie paczka została mocno rzucona i ciekły metal uciekł z rdzenia co przekłada się na rozjazd temperatur

 

 

O ile serwis nie zrobi delidu na tym procku to nic nie ogarną, tutaj nie pomoże nawet rozbudowane custom chłodzenie wodne z kilkoma chłodnicami i tonami wentylatorów 

 

 

Tutaj widzę 3 opcje  rozwiązania problemu

 

1- zwracasz procesor i kupujesz inny i jeśli nie kupisz procka po delidzie to będziesz mieć powtórkę z rozrywki, Nawet jeśli nie od razu to po krótkiej chwili

2- wysyłasz tego procka do mnie na delid i otrzymujesz poprawiony, chłodniejszy procesor z możliwością podkręcenia(o ile procek nie jest z fatalnego kawałka krzemu :P )

3- kupujesz maszynkę, ciekły metal sylikon itp, poswięcasz wieczór na poradniki na youtubie i forach i sam robisz delid 

Link to post
Share on other sites

Witam, dziś powalczyłem i mam ROZWIĄZANIE (dziękuję za pomoc)

Jednak płyta była odkształcona tak jak myślałem na początku. Potwierdziłem swoje przypuszczenia miniaturową poziomicą Zrobiłem oczywiście przepiękną fuszerkę dociskając kawałek papieru pod stelaż i zadziałałem siłowo, skoro po dobroci nie idzie, z jednej strony cisnąc, a drugą grzejąc opalarką ustawioną na 100 stopni.

 

804d583f51c037b3gen.jpg

 

Różnica temperatur nie przekracza 7 stopni, ale zazwyczaj jest niewielka. Nadal nie jest idealnie ale teraz przy tych samych ustawieniach nie przekroczę 60 stopni celsjusza.

Edytowane przez misiek998
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...