Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam
Ostatnio zaczął mi przeszkadzać hałas z mojej obudowy (a raczej mojej żonie). Mam Zalmana z11. 
W środku i5-8500 + Arctic Cooling Freezer 13 pro, MSI GTX 1060 Gaming X. do obudowy założyłem dwa dodatkowe wentylatory na górę, ale niestety nie pomagają utrzymać chłodnego procka. Generalnie przy graniu w Wiedźmina zauważyłem, że procek grzeje mi się do 100 stopni. Możliwe, że to pasta (na pewno wymienię dla testu), ale pomyślałem, że może czas by wymienić leciwe chłodzenie, a przy okazji obudowę, która jest niewygodna, wielka i niezbyt poręczna.
 

Nie chcę nie wiadomo jakich wodotrysków. Chcę prostą, cichą i chłodną obudowę, w której zmieszczę poza wspomnianymi bebechami, płytę ATX i od 3 do 5 dysków. Mile widziane miejsce na cd. Nie potrzebuje ledów, okien czy innego badziewia. Czysta użyteczność, to jest to czego szukam. No i cisza.

Czy jakaś dobra dusza poleci coś do 300zł? Ewentualnie jeżeli warto byłoby dopłacić te 20-50zł, to jakoś to przełknę. 
Przy okazji nie pogardzę sugestiami co do chłodzenia CPU i ilości wentylatorów w obudowie, które powinienem zamontować zeby było chłodno, ale nadal cicho.

Link to post
Share on other sites

Z obudową jeżeli się nie pali to świetnie się zapowiada poprawiona wersja bequiet base 500. Można będzie kupić wersję bez okna, front panel mesh więc powinno być cicho i chłodno. Co do chłodzenia CPU to najlepiej cena/jakość wypada silentiumpc fortis 3. Co do ilość wentylatorów oczywiście dobrych wentylatorów wydaje mi się ze cztery wystarcza. Dwa na przód jeden na top tuż nad CPU i jeden na tyl. Wentylatory najlepiej 140 mm wolniej się kręcą więc są ciche.

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

No i czegoś takiego oczekiwałem :D 
Co do chłodzenia CPU, to myślałem też o Fortisie.

 

Zdradź mi jeszcze co to są dobre wentylatory do obudowy i ile muszę za nie zapłacić? I ewentualnie czy warto inwestować w jakiś kontroler obrotów czy coś takiego (gdzieś mi przemknęło na jakimś forum w temacie obudów).

Czy wiesz może kiedy ta poprawiona wersja ma się pojawić?

Z obudową jeżeli się nie pali to świetnie się zapowiada poprawiona wersja bequiet base 500. Można będzie kupić wersję bez okna, front panel mesh więc powinno być cicho i chłodno. Co do chłodzenia CPU to najlepiej cena/jakość wypada silentiumpc fortis 3. Co do ilość wentylatorów oczywiście dobrych wentylatorów wydaje mi się ze cztery wystarcza. Dwa na przód jeden na top tuż nad CPU i jeden na tyl. Wentylatory najlepiej 140 mm wolniej się kręcą więc są ciche. Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

 

 

od 3 do 5 dysków. Mile widziane miejsce na cd.

 

Tu będzie problem, bo Pure Base 500, jak wiele innych kompaktowych obudów nie przewiduje montażu napędu 5.25, a na dyski HDD jest tylko 2 miejsca. jeśli konieczne są te opcje to zobacz Pure Base 600:

https://allegro.pl/oferta/outlet-obudowa-be-quiet-pure-base-600-czarna-8840799711

Link to post
Share on other sites

100 stopni w grze to nie problem obudowy a zle zalozonego chlodzenia cpu lub napiecia...

Temparatury pojawiły się z czasem. Wczoraj wymieniłem pastę na procku... Spadek o 30 stopni :) szczerze mówiąc to byłem zdziwiony, bo stara wytrzymała tylko kilka miesięcy. Zobaczymy jak będzie teraz z temperaturami.

Link to post
Share on other sites

Tu będzie problem, bo Pure Base 500, jak wiele innych kompaktowych obudów nie przewiduje montażu napędu 5.25, a na dyski HDD jest tylko 2 miejsca. jeśli konieczne są te opcje to zobacz Pure Base 600:

https://allegro.pl/oferta/outlet-obudowa-be-quiet-pure-base-600-czarna-8840799711

Nie polecam Pure Base 600, ta obudowa nie ma jak dobrze zasysać powietrza i wszystko się w niej gotuje, poszła na zwrot, temperatury miałem w niej wyższe o 15stopni niż w starej Antec three hundred.
Link to post
Share on other sites

Nie polecam Pure Base 600, ta obudowa nie ma jak dobrze zasysać powietrza i wszystko się w niej gotuje, poszła na zwrot, temperatury miałem w niej wyższe o 15stopni niż w starej Antec three hundred.

 

Nic dziwnego, Antec 300 to obudowa z meshowym przodem, wiec i przepływ sporo większy. W obudowach wyciszanych zawsze jest gorszy przepływ powietrza niż w meshowych, a co z tym idzie w parze, większe temperatury. Wyjątkiem jest tu Fractal Define R6, ale to już sporo większy wydatek niż 300zł.

Link to post
Share on other sites

A powiedzcie mi moi drodzy, czy jeżeli zdecydowałbym się na obudowę bardzo przewiewną, ale gorzej wyciszoną, to czy jak już ktoś sugerował, mniejsze obciążenie wentylatorów nie dałoby może wystarczającej ciszy? Jeżeli wolę ciszę, to lepiej postawić na wygłuszenie i np. dołożyć dwa wentylatory na górę obudowy, żeby wyciągały ciepłe powietrze, czy lepiej bardziej przewiewną obudowę z mniejszą liczbą wentylatorów?

Link to post
Share on other sites

@RBX100. Jakoś u mnie nie notuję wzrostu temperatur w rzeczonej obudowie z dopiskiem Silent.

 

6 wentylatorów odpowiednio zestrojonych nie pozwala na "dziwne" temperatury.

2 x 140 Front

1 x 140 Dół

1 x 120 Tył

2 x 140 Top

 

Specyfikacja w stopce.

Link to post
Share on other sites

@@RBX100, jaki CPU i GPU w niej miałeś?

 

@@DonDiego, jak masz ciche podzespoły to żadne wyciszenie nie jest konieczne, zerknij na Enthoo Pro M TG z miejscem na napęd wewnętrzny.

 

Coś tańszego z zatoką 5,25"  SPC AR7/AR7 TG, bez zatoki to i nawet Phanteks P400A.

Dzisiaj właśnie czytałem o AR7, ale niektórzy twierdzą w opiniach, że badziewna jakość wykonania i mało miejsca na kable. Ile w tym prawdy? 

A co do cichych podzespołów. Grafikę mam jedną z najcichszych dostępnych w tym segmencie, ale chłodzenie CPU raczej do wymiany. Czy wspominany wcześniej Fortis 3 będzie w miarę cichy? Bo cenę ma taką, że ciężko mi odmówić mu uroku ;)

Link to post
Share on other sites
badziewna jakość wykonania i mało miejsca na kable. Ile w tym prawdy? 

Na pewno nie badziewna jakość wykonania, ktoś ma nierówno pod kopułą pisząc takie rzeczy o tej skrzynce.

 

W cenie niecałych 300zł oferuje sporo, fakt faktem, brakuje jej do takich konstrukcji jak Fractal Meshify C czy P400A, ale to są już kwestie wyglądu czy samych rozwiązań konstrukcyjnych, każdy ma inne priorytety co do obudowy.

 

Mam Enthoo Luxe TG i ma swoje niedociągnięcia, to jest druga sztuka bo pierwsza dotarła i była ze zwrotu więc mam porównanie 

Co mnie boli to spasowanie blach przy rogach, szczeliny, są to kwestie 1mm czy nawet nie, ale tak jak spojrzy się z bliska to widać i przy tej cenie nie powinno mieć miejsca. Co do reszty to wentylatory, grubość blach, tu nie ma za bardzo konkurencji ;).

 

 

 

Czy wspominany wcześniej Fortis 3 będzie w miarę cichy? Bo cenę ma taką, że ciężko mi odmówić mu uroku

Będzie ciszej zdecydowanie, patrz na gabaryty radiatora, ciepłowody/rozmieszczenie finów, tam masz wentyl 140mm który kręci się max do 1300-1500RPM, a przy tym CPU to ustawisz go na 700RPM i praktycznie go nie usłyszysz.

Link to post
Share on other sites

Na pewno nie badziewna jakość wykonania, ktoś ma nierówno pod kopułą pisząc takie rzeczy o tej skrzynce.

 

W cenie niecałych 300zł oferuje sporo, fakt faktem, brakuje jej do takich konstrukcji jak Fractal Meshify C czy P400A, ale to są już kwestie wyglądu czy samych rozwiązań konstrukcyjnych, każdy ma inne priorytety co do obudowy.

 

Mam Enthoo Luxe TG i ma swoje niedociągnięcia, to jest druga sztuka bo pierwsza dotarła i była ze zwrotu więc mam porównanie 

Co mnie boli to spasowanie blach przy rogach, szczeliny, są to kwestie 1mm czy nawet nie, ale tak jak spojrzy się z bliska to widać i przy tej cenie nie powinno mieć miejsca. Co do reszty to wentylatory, grubość blach, tu nie ma za bardzo konkurencji ;).

 

 

 

Będzie ciszej zdecydowanie, patrz na gabaryty radiatora, ciepłowody/rozmieszczenie finów, tam masz wentyl 140mm który kręci się max do 1300-1500RPM, a przy tym CPU to ustawisz go na 700RPM i praktycznie go nie usłyszysz.

A czy gdybym chwilowo się nie decydował na wymianę obudowy, tylko zdecydował się na wymianę chłodzenia na fortisa, to na ile można ufać producentowi obudowy, że zmieści chłodzenia do 161 mm (Fortis ma 158 mm). Miałeś doświadczenia w innych obudowach przy spasowaniu chłodzenia "na styk"?

Link to post
Share on other sites

A czy gdybym chwilowo się nie decydował na wymianę obudowy, tylko zdecydował się na wymianę chłodzenia na fortisa, to na ile można ufać producentowi obudowy, że zmieści chłodzenia do 161 mm (Fortis ma 158 mm). Miałeś doświadczenia w innych obudowach przy spasowaniu chłodzenia "na styk"?

Spokojnie wystarczy miejsca, prawie zawsze jest tolerancja dodatkowych kilku milimetrów od tego co podaje producent. Miałem kilka obudów i chłodzeń CPU, nigdy nie było na styk. Nawet w bardzo tanim Aerocoolu.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W rozsądnej cenie, wystarczająco wydajny i stosunkowo cichy, tu proponuje BeQuiet Pure Wings 2 120mm. Koszt za wentylator niecałe 40 zł. Droższy od Zefira, ale warto.  Zaproponowałbym w ciemno Noctue NF-S12A, z tym że to koszt znacznie wyższy, nie wiem czy byś zaakceptował jego cenę ;) . Miałem go swego czasu, i to był wtedy mój najwydajniejszy, a przy tym bardzo cichy wentylator jako wylotowy. Wydajniejszy od BQ Silent Wingsa i Noiseblockera PL-PS. Mogłaby być jeszcze z serii Redux NF-S12B PWM, nieco niższa cena, ale też nieco mniej wydajny.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

A powiedzcie mi moi drodzy, czy jeżeli zdecydowałbym się na obudowę bardzo przewiewną, ale gorzej wyciszoną, to czy jak już ktoś sugerował, mniejsze obciążenie wentylatorów nie dałoby może wystarczającej ciszy? Jeżeli wolę ciszę, to lepiej postawić na wygłuszenie i np. dołożyć dwa wentylatory na górę obudowy, żeby wyciągały ciepłe powietrze, czy lepiej bardziej przewiewną obudowę z mniejszą liczbą wentylatorów?

Jeśli mogę coś dodać od siebie. Ogólnie przewiewność i cichość to przeciwstawne cechy. Trudno osiągnąć wysoką wartość jednego bez strat na drugim. Ale nie jest wykluczone tzw. podciąganie wyciszenia w obudowie zaprojektowanej przede wszystkim na przewiew. Gorzej w przeciwnej konfiguracji, wytwarzania lepszego przewiewu w obudowach nastawionych na ciszę (ale nie wykluczone). Ja bym polecał obudowę z dobrą strukturą dla przepływów powietrza, z miejscami na najlepiej wentylatory 140mm. Chociaż jeśli postawisz na budę zawierającą miejsca 120mm to też nie dramat, obecnie ten wymiar jest najpowszechniejszy.

Co można zrobić dla dodatkowego wyciszenia? Dwie podstawowe rzeczy to montaż wentylatorów na kołkach antywibracyjnych oraz ustawienie charakterystyki pracy wentylatorów tak aby pomijać przedziały prędkości obrotowej o wzmożonym generowaniu wibracji (taki szczegół z mechaniki akademickiej). Nie mniej istotny jest też hałas tłoczenia powietrza który zależy już tylko od konstrukcji wentylatorów. Warto przy zakupie zwracać uwagę na parametr ciśnienia statycznego który powinien być wysoki przy możliwie niskich obrotach a przepływ powietrza zbliżony do laminarnego. Koledzy na pewno będą w stanie doradzić producentów i modele, natomiast ja postawiłem na Arctic z serii P12 lub P14 w zależności od rozmiaru (można zakupić też wersję Silent tych wentylatorów). Czy duża ilość wentylatorów w obudowie zwiększa hałas? Nie, to mit. Jednak należy pamiętać o ustawieniu ich charakterystyki pracy. Lepiej mieć więcej wentylatorów pracujących na niższych obrotach niż mniej ale kręcących się szybciej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na razie postawiłem na wentylatory. Wstawiłem chłodzenie Fortisa i zamieniłem tylny wentylator na Pure Wing 2 PWN. Planuję jeszcze drugi taki sam dać na przód obudowy (120mm). Przy odpowiednim ustawieniu wentylatory są prawie niesłyszalne. Na górze pracują jeszcze dwa (jeden wtłacza zimne powietrze przed chłodzenie CPU, a drugi bezpośrednio za nim wyciąga ciepłe - takie rozwiazanie ze względu na to żę grafika zasłania przelot od przodu obudowy). Hałas jest na chwilę obecną całkiem znośny. 

Link to post
Share on other sites

Na razie postawiłem na wentylatory. Wstawiłem chłodzenie Fortisa i zamieniłem tylny wentylator na Pure Wing 2 PWN. Planuję jeszcze drugi taki sam dać na przód obudowy (120mm). Przy odpowiednim ustawieniu wentylatory są prawie niesłyszalne. Na górze pracują jeszcze dwa (jeden wtłacza zimne powietrze przed chłodzenie CPU, a drugi bezpośrednio za nim wyciąga ciepłe - takie rozwiazanie ze względu na to żę grafika zasłania przelot od przodu obudowy). Hałas jest na chwilę obecną całkiem znośny. 

Proponuję :

Sprawdzone wielokrotnie z różnymi wentylatorami. Zwróć uwagę na końcu jakie są temperatury z wykorzystaniem tylko jednego wentylatora obudowy, zaskoczysz się  ;) Lata temu ktoś zrobił podobny test i nikt później nie odkrył niczego nowego. To co zrobiłeś to pozytywny układ chłodzenia, nie wszystkie obudowy się do tego nadają, a temperatury wzrastają, np. :

Już lepiej gdybyś dał ten wentylator z topu, który masz jako wlotowy na podłogę obudowy, zdaje się, że możesz tak zrobić. Przynajmniej karta dostanie trochę świeżego powietrza, cudów nie będzie z wykorzystaniem tradycyjnych wentylatorów, ale zawsze coś. Bierz pod uwagę całość, a nie tylko poszczególne elementy PC-ta. Ten drugi test nie bierze pod uwagę innego chłodzenia CPU niż stockowe.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

 

Sprawdzone wielokrotnie z różnymi wentylatorami. Zwróć uwagę na końcu jakie są temperatury z wykorzystaniem tylko jednego wentylatora obudowy, zaskoczysz się  ;) Lata temu ktoś zrobił podobny test i nikt później nie odkrył niczego nowego. To co zrobiłeś to pozytywny układ chłodzenia, nie wszystkie obudowy się do tego nadają, a temperatury wzrastają, np. :

Już lepiej gdybyś dał ten wentylator z topu, który masz jako wlotowy na podłogę obudowy, zdaje się, że możesz tak zrobić. Przynajmniej karta dostanie trochę świeżego powietrza, cudów nie będzie z wykorzystaniem tradycyjnych wentylatorów, ale zawsze coś. Bierz pod uwagę całość, a nie tylko poszczególne elementy PC-ta. Ten drugi test nie bierze pod uwagę innego chłodzenia CPU niż stockowe.

Dzięki za linki. Ciekawe materiały. W zasadzie w OCCT procek po godzinie na max obciążeniu wszedł na max 80 stopni. Karta podczas grania wchodzi na max 75 stopni. Spróbuje jeszcze zmienić prawy wentylator z góry obudowy jako wyciągający. 

Niestety od doły nie mam na razie szans zamontować wentyla, bo mam bałagan w za długich kablach, bo nie mam czasu się tym na poważnie zająć. 

Na razie po prostu zostawię to tak jak jest i pozbieram kasę na nową obudowę :D

 

Dzięki wszystkim za porady i podpowiedzi. Przydadzą się mam nadzieję w niedalekiej przyszłości.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...