Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze konfiguracji sieciowej


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Jasiek123123,

Recommended Posts

Witam.

Chiciałbym prosić o pomoc w "zaprojektowaniu" prostej (chyba) sieci domowej. Na poniższym obrazku nakreśliłem jak wygląda obecna sytuacja:

 

https://imgur.com/a/xTaKN7k

 

Celem jest pokrycie stabilnym WiFi pokojów, które w tym momencie są częściowo poza zasięgiem.

Próbowałem repeater, ale niestety odległość między routerem a repeaterem jest zbyt długa i połączenie było niestabilne.

Zastanawiałem się więc, że skoro mam LAN pociagniety do desktopa, to mógłbym dokupić router z WiFi i dodać kolejną sieć lub zrobić z niego bridge (choć nie jestem pewien czy sobie dam radę sam w tym przypadku).

Dodatkowo chciałbym zapytać czy jesli router działa w trybie bridge to pozostałe porty bedą działały jak w switchu? Nadal potrzebuje aby desktop miał szybkie połączenie po kablu.

Dodatkowo poprosiłbym o podpowiedź jaki router wybrać. Może coś z mainstream, tplink, asus czy dlink.

Myślałem o TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Krzysztof.

Link to post
Share on other sites

Jeśli C7 ma porty Lan 1 Gbps to może być.

 

1. Zainstaluj nowy router w pokoju po prawej

2. Wyłącz na tym routerze DHCP, ustaw sieć WiFi, ustaw jakieś IP inne niż na routerze po lewej i z poza puli DHCP.

3. Podepnij ten router portel Lan z pierwszym routerem

4. Podepnij komputer do drugiego portu Lan w tym routerze.

5. Nic nie podpinaj do portu Wan w tym routerze.

 

Jak będziesz chciał Asusa, to sprawdź przypadkiem, czy nie ma dwóch a nie 4 portów Lan.

Link to post
Share on other sites

Opis czytałem jeszcze przed napisaniem posta. W sumie to mam pytanie odnośnie jednego punktu:

 

"ustawiamy na porcie LAN routera adres IP z podsieci używanej przez router 'główny', najlepiej z poza puli wykorzystywanej przez serwer DHCP tegoż routera. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzić lub zmienić tej puli to ustawiamy adres na tyle odległy od początkowego żeby przydzielenie go przez serwer DHCP było w praktyce nierealne. Czyli najlepiej ostatni z puli."

 

Jak przypisac adres IP do danego portu LAN routera?

Link to post
Share on other sites

Zamówiłem TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band. Przyjdzie jutro więc napisze w przypadku sukcesu, lub problemów (oby nie :D ).


Nie ustawiasz per port tylko jeden adres lan dla routera. Wszystkie porty polaczone sa wewnetrznie switchem jesli jest ich wiecej niz jeden.

 

 

Zamówiłem TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band. Przyjdzie jutro więc napisze w przypadku sukcesu, lub problemów (oby nie :D ).

Właśnie odebrałem router i przystąpiłem do konfiguracji. Wydaje mi się, że się udało i wszystko działa.

Mam tylko pytanie.

 

W ustawieniach zaawansowanych routera jest sekcja SIEĆ.

Podsekcje to:

Internet - jeśli dobrze rozumiem to są to ustawienia portu WAN routera, ktore nas w zasadzie nie interesują, ponieważ port WAN jest nieużywany

LAN - tu ustawiłem IP .253 przy masce /24 - rozumiem ze to ustawienia adresu IP samego TP linka, czyli notabene mojego nowego AP. Czy tak mam zostawić?

DHCP - ustawienia zasady przydzielania IP hostów  - ta opcja została wyłaczona.

 

Niby wszystko działa, ale teraz aby zalogowac sie na TP linka musiałem użyć tego adresu IP. http://tplinkwifi.net jest nieaktywny, da się to jakoś naprawić? To wygląda na problem z DNS.

 

Same prędkości wyglądają następująco (speedtest do mojego providera [uPC]):

 

WiFi (na Macbook pro, obok TPlinka, max 1 metr):

Download: 419.1 Mbps

Upload: 29.5 Mbps

Jitter: 4 ms

Ping: 13 ms

 

Ethernet kabel:

Download: 505.9 Mbps

Upload: 29.9 Mbps

Jitter: 1 ms

Ping: 7 ms

 

Myśle, że całkiem zadowalający wynik. Zobaczymy jak będzie wyglądała stabilność.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...