Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Prośba o pomoc w wyborze konfiguracji sieciowej

Router AP Architektura sieciowa

Najlepsza odpowiedź Jasiek123123, 16 styczeń 2020 - 13:13

Dzięki za pomoc, zamykam temat.

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jasiek123123

Jasiek123123
  • Bywalec

• 80 postów

Napisano 14 styczeń 2020 - 18:05

Witam.

Chiciałbym prosić o pomoc w "zaprojektowaniu" prostej (chyba) sieci domowej. Na poniższym obrazku nakreśliłem jak wygląda obecna sytuacja:

https://imgur.com/a/xTaKN7k

Celem jest pokrycie stabilnym WiFi pokojów, które w tym momencie są częściowo poza zasięgiem.

Próbowałem repeater, ale niestety odległość między routerem a repeaterem jest zbyt długa i połączenie było niestabilne.

Zastanawiałem się więc, że skoro mam LAN pociagniety do desktopa, to mógłbym dokupić router z WiFi i dodać kolejną sieć lub zrobić z niego bridge (choć nie jestem pewien czy sobie dam radę sam w tym przypadku).

Dodatkowo chciałbym zapytać czy jesli router działa w trybie bridge to pozostałe porty bedą działały jak w switchu? Nadal potrzebuje aby desktop miał szybkie połączenie po kablu.

Dodatkowo poprosiłbym o podpowiedź jaki router wybrać. Może coś z mainstream, tplink, asus czy dlink.

Myślałem o TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Krzysztof.

• 0

PROCESOR: Intel Core i7-9700K SCYTHE SCNJ-5000 Ninja 5
PŁYTA GŁÓWNA: Gigabyte Z390 Aorus Pro Wifi
RAM: G.SKILL 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 Trident Z RGB
KARTA GRAFICZNA: GIGABYTE GeForce RTX 2070 AORUS 8 G

OBUDOWA: Fractal Design Define R6 USB-C Blackout Tempered Glass + Seasonic Focus Plus 750 Gold

#2 benutzer

benutzer
  • Nałogowiec

• 1699 postów

Napisano 14 styczeń 2020 - 18:30

Jeśli C7 ma porty Lan 1 Gbps to może być.

1. Zainstaluj nowy router w pokoju po prawej

2. Wyłącz na tym routerze DHCP, ustaw sieć WiFi, ustaw jakieś IP inne niż na routerze po lewej i z poza puli DHCP.

3. Podepnij ten router portel Lan z pierwszym routerem

4. Podepnij komputer do drugiego portu Lan w tym routerze.

5. Nic nie podpinaj do portu Wan w tym routerze.

Jak będziesz chciał Asusa, to sprawdź przypadkiem, czy nie ma dwóch a nie 4 portów Lan.

• 0

Workstation: i5 8500, 32 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 1TB WD Blue, 4TB WD Red, Intel HD Graphics 630

Nas: INTEL Celeron J3455, 8GB DDR3, 1 TB HDD

#3 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7768 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 14 styczeń 2020 - 21:24

Ten c7 to będzie overkill nie mniej jak uważasz. Opis użycia routera jako ap jest również przyklejony w dziale, benutzer opisał Ci w skrócie.
  • 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#4 Jasiek123123

Jasiek123123
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 80 postów

Napisano 14 styczeń 2020 - 22:14

Opis czytałem jeszcze przed napisaniem posta. W sumie to mam pytanie odnośnie jednego punktu:

"ustawiamy na porcie LAN routera adres IP z podsieci używanej przez router 'główny', najlepiej z poza puli wykorzystywanej przez serwer DHCP tegoż routera. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzić lub zmienić tej puli to ustawiamy adres na tyle odległy od początkowego żeby przydzielenie go przez serwer DHCP było w praktyce nierealne. Czyli najlepiej ostatni z puli."

Jak przypisac adres IP do danego portu LAN routera?

• 0

OBUDOWA: Fractal Design Define R6 USB-C Blackout Tempered Glass + Seasonic Focus Plus 750 Gold

#5 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7768 postów

Napisano 15 styczeń 2020 - 06:50

Nie ustawiasz per port tylko jeden adres lan dla routera. Wszystkie porty polaczone sa wewnetrznie switchem jesli jest ich wiecej niz jeden.

• 1

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#6 Jasiek123123

Jasiek123123
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 80 postów

Napisano 16 styczeń 2020 - 12:47

Zamówiłem TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band. Przyjdzie jutro więc napisze w przypadku sukcesu, lub problemów (oby nie :D ).

Nie ustawiasz per port tylko jeden adres lan dla routera. Wszystkie porty polaczone sa wewnetrznie switchem jesli jest ich wiecej niz jeden.

Zamówiłem TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band. Przyjdzie jutro więc napisze w przypadku sukcesu, lub problemów (oby nie :D ).

Właśnie odebrałem router i przystąpiłem do konfiguracji. Wydaje mi się, że się udało i wszystko działa.

Mam tylko pytanie.

W ustawieniach zaawansowanych routera jest sekcja SIEĆ.

Podsekcje to:

Internet - jeśli dobrze rozumiem to są to ustawienia portu WAN routera, ktore nas w zasadzie nie interesują, ponieważ port WAN jest nieużywany

LAN - tu ustawiłem IP .253 przy masce /24 - rozumiem ze to ustawienia adresu IP samego TP linka, czyli notabene mojego nowego AP. Czy tak mam zostawić?

DHCP - ustawienia zasady przydzielania IP hostów  - ta opcja została wyłaczona.

Niby wszystko działa, ale teraz aby zalogowac sie na TP linka musiałem użyć tego adresu IP. http://tplinkwifi.net jest nieaktywny, da się to jakoś naprawić? To wygląda na problem z DNS.

Same prędkości wyglądają następująco (speedtest do mojego providera [UPC]):

WiFi (na Macbook pro, obok TPlinka, max 1 metr):

Download: 419.1 Mbps

Upload: 29.5 Mbps

Jitter: 4 ms

Ping: 13 ms

Ethernet kabel:

Download: 505.9 Mbps

Upload: 29.9 Mbps

Jitter: 1 ms

Ping: 7 ms

Myśle, że całkiem zadowalający wynik. Zobaczymy jak będzie wyglądała stabilność.

• 0

#7 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7768 postów

Napisano 16 styczeń 2020 - 13:11

Wszystko wygląda dobrze. Logowanie po IP zapewne dlatego, że bramą jest inny router i on nie wie co to za adres.

• 1

#8 Jasiek123123

Jasiek123123
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 80 postów

Napisano 16 styczeń 2020 - 13:13   Najlepsza odpowiedź

Dzięki za pomoc, zamykam temat.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Router, AP, Architektura sieciowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych