Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej.

Nowy Legion Y540.

Pożądana pojemność dysków 2 TB - po połowie na gry i system/programowanie/RAWy/GoPro(4k).

Co będzie lepszym wyborem?

Corsair MP510 960 GB + Samsung 860 EVO 1TB,

czy

Corsair MP510 1920GB?

Znam zalety NVMe ale może jednak opcja z SATA byłaby lepsza z uwagi na niższe temperatury, może mniejsze użycie energii gdyby na nim postawić system, bezpieczeństwo???, cokolwiek innego ;)

Pytam bo się zagalopowałem i zamówiłem 860 EVO, ale mogę jeszcze zwrócić :)

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

 

 

niższe temperatury,
 niższe temperatury czego? 

 

 

może mniejsze użycie energii gdyby na nim postawić system
2 SSD będą ciągnąc więcej energii 

 

bezpieczeństwo???
musiałbyś synchronizować dane pomiędzy nimi, bo paść może każdy. 

 

Ostatnio była fajna promocja na 2TB w x-kom, za 929zł były, niestety już po. 

Link to post
Share on other sites

Dołączam się do zapytania autora. Co oprócz nie zajmowania miejsca w obudowie daje nvme względem sata? Chodzi oczywiście o zwykle wykorzystanie komputera. Nie profesjonalne.

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

trochę szybciej jest, głównie widać przy aktualizacjach i instalowaniu programów/gier/sterowników. 

Trochę szybciej się gry ładują (można wybierać pojazdy w BF V te 0.5 sekundy przed innymi).

Benchmarki ładniej wyglądają. Kontrolery fajniejsze tam ładują i to by było na tyle...

 

Nawet jak ci się bufo pseudoSLC skończy, to prędkość będzie nadal ponad SSD na SATA. 

mówimy oczywiście o dobrych SSD, nie szrocie na QLC, lub słabych kontrolerach. 

Link to post
Share on other sites
 niższe temperatury czego? 

 

Dysku :)

Z mojej lektury wynika, że NVMe potrafią osiągać temp. o kilkadziesiąt stopni wyższe niż te na SATA.

Zastanawiałem się, czy ma to REALNE znaczenie dla ciasnej obudowy laptopa. Z drugiej strony piszą, że MP510 nie jest aż tak gorący.

Pomyślałem, że gdyby gry trzymać na SATA to chyba ten NVM (nawet jakby stał na nim system) to przy uruchamianiu gier przez większość czasu by "odpoczywał".

Sam NVM miałbym do najcięższych zdań, jak np. obróbka filmów z GoPro.

Wiem, że dwa dyski drenują baterię, ale chyba zależy to od skali użycia. I znowu - SATA wg jakichś tam materiałów, jakie widziałem potrafi pobierać mniej energii (o ile nie jest tak, że jak postawisz system na NVMe to system ZAWSZE coś z niego pobiera i jednak ciągle jest w użyciu).

Naczytałem się i naoglądałem mnóstwo testów, znam zalety NVMe, ale w sumie nigdzie nie trafiłem na takie rozważania nt. sensu konfiguracji SATA + NVMe ;)

Rozumiem jednak, żeby skończyć te filozoficzne gdybania i po prostu brać większy dysk NVMe :)

Jakby nie patrzeć to tak jak piszesz  - trzeba pamiętać, że NVMe w najwolniejszym momencie będzie szybszy od SATA.

Mam nadzieję, że Corsair MP510 1920GB okaże się dobrym wyborem. Parametry ma niby ciut grosze od wersji 960GB, ale wciąż lepsze niż np. SX8200 PRO 2TB. EVO 860 odeślę. Źle wcześniej szukałem bo w ogóle ta wersja MP510 1920GB nie rzuciła mi się w oczy - ma ją w sumie tylko ze 3 sprzedawców...

Pozdrawiam.

 

EDIT 1:

odnośnie gdybań info jakie miałem wygooglowane mówiło, że:

 

Corsair MP510 1920GB
Read 7.1W (6.9W 960GB)
Write 6.2W (5.6W 960GB)
Idle 30mW
 
Samsung 860 EVO
Read 3W
Write 3W
Max 4W
Idle 2,5mW - 7 mW
 
EDIT 2:
oo, w Komputroniku pojawił się MP510 w wersji 960GB za 579 zł 
koszt rozwiązania z tym dyskiem, przy cenie za jaką dorwałem 860 EVO, to w sumie ok. 200 zł mniej niż jeden MP510, w wersji 2 TB... :P
 
;)
Edytowane przez mgrabcz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...