Skocz do zawartości

Gigabyte Z390 Gaming X - drugie dłuższe "piknięcie"


Recommended Posts

Cześć. Od około miesiąca posiadam nowy komputer i zastanawia mnie jedna rzecz. Czasami PC odpala się nieco dłużej niż normalnie, pojawia się też wtedy drugie "piknięcie" z brzęczyka na płycie. Słychać to na filmie (https://youtu.be/2D7GrxmVlKc). Pierwsze piknięcie (na początku nagrania) jest zawsze, oznacza chyba że wszystko normalnie się uruchamia. Drugie natomiast (pod koniec nagrania) pojawia się tylko czasami i powoduje wydłużenie uruchamiania się komputera. Ktoś wie co to może oznaczać? Nigdzie nie znalazłem odnośnie tego informacji.

 

Płyta główna Gigabyte Z390 Gaming X, i7-9700K, RAM HyperX Predator, systrm na SSD ADATA XPG SX8200 PRO

Link to post
Share on other sites

Po tym drugim piknięciu PC odpala i przechodzi do pulpitu systemu? Do sprawdzenia poprawność zamontowania pamięci RAM oraz wtyków zasilania24 pin i CPU na płycie. Zdemontuj panel boczny i sprawdzaj przy uruchomieniu status diod LED które znajdują się w prawym dolnym rogu płyty gł tuż obok podłączenia Front panel.

Link to post
Share on other sites

Tak, komputer odpala się normalnie jednak wydaje się, że nieco dłużej. Występuje to tylko czasami, powiedzmy że mniej więcej przy 50% uruchomień to piknięcie się pojawia. Przy pozostałych 50% odpala się bez drugiego piknięcia. Na ekranie podczas drugiego piknięcia widać ekran startowy płyty głównej + kręcące się kółeczko od uruchamiania Windows 10. RAM sprawdzałem już po samym złożeniu kompa, ale wyjęcie i wsadzenie z powrotem nic nie zmieniło.

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłeś to zasilanie płyty i CPU? Niestety musisz poświęcić trochę czasu i cierpliwości i obserwować diody LED na płycie może wyłapie się jaki podzespół powoduje podwójny Boot. Czy CPU, RAM, VGA lub sam Boot. Resetowałeś bios? Może w zapisie pamięci bios wkradł się jakiś błąd. Jaki jest stan napięcia baterii bios?

Link to post
Share on other sites

Zasilanie poprawiłem, ale nic to nie zmieniło.

 

 

Niestety musisz poświęcić trochę czasu i cierpliwości i obserwować diody LED na płycie może wyłapie się jaki podzespół powoduje podwójny Boot

Jakie diody powinienem obserwować? Czyli jest to jakiś podwójny boot?

 

 

 

Resetowałeś bios? Może w zapisie pamięci bios wkradł się jakiś błąd. Jaki jest stan napięcia baterii bios?

BIOSu nie resetowałem. Zastanawiam się nad jego aktualizacją, ale nie wiem czy warto ryzykować. Baterii również nie mierzyłem.

 

Zwróciłem jeszcze uwagę na kolejność urządzeń do bootowania i na pierwszych pozycjach zauważyłem:

1. Windows Boot Manager (ADATA SX8200PNP)

2. ADATA SX8200PNP

 

Zamieniłem je z ciekawości kolejnościami, jednak wtedy długie piknięcie również potrafiło się pojawić. Dodatkowo dłużej trzeba było czekać aż system zacznie się uruchamiać. Jednak czym to się dokładnie różni - nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Zauważyłem że gdy wystąpi to piknięcie, Windows nie zawsze po uruchomieniu pobiera tapetę ekranu blokady z internetu  :P Dziwny związek, ale gdy piknięcia nie ma, tapeta pobiera się zawsze. Może to coś związane z kartą sieciową?

Edytowane przez szerwony
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...