Skocz do zawartości

AMD Ryzen 3600 - skoki


Recommended Posts

Temat może był ale nie wiem czy aż taki.

 

Otóż chodzi o to że podczas przeglądania neta i mając włączone appki Ryzen 3600 potrafi spadać i podbijać temperaturę z 35 stopni do nawet 60 stopni :/ Czy jest się czym przejmować czy to normalne jak wielu pisze ? 

 

Często mam też tak że jeden rdzeń trzyma stałe 4 GHz a reszta potrafi spaść do 1 GHz 

 

Teraz np podczas oglądania tylko filmiku na youtubie trzyma 52 stopnie o.O i jak wyłączyłem youtube to nadal trzyma 53 stopnie.

 

Appki działające non stop w trayu to:

- malwarebytes

- bitdefender

- evga precision

- razer central 

- logitech G HUB

- panel sterowania Sound blaster Z-series

- ustawienia Nvidia

Link to post
Share on other sites

@@Ent3x,

Ale jaki to ma sens ? Bostuje więc podbija napięcie więc ma wyższą wydajność. Jak go przyblokujesz na stałym napięciu bez boosta to wydajność będzie niższa. Ciepło nie bierze się z niczego, procesory od ponad 25 lat mają instrukcję HLT (halt) dającą minimalne zużycie energii gdy procesor nie jest obciążony obliczeniami. Skoro temperatura skacze do 60C to znaczy, że na daną chwilę było wysokie obciążenie, procesor to przeliczył w maksymalnej wydajność a to z kolei przekłada się na nagły skok temperatury. Tak działa "Precision Boost" od AMD.

Link to post
Share on other sites

Nie chce podnosić niepotrzebnej wymiany zdań ale autora niepokoi fakt występowania podwyższonych temperatur więc dałem mu rozwiązanie. Te procesory są na tyle wydajne, że radzą sobie bezproblemowo z większością zadań bez turbulencji mnożnika, a sam system PB jest nieoptymalny do wymagań zadania, które go pobudza. Jeżeli spadek wydajności jest praktycznie niezauważalny to po co ma gotować ten procesor?

Edytowane przez Ent3x
Link to post
Share on other sites

@@Ent3x, O jakim znowu "gotowaniu" mowa ? Dla procesora to normalna temperatura pracy, daleka od maksymalnej. Jeśli problemem jest hałas chłodzenia to rozwiązaniem problemu jest wymiana chłodzenia na wydajniejsze. Bez tego Ryzen 5 3600 nigdy nie będzie miał wydajności standardowej dla Ryzen 5 3600 i wypadałoby o tym wspomnieć przy poradach dla kogoś kto za ten sprzęt zapłacił.

Link to post
Share on other sites

Ryzeny tak mają, ale pewnie coś działającego w tle "wybudza" procka. Wgraj najnowsze sterowniki chipsetu i wybierz ryzen balanced plan zasilania, odinstaluj wszystko co siedzi w tle i powoli dogrywaj i monitoruj co się dzieje (nvidia raczej możesz wykluczyć). Dodatkowo w biosie sprawdź czy masz włączone (enabled, a nie auto) Global C-States i Cool n' Quiet

 

Ustawianie na sztywno napięcia na 1,325v i wyżej może doprowadzić do degradacji procka.

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites

Bez tego Ryzen 5 3600 nigdy nie będzie miał wydajności standardowej dla Ryzen 5 3600 i wypadałoby o tym wspomnieć przy poradach dla kogoś kto za ten sprzęt zapłacił.

 

@@Fenio

 

Przeczytaj uważnie moją poprzednią wypowiedź.

 

 

- Chłodenie SPC Fortis 3

- Pasta Gelid gc extreme

 

:)

 

Wypowiedź autora tematu też możesz przeczytać. :)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za rady :) nie przeszkadza mi jakoś specjalnie podbijanie wentylatora gdy skacze do 60 stopni, bo to normalne :) jedyne co mnie niepokoiło to tak odległe skoki temperatur ale jeśli to norma to luz :) 

 

Wczoraj odpaliłem pierwszy raz Destiny 2 na nowym procku i trzymał stabilnie około 60 stopni na full opcji :) 

 

Jedyne co mnie jeszcze nurtuje to czy też tak macie że w Easy Tune nie możecie włączyć opcji ECO i jak ustawiacie pod siebie pracę wentylatora to program zawsze wam krzyczy że została zmieniona płyta główna i musi skalibrować wentylatory do ustawień fabrycznych o.O ? 

Link to post
Share on other sites
Przeczytaj uważnie moją poprzednią wypowiedź.

Już nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi :) To co napisałem tyczyło się Twojej wypowiedzi:

"Ustaw mu na sztywno napięcie w biosie i wyłącz PBO".

 

 

problem nie jest np brak igpu i akceleracji sprzętowej na stronach internetowych? bo np filmiki 4 i 8k na YouTube to chyba zabijają ryzena w przeciwieństwie do intela :P

 

Co to za herezje głosicie ;)

Od kiedy to brak iGPU oznacza brak sprzętowej akceleracji ? To zadanie dla GPU które każdy posiada mając Ryzena bez iGPU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@@janek20, Po pierwsze to przeskoczyłeś z tematu odtwarzania wideo do tematu obróbki wideo. Po drugie to porównaj wydajność GPU do iGPU. Jak część przeliczana przez GPU idzie wielokrotnie szybciej to logiczne, że część liczona przez CPU będzie musiała nadążyć. Po trzecie to co widać na tym filmiku to różnica pomiędzy wsparciem Adobe Premiere Pro dla konkretnego GPU (Intel vs Nvidia) plus różnica dla działania z włączonym 1 lub 2 GPU jednocześnie (GPU+iGPU).

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...