Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

 

Chciałbym zakupić monitor do kwoty maksymalnie 2500zł, aczkolwiek a) jestem zielony w temacie, b) mam pewne wymagania.

 

Potrzebuje sprzętu dosyć uniwersalnego tzn.

1) od czasu do czasu gry komputerowe głównie RPG/H&S

2) do pracy min. 8h dziennie-> analiza danych, duuużo danych, spore ilości tekstu, trochę kodu, więc wszystkie tryby jak flicker free, low-blue light, reader modes są dla mnie niezbędne, również chciałbym aby monitor posiadał funkcje dzielenia ekranu tj. excel na jednej, pdf na drugiej itp

3) do filmów; zależy mi na porządnym odwzorowaniu kolorów, czarnej czerni (no przynajmniej nie srebrnej jaką mam teraz), gdyby był HDR to wypas, chodzi mi o to aby przyjemnie można było obejrzeć film. Obecnie posiadam LG IPS LED 24MP76 i czerń to wygląda jak "czarne srebro" i ogólnie kicha. 

4) Możliwość powieszenia na ścianie to mus, więc VESA 100x100 lub 75x75.

5) Obecność głośników w monitorze raczej obowiązkowa - jestem w stanie z nich zrezygnować tylko na rzecz naprawdę wypasionego obrazu itp

6) Wymiar 27 cali, ewentualnie 29, ale raczej preferuje 27. 

7) Rozdzielczość 2k. Nie wiem czy 4K to dobry pomysł bo jednak czasem gram, a moja obecna karta RX480 po prostu zdechnie przy 4K.

 

Trochę sam się porozglądałem i mam pewne propozycje, aczkolwiek mam wrażenie że to mimo wszystko w 100% sprzęt do grania i słabo może nadać się do pracy, a obecny stosunek granie-praca to tak 1 do 4, ale może się mylę:

 

https://www.benq.eu/pl-pl/monitor/gaming/ex2780q.html

 

https://www.samsung.com/pl/monitors/curved-c32hg70/LC27HG70QQUXEN/

 

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc, wszelkie rady i propozycje.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Link to post
Share on other sites

Jako posiadacz już od niemal roku Samsunga chg70 w wersji 27 cali, wydaje mi się ze moge cokolwiek napisać. Generalnie ja z monitora jestem bardzo zadowolony. Dla mnie tak naprawdę jedyny jego mankament to smuzenie. Nie jest to może bardzo uciążliwe ale jednak, szczególnie w filmach, klipach na YouTube widoczne. Taka specyfika matrycy va. Jeżeli chodzi o czerń to napewno jest lepiej niż w IPS, chociaż mój stary aoc by się pewnie z tym nie zgodził, ale jeżeli mówimy o nowych monitorach jest napewno nie źle, chociaż takiej jak w dobrych tv o oledach nie wspominając się nie spodziewaj. W prawdzie Samsung daje strefowe oświetlenie ale jest tego raptem 8 stref. Ostatni minus, który mi przychodzi do głowy to jeszcze dziwnie przeswietlanie obiekty w ustawieniu freesync ultimate na którym to tylko i wyłącznie działa gsync compatible. Nie wygląda to dobrze tak więc jeśli jesteś nastawiony na te funkcje to warto to przemyśleć. Co do plus to są dwa, dla mnie przynajmniej najważniejsze. Kolory i hdr. Jeszcze rok temu monitory z certyfikatem VESA hdr 600 nie były hdr, dziś już te z certyfikatem 400 są. Kolory szczególnie w trybie hdr to jest zupełnie inna półka. Trzeba wiedzieć że siedzimy 80 cm? od monitora więc naprawdę te 600 nitow potrafi dać po oczach. A jak mamy świetna biel to i kolory są świetne. Dla mnie takie metro exodus z hdr i ray tracing wygląda świetnie. Ja namawiam chodzisz sam miałem jeszcze na uwadze nie dostępnego już lg 27uk600.

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Brzmi ciekawie, niestety wiem że nie osiągnę tego co na OLEDach. Sam jestem posiadaczem LG C8 i chyba właśnie między innymi dlatego tak bardzo przeszkadza mi obecny monitor. A odnośnie Samsunga możesz coś napisać jeżeli chodzi o prace? Są jakieś tryby dzielenia ekranu itp? 

 

Z góry dziękuję!

 

Jako posiadacz już(...)

Link to post
Share on other sites

Ustawień jest mnóstwo. Co istotne również w trybie hdr, a trzeba mieć na uwadze że spora ilość monitorów po wejściu w ten tryb praktycznie blokuje większość ustawień. Jest dosyć obszerna recenzja tego monitora na pc lab, co prawda wersji 32 calowej z tym że to te same konstrukcje. Masz tam dokładnie opisane wszestkie tryby i ich cechy. Jest też bardzo dobrze opisane działanie monitora w trybie hdr bez treści hdr. Bardzo dobrze jest się z tym zapoznać ponieważ monitor może rozczarować po wyjęciu z pudełka i podłączeniu do kompa.

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Podstawowe pytanie to jakie odświeżanie Cię interesuje? 60,75,100, 144 Hz?

 

Co do tego Samsunga to sporo osób go odradza ze względu na specyficzny układ pixeli, który skutkuje rozmytą czcionką.

 

Nikt Ci tu na forum nie powie więcej niż profesjonalne recenzje. Ja się pół roku temu wgryzłem w temat i już czuję, że się nie znam. Ode mnie jeszcze propozycja do rozważenia: ASUS TUF Gaming VG32VQ Raczej nie będziesz narzekał, że za duży.

Link to post
Share on other sites

Hej,

 

odświeżanie jest dla mnie chyba bez znaczenia, z tego względu że nawet jeżeli gram w FPSy to nie po sieci, jakoś nie czuje potrzeby dużej ilości Hz, aczkolwiek z tego co widzę większość monitorów w tej cenie oferuje 144Hz.

 

Wszystko ponad 29 cali odpada, niestety fizyczny brak miejsca.

 

Priorytety są następujące: praca > gra > film.

 

Co do Samsunga, jeżeli rzeczywiście posiada rozmyte czcionki to odpada. Pracuję z bardzo dużą ilości danych, tekstu i kodu i co jak co ale czcionki muszę mieć normalne bo oszaleje po paru godzinach.

Edytowane przez 3eslawek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...