Skocz do zawartości

Ryzen7 2700x wysokie temperatury w IDLE.


Recommended Posts

Witajcie, kilka dni temu złożyłem nową maszynę i zauważyłem wczoraj, że mój Ryzen 2700x pracuje w IDLE z dość wysoką temperaturą (50-55 stopni Celsjusza). Niewiele myśląc wymieniłem dołączony w zestawie Cooler Wraith Prism na SilentiumPC Fera 3 RGB. Po pełnej instalacji zauważyłem, że temperatury tylko delikatnie poszły w dół a napięcie procesora ma dziwne fluktuacje gdzie skacze do ok 1.40 V.

 

 

Poprzez OC Tweaker w mojej płycie (ASUS TUF B450 Plus) zmieniłem mnożnik na x40, co poskutkowało zmianą taktowania podstawowego na 4GHz ale co ciekawe, napięcie wygląda o wiele stabilniej i utrzymuje się w okolicach 1.335 V.

 

Temperatura w IDLE w tym momencie to około 45 stopni, po odpaleniu stress testu AIDA64 dochodzi nawet do 84 stopni przy dodatkowym zaznaczeniu opcji FPU Stress oraz Cache Stress. Przy zaznaczeniu opcji wyłącznie CPU Stress, temperatura osiągnęła max 65 stopni. 

 

Dodam tylko, że zdążyłem aktualizować bios, a temperatury mierzę przy pomocy Aidy64, Ryzen Master oraz HWiNFO64. Wszystkie są zbliżone.

 

Czy ktoś się spotkał z takim problemem, jakieś wskazówki?

Edytowane przez Ent3x
Link to post
Share on other sites

 

 

napięcie procesora ma dziwne fluktuacje gdzie skacze do ok 1.40 V.  

Napięcie na modelach z X-em zawsze będzie podchodziło wyżej w porównaniu do modeli bez X tj. w okolice 1.4V. Procek musi w końcu utrzymać w jakiś sposób wyższe zegary, a AMD nie ma możliwości odgórnie przewidzieć jakie napięcie wystarczy danej sztuce (więc dają równie wysokie dla wszystkich). 

 

Jaką masz obudowę komputerową? Komputer nie stoi w okolicach kaloryfera ani nic? 

Link to post
Share on other sites

Mam obudowę Modecom Oberon Pro SE, komputer stoi wysoko, z dala od źródeł ciepła. W środku 2x12 cm plus blok chłodzenia CPU z 14 cm coolerem.

 

Co do kwestii napięcia, nie z godzę się z Tobą, napięcie bardzo dziwnie oscylowało w wersji podstawowej, po zastosowaniu OC Tweak stoi w miarę stabilnie w okolicach 1.335V a taktowanie jest wyższe o 300 MHz, co wyklucza Twoją tezę.

 

Fluktuacje napięcia można powiązać z nagłymi zmianami temperatury (w końcu to półprzewodnik), no ale skąd te zmiany, to nie mam pojęcia.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do kwestii napięcia, nie z godzę się z Tobą, napięcie bardzo dziwnie oscylowało w wersji podstawowej, po zastosowaniu OC Tweak stoi w miarę stabilnie w okolicach 1.335V a taktowanie jest wyższe o 300 MHz, co wyklucza Twoją tezę.
 

Możesz się nie zgadzać, ja tylko piszę jak to wygląda ze strony technicznej zarówno na Ryzenie 2600X jak i 2700X. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Daj dwa wtłaczające na góre

Jak już to lepiej na górę dać wyciągające i dodać jeden wciągający z przodu. Z tańszych arctic F12 mogą być, albo np bequiet pure wings. Do tego ręczny undervolting w biosie i temperatury powinny znacznie spaść.

Link to post
Share on other sites

@@Ent3x

Zakładając, że masz prawidłowo zamontowane chłodzenie to taka temperatura świadczy o możliwych problemach z działaniem Cool&Quiet lub to Idle wcale nie jest Idle.

Po pierwsze sprawdź obciążenie procesora w Idle. Po drugie sprawdź jakie ma taktowanie w Idle.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to doinstaluj do Windows 10 plan zasilania "AMD Ryzen balanced".

Link to post
Share on other sites

Zacznij od aktualizacji bios. Napięcie rdzenia Twojego CPU jest zależne od taktowania i nie odbiega od normy a może być nawet wyższe. Możesz spróbować samodzielnie zablokować zmiany napięcia i ustawić je na sztywno w okolicach 1.35/1.36 V. Temperatury powinny spaść i jeśli nie robisz OC, stabilność też powinna być. Dołóż drugi wentylator na wieże chłodzenia SPC i poprawi się chłodzenie. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Przy bezczynności procesor wydziela tak małą ilość ciepła, że nawet na najtańszej paście i słabym schładzaczu powinno być <40C o ile działa Cool&Quiet. Obstawiam, że procesor nie zbija taktowania i napięcia lub coś działa w tle i go obciąża.

Link to post
Share on other sites

Sytuację rozwiązałem w następujący sposób:

 

  • Zamontowałem w obudowie dodatkowy wentylator 12 mm od frontu,
  • Zastosowałem pastę Kryonaut do CPU,
  • Ustawiłem w Ryzen Masterze manualnie taktowanie rdzeni na 3700 MHz oraz napięcie na rdzeniu na 1,2V, napięcie to faktycznie osiąga wartość deklarowaną w CPU-Z na poziomie 1,33V,
  • Zmieniłem profil wentylatorów na tryb Turbo w AI Suite 3

Po tych operacjach temperatura w idle to 36 stopni, w pełnym obciążeniu w Aidzie po kilkudziesięciu minutach testu to około 75 stopni z jednorazowymi pikami do 80. 

 

Może komuś pomoże w przyszłości takie rozwiązanie :)

Link to post
Share on other sites

Jak już to lepiej na górę dać wyciągające i dodać jeden wciągający z przodu. Z tańszych arctic F12 mogą być, albo np bequiet pure wings. Do tego ręczny undervolting w biosie i temperatury powinny znacznie spaść.

Mam tą budę i wiem co mówię. Z przodu wentyle mielą bo otwory na froncie obudowy są za małe. Żeby zobrazować ci sytuacje to podam kilka temperatures: z dwoma wentylatorami wtłaczającymi na froncie i jednym z tyłu i na górze wyciągającymi temperatura GTX1050 strix oscylowała w okolicy 60-62*C po 1 godzinie grania. Po zmianie ustawienia wentyli temperatura GPU oscyluje w okolicy 55*C. Temperatura chipsetu też spadła o około 8*C. O temperaturze CPU nie piszę bo mam AiO.

Sytuację rozwiązałem w następujący sposób:

 

  • Zamontowałem w obudowie dodatkowy wentylator 12 mm od frontu,
  • Zastosowałem pastę Kryonaut do CPU,
  • Ustawiłem w Ryzen Masterze manualnie taktowanie rdzeni na 3700 MHz oraz napięcie na rdzeniu na 1,2V, napięcie to faktycznie osiąga wartość deklarowaną w CPU-Z na poziomie 1,33V,
  • Zmieniłem profil wentylatorów na tryb Turbo w AI Suite 3
Po tych operacjach temperatura w idle to 36 stopni, w pełnym obciążeniu w Aidzie po kilkudziesięciu minutach testu to około 75 stopni z jednorazowymi pikami do 80.

 

Może komuś pomoże w przyszłości takie rozwiązanie :)

zostaw sobie CPU na fabrycznych ustawieniach bo wtedy zegary powinny być wyższe.
Link to post
Share on other sites

Sytuację rozwiązałem w następujący sposób:

 

  • Zamontowałem w obudowie dodatkowy wentylator 12 mm od frontu,
  • Zastosowałem pastę Kryonaut do CPU,
  • Ustawiłem w Ryzen Masterze manualnie taktowanie rdzeni na 3700 MHz oraz napięcie na rdzeniu na 1,2V, napięcie to faktycznie osiąga wartość deklarowaną w CPU-Z na poziomie 1,33V,
  • Zmieniłem profil wentylatorów na tryb Turbo w AI Suite 3

Po tych operacjach temperatura w idle to 36 stopni, w pełnym obciążeniu w Aidzie po kilkudziesięciu minutach testu to około 75 stopni z jednorazowymi pikami do 80. 

 

Może komuś pomoże w przyszłości takie rozwiązanie :)

to żadne rozwiązanie tylko zmniejszenie wydajności na własną prośbę, przecież 2700x na auto wszystkimi rdzeniami boostuje do 4,0 ghz (niektóre sztuki nawet trochę więcej), więc zaniżenie tej wartości o 300mhz na każdym wątku (bo na sztywno ustawiasz dla wszystkich 16 wątków i tak pod obciążeniem będzie pracował) to strata wydajności jakieś 8-10% w grach (w programach jeszcze więcej)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

to żadne rozwiązanie tylko zmniejszenie wydajności na własną prośbę, przecież 2700x na auto wszystkimi rdzeniami boostuje do 4,0 ghz (niektóre sztuki nawet trochę więcej), więc zaniżenie tej wartości o 300mhz na każdym wątku (bo na sztywno ustawiasz dla wszystkich 16 wątków i tak pod obciążeniem będzie pracował) to strata wydajności jakieś 8-10% w grach (w programach jeszcze więcej)

4.0 to osiągają jakieś totalne paździerze na bicie z R1200. 2700 na fabrycznych ustawieniach robi ponad 4GHz.
Link to post
Share on other sites

Mylisz się, w Cinebachu obniżenie taktowania do 3700MHz powoduje jedynie obniżenie wydajności o niecałe 5%. 

 

Pozostawienie ustawień fabrycznych na płycie skutkuje tym, że napięcie zasilania procesora waha się od 1,3V do 1,41V i procesor pracuje w temperaturze powyżej 50 stopni na bardzo małym obciążeniu.

 

Co śmieszniejsze, lepiej sie zachowuje przy zastosowaniu OC Tweak na płycie. Wtedy idzie na 4,0 GHz przy 1,34V a temperatura we względnym idle to około 43 stopni.

 

@mbe: Ja mam wersję SE tej obudowy, nie ma możliwości montażu wentyli od góry bo chciałem to zrobić w pierwszej kolejności ;)!

Edytowane przez Ent3x
Link to post
Share on other sites

130W z gniazdka przy obciążeniu OCCT (w grach będzie niższe) to moim zdaniem standardowy wynik.

 

Tak samo skoki taktowania - najczęściej coś się dzieje w tle bardziej wymagającego, efektem czego pojedynczy rdzeń budzi się do życia (od tego biorą się te podbicia temperatur na Ryzenach o 10°C w górę i później szybki spadek).

Dla porównania mój Ryzen 2600 w OCCT bierze 120W (a ty masz 2 rdzenie więcej).

Link to post
Share on other sites

130w w occt jak na 8/16 to jest piękny wynik (w sensie mało) , mój r5 2600 przy kiepskim OC na 4,1ghz i 1,42v tyle bierze

ciekaw jestem ile r5 3600 będzie wciągał, w tygodniu będę miał na testy, jak mi sie spodoba może zostawię, na razie dopłata trochę mnie przeraża 

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...