Skocz do zawartości

Problem z napięciami? A może inny powód piszczących cewek MOBO?


Gość tomaszkwen

Recommended Posts

Gość tomaszkwen

Witam serdecznie.

 

Przychodzę z problemem.

 

Kupiłem nowy sprzęt:

Procesor Intel Core i9-9900K

Płyta główna ASRock Z390 Phantom Gaming X

Pamięć RAM Team Group 4x8GB 3600MHz CL18

Karta graficzna GeForce RTX 2080 Super Zotac AMP Extreme

Zasilacz Enermax MaxTytan 800W Titanium

 

Od złożenia komputera słyszę piski, są to w zasadzie piszczące cewki wydobywające się z okolic procesora - VRM? Te piski mają dziwne zależności - są słyszalne przede wszystkim, gdy podłączona jest mysz i stają się głośniejsze przy każdym ruchu myszy. W dodatku ustawienie zrównoważonego planu zasilania powoduje zmniejszenie głośności tych pisków, a włączenie oszczędzania energii niweluje ten problem do minimum lub pozbywa się go całkowicie.

 

W BIOS zmiana opcji zasilania C4 i C5 również niweluje ten problem.

 

Pomyślałem, że to problem z zasilaczem. Sprawdziłem napięcia, ale niestety tylko programowo, bo nie posiadam miernika i nie wiem, czy warto się w niego zaopatrywać.

 

Przyjmijmy, że na razie ta opcja nie wchodzi w grę i bazujemy na odczycie programów. Czy wartości napięć są właściwe?

 

Martwi mnie linia 3.3V, gdzie podczas spoczynku pokazuje 3.472V, a podczas obciążenia nieco spada do 3.456V. Jest więc w okolicach granicy dopuszczalnej podawanej na wielu stronach, choć i tu są rozbieżności. Niektóre strony podają 5%, czyli w zasadzie granica jest na poziomie 3.465V, ale gdzieniegdzie jest 4.47V, więc mój zasilacz minimalnie by to przekracza.

 

Zapuściłem Prime95 i poniżej daję zrzut pokazujący napięcia. Czy jest się czym martwić?

 

16fc7dac8799.jpg

Edytowane przez tomaszkwen
Link to post
Share on other sites

W jakiej obudowie ten zestaw jest zmontowany i jak chłodzony? Te temperatury są stanowczo za wysokie, chipsetu, płyty gł. i prawdopodobnie sekcji zasilania. HWiNFO nie odczytuje nazw czujników poszczególnych podzespołów jednak nie zmienia to faktu, że temperatury rzędu 100*C i więcej nie jest dobre dla elektroniki..

Link to post
Share on other sites
Gość tomaszkwen

Obudowa Enermax Saberay ADV, dość dobrze chłodzona.

 

Temperatury są takie, bo zrzut był robiony podczas testów na maksymalnym obciążeniu.

 

Nie pamiętam teraz, czy miałem włączone OCCT z AVX2, czy Prime95. Tak czy inaczej temperatury w teście wskakiwały na kilka chwil na maksymalnie 109 stopni, po czym stabilizowały się na poziomie 80-100 stopni.

 

Temperatury problemem raczej nie są. W spoczynku procesor ma 26-31 stopni po wielogodzinnym używaniu typu przeglądarka, praca z Power Pointem itd. Włączyłem na chwilę Wiedźmin 3 na najwyższych ustawieniach w rozdzielczości 2560x1440 i temperatury procesora były całkiem dobre, bo dłuższą chwilę trwało, zanim wskoczyły powyżej 40 stopni, ale poza pojedynczymi skokami pozostawały poniżej 50 stopni.

Edytowane przez tomaszkwen
Link to post
Share on other sites

Odczyty syntetyczne napięć to nie jest coś na czym można się oprzeć.

Najlepiej jak byś miał drugi PSU na podmiankę - ale prawdopodobnie nic Ci to nie da.

 

Internet aż kipi od podobnych tomatów w roli głównej z tymi ASrockami, widocznie coś tam spartolili, słabej jakości cewki lub wada konstrukcyjna - jeśli Ci to przeszkadza i masz możliwość jeszcze zwrócić to to zrób.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem również nie jest to wina zasilacza tylko coś nie tak z płytą gł. bo temperatury chipsetu czy sekcji zasilania mogą wzrastać, ale nie do takich wartości. Masz tu moje temperatury w czasie testu sekcja zasilania ma 62*C, chipset 41*C

https://i.imgur.com/mrPuWwO.jpg

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

 

 

Pomyślałem, że to problem z zasilaczem. Sprawdziłem napięcia, ale niestety tylko programowo, bo nie posiadam miernika i nie wiem, czy warto się w niego zaopatrywać. Przyjmijmy, że na razie ta opcja nie wchodzi w grę i bazujemy na odczycie programów.

 

Tak trochę obok tematu; widać ze sprzęt kupiłeś za konkretny pieniądz, a szkoda ci wydać kilkadziesiąt plnów na miernik? Wiele razy było wałkowane że programowe odczyty napięć nie są wiarygodne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...