Skocz do zawartości

Problem z kartą graficzną (?)


Recommended Posts

Witam. Ostatnio miałem problem, który opisywałem w tym temacie http://forum.benchmark.pl/topic/287331-paski-na-ekranie/

Doszliśmy wspólnymi siłami do wniosku, ze winę za błąd ponosi karta graficzna. Zamówiłem nową kartę (Gigabyte Radeon RX 570 Gaming MI), ale po podłączeniu jej i zainstalowaniu sterowników mam same problemy - bardzo podobne z resztą.

 

Otóż w tej chwili mam taki problem, że komputer w ogóle nie chce się włączyć albo włączy się raz na pięć prób. Najczęściej uruchamia się, ale na ekranie nic się nie pojawia i kiedy wciskam przycisk power to wyłącza się od strzała, jakby w ogóle nie wczytalo systemu ani nic. Jak już się uda włączyć to karta normalnie widnieje w menedzerze urządzeń, w grach automatycznie ustawia grafikę na wysokie opcje, ale przy jakiejkolwiek próbie wczytania świata gry albo ewentualnie chwile po wywala mi np cały szary ekran i jest koniec - bez wyłączenia komputera ani rusz. Nawet reset nie pomaga, bo albo nie reaguje albo wyłączy się ale już nie włączy. Kompletnie nie wiem z której strony to ugryźć wiec proszę was o pomoc.

 

Specyfikacja:

System: Windows 10 x64 (instalowany około miesiąca-dwóch temu)

CPU: Intel Core i5-4460 @ 3.20 GHz

GPU:

wcześniej Asus Radeon R9 280X-DC2 TOP

teraz Gigabyte Radeon RX 570 Gaming MI

Sterowniki aktualne

HDD : Seagate Barracuda ST310005

SSD: Samsung SSD 840 EVO 120G

MOBO: Gigabyte GA-B85M-D3H

RAM: 8GB DDR3 1600MHz (nie pamiętam jakiej firmy)

PSU: OCZ500MXSP (500W)

Link to post
Share on other sites

Wymontuj baterię biosu, która znajduje się nad slotem PCI Express, a pod procesorem na około 15 min. wykonujesz wszystkie czynności przy odłączonym zasilaniu. Po wymontowaniu jeszcze dla pozbycia się ładunku elektrycznego z płyty wciśnij Power na obudowie. Potem zamontuj baterię i sprawdź. Masz zamontowany głośnik systemowy ( speaker) na płycie jeżeli tak to jakieś dźwięki wydaje przy uruchamianiu?

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Udało mi się włączyć, bios jest chyba w miarę aktualny bo pokazuje 19.06.2014 a na stronie producenta w zakładce z biosem do pobrania są 4 pliki:

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-b85m-d3hrev_10#support-dl

Głośnika chyba nie ma, a jeśli jest to żadnych dźwięków nie wydaje.

Instalować coś nowego spośród tych plików?

Link to post
Share on other sites

Nie mogę zaktualizować biosa bo pokazuje mi, ze to nie jest zgodne z moim systemem Windows, mimo ze zaznaczyłem dokładnie taki jaki mam.

Reset już zrobiłem. Spróbować raz jeszcze ta kartę nowa podpiąć?

OK spróbowałem. Na nowej karcie żadnego obrazu i żadnej reakcji, można wyłączać na strzała bo nic się nie dzieje.

Link to post
Share on other sites

Pobrało mi trzy pliki:

Efiflash.exe

Autoexec.bat

85MD3H20.FD

 

Komunikat pojawia się przy próbie odpalenia dwóch pierwszych, trzeciego nie próbowałem. Komunikaty różnią się od siebie formą, ale treść jest w gruncie rzeczy ta sama.

Powyższe pliki były spakowane w archiwum zip rzecz jasna

Link to post
Share on other sites

Przygotuj pendrive sformatowanego w systemie FAT32 następnie skopiuj na niego plik 85MD3H20.FD jeżeli masz rewizje 2.0. Uruchamiasz PC ponownie i w czasie trybu post klikając klawisz Delete wchodzisz do biosu. Będąc w biosie wciskasz klawisz F8 tym samym uruchamiasz narzędzie Q- Flasz. Narzędzie powinno samo wyszukać pendrive z plikiem bios. Będziesz miał też opcję backupu bios więc ją wykonaj wskazując miejsce na tym pendrive. Potem zaznacz plik z nowym biosem i zatwierdź Update. Nie wyłączaj PC do zakończenia aktualizacji czekaj aż płyta sama uruchomi się ponownie. Z uwagi na niestabilność z kartami graficznymi powinieneś aktualizację biosu przeprowadzić na karcie zintegrowanej, a karty zewnętrzne na wszelki wypadek wymontować.

Link to post
Share on other sites

Konfiguracje brata podaje poniżej, on ma dość świeżego kompa bo dopiero co go kupował. Kartę kupowałem nową, nie wiem czy w ogóle jest sens sprawdzać kartę po aktualizacji biosa, bo skoro ani u niego nie działa ani u mnie to ewidentnie coś jest z nią nie tak. Pecha mam, ale za to nerwów już nie. Odeślę tą kartę i pi*****e ten komputer już na dobre.

 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTA 1070 G1 Gaming 8GB GDDR5 (256 bit)

Pamięć: Ballistix Sport LT, DDR4, 16GB, 3000MGz CL16

Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 600W

Procesor: AMD Ryzen 7 2700X 3.7GHz

Płyta główna: MSI B450 Gaming PRO Carbon AC

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...