Skocz do zawartości

Pretensjonalny komputer programowanie/praca/gry


Recommended Posts

Witam, potrzebuję pomocy/rady forumowych speców przy doborze pewnych podzespołów do mojego nowego sprzętu. Ogólny zarys jakistam mam gotowy jednak nie jestem na bieżąco z nowinkami i mam kilka dylematów, które zapewne pomożecie mi roziwązać.

Wiedzę internetu zgłebiałem, jadnak nie wsyzstkie wątpliwości zostały roziwane.

Ogólnie komp do domowych pierdół, kodzenia, web dev, jakichś wirtualek, serwerów testowych etc. Z żadka gierki kilka razy w miesiacu jak bąbelek zwany też dejem da trochę wytchnienia ;).

 

Mam i nie planuję wymieniać:


  • 3 monitory 1080p 75 hz pod DP


  • Ryzen 7 3800x


  • SeaSonic FOCUS Plus 850W Gold


  • GeForce GTX 1060 GAMING X 6Gb (Wiem że słaba do procka, ale lepszej nie potrzebuję  8-)  )


  • Thermal Grizzly Kryonaut


  • Sound Blaster X G1 (raczej nie zmieniam)

 

 

Co kupię raczej na pewno:

Chłodzenie to raczej bez innego wyboru - be quiet! Dark Rock 4 PRO ~~ 300 zł, conieco myślełem też nad nowym Scythem

 

 

Moje dylematy:

 

Obudowa, skusiły mnie 2:


  • SilentiumPC Armis AR7X TG RGB (~~ 430 + 100 zestaw wentylatorów)

       Duża i przestrzenna, ma rgb, spoko, ale to nic niezbędnego, fajną rzeczą jest kontroler do wentylatorów. W zestawie 4 wentyaltory, ale i tak będę musiał tutaj dokupić SilentiumPC Sigma HP 120 Corona RGB 3pck (kolejen 100 zł). Pewnie temperatury będą lepsze. Kwestia jak te pomniejszone wentyle o rgb będą działał i czy nei będą suszarkami ;)

 


  • be quiet! Pure Base 500 Window. (~~330 + 200 za 5 pure wings 2 140mm PWM)

  Mniejsza, więc pewnie gorsze temperatury, duzy plus to wygłuszenie. Potrzeba dokupienia 5 wentylatorów 140 mm jak wyzej (chyba, że ktoś poleca lepsze ale bez suszarek). Brak kontrolera, ale pewnie płytą główną dąło radęby to nadrobić, koszt nowego ~~200zł raczej zbędny. 

 

 

Płyta główna hmm tutaj iść w x570 (prawdopodobnie nie wymienię już tego procka na Ryżego 4k), czy trzymac się b450/x470 ? Na razie w oko wpadła mi ASUS TUF GAMING X570-PLUS ~~ 800 zł w sumie nie chciał bym więcej dawać, ale do 1000 mogę dobić jeśli jakaś lepsza będize miała użyteczne dla mnie ficzery.

 

Pamięci ram pod procek płytę, tutaj ciężko cos znaleść sensownego i w dobrej cenie. Chcę 32gb w 2 kościach, nie 4, do tego na dobrych timingach. Nie wiem jak to jest z amd, i kupowaniem ramów z wyzszymi taktowaniami i obniżaniem ich kalkulatorem w celu polepszenia timingów, ale na takie coś tez bym się pisał. Tutaj limit ma też 1000 zł, ale im mniej tym lepiej. Też pytanko, czy patrzeć na kości na b-die tylko czy pozostałe też ? Szczerze w tym temacie moja wiedza jest raczej podstawowa.

To co znalazłem:


  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-32GVK)


  • VIPERY 4000 były ostantio na promce ale nie widziałem zestawów 2x16, same 2x8 :/


  • Jakieś propozycje ?

 

 

Głośniki, musowo pilot/pokrętło max 500


  • Modecom Volcano DRIFTER 70 2.1


  • Creative Sound Blaster X Kratos S5 ewentualnie S3


  • Logitech Z533


  • Modecom MC-MHF60

 

 

Dyski 2 dla bezpieczeństwa danych


  • Patriot VIPER VPN100 512GB M.2 PCIe x4 NVMe ~~350 (system), jakieś propozycje do 400-500 zł ?


  • Jeśli płyta nie bedize miała 2 nvme to ssd na dane 500 Cruciala


  • Nvme na dane 512GB wystarczy, mam też NAS. Moje wyamgania od nvme na dane to szybka obsługa dużel liczby małych plików i dużych archiwów, ale w przystępnej cenie i prędkosciach lepszych od ssd, w końcu po coś jest nvme ;P Często ludzie polecaj ADATE XPG. Do 300 -400 zł

 

 

Napędy dvd na usb

Asus ZenDrive U7M ~~150 -> miał ktoś jakies doświadczenia / inne napędy które mógłby polecić ?

 

Limitu budżetowego jako takeigo nie ma ;P Cieżko tu określić, ale nie chcę wydać więcje jak 8k z takimi pierdołami jak jeszcze peryferia i podkładki, etc co samo w sobie będize pewnie z 1-2k.

 

Będę wdzięczny za podzielenie sie swoim zdaniem/doświadczeniem. Grafiki jak pisałem nie wymieniam bo i tak raczej mi sie to nie opłaci przy fullHD.

Edytowane przez Gość
Link to post
Share on other sites

Z obudów zerknij jeszcze na Enthoo Pro M TH czy Meshify C. 

Ogólnie dla siebie SPC bym odpuszczał. 

Nie będzie potrzeby dokładania X wentylarorów. 

 

Płyta w zasadzie B450 Tomahawk styknie. Jak chcesz, to celuj w tego X570 Asusa. 

 

Pamięci sprawdzone i dobre, Crucial Sport 3000 MHz CL15 na E-Die w dobrej cenie. 

Z SSD SX 8200 Pro, CS3030, MP510, A80. W zasadzie wszystko bardzo do siebie zbliżóne a na dużych plikach raczej pracować nie będziesz. 

Link to post
Share on other sites

Hmm te obudowy w sumie średnio mi pasują, nie wiem czemu. Miałeś jskieś przejścia z SPC ?  Niezależnie jaka obudowa to i tak chcę zapchać ją wentylami, zeby chodziły na minimalnych obrotach oprzy dobrej wentylacji.

 

Hmm no x570 daje mi lepsze możliwosci z ramami i możliwosć lepszych nvme ;) Minus taki, że zazwyczaj większość powiela dane black-whita, ewentualnei der8auera, a tam maja testy syntetyczne, mnie bardziej interesuja czyjeś doswiadczenia płyt z 3800x ew 3900x
Asus TUF mi pasuje, ale ta sekcja zasilania .... na obecnej paltformie mam 3x więcej faz ;)

 

ramy -> jak juz iść w x570 to coś zacniejszego by się przydało nie tylko 3kHz, chociaż na zależności proporcji CL do Hz się nie znam.

Edytowane przez Gość
Link to post
Share on other sites

Jedyny plus X570 to te złącza M2 choć można wrzucić SSD pod PCIe.

ASUS TUF Gaming będzie ok. 

 

Te Cruciale są na Edie i kręcą się przyzwoicie choć ostatnio przewinęły się https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-steel-ddr4-16-gb-4000mhz-cl19-pvs416g400c9k-5668349/?gclid=EAIaIQobChMIzdWJuPzJ5gIVjBoYCh01hQBzEAYYAiABEgIplPD_BwE

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...