Skocz do zawartości

Recommended Posts


Witam, w grudniu 2 lata temu, zakładałem temat o komputer w granicach 2500-3000zł, który przyznam że nie był taki zły do grania od czasu do czasu. Najbardziej zaskoczył mnie wiedźmin chodzący na wysokich ustawieniach w 1080p, fakt że nie zawsze były wysokie klatki ale grać się dało, więc bardzo dziękuję koledze 3ndurek za zaproponowanie komponentów.

 

Czas nadszedł jednak zrobić jakiś upgrade, nie jestem pewien czy wymienić części czy już łatwiej kupić nowy komputer a ten poprzedni sprzedać. Dlatego też zakładam temat do lekkiej dyskusji jak i wypełniam formularz:

 

Zastosowanie komputera : Gry(Borderlands 3, Red dead redemption 2, Cyberpunk itd.) i normalne uzytkowywanie

Maksymalna kwota : 8000-10000zł

 Kiedy zamierzam kupić komputer? : w przeciągu kilku dni chodź mi się nie śpieszy.

Których części potrzebuję : Cały komputer i nowy monitor

Czy będę podkręcać sprzęt? : Raczej nie

Rozdzielczość mojego monitora i model : Zostaje ten z poprzedniego zestawu + nowy

Specjalne wymagania : Monitor 1440p 120-144hz chętnie bym przytulił jednakże nie wiem jaki. Komputer zakupie pewnie na morele.net

Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Takie jak 3ndurek proponował w poprzednim temacie.

Własna propozycja zestawu : Nie mam pomysłu, nie wiem czy warto upgrade czy budować nowy, stary zostanie wtedy sprzedany, chciałbym też zaznaczyć że życzy mi się monitor 1440p 144hz i pod niego chcę komputer, tak wydajny jak rozsądek pozwala, dlatego też budżet jest tak zróżnicowany, nie chcę żadnego I9 9900K z wodnym chłodzeniem pod OC, tylko wysokiej jakości komponenty warte swojej ceny do gier, AMD? (Czy przy okazji ktoś mogł by wycenić poprzedni zestaw już tutaj?)

Edytowane przez mekill66
Link to post
Share on other sites

Ten zestaw co polecił Ci 3dnurek był skrojony pod poprzedni budżet. Natomiast jak to w przypadku platform Intela bywa, by wsadzić np. takieg 9700K, który w tym budżecie co podałeś ma sens - i tak musisz zmienić płytę główną czyli defacto całą platformę. Ten Gigabyte Z370P nie uciągnie go i nie ma co się łudzić. Z Ryzenami jest mniejszy ból bo najczęściej do 90% płyt głównych wsadzisz kolejną generację, mocniejsze CPU i dostajesz sporego kopa. Natomiast jeśli celujesz w gry i uniwersalność i 144hz to nie ma co iść w AMD przy takim budżecie jaki podałeś. Między takim 3700X a 9700k jednak te kilka procent klatek różnicy jest na korzyść Intela. Natomiast AMD jest o wiele bardziej uniwersalny.

 

Z poprzedniego zestawu praktycznie nic nie nadaje się do mocniejszych podzespołów. Może poza tą Toshibą do magazynowania jakichś mniej ważnych zasobów. Obudowa też powinna być zmieniona bo to było kompletny low tier, zero ofiltrowania, blacha chyba grubsza nawet w Tico jest niż w tym SPC.

 

No, to jak już mamy za sobą kilka słów wstępu to popatrz na taki zestaw chociażby:

https://www.x-kom.pl/lista/ljfd4p8my

 

Tam są dwa produkty promocyjne, które będą dopiero w koszyku za 0,01 PLN. Z monitorem możesz poszaleć, np. jakieś ultrawide i zakrzywiony 32' jeśli dużo grasz. Wrzuciłem po prostu jakąś ciekawszą propozycję 27' QHD. Pisałeś, że 9900K nie chcesz, ale chyba martwisz się niepotrzebnie jeśli chodzi o jego chłodzenie. Powietrze jest w stanie go spokojnie ogarnąć (nawet ten BQ) o ile nie żyłujesz go przy renderowaniu i na OC bliskim 5GHz ;) Natomiast uwzględniłem Twoją prośbę i wrzuciłem po prostu 9700k. Jeśli bardzo chcesz mieć top sprzętu to GPU można zmienić jeszcze na RTX'a 2080Ti, natomiast skok wydajności już wcale tak duży nie będzie będąc szczerym. RTX 2080S wystarczy spokojnie do 4k nawet na wysokich ustawieniach graficznych.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

No ja rozumiem oczywiscie ze poprzedni zestaw byl dopasowany do o wiele nizszego budzetu, w aktualnej sytuacji mamy sporo wiecej zasobow do wykorzystania jednakze, chcialbym zaznaczyc ze poszukuje sprzetu ktory da rade w nowych tytulach na rozdzielczosci 1440p. Sprzetu nie chce kupic pod benchmarki i pokazywac ze mam dodatkowe 2 klatki niz ktos inny, jak i nie kupuje tego sprzetu do jakich kolwiek programow do obrobki filmowej, grafiki, serwerow itp. 

 

Komputer jest tylko pod gry, i jak widze takiego 3600 z RTX 2080 S/TI ktory spokojnie daje rade, a kosztuje zaledwie 900zl, to mnie I7 9700K za 1.700zl + (Bron boze i9 9900k) a nawet i 3700X za 1.400zl po prostu nie przekonuje. Skok ceny jest blisko o 100% a wydajnosciowo moze 1/2%. Oczywiscie moze sie myle, i cos przeoczylem, ale szukam po prostu rozwiazania ktore zaoferuje mi jakosc-> cena a wyrobi sie w 1440p. (No i obok ten stary monitor full HD z w tle jakims streamem, filmikiem na yt czy cos takiego banalnego)

 

W kompie licze na dobre chlodzenie i obudowe, wiec ewentualnie jakis prosty tryb boostu cpu by mogl byc wykorzystany i braku roznicy wydajnosci juz nie bedzie?

Edytowane przez mekill66
Link to post
Share on other sites

Podałeś taki budżet to zaproponowałem Ci najwydajnisze rozwiązanie. Tymbardziej, że rok temu w ciemno wybrałeś zestaw z Intelem a teraz oczekujesz lepszej wydajności i zaskoczę Cię, że jakbyś wziął rok temu B450 Tomahawka to wrzuciłbyś tam teraz R3600, zmienił RAM na Balistixy 2x8GB i kartę graficzną z PSU i na tym skończyłaby się wymiana.

 

Oczywista sprawa, że R3600 z RTX'em 2080Ti cenowo biją na głowę zestawy 9700k + 2080Ti, natomiast tracisz te 5-10% na sekundę w grach przy podrkęconym 9700k na chociażby 4.8GHz. W niektórych grach te straty są większe lub mniejsze, zobacz sobie YT i porównania: https://www.youtube.com/watch?v=ajK8vVL-i60 (np. Hitman 2 15kl/s a w AC Oddyssey tylko 7kl/s).

 

Jeśli Tobie to nie przeszkadza, bierz w ciemno R3600 z RTX'em 2080S czy 2080Ti i też będzie dobrze. Natomiast obronię swój wybór, dałeś duży budżet, dostałeś do tego budżetu najwydajniejszą konfigurację natomiast nie najlepszą cenowo, bo nic o tym nie wspomniałeś a widze po Twoim poście, że brałeś to pod uwagę. Rozsądek to pojęcie wględne, to tak adhok.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz kasę dobrze wydać, to bierz 3600+2070s. To jest dobrze zgrany ze sobą zestaw cena/wydajność w 1440p. Idąc wyżej sprawy się komplikują, choć gry w które grasz/będziesz chciał grać to w sumie Triple A/RPG-like. Czyli karta powinna robić robotę.

Nie mniej procek będzie lekkim bottleneckiem(przez zegar i opóźnienia pamięci) zmieniając gpu na lepszy nie otrzymasz tylu fpsów co z np 9700kf.

Ogólnie oba procki powinieneś kręcić, Intela do 5Ghz a w Ryzenie pamięci do 3600+timingi.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Osobiscie wydaje mi sie ze cos takiego bedzie najlepsze, myslalem nad ultra wide 21:9 monitorem jednakze bardzo chce wyzsze odswiezanie, a taki 3440x1440 monitor 100hz + jest drozszy sam w sobie, no i juz trzeba by bylo siegnac po topowe komponenty. 

 

Zastanwiam sie tylko jeszcze co do OC tego CPU, czy ewentualnie jak bede chcial taka konfiguracja wystarczy na lekkie OC. 

Dodatkowo potrzebuje mozliwosc Wi-Fi wiec musze dokupic jakas karte sieciowa pewnie na PCIE, tylko nie wiem jaka wiec przydala by sie tutaj pomoc.

Edytowane przez mekill66
Link to post
Share on other sites

Wrzuć z osobna albo udostępnij koszyk za pomocą opcji na dole strony proline jak masz wyświetlony koszyk. 


Osobiscie wydaje mi sie ze cos takiego bedzie najlepsze, myslalem nad ultra wide 21:9 monitorem jednakze bardzo chce wyzsze odswiezanie, a taki 3440x1440 monitor 100hz + jest drozszy sam w sobie, no i juz trzeba by bylo siegnac po topowe komponenty. 

 

Zastanwiam sie tylko jeszcze co do OC tego CPU, czy ewentualnie jak bede chcial taka konfiguracja wystarczy na lekkie OC. 

Dodatkowo potrzebuje mozliwosc Wi-Fi wiec musze dokupic jakas karte sieciowa pewnie na PCIE, tylko nie wiem jaka wiec przydala by sie tutaj pomoc.

 

Zmień te pamięci bo aż boli

Link to post
Share on other sites
Zastanwiam sie tylko jeszcze co do OC tego CPU, czy ewentualnie jak bede chcial taka konfiguracja wystarczy na lekkie OC. 

Tak, co nie zmienia faktu, ze DR4 Pro to overkill pod Ryzena 3600.

Pure Base 600 nie ma dobrej cyrkulacji powietrza i idąc w RTX 2080S szedłbym w zdecydowanie coś bardziej przewiewnego. 

Link to post
Share on other sites

 

Zmień te pamięci bo aż boli

 

Wydawalo mi sie ze sa normalne, mogl bys polecic jakis konkretny model?

 

Jezeli chodzi o obudowe to chcialem jakas estetyczna i wyciszona, wiem ze cyrkulacja w takiej jest lekko gorsza ale nie uzywam jakiegos monstrum CPU ani SLI, jest jakas jednak cicha alternatywa? cos ze stylem be quiet lub fractal design? 

 

Chlodzenie myslalem zeby juz i tak dac mocne, moze CPU bylo by wymienione jak wyjdzie cos ciekawego, siedzimy na konfiguracji za taka cene ze nie bylo by raczej problemu podmienic na jakis topowy procek za jakis czas o ile bylo by warto. Dlatego tez juz chcialem zakupic mocnego coolera, no chyba ze naprawde nie ma to sensu to siegne po cos za 150zl. 

 

W zaleznosci od obudowy zastanawiam sie czy warto by nie bylo tez dodac jakies 2 ciche wentyle, chyba ze roznicy by to nie robilo...

Edytowane przez mekill66
Link to post
Share on other sites

RAM z dość wysokim taktowaniem out of BOX w dobrej cenie GoodRam IRDM PRO 2x8GB DDR4 3600 CL17

 

 

 

wiem ze cyrkulacja w takiej jest lekko gorsza ale nie uzywam jakiegos monstrum CPU ani SLI, jest jakas jednak cicha alternatywa? cos ze stylem be quiet lub fractal design?

Ten BQ nie ma dobrej cyrkulacji z racji na zamknięty front i były już tematy z wysokimi temperaturami na GPU pokroju GTX 1080 Gaming X, tym bardziej nie pod RTX 2080S który swoje ciepło wydziela.

Mając ciche podzespoły wyciszona obudowa jest zbędna, lepiej zadbać o odpowiedni przepływ.

Nie pasuje CI Meshify C Solid?

jak już wyciszona to Fractal R6 w cenie ~500zł jest dobrym wyborem.


 

 

Chlodzenie myslalem zeby juz i tak dac mocne, moze CPU bylo by wymienione jak wyjdzie cos ciekawego, siedzimy na konfiguracji za taka cene ze nie bylo by raczej problemu podmienic na jakis topowy procek za jakis czas

Tylko po co CI top skoro

 

 

Komputer jest tylko pod gry, i jak widze takiego 3600 z RTX 2080 S/TI ktory spokojnie daje rade, a kosztuje zaledwie 900zl, to mnie I7 9700K za 1.700zl + (Bron boze i9 9900k) a nawet i 3700X za 1.400zl po prostu nie przekonuje.
 

Nawet jeśli powtórzy się historia ta sama co z 2700X w kwestii ceny to i tak przesiadka nie będzie miała sensu gdy mowa o rozgrywce w WQHD.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...