Skocz do zawartości

Temperatury Castom Loop'a


Recommended Posts

Cześć. 

Chciałem tylko krótko zapytać o dwie rzeczy.

Jak wygląda u was Castom-loopowcy na waszych grafikach (wydajnych) z temperaturą pod obciążeniem ?

Zastanawia mnie to, ile woda może mieć maksymalnie temperatury w giętkich rurkach.

Przy obciążeniu moje dwie grafiki wyciągają jedna 61 stopni druga 60 stopni przy ~98% wydajności przy SLI i 53/55 stopni gdzie SLI nie działa. Dodam że na backplatach jak bym tam pograł z parę godzinek to może bym coś ugotował :) (słyszałem że tak ma być, odprowadza ciepło z VRM)

Pompeczka ustawiona na 40%. Wg. mnie im wolniej płynie woda tym szybciej się chłodzi w chłodnicy.

 

Druga sprawa dotyczy samej wody. Starałem się przeczyścić z "syfu po-produkcyjnego" ekwb wszystko lecz zapomniałem przepłukać chłodnicy. Wlana destylka (sama). Czy jest sens wlewać jakiś dodatek by przedłużyć życie sprzętu ? I jak to wpływa na temp.

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Zawsze wlewaj wodę z czymś. Najlepiej jakiś premix albo koncentrat do destylki. Nie, że to przedłuży życie sprzętu ale uratuje życie sprzętu. System z tym x1 koncentratem miałem 3 lata i było bardzo mało syfu w układzie jak czyściłem. Nie odnotowałem wpływu na temperaturę. 

 

Syf poprodukcyjny to opiłki i śmieci, płucze się, żeby nie uszkodził bloków i ich nie zapychał. 

 

Zainstaluj sobie termometr w układzie, miałem najprostszy i działał super. 

http://www.overclock.pl/articles/show/id/592,18,30,wybor-czesci-akcesoria

 

Jak temperatura wody zacznie zbliżać się do 50 stopni to można się niepokoić i szukać miejsca na kolejną chłodnicę albo w Twoim przypadku wymienić krakrena na normalny blok i chłodnicę. 

Link to post
Share on other sites

Podstawa to temperatura cieczy, po tym określisz czy układ jest wydajny czy nie. Ja zawsze jak składam nawy układ to tak aby temp cieczy nie przekraczała 40 stopni. U mnie w tej chwili przy dwóch chłodnicach 480 po kilku h grania czy innego obciążenia ciecz nie przekracza 38 stopni a delta płyny wynosi 7 stopni, grafy 45-46 stopni po oc

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Podstawa to temperatura cieczy, po tym określisz czy układ jest wydajny czy nie. Ja zawsze jak składam nawy układ to tak aby temp cieczy nie przekraczała 40 stopni. U mnie w tej chwili przy dwóch chłodnicach 480 po kilku h grania czy innego obciążenia ciecz nie przekracza 38 stopni a delta płyny wynosi 7 stopni, grafy 45-46 stopni po oc

 

Zastanawia mnie parę faktów. Czy czysta woda destylowana jest problemem i potrzebuję jakiegoś dobrego coolanta ? Czy wina np tego, że wentylatory mam same OUT z obudowy (wypuszczają ciepłe powietrze z budy wszystkie) czy wina tego, że jak mam chłodnicę, to (patrząc z lewej na prawą od środka obudowy) mam Chłodnica-> wentylatory OUT (w środku między chłodnicą a mocowaniem budy). Zastanawia mnie to dlaczego u ciebie jest 46 stopni w stresie a u mnie pomimo 360 slim chłodnicy i przy trzech air presure wentylatorach wysokiej jakości mam średnio max 61-62 stopnie na grafach. Czy coś zwaliłem ? 

 

Pompa ustawiona na 40/100%, wentylatory działają zależnie od obciążenia od 30-50% na chłodnicy i tył obudowy.

 

https://lh3.googleusercontent.com/jQaQQVBxhvaQVRYP01PzBb0RDcVUCqBVHVOugZ9z-M0Yrfnc3KtjOVq7CSZqdUosXmctKdFuaCpWMEe4caS03ruMjahHVfaEsT5mqjOZNZBQ7WoYrg52qNvPtKWjqJ4LIbfKUqkbeRoIR7DPysRAwmnTuJI_3WdLwF45ahI7Xb9ZAOacnnWKzG4lkHqwUWZmVLAg7J7KsT8VZk95lVtJc68MDaHXIcYHd2z3aIUbBOm2Qtka7Xazwjsh4NgJhR_LBKXCeJv5jwKXlObsCI0erlkXC2pGO3ta1L9S07qMmSdT_gcm2cuZNh1tKw5qpPwnt64s2dTGusMDkB2aKMbk2vV2Isd9UvO86n4GZsaAhNa3EywZjcd2nW-H6uJE0D5DiknIzfRRSm_ixDT0SzhsVnO60b2uh-YvGLDxhVH2bUt3ScRrWVxMIaVq04Fc2ELLk5RJ2lyV3PtCrPZp8bgs6bnL1DQct7IMliuDpRkBtlHg7yCOsVYlrMYnYYLGdrIxpUWmbb4_eGa1T0_EbRjDOV6CwynT_QHbPFXbCDdEsD6VCr36EHEKU4SCKojzD0gCr9VpKTaRLMksHAQbsGpOoK498GZB0kjU6rcPt98udkfTuf6SgYsc-8sf8LKbiFq1l7I8oDXFtqzqulDqy6nOt32OUWx9Fa8BJBeXCuby56pzNTqHsizr6Bc=w3411-h1919-no Screenshot kompa.

 

Jak widać wszystko u mnie jest exhaust. Zastanawiałem się nad tym by zamienić ten jeden wentylator na Intake by przynajmniej chłodne powietrze wlatywało na CPU i Grafiki od tyłu. 

 

Co do ustawienia moich grafik to starałem się, by schłodzona woda wpadała z reza do GPU i tak w kółko. 

Grałem teraz np. w Overwacha (około 2h) który wykorzystuje prawie w pełni moje GPU 4k 200fps cały czas (zablokowane fps na 200) ,maksymalna temperatura GPU w SLI 59stopni main 58 slave. Podwyższyłem troszkę % pompki do ok. 43% by nie hałasowała. Nadal zastanawiam się nad wymianą wody bo jej jeszcze nie wymieniałem po pierwszym uruchomieniu i bez płukania chłodnicy i grafik. 

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Foto nie bangla. Płyn w układzie ma marginalny wpływ na jego wydajność. Miałem w układzie kranówke, destylke, borygo, mix borygo i destylki 1:1 oraz dedykowane płyny i z temperaturami nie było nigdy problemu i zauważalnych różnic między nimi. Jedyną różnica jaką zauważyłem był spadek przepływu cieczy przy czystym borygo ze względu na jego gęstość/lepkość, spadek był na poziomie 30-40 l/h ale za to całkowicie wyciszyły się pompy. 

 

 

Napisze Ci jeszcze, że mimo ek tego nie podaje to w ich blokach na gpu tak samo masz wymuszony wlot i wylot cieczy jak w blokach cpu. Masz tam zastosowany jet plate i żeby uzyskać największą wydajność bloku to ciecz musi wpadać do bloku wlotem bliżej śledzia 

 

 

Co do grafik to teraz zmieniłem sli 980ti na 1080ti i zrobiłem osobny loop na grafike i osobny na cpu. Loop grafiki ma takie ustawienia: pompa d5 na 1 biegu ~1800rpm, idle ciecz 24-25, wentylatory pasywnie, grafa  26 st. śmigła startują powyżej 29 st temp cieczy i są ustawione w zakresie 350-1000rpm. 1000 rpm jest dopiero przy 40 st cieczy, ale jeszcze nie zdażyło mi się aby ciecz w loopie gpu dobija do 35 st. A to wszystko przy grafie po oc +150core/+1000mem. 

 

 

Loop cpu chłodzi proca, vrm płyty i ramp, w idle jest  30 st cieczy , pompa 1 bieg ~1800rpm, ustawienia wentylatorów tak samo 350-1000 w zakresie 29-40 st. Jako że chłodnica jest na spodzie obudowy to tu jest cieplej troche i ciecz potrafi dojść do 37 st

 

 

 

Tylko trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to że u mnie nie ma paneli bocznych, praktycznie z obudowy zostało samo unibody, przez co wentylatory cały czas zaciągają bezproblemowo powietrze z otoczenia 

 

 

 

Foto z ziemniaka : 

 

bdf53b1bbab33f6bf266f23c70abf913.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

hneBS6W.jpg

 

Tak to u mnie wygląda. Grafiki wlot wylot robiłem tak, jak w instrukcji dot. mostka który wg. EKWB jest prawidłowo  zrobiony, lecz ja nie wiem. Skoro wymiana wody nie pomoże oraz wg. Ciebie Patryk jak miałeś oddzielnie dwa loopy zrobione to wymiana krakena nie ma sensu na ten moment. Nie mam żadnych leaków od samego początku, płyn płynie prawidłowo tylko nie mogę znaleźć tej dźwigni zmieniający bieg pompy (ustawiam RMPy z programu)

 

A tu część instrukcji mostka. dFH4BNw.png

 

 

Napisze Ci jeszcze, że mimo ek tego nie podaje to w ich blokach na gpu tak samo masz wymuszony wlot i wylot cieczy jak w blokach cpu. Masz tam zastosowany jet plate i żeby uzyskać największą wydajność bloku to ciecz musi wpadać do bloku wlotem bliżej śledzia 

 

 

O którego śledzia mowa ? EKWB mówi o kolejności w instrukcji także.

 

StSXWf4.png

Cały czas szukam problemu. Ustawiłem Pompkę na 35~~ % w programie i po niecałym godzinnym graniu w OV grafika main uzyskiwała ok 58-59 stopni.

 

Jay który zna się na watercoolingu (mam fan pull- wyciąga powietrze) mówi że nie ma różnicy czy wentylatory mam tak czy tak. 

 

https://youtu.be/9pykvwv5vcY <- tłumaczenie Jay'a

 

Na pewno starannie z instrukcją krok po kroku co do każdej podkładeczki ogarnąłem karty. Nie ma mowy na błąd w założeniu bloku na PCB ponieważ 3 razy wszystko sprawdzałem. Mostek także jest ok wg. EKWB moja konfiguracja widoczna na obrazku jest poprawna. Wentylatory High-Presure wg. mnie jedne z lepszych na rynku zaraz po Corsairach (takie same na Krakenie mam) więc tu też nie ma problemu. Wentylatory ustawiam sobie przyciskiem z obudowy który zwiększa % RPM wszystkich wentylatorów podłączone do kontrolera w obudowie czyli przód (3x) i tył (1x be quiet) które WYCIĄGAJĄ powietrze z budy (gorące).

Radiator jest ustawiony tak jak pisałem Radiator-> wentylatory(push)wyciąga powietrze->mocowanie budy->bez filtra przeciw kurzowego-> dwa otwory z obudowy z lewej i prawej (CM C700M). Wszystko bangla i jest poprawne.

Kombinuje z RPMami wnetylatatorów i może bequieta zrobie na IN z tyłu (nie wiem).

Może ten radiator jest za cienki na te dwa potworki ? 

 

9PGtglI.png

 

W Idle mam ok 39 stopni. Trochę zmniejszyłem podkręcenie grafik bo i tak to jest marginalny preformance, by zyskać na temperaturach.

 

Rurki mam te największe więc przepływ wody jest spory.

Czekam na wasze propozycję, może ja czegoś nie wiem.

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Kurde jestem w szoku że ekwb w końcu oznaczylo wlot i wylot i to poprawnie. Także u ciebie też jest ok

 

 

Dużo by nam powiedziała temperatura cieczy w układzie, bo coś mi się wydaje że ta cienka 360 jest przyslaba do tego sli

Link to post
Share on other sites

Kurde jestem w szoku że ekwb w końcu oznaczylo wlot i wylot i to poprawnie. Także u ciebie też jest ok

 

 

Dużo by nam powiedziała temperatura cieczy w układzie, bo coś mi się wydaje że ta cienka 360 jest przyslaba do tego sli

 

Mogę jakoś tak głupio zrobić i zmierzyć temperaturę w rezie ? Wrzucę tam jakiś termometr na chwilę (wiem, będę uważał na pompę na dole)

 

Rozważałem kupić grubszy radiator ale ze względu na obawę, że wentylatory nie zmieszczą się wraz z radiatorem kupiłem taki... Kupię może lepszy coolant od EKWB bo i tak mam na razie czystą destylkę którą i tak muszę wylać bo pewno jest tam jeszcze po-produkcyjny syfek. 

 

Ogólnie i tak jest dobrze, bo wcześniej temperatury GPU wahały się do 85 stopni, teraz jest ok. 58~ więc i tak jest ogromny progres. Po drugie, te grafiki zawsze miały problem z temperaturami jak wrzuciłem SLI. Ty masz chyba jedną grafikę to się nie dziwie takich temperatur. U mnie spora część samej temperatury jest wyciągana przez backplat-y przez termalpady pod sekcją zasilania rdzenia i ramów. 

 

EKWB mówi że maksymalna temperatura jest do 60 stopni ale chyba wody nie ?

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Temperatura płynu w loop 60*C to krytyczna wartość i wtedy sprzęt nam się gotuje

a utrzymanie w przypadku SLI 1080Ti niskich temp cieczy i GPU wymaga oversize rad setup.

 

Każde LC w którym temp cieczy przekracza 40*C jest za mało wydajnym systemem,

głównie z winy zbyt małej powierzchni roboczej chłodnic lub/oraz kiepskiego airflow budy.

 

Patryk ma jedną grafę,to dwa razy mniej ciepła pompowane w loop...układy SLI jakie miałem

(zwykle pokazywały na watomierzu 700-750W pobór mocy w grach)

miały temp cieczy w loop zależnie od ustawień wentylatorów 38max i 33min stopni C

(tryb silence 750rpm lub performance 1200rpm).

 

W przypadku Titan X SLI karty w Wiedźmin3 mają około 45*C w stresie ale...

aby tak zejść z temp GPU w full load układ z 18-core i9 podkręconym i SLI Titan X ma gigantyczny układ chłodzenia

2x480mm w postumencie pod Alienware +8xEloop PWM 900rpm

i Aquacomputer Gigant 1680 +2x180mm Phobya.

To stacja robocza do renderingu zbudowana na priv zlecenie,Wiedźmina z czystej ciekawości na tym testowałem.

Przed zwodowaniem tu było piekło temperatur i hałas nie do wytrzymania.

 

 

 

20191206_233121u5j4z.jpg

 

 

Podobne wyniki temp cieczy w full load w loop były w Black Ice Alpha (priv PC)  i Beta (demo komp dla MSI)

z 2x 560mm chłodnicami plus 8x 140mm fans.

Tutaj też 725W poboru mocy w stresie na SLI w W3 i 1000rpm na wentylatorach.

 

 

p1490613emr6u.jpg

 

 

snowfinal1189nuf7.jpg

 

 

Wniosek jest jeden,albo walisz 2000rpm wentylatory na tej 360mm chłodnicy i zbijesz kilka stopni temp płynu i core GPU....

lecz hałas jest nie akceptowany...albo dodajesz drugą chłodnicę pod loop GPU i bez chorych rpm wentylatorów zejdziesz z temp cieczy i core GPU.

 

Po prostu bidna 360mm nie wyrabia,kumuluje ciepło jak SLI GPU pracuje na full...

nie nadąża go oddać do otoczenia w long term load i płyn ma za wysoką temp.

 

To jest problem wszystkich buildów LC z mocarnymi GPU W SLI.

 

CM C700M nie jest idealną budką pod superpower LC bo airflow to kuleje...ale ładna.

 

Wyjścia masz dwa,zmienić budkę na model bdb dostosowany pod superwydajne LC na kilku chłodnicach.

Ewentualnie zmienić 2x 1080Ti na 1szt RTX 2080Ti i z bani.

Sam oceń która opcja jest lepsza dla Ciebie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up, podobne miałem przy sli z 980ti i 2x480, Z tym że to był jeden układ  z turbo pompkami d5. Tam ciecz po kilku h grania w rdr2 osiągała ok 38 st przy eloopach na 950 rpm. Po zmianie sli na jedną sztuke 1080ti  i zrobieniu dual loopa temp cieczu dla gpu nie przekracza 34-35 stopni teraz.

 

 

Pamiętam swoje początki zabawy z lc gdzie pierwszy układ zrobiłem na chłodnicach slim 360+240 i ciągle walczyłem z temperaturami które były praktycznie takie same jak przy AC, po zmianie chłodnic slim na takie o grubości 45mm zbiło temperatury  znacząco 

Link to post
Share on other sites
Wyjścia masz dwa,zmienić budkę na model bdb dostosowany pod superwydajne LC na kilku chłodnicach. Ewentualnie zmienić 2x 1080Ti na 1szt RTX 2080Ti i z bani.

 

 

Albo wymienić Krakena i dać 45/60 mm 360tkę na górę. 

Ta buda jest skonstruowana pod WC ale nie pod 480 a grubasek 360 powinien się zmieścić.

 

Zastanawia mnie kolejność Pompa->CPU->RAD THICC-> GPU-> RAD 30-stka-> REZ z pompą. Gruba chłodnica wyciągała by ciepło z NIE-schłodzonej do końca wody i powinno być spoko, a CPU nie grzeje się tak jak GPU i jak nie robimy coś profesjonalnie patrz render to w ŻYCIU nie wymaksuje CPU przy graniu.

Zgadzam się, to chyba jedna z droższych obudów na rynku ale nie skreślajmy ją co do air-flow bo to zależy od naszego buildu. To jest piękna obudowa z małymi wadami ale wydałem kupę kasy i wysiłku z cable-managment i RGB by prezentowało się idealnie.

 

Wg. mnie wymiana krakena jak kolega @ernorator powiedział jest słuszna. Denerwuje mnie trochę zlagowany RGB przez krakena/CAMa a sama apka jest dobra ale nie doskonała. 

Wydaje mi się że to dobry pomysł... kupiłem termometr do wody, jestem ciekawy ile ma temp. (wg. mnie to nie przekracza 45). 

@elder dzięki za odp. Budy za nic w świecie nie zmienie a RTXy to badziew zrobiony na szybko. Słaba sekcja zasilania i cała konstrukcja PCB. Oglądam fajne mało znane elektrotechniczne kanały na YT i ciąle są problemy z ostatnimi zabawkami od Zielonych także zostaje przy moich potworkach. 

BTW kraken ma 30-stkę.

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

W czerwcu Ampere wchodzi więc RTX można sobie darować jak kto ma 1080Ti przy czym... słusznie,

to najbardziej wadliwa seria nvidii i zakup 2080Ti to ruletka...za wielu się przejechało na zdychających RTX.

 

360mm fat na top dodana na pewno poprawi temp cieczy

ale zakup Aquacomputer QUADRO i czujnik temp cieczy wkręcany w chłodnicę czy do reza to niewielki wydatek

i mógłbyś się skusić na dodanie tego w loop.

 

Pełna kontrola rpm wentylatorów po krzywych % w Aquasuite sprzęgnięta z odczytem temp cieczy i masz z bani temat.

Low rpm bez obciążenia na wentylatorach i podbicie rpm automatyczne zależne od ustawień punktów po krzywej w Aquasuite.

Mały wydatek a wielka wygoda.

Edytowane przez elder
Link to post
Share on other sites

No zabawka spoko, ale kurde nie mam już na dodatkowe rzeczy ani miejsca, ani wejść USB, nic. Moje MOBO jest prawie w pełni wykorzystane. 

 

Wykorzystam 45/60 muszę tylko popatrzeć czy się zmieści i myślę że loop z CPU poprawi wydajnosć. Wyłączyłem na razie boosta w postaci podkręcenia zyzkałem jakeś 3/4 stopnie. Na razie daruje sobie w tym miesiącu jakiekolwiek zakupy i zabawy w krakena poczekam na coolanta który leci z Słowenii i zobaczymy...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...