Skocz do zawartości

Toshiba Satellite C650D-11H pociągnie Win 10 po modernizacji ?


Recommended Posts

Witam.

Mam laptop Toshiba Satellite C650D-11H z Athlonem II p320, 2 GB RAM 1066Mhz, dysk 250 GB Ultra DMA tryb 5 i chciałbym zainstalować w nim dysk SSD za miast napędu optycznego. Czy jest inna opcja zainstalowania dysku SSD ? Zewnętrzny odpada. Myślałem też o dołożeniu pamięci RAM. Laptop ostatnio zaczął zwalniać, a chciałbym przesiąść się z Windows 7 na Windows 10, czy taka operacja ma w ogóle sens, czy szukać nowego laptopa ?

Laptop służy głównie do oglądania filmów i seriali.

Edytowane przez kazo.m
Link to post
Share on other sites

Niby można postawić Windows ale nie będzie rewelacji. Dziesiątka ma spore wymagania sprzętowe, nawet jak dołożysz dysk SSD ograniczeniem będzie ilość ram i słaby CPU. Oprócz dysku musisz dołożyć jeszcze kość pamięci co najmniej 2GB a im więcej tym lepiej max. 8GB, wtedy będzie to jakość działać i do pracy biurowej oraz przeglądania Internetu będzie ok. 

Link to post
Share on other sites
Wersja biosu to 5.31 nie był aktualizowany, ale zastanowiłem się i zamówię dysk, Pamięć i pastę termoprzewodzącą, a z wymianą procesora na razie się wstrzymam.

Według instrukcji Mobo obsługuje dwa rodzaje pamięci PC2-6400 i PC3-8500.

Ja mam PC3-8500 Samsunga m471b5673fh0-cf8 do dostania na znanym portalu aukcyjnym już za 24 zł.

Dysk SSD nie ma chyba większego znaczenia który, jeżeli Mobo obsługuje SATA II ? Patrzył będę na jak najdłuższą gwarancję.

 

Pomyślałem też o wymianie karty sieciowej z 2,4GHz na 5GHz, czy jest taka możliwość w tej Mobo ?

 

Nie wiem czy tak powinno być, ale według programu CPU-Z i Astra32 pamięć jest włożona do slotu numer 2, a nie 1.

Link to post
Share on other sites

Gwarancja 36 m-cy na dysk SSD spokojnie Ci wystarczy za ten czas sprzęt i tak pewnie pójdzie do kosza lub kupisz coś nowszego. Co do ram jeśli dokładasz kości to najlepiej żeby kolejna była identyczną co do joty za tą pierwszą. Kwestia montażu nie ma jakiegoś znaczenia czy 1 czy 2 slot. Jest mniej problemów z uruchomieniem sprzętu jeśli kości są dobrze dobrane i powinien włączyć się dual channel przyspieszający działanie pamięci. Karty sieciowe AC do laptopów są tanie nie zaszkodzi wymienić jeśli masz taką potrzebę np. na Intel AC-3160 złącze powinno pasować.  

Link to post
Share on other sites

Gwarancja 36 m-cy na dysk SSD spokojnie Ci wystarczy za ten czas sprzęt i tak pewnie pójdzie do kosza lub kupisz coś nowszego. Co do ram jeśli dokładasz kości to najlepiej żeby kolejna była identyczną co do joty za tą pierwszą. Kwestia montażu nie ma jakiegoś znaczenia czy 1 czy 2 slot. Jest mniej problemów z uruchomieniem sprzętu jeśli kości są dobrze dobrane i powinien włączyć się dual channel przyspieszający działanie pamięci. Karty sieciowe AC do laptopów są tanie nie zaszkodzi wymienić jeśli masz taką potrzebę np. na Intel AC-3160 złącze powinno pasować.  

 

Zamówiłem Cruciala 250 GB serii MX 500 w sklepie stacjonarnym, aby w razie awarii nie odsyłać dysku i ze względu na 5 letnią gwarancję.
Została do wymiany karta sieciowa działająca w zakresie 5GHz.
I tu liczę na waszą pomoc jeszcze bardziej, bo zupełnie nie wiem jaka będzie pasowała do mojego laptopa.
Czy dla pewności lepiej się wstrzymać i przy wymianie dysku i dołożeniu pamięci porobić zdjęcia obecnej, żeby nie kupić takiej, która nie będzie pasowała ?
 
Pomyślałem, że dysk SSD podepnę w miejsce Starego (wejdzie ?) a stary przeznaczę na magazyn i będzie zamontowany w kieszeni po DVD.
Czy pozostawienie starego dysku jako magazyn będzie miało wpływ na szybkość działania laptopa jeżeli system i wszystkie programy będą na SSD ?
Link to post
Share on other sites

Spokojnie możesz zamontować oba dyski, będą działać i nic nie powinno zwalniać, chyba że stan techniczny starego dysku jest slaby tzn. dysk ma bad sektory lub ogólnie głośno pracuje stuka, rzęzi itp, wtedy lepiej go nie montować. Ostatecznie możesz włożyć taki stary dysk do taniej obudowy USB i zrobić z niego przenośny dysk niż pchać go na siłę do laptopa. Co do karty sieciowej złącze karty musi być odpowiednie w Twoim przypadku miniPCie, istotny jest też rozmiar karty a ta musi być w takim rozmiarze jak obecna.

Myślę że taka powinna spełnić twoje wymagania https://allegro.pl/oferta/dual-band-wifi-karta-dla-intel-ac7260-7260hmw-ac-8727417187

 

100% kompatybilności urządzeń niestety można zagwarantować i pewnych aspektów nie sposób przewidzieć, niektóre rzeczy wychodzą jak to się mówi "w praniu". 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Napęd DVD padł, próbowałem instalować z USB ale po skopiwaniu plików i restarcie instalator nie widział pena.

Wcześniej utworzyłem nową partycję i ją sformatowałem.

Wystartowałem instalację od nowa i po sformatowaniu partycji instalator podaje informację o braku sterownika do dysku SSD?

Tworzenie nowej partycji i format też nic nie daje.

Link to post
Share on other sites

Jeśli instalujesz Windows 7 to on nie ma sterowników do trybu AHCI. Ten sterownik trzeba zintegrować z płytą lub pobrać obraz systemu w którym zintegrowano takie sterowniki. Dla zwykłego dysku możesz przestawić kontroler z trybu AHCI na IDE, wtedy instalator wykryje dysk i Windows się zainstaluje. Jednak dla SSD zalecany jest tryb AHCI. Modyfikowane obrazy można pobrać z forum Winclub.

 

Opis modyfikacji obrazu.

https://winclub.pl/topic/19951-windows-7-x64-pl-sp1ie11nvmesatausb3201905-nikka/

 

Link do zmodyfikowanego obrazu zawierającego sterowniki SATA.

 

https://drive.google.com/uc?id=1YhJoOJqZVpKdLY2X1eQZl4WSXLugakyl&export=download

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Wyłącz z bootowania na chwile inne napędy(dyski), niech tylko DVD-ROM będzie napędem rozruchowym. 

Nie mam możliwości wyłączenia żadnego urządzenia, mogę jedynie zmienić kolejność.

W BIOSIE ustawiłem na AHCI i utworzyłem nową partycję potem ją sformatowałem i mam taki komunikat:

 

DAy7U8U.jpg

Link to post
Share on other sites

Czyli instalator Windows wykrywa Ci dysk. Usuń partycje i załóż ponownie, jeśli to nie pomoże przeprowadź taką operację, usuń partycje i zamknij Instalatora tak by uruchomił ponownie komputer potem ponownie utwórz partycje i spróbuj sformatować. 

Ani w trybie AHCI , ani w trybie Compatibility nadal ten sam komunikat.

Edytowane przez kazo.m
Link to post
Share on other sites

Usuń te dwie partycje  oprogramowaniem uruchamianym z bootowalnego pendrive (np. GParted, AOMEI). Utwórz jedną partycję i wtedy odpal instalator.

 

Edit:

Oczywiście utwórz  MBR, a nie GPT.

Edytowane przez wodego
Link to post
Share on other sites

@wodego

Tylko po co i co da utworzenie partycji zewnętrznym oprogramowanie? Jak instalator nie chce utworzyć partycji to coś jest nie tak. Możliwe że kolega zamontował dysk SSD a adapterze zamiast napędu i dlatego instalator nie nie potrafi rozpoznać prawidłowo dysku. Dysk SSD musi być podłączony bezpośrednio do płyty wtedy pewnie wszystko będzie ok albo to jeszcze coś innego. 

 

Tu jest opis tej kwestii.

https://www.inftechall.pl/windows/rozwiazanie-instalator-nie-mogl-utworzyc-nowej-partycji-systemowej/

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko po co i co da utworzenie partycji zewnętrznym oprogramowanie?

Jak to po co? Bo są problemy z instalacją, to trzeba próbować różnych rozwiązań. Gdyby nie było problemów, to instalacja z USB i ogień.

 

Też miałem taki komunikat już nie pamiętam w jakiej sytuacji na czyimś laptopie. Bez wnikania w szczegóły odpaliłem program do partycjonowania na swoim komputerze, usunąłem partycje, zainicjowałem od nowa i poszło bez problemu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Poradziłem sobie z dyskiem. Odkurzyłem laptopa w środku i wymieniłem pastę, która na samym GPU była aż przypalona.

Laptop podczas oglądania filmów utrzymuje temperaturę 56-60 stopni C. w HW Monitor.
To chyba dobre temperatury ?
Pytam, bo nie sprawdzałem temperatur przed wymianą pasty.
 
Model Mobo to 6050A2357401-MB-A02 rev 1.01. Poniżej wstawiam zdjęcia karty sieciowej:
1E7v8ER.jpg
YatORL3.jpg
 
Chcę ją wymienić na kartę 5 GHz, jaka będzie dobra ? Dodam, że mam internet z Orange, a modem to FunBox 3.0
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...