Skocz do zawartości

mITX do Ryzena 2600, w ostateczności mATX


Recommended Posts

Nie wiem dlaczego @voxcordi polecił Ci tego Asrocka. Z zestawienia B450 VRM ma on najgorszę sekcję z całej trójki. Po komentarzach w internecie też nie widać, żeby to była jakaś super płyta, ciepła sekcja i problemy z WiFi. Najlepiej prezentuje się MSI a potem ten Gigabyte. Ja bym brał MSI osobiście. Z resztą widać, że radiator jest sporych rozmiarów i przyjmie co trzeba.

 

7n48gewun0p21.png

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Rozmiar radiatora to nie wszystko.

 

Tylko ASrock i MSI mają M.2 na spodzie. Chciałem tam zamontować MP510... Może być ciepło a radiator od EK nie wejdzie. Zawsze coś... Wychodzi na to że Gigabyte wypada najlepiej w stosunku do moich wymagań. Ewentualnie podniose płytę o 1cm, w końcu sekcja zasilania jest ważniejsza. Czytam i czytam te wszystkie testy i sam nie wiem, co bedzie najlepsze dla Ryzena. Na plus MSI i ASrocka działa fakt iż pozwalają na wyższe OC pamięci RAM ale różnica między 3200 a 3466 chyba nie będzie kolosalna? Do pracy z Ryzenem lepiej iść w niższe opóźnienia czy wyższe taktowanie?

Link to post
Share on other sites

Wygląda identycznie jak X470 ITX  :roll:

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-x470-i-gaming-4722745/

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/asus_rog_strix_b450_i_gaming_review,19.html

Temperatury do 66C. No ale jednak otwarty bench. Natomiast siedział tam 2700X, więc na 2600 powinno być trochę lżej dla VRM'a.

 

W porównaniu do Gigabyte'a blisko 10C mniej: https://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_aorus_b450_i_pro_wifi_review,19.html

Natomiast MSI bardzo podobnie wypadła jak ten Strix: https://www.guru3d.com/articles_pages/msi_b450i_gaming_plus_ac_review,19.html

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

No to bardzo dobrze wypada. Ogólnie Asus jako jedyny ma płyty mITX do Ryzena z dwoma portami M.2. Rozwiazanie idealnie, Corsair MP510 256/512 GB na OS plus najważniejsze programy a na rewersie płyty jakiś budżetowy dysk SSD na gry. No i obsługa RAMU 3600 MHz... Tylko czy dopłata prawie 200 zł do tych funkcjonalności jest warta w ogóle rozważenia?

 

Szkoda ze ten Gigabyte tak słabo wypada bo stawiałem na tę płytę. Cóż, chyba poczekam na promocje i wezmę tego Asusa. Jak już się coś zauważy to ciężko o tym zapomnieć.

 

To jeszcze jedno pytanie, już chyba ostatnie. Skoro Bazooka Plus nie jest dostępna w Polskich sklepach to jaka płyta mATX będzie odpowiednia?

Link to post
Share on other sites

Kompromis czy też nie, dobrze zaplanowana cyrkulacja powietrza plus koniecznie nawiew na sekcje zasilania i będzie dobrze. 

 

Sam chcę zastosować jakieś najtańsze AIO 120mm i zamontować wentylator 120mm w Node 202 aby sobie chłodził sekcję zasilania. 

 

OC Ryzena ograniczę do 4Ghz (zawsze lepiej to wygląda niż 3.9Ghz), pamięć na 3600Mhz i dodatkowo jakaś karta formatu ITX (zapewne używany GTX 1660 Super). Taki jest plan.

Link to post
Share on other sites

Kompromis czy też nie, dobrze zaplanowana cyrkulacja powietrza plus koniecznie nawiew na sekcje zasilania i będzie dobrze. 

 

Sam chcę zastosować jakieś najtańsze AIO 120mm i zamontować wentylator 120mm w Node 202 aby sobie chłodził sekcję zasilania. 

 

OC Ryzena ograniczę do 4Ghz (zawsze lepiej to wygląda niż 3.9Ghz), pamięć na 3600Mhz i dodatkowo jakaś karta formatu ITX (zapewne używany GTX 1660 Super). Taki jest plan.

 

Cześć, kupowałem w UK. Mam tego Gigabyte B450 I Aorus Pro Wifi z Ryzen 2700 (65W TDP) oraz 16GB Crucial Ballistix @3200 i RX5700 Sapphire blower, a dyskiem jest Sabrent 1TB bo mi sprzątneli z amazona jak się decydowałem właśnie Corsair MP510.. ale znalazłem pliczek na dysku google gdzie ktoś się wysilił i okazało się że Pioneer, Sabrent i Corsair korzystają z tego samego chipu/sterownika.. Sabrent ma ciut może nowszą rewizję czy oprogramowanie bo później został wydany. To wszystko zasilane mam EVGA GM 450W SFX, niestety przespałem black friday promocje na EVGA 650W i potem na Corsair 600W :P Masz pytania pytaj :) Dodam jeszcze że mam to upakowane w obudowę Sharkoon QB One. 

 

Napiszę troszkę tutaj tak :

1. Procesor Ryzen 2700 - to chłodzenie BOX jest nawet niezłe... zostawiłem je zamiast mojego poprzedniego Arctic Freezer 33 Semi Passive... tamto by praktycznie się pewnie nie kręciło ale zabrało by mi miejsce na wypompowywanie powietrza przez 2x 120mm wentylatory. Kolejnym plusem BOXa jest to że powietrze chłodzi przy okazji sekcję VRM a tower nie tak dobrze. Dlatego polecam dopłacić do 2600X , lub kupić teraz bardzo tani Ryzen 2700. nawet rozważyć można też 2700X. Trochę może żałuję że nie dopłaciłem ale chciałem mieć jak najniższe TDP i zmieścić się w 450W na zasilaczu.

2. Pamięci do serii ryzenów to 3200mhz moim zdaniem wystarcza, natomiast jak poważnie będziesz chciał upgrade robić do 3xxx serii to warto przemyśleć zakup 3600mhz... Patriot Viper 3600mhz są bodaj nadal na CL16 myślę że ciekawy model, pracował bezproblemowo w moim komputerze innym rok temu.

3. Dysk twardy ... mocno zastanawiałem się czy ADATA XPG8200 PRO czy może ten Corsair MP510. Wszystkie testy raczej pokazywały że Samsung najwydajniejszy a drugi co do wydajności Adata. Natomiast zdecydowanie lepszy bilans ceny w przypadku dysku Adata i bardzo dobre temperatury pracy. MP510 wypadał w testach wolniej, ale nie jakoś drastycznie wolniej. Natomiast drążyłem temat dalej i przewijały się głosy że Corsair MP510 jest lepszy przy prawie pełnym zapełnieniu lub przy długim obciążeniu gdy temperatura też wzrośnie. Dodatkowo dochodzi do tego dłuższa sprawność działania ilości zapisów. Jako że Adaty nie było w magazynie a Corsair był. Zanim się zdecydowałem to niestety wyprzedali.. Więc chciałem kupić Pioonera lub Sabrent. Pioneer tylko 2 lata miał gwarancji chyba a Sabrent po rejestracji ma 5 lat tak samo jak Corsair. W PL nie znana firma a w UK tak. W każdym razie link do tego pliku z informacjami jest tutaj:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1B27_j9NDPU3cNlj2HKcrfpJKHkOf-Oi1DbuuQva2gT4/edit#gid=0

 

Kontroller to Phison E12 tu i tu. Mogę Ci powiedzieć że na tej płycie głównej Gigabyte B450 I Aorus Pro Wifi po testach nie jakiś dokładnych ale zerknąłem na temperaturę i tam wyszło 58-62*C to myślę że jest OK. To że ten dysk jest z przodu to nie jest źle. Dostęp jest dobry, ta osłona blaszana jest ok, pod spodem masz termoprzewodzącego pada pasek. A w przypadku wersji 1TB można powiedzieć że praktycznie mam transfery 3450/3000. 

 

4. Płyta główna :

- karta dźwiękowa : Co do karty dźwiękowej to powiem tak miałem już 3 układy 1220 realteka. Najpierw było to ATX MSI Carbon B450 AC z 1220 i AudioBoost4... MSI tragicznie tą kartę skonfigurowało moim zdaniem. Potem miałem i5 intela na Z370 na Asusie Z370-A Prime i tam był układ 1220A ten cały SupremeFX czyli 1220 z jakąś ręką troskliwą Asusa dorzuconą. I on grał zdecydowanie lepiej... nic nie musiałem sterować w default grał czysto, głośno, dobrze basem bez dudnienia. Nawet prawdę mówiąc uważam że nie ma potrzeby dokupowania dźwiękowej karty. A miałem Soundblaster Z i Xonar XD/DX. Wiadomo dedykowane są lepsze ale ten Asus naprawdę dawał radę... Natomiast Płyty ATX to mają je bardziej rozbudowane... i teraz właśnie w Gigabyte ta sama karta 1220. Na początku byłem zawiedziony... Zainstalowałem najnowsze sterowniki ale tą mniejszą paczkę. Tragedia, brak mocy, głośności... czysty dźwięk poprawnie ale bez barwy, głębi i basu. Potem zainstalowałem tą dużą paczkę sterowników i barwa się poprawiła... więcej nasycenia dźwiękiem i więcej basu. Nie ma szału ale daje radę. Ale w Asusie w ATX była lepsza. Co do płyt i audio trzeba wspomnieć o tym że Asrock ma złącze optyczne fizycznie z tyłu a pozostałe nie mają. Asus ma tylko też jack podświetlane światełkami i tyle. Natomiast Gigabyte ma alternatywe niezbyt wygodną ale jest. Można dokupić śledzia z COAX i SPDIF i wpiąć wtyczkę do płyty głównej bo płyta główna ma wyjście cyfrowe audio ale wpinane na piny w MOBO jako opcja na dodatkowy śledź. Do komputera mam podpięte Creative Megaworks (soundworks) 250D THX 2.1 

- karta wifi : karta wifi jest bardzo dobra... w Asrocku jest ponoć tragicznie wolne WiFi, MSI ma ten sam wolny moduł WiFI. Oba są 433mbps Gigabyte ma 1.73Gbps Asus ma tyle co Gigabyte albo 887mbps jakoś nie jestem pewien. Możliwe że Asus ma 0.8. Generalnie karty wifi są polecane w Gigabyte i w Asus (2x2). Gigabyte ma BT 5.0 a Asus bodaj 4.0 czy tam 4.3 jeśli ma to znaczenie. Antenka WiFi w Gigabyte płycie jest na magnes. Ja mam w domku jednorodzinnym łącze 38mbps a router jest jakiś byle jaki szrot na dole w kuchni. Antena WiFi trzyma maksymalną prędkość bez lagów mimo że komputer jest na górze nad kuchnią. Z karty wifi jestem bardzo zadowolony. W Asusie myślę że jest tak samo dobra. Ale dotarłem do paru komentarzy co nabywcy narzekali na angielskojęzycznych stronach. No więc myślę że dźwiękowa dla Asusa może być ale Wifi nieznacznie dla Gigabyte.

- VRM : nie wydaje mi się by się jakoś specjalnie grzał przy Ryzen 2700, dotykałem palcem radiatora CPU, Dysku NVMe i sekcji VRM i nic nie parzy. Są po prostu ciepłe... Za to grafika wow to jest żar...

- Drugi port M.2 w Asusie - ponoć drugi port M.2 na spodzie w Asusie ma szyne połączoną w CPU co generalnie ma obniżyć prędkość złącza PCI-E z x16 na x8 [to tak wyczytałem ale utwierdź się bo nie chcę Ciebie w błąd wprowadzić] - natomiast jeśli nawet to nie wydaje mi się żeby to jakkolwiek się objawiło w wynikach.

- BIOS : Płytę Gigabyte otrzymałem już z naklejką Ryzen 3000 ready i bios w wersji F41 (czyli pierwsza ze wsparciem Ryzen 3000 *ale nie najnowsza). Gigabyte ma tylko jedną rewizję tej płyty.

- Program do RGB jakby co działa bezproblemowo, czy to lampki na CPU czy Mobo czy RAM.

 

*Gigabyte ma zarówno USB2.0 na front panel jak i USB3.0. Gigabyte ma tylko 2 podłączenia na wentylatory: jeden na CPU a drugi na wentylator systemowy 4pin. Czyli musisz kupić rozdzielacz sobie z 1 na 2 , z 1 na 3... Albo kupić np. Wentylatory Arctic Cooling z PWM PST technologią i jeden będzie umożliwiał podpięcie kolejnego do siebie i wszystkie będą sterowane z jednego i tego samego złącza. Aha w Gigabyte narzekali ludzie na sekcję że wydaje dźwięki i rzeczywiście nie wiem czy to szyna M.2 NVMe może tak hałasować czy rzeczywiście sekcja zasilania... ale dźwięk jest typowy dla zazwyczaj określenia "cewek" przyjętego. Natomiast tak w Windows tego nie słychać, grając też tego nie słyszę, ale słychac to zdecydowanie jak się puści stress test CPU 100%. 

 

** Zasilacza użyłem EVGA GM 450W. Tutaj też ludzie narzekają że cpyka coś pod obciążeniem... nie wiem czy to jest cewka czy może podwójne kulkowe łożysko wentylatora, natomiast nie obchodzi mnie to bo ten wentylator tylko się odpala czasem... a większość czasu zasilacz chodzi pasywnie lub nie słyszalnie. Corsair ma łożysko ponoć olejowe. Seria Platinum jest lepsza od Gold. Ma przewody w fajnym oplocie miękkim, ma blaszkę przejściówkę i ponoć ma lepszy tryb pasywny i aktywny i jest cichszy. Alternatywą dla SFX EVGA i Corsair które mają 7 lat gwarancji oba, może być Be Quiet SFX-L 500W i 600W który jest bardzo cichy także ale ma bodaj pracę ciągłą. Ale porównanie Corsair i BeQuiet jest w teście na tom's hardware i oba miały jakoś ledwo 23-25dB. 

 

Co ja jeszcze chciałbym Ci podpowiedzieć :) Hmmm.. Niektórzy w Asrocku też narzekali na działanie Bluetooth że po jakimś update windowsa nagle nie mogli łączyć. Ja osobiście wpierw chciałem Asrocka głównie z powodu audio, ale z powodu wifi zrezygnowałem... Potem chciałem Asusa ale cena gdzie mieszkam to około 750zł w Polsce jest taniej. Natomiast Gigabyte kupiłem za 575zł.. Wobec czego 750zł vs 575zł no gdzieś trzeba mieć umiar. Generalnie te płyty główne pod Intela Asusa H370/Z390 Gigabyte Z390 jakoś ciekawsze są a na AM4 ciężko znaleść idealny środek dla siebie. Ja postawiłem na Gigabyte nie jest idealny ale już nie będę przeżywać.. Co do ITX płyty to już nie będę nic zmieniać. Kiedyś dawno temu miałem HTPC w Silverstone Grandia 04 i jeśli coś zmienie kiedyś to powrócę do HTPC na mATX lub ATX i wtedy będzie to Asus. Ale w tym przypadku nie ma jakiś strasznych wad ten Gigabyte.

 

Wrzucę tutaj zdjęcie PC i dwie fotki jedną w Windows a drugą podczas grania PUBG.

Przepraszam Cię za długą wypowiedź, może i mało składną :) trochę słowotok ale jak Ci zależy to przebrniesz i coś tam może Ci to pomoże :) Wesołych Świąt.

 

https://images91.fotosik.pl/295/9bd375dbb15e0be4gen.jpg

9bd375dbb15e0be4gen.jpg

 

https://images89.fotosik.pl/295/aeca20cf2dc4a90c.jpg

aeca20cf2dc4a90c.jpg

 

https://images91.fotosik.pl/295/c0df93bffe44878b.jpg

c0df93bffe44878b.jpg

 

Trochę widzę te zdjęcia nie czytelne mogę podesłać na email. natomaist nie wiem czy aż tak bardzo coś tutaj musi być czytelne.

 

***

Karta graficzna tutaj przed UV i przed zmianą krzywej wentylatorów... Masakra ta karta 102 Hotspot, specjalnie kupiłem RX5700 bez XT żeby była chłodniejsza ale wentylatory to trzeba sobie samemu ustawić... uciszyć w Windows się da ale w grach to suszara na odblokowanym FPS... chyba że się ustawi 60FPS no to w obecnych grach to się ta karta nudzi i jest w miarę cicho. A lubię cicho :) PS. Wspominałeś coś o grafice w formacie ITX. A może RX570 4GB Sapphire Pulse ITX ? miałem i do 60*C cisza a potem wcale nie jest głośna. Oczywiście używaną.. Cena/jakość super wychodzi. Nie jest to ta wydajność co 1660 jak napisałeś ale jeśli by Ci wystarczyła to naprawdę.. Nawet lepiej warta jest pieniędzy jak RX5700. No ale oczywiście ma ograniczenia swoje.

 

------edit 2-------------

Jeszcze tak w kwestii Gigabyte vs. Asus.. kwestia czy planujesz APU kiedyś czy nie.. bo jeśli tak to Gigabyte jest 4+2 fazy a Asus 6+1. Czyli Gigabyte ma 2 fazy na iGPU a Asus 1 jak dobrze rozumiem.. Dodatkowo Gigabyte ma displayport i hdmi a asus tylko hdmi. W ogóle to w B450 dodali mu HDMI bo w B350 nie miał w ogóle żadnego wyjścia obrazu.

 

tutaj więcej danych o VRM :

ITX AM4 : https://www.reddit.com/r/sffpc/comments/9v20k7/am4_x470b450_itx_mb_comparison_table/

Edytowane przez syncpoland
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...