Skocz do zawartości

Płyta główna na socket 775 - Quad Q9300 i DDR2


Recommended Posts

Witam, przez to, że nie wiem co stało się z moją płytą główną (HP FMB-0702, Intel X38), której niegdyś używałem w starym Workstation'ie od HP (xw4600). Rozważam, myślę i szukam porad nt. socketu 775. Posiadam procesor Intel Core 2 Quad Q9300 i dwie różne grupy pamięci RAM DDR2.

 

Pierwszą z nich są pamięci:

4x Hynix PC2-6400E-666-12 800MHz 1GB,

 

a druga grupa to:

2x Patriot PC2-6400 CL5 (PSD22G8002) (PS0005000) 2GB,

1x GoodRam PC2-6400 DIMM (GR800D264L5/2G) (GC9020914) 2GB,

1x GoodRam PC2-6400 DIMM (GR800D264L6/2G) (GCZ015323) 2GB.

 

Tutaj mam totalny dylemat, bo nie wiem jakie są ogólne różnice we wszystkich tych kościach RAM'u  :/

 

Zauważyłem, że na tym sockecie wychodziły także płyty z sześcioma bankami na pamięci, co też mnie nieco zainteresowało, ale rozważę je tylko wtedy kiedy powyższe pamięci będą kompatybilne z czymkolwiek. Innymi słowy szukam czegoś stricte do drugiej grupy.

 

Nie wiem także w jaki chipset iść z tym procesorem, czy w ogóle druga grupa RAM'ów może ze sobą współgrać? Jeżeli tak, to w jakiej płycie?

 

Budżetu nie ma będzie on zależny od propozycji, mogą być w dużym rozstrzale, ale też na tyle normalnym żeby nie płacić setek złotych za płytę s775.

 

Za jakąkolwiek pomoc w tym temacie będę bardzo wdzięczny  ;)

Link to post
Share on other sites

Jesteś w stanie wydać do 500zł na zestaw (cpu+mobo+mem) oferujący dużo więcej niż ta zabytkowa platforma ?

A cóż takiego oferujesz i w jakich pieniądzach? Jak do tego "czegoś" dorzucisz dwa chłodzenia towerowe bez wentylatorów na procki to biorę  :D

Link to post
Share on other sites

Nie sprawdzałem tych twoich ramów, ale jeśli są ecc z serwera to nie będą działać na lga775.

 

Sprawdziłem pierwsze i będą pasować. Ale mi by było szkoda kasy na odpalanie tego kompa. Bez dobrej karty graficznej to nie wiem czy z youtube sobie poradzi.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Ja nic nie oferuje (chyba, że Radeona 280X ;) ) ale za około 500zł możesz mieć Ryzena 1200, Gigabyte GA-A320M-H i 4GB DDR4 2400. Lub jak +80zł nie robi różnicy to 2x4GB. 

Tylko, że mi nie zależy na nowszych technologiach. Od tego mam swojego prywatnego kompa opartego o Ryzena 7 2700X. Plus to co próbuję uratować będzie działać jako serwer Ubuntu lub domowy NAS, więc będzie chodzić 24 godz. / 7 dni w tygodniu (prawdopodobnie).

 

Nie sprawdzałem tych twoich ramów, ale jeśli są ecc z serwera to nie będą działać na lga775.

 

Sprawdziłem pierwsze i będą pasować. Ale mi by było szkoda kasy na odpalanie tego kompa. Bez dobrej karty graficznej to nie wiem czy z youtube sobie poradzi.

Do tego kompa mam Radeona HD4850, nie jest to karta marzeń, ale kiedyś z kuzynem jak sobie graliśmy na takich pecetach na lanie, to na spokoje udźwignął Diablo 3 na średnich przy około 70 klatkach w rozdzielczości HD+. Tak jak napisałem koledze wyżej, nie będzie to służyć do gier, może służyć co najwyżej na początku do stawiania serwerów dla mniejszych gierek, a potem finalnie skończyć jako NAS na filmy.

Ramy: co do nich, to wydaje mi się, że te GoodRamy miały bądź miał jeden z nich naklejkę MediaMarktu, ale mogę się mylić. Sprzedawca, od którego kupiłem te wszystkie kości, napisał w aukcji, że pochodziły z komputera stacjonarnego, mam nadzieję, że się nie pomylił.

 

Dalej wolałbym się trzymać tej podstawki, bo trochę sknera ze mnie. Oprzeć się na tym co mam  :D

Kilka propozycji, które może, ale to może byłby jakimś rozwiązaniem:

https://allegro.pl/oferta/asus-p5q-se-plus-komplet-8771272434

https://allegro.pl/oferta/d471-plyta-glowna-asus-p5e-v-hdmi-procesor-8269808967

 

(te mnie najbardziej zaciekawiły przez ilość banków pamięci, lecz nie wiem na jakiej zasadzie one działają)

https://allegro.pl/oferta/asus-p5qc-ddr2-ddr3-socket-775-mod-socket-771-8756984167

https://allegro.pl/oferta/asus-p5kc-intel-socket-775-100-ok-8220720512

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asus-p5kc-rev-1-03g-s-775-8772497392

Link to post
Share on other sites

Płyta za 170, a pisałeś że jesteś sknera :) za tyle to już zaczynają się kompy z i5.

Te płyty mają 6 slotów bo można obsadzić w 2 pamięci ddr3. Także i tak masz 4 do wykorzystania. Nie wszystkie płyty obsługują więcej jak 4gb pamięci. Także sprawdź przed zakupem. Dla mnie 40 zł to maks na taką płytę. Hd4850 jako nas 24/7, ciekawe ile prądu zje przez rok.

Link to post
Share on other sites

Płyta za 170, a pisałeś że jesteś sknera :) za tyle to już zaczynają się kompy z i5.

Te płyty mają 6 slotów bo można obsadzić w 2 pamięci ddr3. Także i tak masz 4 do wykorzystania. Nie wszystkie płyty obsługują więcej jak 4gb pamięci. Także sprawdź przed zakupem. Dla mnie 40 zł to maks na taką płytę. Hd4850 jako nas 24/7, ciekawe ile prądu zje przez rok.

Nie chodzi nawet o to ile prądu zje, a o to jakim dobrym grzejnikiem jest XD. Przed wymianą pasty i termopadów grzała się do 115 stopni i to nie jest żart. Czasem się wyłączała z tego powodu, a po wymianie jej max temperatura to jakieś 90 stopni w stresie. Spoczynek to około 50-60 stopni. Skubana, to mała farelka.

 

A co do płyty to równie dobrze mogę kupić taką samą jaką mam z tego pc'ta ala serwera, ale ona jest zbyt ograniczona.

Link to post
Share on other sites
Tylko, że mi nie zależy na nowszych technologiach. Od tego mam swojego prywatnego kompa opartego o Ryzena 7 2700X. Plus to co próbuję uratować będzie działać jako serwer Ubuntu lub domowy NAS, więc będzie chodzić 24 godz. / 7 dni w tygodniu (prawdopodobnie).

Jeśli ma to być serwer to tym bardziej nie widzę sensu pakowania pieniędzy w martwą platformę. Wydane na to 100zł jest utopionym 100zł bo z tego sprzętu w przyszłości nic nie będzie dało się zrobić, tylko recykling jako elektrozłom.

Zamiast tego możesz za grosze zbudować nową platformę, nawet niech będzie na Athlonie 200GE lub (jeszcze tańsza opcja) A6 7400k pod AM4. Nie dosyć, że zyskujesz energooszczędność to taki procesor da się chłodzić pasywnie niedrogim kosztem. Płyta ma gigabitowy lan więc kolejny plus dla przeznaczenia serwerowego. Ram nawet najtańszy DDR4 2400 w single channel będzie nieporównywalnie wydajniejszy niż te zabytkowe DDR2. Ty tam chcesz pakować Radeona HD4850, niepotrzebny hałas i marnowanie energii.

W przyszłości taką platformę na AM4 możesz szybko przemianować na nowoczesny, wydajny komputer do biura albo nawet dla gracza.

Link to post
Share on other sites

Jeśli ma to być serwer to tym bardziej nie widzę sensu pakowania pieniędzy w martwą platformę. Wydane na to 100zł jest utopionym 100zł bo z tego sprzętu w przyszłości nic nie będzie dało się zrobić, tylko recykling jako elektrozłom.

Zamiast tego możesz za grosze zbudować nową platformę, nawet niech będzie na Athlonie 200GE lub (jeszcze tańsza opcja) A6 7400k pod AM4. Nie dosyć, że zyskujesz energooszczędność to taki procesor da się chłodzić pasywnie niedrogim kosztem. Płyta ma gigabitowy lan więc kolejny plus dla przeznaczenia serwerowego. Ram nawet najtańszy DDR4 2400 w single channel będzie nieporównywalnie wydajniejszy niż te zabytkowe DDR2. Ty tam chcesz pakować Radeona HD4850, niepotrzebny hałas i marnowanie energii.

W przyszłości taką platformę na AM4 możesz szybko przemianować na nowoczesny, wydajny komputer do biura albo nawet dla gracza.

Jest to wszystko trafne co mówisz, tylko ile trzeba na to wydać patrząc tylko na używki żeby w miarę możliwości zmniejszyć koszty. 500zł może nie wystarczyć :c

Link to post
Share on other sites

Ryzen 1200 BOX - 209zł

Gigabyte GA-A320M-H - 200zł

ADATA Premier, DDR4, 8 GB,2666MHz, CL19 - 117zł

 

526zł za nowy sprzęt ze sklepu. I to przy założeniu, że procesor masz ten lepszy (Ryzen) i 8GB ramu. Jak wybierzesz 4GB np. Patriot Signature 2666MHz CL19 to płacisz 73zł i masz całość poniżej 500zł. Jak chcesz jeszcze taniej bo liczy się każda złotówka to zamiast Ryzena bierzesz Athlona 200GE (191zł za BOX'a) i masz zestaw za 464zł. 

Link to post
Share on other sites

Ryzen 1200 BOX - 209zł

Gigabyte GA-A320M-H - 200zł

ADATA Premier, DDR4, 8 GB,2666MHz, CL19 - 117zł

 

526zł za nowy sprzęt ze sklepu. I to przy założeniu, że procesor masz ten lepszy (Ryzen) i 8GB ramu. Jak wybierzesz 4GB np. Patriot Signature 2666MHz CL19 to płacisz 73zł i masz całość poniżej 500zł. Jak chcesz jeszcze taniej bo liczy się każda złotówka to zamiast Ryzena bierzesz Athlona 200GE (191zł za BOX'a) i masz zestaw za 464zł. 

I w tym wszystkim, muszę dalej używać swojej farelki czyt. Radka HD4850. Bo R3 1200 nie ma zintegrowanej grafy.

Link to post
Share on other sites

To bierzesz Athlona 200GE lub A6 9400.

Możliwości jest wiele, wszystko zależy ile chcesz na to wydać i czego oczekujesz po tym sprzęcie. Jeśli z tej platformy będzie tylko serwer to śmiało możesz brać najtańsze opcje na AM4, byle miały integrę jeśli nie posiadasz żadnej energooszczędnej karty na PCI-E.

Link to post
Share on other sites

@@Fenio, Dobrze ci radzi. Daruj sobie ten sprzęt, bo nawet 200GE będzie lepszym wyborem. Szukasz oszczędności i nie chcesz przekraczać 500zł, to masz wyżej gotowe rozwiązanie na AM4 zaproponowane. Pakując pieniądze w zestaw na Q9300 który ma chodzić 24/7 ryzykujesz, że któregoś dnia coś się rozsypie i zamiast ze sprzętem za 500zł zostaniesz ze skrzynką elektrośmieci, bo te stare części nie mają żadnej realnej wartości rynkowej. Weź też pod uwagę, że przy pracy jako serwer 24/7 zakładając oszczędnie, ze Q9300 będzie brał z 30W więcej prądu od nowoczesnego procesora niższego segmentu rocznie dołożysz na samym prądzie 150zł.

Link to post
Share on other sites

@@voxcordi, Gdzie on to kupi i za jaką cenę ? Równie dobrze mógłby wybrać i3 na LGA 775. Dla takich zastosowań jak podał bez różnicy czy będzie to zabytkowy Xeon czy zabytkowy i3 a koszt i3 znacznie mniejszy. Z tak starych platform co by nie wybrał to i tak pieniądz którego się nie odzyska, sprzęt jednorazowego przeznaczenia.

Link to post
Share on other sites

 

 

sprzęt jednorazowego przeznaczenia.

 

I to jest największy problem. Cała idea "oszczędzania" 100zł i budowania na starym sprzęcie mija się z celem kiedy okazuje się, że on tak naprawdę jest nic nie wart. To, że ceny na allegro temu przeczą, nie oznacza, że jest wielki popyt w tej cenie, tylko, że jak już ktoś handluje sprzętem, to nie będzie towaru na którym prawie nie ma obrotu trzymał, żeby zarobić 20zł. 

 

Do tego dochodzi kwestia prądu. Jak ktoś meszka w akademiku albo z rodzicami to może ma to gdzieś. Ale jak weźmesz 200GE to platforma w spoczynku bierze 15W mniej niż jednostki na 1136, czy core duo serii E, oraz 30W mniej niż Quady. Gdzie każde 10W to rocznie 50zł py 24/7 i to są różnice zakładając, że jednostka jest w spoczynku, a coś przecież będzie robiła i różnica będzie pewnie jeszcze większa.

Link to post
Share on other sites

Witam, przez to, że nie wiem co stało się z moją płytą główną (HP FMB-0702, Intel X38), której niegdyś używałem w starym Workstation'ie od HP (xw4600). Rozważam, myślę i szukam porad nt. socketu 775. Posiadam procesor Intel Core 2 Quad Q9300 i dwie różne grupy pamięci RAM DDR2.

 

Pierwszą z nich są pamięci:

4x Hynix PC2-6400E-666-12 800MHz 1GB,

 

a druga grupa to:

2x Patriot PC2-6400 CL5 (PSD22G8002) (PS0005000) 2GB,

1x GoodRam PC2-6400 DIMM (GR800D264L5/2G) (GC9020914) 2GB,

1x GoodRam PC2-6400 DIMM (GR800D264L6/2G) (GCZ015323) 2GB.

 

Tutaj mam totalny dylemat, bo nie wiem jakie są ogólne różnice we wszystkich tych kościach RAM'u :/

 

Zauważyłem, że na tym sockecie wychodziły także płyty z sześcioma bankami na pamięci, co też mnie nieco zainteresowało, ale rozważę je tylko wtedy kiedy powyższe pamięci będą kompatybilne z czymkolwiek. Innymi słowy szukam czegoś stricte do drugiej grupy.

 

Nie wiem także w jaki chipset iść z tym procesorem, czy w ogóle druga grupa RAM'ów może ze sobą współgrać? Jeżeli tak, to w jakiej płycie?

 

Budżetu nie ma będzie on zależny od propozycji, mogą być w dużym rozstrzale, ale też na tyle normalnym żeby nie płacić setek złotych za płytę s775.

 

Za jakąkolwiek pomoc w tym temacie będę bardzo wdzięczny ;)

Criston, koledzy Ci dobrze radzą. Nie ma sensu inwestować w 775 w tym zastosowaniu, będzie to zżerało masę prądu. Jeżeli uparcie chciałbyś się w to bawić, to mam płytę pod 775, tylko obsługuje 4GB ramu(dwa sloty) i mógłbym się jej pozbyć za jakaś tam symboliczna opłata, zależy skąd jesteś?
Link to post
Share on other sites

Mi takie płyty się czasem przewijają, nawet tego nie sprawdzam czy to działa, idzie do paczki na przetop.

Kiedyś wpadłem na pomysł że może coś się da zarobić na tym. Złożyłem kompa 3 lata temu z c2d dysk 1tb grafika hd34coś tam. Sprzedałem po 2 miesiącach za niecałe 100zł. Gdzie sam dysk był warty niewiele mniej.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...