Skocz do zawartości

Złe ustawienie biosu - komputer nie wyświetla obrazu


Recommended Posts

1.Konfiguracja komputera: (CPU, MOBO jak i pamięć ram pochodzi z HP Workstation xw4600)

  • CPU: Intel Core 2 Quad Q9300
  • MOBO: HP FMB-0702 (Intel X38)
  • RAM: 4x1GB Hynix DDR2 800MHz
  • HDD: Seagate Barracuda 1TB
  • GPU: AMD ATI Radeon HD4850
  • CASE: SilentiumPC Gladius M40
  • PSU: Silverstone 500W
2.System operacyjny: W teorii żadnego nie ma, chociaż na dysku był Win7 Ultimate, ale raczej wydaje mi się, że nie ma szans go odpalić.

 

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: Prawdopodobnie omyłkowy zapis czegoś w biosie, o czym nie wiedziałem, że nawet przestawiłem.

 

4.Używany program antywirusowy: Nd

 

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Próby przywrócenia biosu na wszystkie sposoby, przy czym nie do końca wiem czy przycisk CMOS na płycie główniej w ogóle działa (również z nim kilka prób). Wyciąganie bateryjki, odłączanie wszystkiego po kolei, sprawdzanie podzespołów w bliźniaczym komputerze. Na pewno nie jest to wina żadnego z podzespołów poza biosem w płycie głównej!

 

6.Informacje dodatkowe: W skrócie napiszę co się stało, a mianowicie: składałem tego kompa, a wręcz go przekładałem do nowej obudowy, ponieważ chciałem z niego zrobić domowy serwer, coś pokroju NAS'a bądź mniejszego serwera do zabawy. Wszystko pięknie udało się zrobić, przełożyć i ogarnąć i wtedy pojawił się pierwszy problem, prawdopodobnie zakupiłem złe kości ramu, bo kupiłem 8GB (4x2GB) DDR2 o niemalże takich samych parametrach, ale komputer nie chciał odpalić z nimi obrazu (dosłownie nie było nic, ale komputer był włączony), więc przyszedł czas na wzięcie tych czterech kości (4x1GB) z komputera dawcy i poprzednich ramów, które normalnie bez problemu wystartowały. Tak, komputer odpalił i dawał obraz. Ale na swoje nieszczęście wszedłem do biosu, prawdopodobnie albo do zakładki "Setup" albo "Boot menu", ale raczej to pierwsze i przestawiłem jedną rzecz omyłkowo klikając na klawiaturze strzałkę, wnet zdziwiłem się jak zapytał czy zapisać zmiany, ale, że ja to ja, zatwierdziłem, komputer się zrestartował no i po obrazu nie było już żadnego śladu. Sądzę, że bios się zbrickował, bądź wybrałem jakieś dziwne ustawienie :/

 

Przeszukałem cały YT, wszystkie poradniki pisane jak i na stronie HP, ale nic, a nic nie pomogło  :(

Zasięgnąłem także opinii u VBT, doradził żeby wyciągnąć bateryjkę na cały dzień, zrobiłem to jakoś 12h temu po czym spróbowałem go odpalić, ale dalej bez poprawy.

 

#EDIT:

Teraz patrzę, że jeszcze pomyliłem działy za co przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego  :[

Edytowane przez Criston
Link to post
Share on other sites

PC daje jakieś oznaki życia ( kręcące się wentylatory, dioda zasilania czy dysku)? Czy jest zamontowany głośniczek systemowy-speaker i jak jest to jakieś dźwięk wydobywa się przy uruchomieniu?

Tak, normalnie odpala wentylator na chłodzeniu procesora jak i karty graficznej, diody od dysku nie podłączyłem bo nie mogę znaleźć schematu od podłączenia front panelu. Głośniczek był podłączony ale nic, a nic cisza. Dioda zasilania świeci cały czas dopóki jest podłączony zasilacz, bądź nie pozbyłem się prądu z płyty po odłączeniu.

Link to post
Share on other sites

Wymontuj kości RAM i włącz PC, jeżeli płyta jest sprawna i system bios to powinna poinformować sygnałem ze speakera o braku RAM. Jak nie będzie sygnału to można domniemać, że płyta jest martwa. Nawet jakbyś przestawił niefortunnie coś w biosie to wymontowując baterie bios przywracasz płytę do ustawień domyślnych. 

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Wymontuj kości RAM i włącz PC, jeżeli płyta jest sprawna i system bios to powinna poinformować sygnałem ze speakera o braku RAM. Jak nie będzie sygnału to można domniemać, że płyta jest martwa. Nawet jakbyś przestawił niefortunnie coś w biosie to wymontowując baterie bios przywracasz płytę do ustawień domyślnych. 

Również próbowałem na taki sposób, brak nawet piknięcia z głośnika. Dalej się zastanawiam czemu przycisk CMOS nic nie może poradzić w tej sytuacji.

Link to post
Share on other sites

Jak sprawny speaker milczy przy wymontowanych pamięciach to są dwie możliwości i dwie nie pomyślne. Płyta uległa uszkodzeniu lub kość biosu i w tej sytuacji Ctrl CMOS nie zadziała.

Czyli jednak muszę rozważać kupno nowej płyty  :(

#Aktualizacja:

Dzisiaj próbowałem uruchomić komputer po 24h bez zasilania i bateryjki, o dziwo uruchomił się i dawał obraz, ale nie potrafił wczytać pamięci ram (zawsze tak robi po zmianach). Licznik zatrzymał się na 108MB  :/

Link to post
Share on other sites

Spróbuj na pojedynczej kości RAM. Jak się uruchomi wejdź do biosu i przywróć ustawienia domyślne. Po ponownym poprawnym uruchomieniu wyłącz PC i dołóż resztę.

Aktualnie sytuacja wygląda tak, odpalił się, mam podpięte dwie klawiatury na PS2 i USB, ale ani jedna, ani druga nie działa  :[

 

 

79232151_818756441921162_554751661864648[

 

Link to post
Share on other sites

Na jednej  tej na PS2 też nie działa, bo z tego zachowania wygląda na jakiś problem z chipsetem.

Może się obraził na mnie jak mu powiedziałem kilka niemiłych słów kiedy nie chciał zadziałaś z zakupionymi RAM'ami  :rotfl: A tak na poważnie, całość tego co się stało jest dziwna bardzo. Teraz mogę to zwalić na może przeskok napięcia? Nie wiem...

Link to post
Share on other sites

Jak już daje jakieś oznaki życia to wykonaj na tej pojedynczej kości RAM reset Ctrl CMOS i próba.

Chodzi Ci o przycisk "Reset", bo nie mam go podpiętego pod płytę główną, przez to, że nie mam schematu podłączenia i musiałbym na chybił trafił poszukać. Również wydaje mi się, że jeżeli ta klawiatura nie chciała zadziałać to dalej nic z tego nie będzie, więc Crtl będzie bezużyteczny, a o CMOS'ie już nie wspominam. Felerny sprzęt..

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o reset biosu zworką Ctrl CMOS na płycie gł. Możliwe że przez zamontowanie tego RAM-u coś namieszało się w pamięci CMOS. 

No tak, zworka.. zapomniałem. Problem w tym, że mam aż trzy zworki dosyć blisko siebie i nie wiem zbytnio, która jest od czego. Chyba jedna jest od "hasła do biosu?" czy coś w ten deseń.

Link to post
Share on other sites

Nie są opisane? Powinna mieć podpis CTRL lub CLRTC

Być może do poprawnego wyczyszczenia pamięci CMOS będziesz zastosować się do tego:

1. Wyłącz komputer i odłącz przewód zasilający.
2. Wyjmij baterię pokładową.
3  Zewrzyj lub przenieś zworkę na kilka sekund sekund.
4. Zainstaluj ponownie akumulator.
5. Podłącz przewód zasilający i włącz komputer.
6. Przytrzymaj klawisz <Del> podczas uruchamiania i przejdź do konfiguracji BIOS, aby ponownie wprowadzić dane.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Nie są opisane? Powinna mieć podpis CTRL lub CLRTC

Być może do poprawnego wyczyszczenia pamięci CMOS będziesz zastosować się do tego:

1. Wyłącz komputer i odłącz przewód zasilający.

2. Wyjmij baterię pokładową.

3  Zewrzyj lub przenieś zworkę na kilka sekund sekund.

4. Zainstaluj ponownie akumulator.

5. Podłącz przewód zasilający i włącz komputer.

6. Przytrzymaj klawisz <Del> podczas uruchamiania i przejdź do konfiguracji BIOS, aby ponownie wprowadzić dane.

Nie wiem czy tutaj dobrze to widać, zdjęcie z internetów, ale są trzy zworki.

79466178_802244040235645_371451115036947

Link to post
Share on other sites

Jak widać nie podano u znaczenia zaznaczonych przez Ciebie pinów. z instrukcji wynika, że zielone to password, a białe nad portami SATA to chassis intrusion

Niestety padła kostka biosu, dzwoniłem do jednego Pana w tej sprawie i od razu powiedział, że szkoda czasu i pieniędzy na jej ratowanie. Lepiej kupić normalną płytę, już nie serwerową.

 

Dziękuję za poradę i próbę pomocy uruchomienia trupa.

 

Temat do zamknięcia :)

Edytowane przez Criston
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...