Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Złe ustawienie biosu - komputer nie wyświetla obrazu

bios brak obrazu omyłkowe ustawienie hp workstation xw4600

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Criston

Criston
  • Amator

• 61 postów

Napisano 15 grudzień 2019 - 13:33

1.Konfiguracja komputera: (CPU, MOBO jak i pamięć ram pochodzi z HP Workstation xw4600)
  • CPU: Intel Core 2 Quad Q9300
  • MOBO: HP FMB-0702 (Intel X38)
  • RAM: 4x1GB Hynix DDR2 800MHz
  • HDD: Seagate Barracuda 1TB
  • GPU: AMD ATI Radeon HD4850
  • CASE: SilentiumPC Gladius M40
  • PSU: Silverstone 500W
2.System operacyjny: W teorii żadnego nie ma, chociaż na dysku był Win7 Ultimate, ale raczej wydaje mi się, że nie ma szans go odpalić.

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: Prawdopodobnie omyłkowy zapis czegoś w biosie, o czym nie wiedziałem, że nawet przestawiłem.

4.Używany program antywirusowy: Nd

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Próby przywrócenia biosu na wszystkie sposoby, przy czym nie do końca wiem czy przycisk CMOS na płycie główniej w ogóle działa (również z nim kilka prób). Wyciąganie bateryjki, odłączanie wszystkiego po kolei, sprawdzanie podzespołów w bliźniaczym komputerze. Na pewno nie jest to wina żadnego z podzespołów poza biosem w płycie głównej!

6.Informacje dodatkowe: W skrócie napiszę co się stało, a mianowicie: składałem tego kompa, a wręcz go przekładałem do nowej obudowy, ponieważ chciałem z niego zrobić domowy serwer, coś pokroju NAS'a bądź mniejszego serwera do zabawy. Wszystko pięknie udało się zrobić, przełożyć i ogarnąć i wtedy pojawił się pierwszy problem, prawdopodobnie zakupiłem złe kości ramu, bo kupiłem 8GB (4x2GB) DDR2 o niemalże takich samych parametrach, ale komputer nie chciał odpalić z nimi obrazu (dosłownie nie było nic, ale komputer był włączony), więc przyszedł czas na wzięcie tych czterech kości (4x1GB) z komputera dawcy i poprzednich ramów, które normalnie bez problemu wystartowały. Tak, komputer odpalił i dawał obraz. Ale na swoje nieszczęście wszedłem do biosu, prawdopodobnie albo do zakładki "Setup" albo "Boot menu", ale raczej to pierwsze i przestawiłem jedną rzecz omyłkowo klikając na klawiaturze strzałkę, wnet zdziwiłem się jak zapytał czy zapisać zmiany, ale, że ja to ja, zatwierdziłem, komputer się zrestartował no i po obrazu nie było już żadnego śladu. Sądzę, że bios się zbrickował, bądź wybrałem jakieś dziwne ustawienie :/

Przeszukałem cały YT, wszystkie poradniki pisane jak i na stronie HP, ale nic, a nic nie pomogło  :(
Zasięgnąłem także opinii u VBT, doradził żeby wyciągnąć bateryjkę na cały dzień, zrobiłem to jakoś 12h temu po czym spróbowałem go odpalić, ale dalej bez poprawy.

#EDIT:
Teraz patrzę, że jeszcze pomyliłem działy za co przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego  :[

Użytkownik Criston edytował ten post 15 grudzień 2019 - 13:51

• 0

#2 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 15 grudzień 2019 - 15:50

PC daje jakieś oznaki życia ( kręcące się wentylatory, dioda zasilania czy dysku)? Czy jest zamontowany głośniczek systemowy-speaker i jak jest to jakieś dźwięk wydobywa się przy uruchomieniu?

• 0

Mobo:  Z370 Aorus Gaming 7 - CPU: i5 9600k@4.8GHz - RAM:16GB  G Skill SniperX F4-3600 C19-8GSXKB - Grafika: GTX 1070 Extreme - Zasilacz: Corsair RM550x - Obudowa Zalman Z3 Plus

#3 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 15 grudzień 2019 - 16:34

PC daje jakieś oznaki życia ( kręcące się wentylatory, dioda zasilania czy dysku)? Czy jest zamontowany głośniczek systemowy-speaker i jak jest to jakieś dźwięk wydobywa się przy uruchomieniu?

Tak, normalnie odpala wentylator na chłodzeniu procesora jak i karty graficznej, diody od dysku nie podłączyłem bo nie mogę znaleźć schematu od podłączenia front panelu. Głośniczek był podłączony ale nic, a nic cisza. Dioda zasilania świeci cały czas dopóki jest podłączony zasilacz, bądź nie pozbyłem się prądu z płyty po odłączeniu.

• 0

#4 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 15 grudzień 2019 - 18:25

Wymontuj kości RAM i włącz PC, jeżeli płyta jest sprawna i system bios to powinna poinformować sygnałem ze speakera o braku RAM. Jak nie będzie sygnału to można domniemać, że płyta jest martwa. Nawet jakbyś przestawił niefortunnie coś w biosie to wymontowując baterie bios przywracasz płytę do ustawień domyślnych. 

Użytkownik lonialomax edytował ten post 15 grudzień 2019 - 18:26

• 0

Mobo:  Z370 Aorus Gaming 7 - CPU: i5 9600k@4.8GHz - RAM:16GB  G Skill SniperX F4-3600 C19-8GSXKB - Grafika: GTX 1070 Extreme - Zasilacz: Corsair RM550x - Obudowa Zalman Z3 Plus

#5 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 15 grudzień 2019 - 20:44

Wymontuj kości RAM i włącz PC, jeżeli płyta jest sprawna i system bios to powinna poinformować sygnałem ze speakera o braku RAM. Jak nie będzie sygnału to można domniemać, że płyta jest martwa. Nawet jakbyś przestawił niefortunnie coś w biosie to wymontowując baterie bios przywracasz płytę do ustawień domyślnych. 

Również próbowałem na taki sposób, brak nawet piknięcia z głośnika. Dalej się zastanawiam czemu przycisk CMOS nic nie może poradzić w tej sytuacji.

• 0

#6 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 15 grudzień 2019 - 21:36

Jak sprawny speaker milczy przy wymontowanych pamięciach to są dwie możliwości i dwie nie pomyślne. Płyta uległa uszkodzeniu lub kość biosu i w tej sytuacji Ctrl CMOS nie zadziała.

• 0

#7 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 12:01

Jak sprawny speaker milczy przy wymontowanych pamięciach to są dwie możliwości i dwie nie pomyślne. Płyta uległa uszkodzeniu lub kość biosu i w tej sytuacji Ctrl CMOS nie zadziała.

Czyli jednak muszę rozważać kupno nowej płyty  :(

#Aktualizacja:

Dzisiaj próbowałem uruchomić komputer po 24h bez zasilania i bateryjki, o dziwo uruchomił się i dawał obraz, ale nie potrafił wczytać pamięci ram (zawsze tak robi po zmianach). Licznik zatrzymał się na 108MB  :/

• 0

#8 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 18:28

Spróbuj na pojedynczej kości RAM. Jak się uruchomi wejdź do biosu i przywróć ustawienia domyślne. Po ponownym poprawnym uruchomieniu wyłącz PC i dołóż resztę.

• 0

#9 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 19:18

Spróbuj na pojedynczej kości RAM. Jak się uruchomi wejdź do biosu i przywróć ustawienia domyślne. Po ponownym poprawnym uruchomieniu wyłącz PC i dołóż resztę.

Aktualnie sytuacja wygląda tak, odpalił się, mam podpięte dwie klawiatury na PS2 i USB, ale ani jedna, ani druga nie działa  :[

Spoiler

• 0

#10 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 21:11

Na jednej  tej na PS2 też nie działa, bo z tego zachowania wygląda na jakiś problem z chipsetem.

• 0

#11 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 21:17

Na jednej  tej na PS2 też nie działa, bo z tego zachowania wygląda na jakiś problem z chipsetem.

Może się obraził na mnie jak mu powiedziałem kilka niemiłych słów kiedy nie chciał zadziałaś z zakupionymi RAM'ami  :rotfl: A tak na poważnie, całość tego co się stało jest dziwna bardzo. Teraz mogę to zwalić na może przeskok napięcia? Nie wiem...

• 0

#12 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 21:36

Jak już daje jakieś oznaki życia to wykonaj na tej pojedynczej kości RAM reset Ctrl CMOS i próba.

• 0

#13 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 21:43

Jak już daje jakieś oznaki życia to wykonaj na tej pojedynczej kości RAM reset Ctrl CMOS i próba.

Chodzi Ci o przycisk "Reset", bo nie mam go podpiętego pod płytę główną, przez to, że nie mam schematu podłączenia i musiałbym na chybił trafił poszukać. Również wydaje mi się, że jeżeli ta klawiatura nie chciała zadziałać to dalej nic z tego nie będzie, więc Crtl będzie bezużyteczny, a o CMOS'ie już nie wspominam. Felerny sprzęt..

• 0

#14 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 21:54

Chodzi mi o reset biosu zworką Ctrl CMOS na płycie gł. Możliwe że przez zamontowanie tego RAM-u coś namieszało się w pamięci CMOS. 

• 0

#15 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 22:02

Chodzi mi o reset biosu zworką Ctrl CMOS na płycie gł. Możliwe że przez zamontowanie tego RAM-u coś namieszało się w pamięci CMOS. 

No tak, zworka.. zapomniałem. Problem w tym, że mam aż trzy zworki dosyć blisko siebie i nie wiem zbytnio, która jest od czego. Chyba jedna jest od "hasła do biosu?" czy coś w ten deseń.

• 0

#16 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 22:18

Nie są opisane? Powinna mieć podpis CTRL lub CLRTC

Być może do poprawnego wyczyszczenia pamięci CMOS będziesz zastosować się do tego:

1. Wyłącz komputer i odłącz przewód zasilający.
2. Wyjmij baterię pokładową.
3  Zewrzyj lub przenieś zworkę na kilka sekund sekund.
4. Zainstaluj ponownie akumulator.
5. Podłącz przewód zasilający i włącz komputer.
6. Przytrzymaj klawisz <Del> podczas uruchamiania i przejdź do konfiguracji BIOS, aby ponownie wprowadzić dane.

Użytkownik lonialomax edytował ten post 16 grudzień 2019 - 22:36

• 0

#17 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 22:40

Nie są opisane? Powinna mieć podpis CTRL lub CLRTC

Być może do poprawnego wyczyszczenia pamięci CMOS będziesz zastosować się do tego:

1. Wyłącz komputer i odłącz przewód zasilający.
2. Wyjmij baterię pokładową.
3  Zewrzyj lub przenieś zworkę na kilka sekund sekund.
4. Zainstaluj ponownie akumulator.
5. Podłącz przewód zasilający i włącz komputer.
6. Przytrzymaj klawisz <Del> podczas uruchamiania i przejdź do konfiguracji BIOS, aby ponownie wprowadzić dane.

Nie wiem czy tutaj dobrze to widać, zdjęcie z internetów, ale są trzy zworki.

79466178_802244040235645_371451115036947

• 0

#18 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 23:05

Masz opisany żółty przycisk jako CMOS.

• 0

#19 Criston

Criston
  • Autor tematu
  • Amator

• 61 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 23:13

Masz opisany żółty przycisk jako CMOS.

Tak, na tyle jeszcze ślepy nie jestem  :rotfl: Ale chodziło mi głownie o trzy zworki

• 0

#20 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4190 postów

Napisano 16 grudzień 2019 - 23:32

Tyle znalazłem do tego cuda https://i.imgur.com/McdWjFE.jpghttps://imgur.com/McdWjFEhttps://imgur.com/McdWjFE

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: bios, brak obrazu, omyłkowe ustawienie, hp, workstation, xw4600

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych