Skocz do zawartości

Wnetylatory do Corsair X570


Recommended Posts

Jak w temacie. Mam obudowę Corsair X570

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Cases/570x-rgb-config/p/CC-9011098-WW

W standardzie ma 2 wiatraki na przodzie. Dołożyłem jeden na górze nad cpu i jeden na tył model taki:

Takie:

https://www.morele.net/corsair-wentylator-ll120-rgb-led-static-pressure-120-mm-pwm-co-9050071-ww-1603693/

Ale żeby te 3 z przodu działały nromalnie na min to te 2 120mm muszą pracować na maksa. Wtedy temeperaturą są zauważalnie niższe. Pomyślałem że zamienię te góra/tył na takie:

https://www.morele.net/corsair-ml120-pro-led-co-9050041-ww-941309/

2 x https://www.morele.net/corsair-wentylator-magnetyczny-led-ml140-pro-co-9050046-ww-936655/

 

Pytanie czy będzie wydajniej i ew ciszej? Czytam że one mają lepszą wydajność ale przy 2k rpm. Chcę otrzymać "negative air preassure"

Dodatkowo zastanawiam się czy 2 x 140mm na górze nie będzie wywiewać powietrza które dostarcza 3 x 120mm przód. Tam po drodze nic nie ma w sumie. GPU jest z tyłu (dark rock pro4) a gpu niżej.

Link to post
Share on other sites

Podejrzewam, że jak wymienisz te wentylatory na przodzie to i tak one będą głośne przy maksymalnych obrotach, bo sam piszesz, że tylko wtedy widzisz spadek temperatur. Wydajność się poprawi, ale nie oczekiwałbym cudów.

 

To jest właśnie bolączka takich obudów jak Twoja. Na logikę zamiast blachy, która dużo dłużej się nagrzewa i która potrafi szybko oddać ciepło i lepiej je skumulować masz z 4 stron szkło hartowane, które bardzo szybko się nagrzewa i oddaje ciepło do wnętrza obudowy. Prawdziwy piekarnik. Jak producenci wrzucali jeszcze tylko jeden bok z szkła hartowanego to kiedy przód, boki i góa były z blachy/plastiku to przy normalnym przepływie powietrza wszystko było ok. Natomiast u Ciebie to sztuka dla sztuki bo ciszy i dobrych temperatur nigdy nie uzyskasz, co najwyżej hałas i dobry przepływ powietrza.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za sugestie. Lepiej jest jak te przednie są na min a tył/Góra na maksa. Dlatego też myślałem że jak dam lepsze wentyle to coś tam zmieni.

Różnica jest taka że jak zostawię na default to gpu ma w stresie 79st. Jak ustawie tył/górę na maksa to Maks 76 st.

Link to post
Share on other sites

Szukaj takich z dużym przepływem powietrza. Te co podesłałeś nie są złe, ale Noctua czy taki Noiseblocker będzie lepszym wyborem. To muszą być koniecznie RGB? I u góry lepiej kup 140mm będzie cichszy i wydajniejszy.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

 Z tego co widzę, możesz dać dwie 140-ki na przód, będziesz miał nieco ciszej i podejrzewam wydajniej. Oczywiście zależy to od wentylatorów. Na top  wystarczy jedna 140-ka, jak doświadczenie uczy dwóch na topie nie warto dawać. Na tył zaleca się montaż wentylatorów z dużym przepływem powietrza. Tak na marginesie, dlatego później szukałem obudów, w których wentylator wylotowy ma co najmniej 140mm.

Jeżeli chodzi o 120-ki, to w moim przypadku jako wylotowy najlepiej spisywała się Noctua NF-S120A. Niższa prędkość niż BeQuiet Silnet Wings czy Noiseblocker PL-PS, a zdecydowanie wydajniejsza, podkreślam, jako wylotowy. Tylko ta cena i dla niektórych kolory, chociaż ostatnio coś drgnęło ;) Zakup wentylatorów to jedna storna, a druga to zabawa we właściwe ustawienie obrotów. Zdarza się, że to co powinno być oczywiste, takim nie jest ;)

Link to post
Share on other sites

Dobra biorę te 2 x 140 ba górę pro i 120 na tył (inaczej się nie da). Zrobię testy i dam znać. Plus takiego układu jest to że mogę da. 2k rpm na nich jak będę potrzebował. Będzie głośniej ale wywieje wszystko włącznie z bebechami.

Dzieki za pomoc.

Edytowane przez mozonek
Link to post
Share on other sites

2x140mm da Ci mniejszy przepływ aniżeli 3x120mm, także tak średni bym powiedział z tą wydajnością. Ciszej to na pewno.

Przecież napisałem, że zależy od wentylatorów ;) Wydajne wentylatory przepychają powietrze głośniej. Testy, testami, a realna wydajność nie zawsze idzie z tym co podają producenci ;)

Link to post
Share on other sites

No dużo zależy od obudowy bo jak wentylator ma zasysanie tylko z boku obudowy przez wypustkę to wtedy nic nie jest pewne. Natomiast jak front jest niezabudowany meshowy to daje 99% że większość dobrych 3x120mm pobije wydajnością dobre 2x140mm :) I wtedy też nie musi być głośno bo można ustawić mniejszy RPM.

Edytowane przez KamellotK1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To wszystko zależy bo teoretycznie 120vs140 mm różnica w wyajdnosci to ~20-30% jednak juz wiem ze np 2 x 120 na tyle/górze przy nastawach 900 rpm vs 1500 rpm to różnica 3 st na GPU w stresie. Więc co buda to inne tempy jadnak żałuję że wziąłem szklana bo jak kupowałem to raczej sugeorwlem się wygladem. Nie bralem pod uwagę takich kwesti.

Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze jedna kwestia, którą rzadko bierze się pod uwagę kupując wentylatory, to strata wydajności na filtrach lub radiatorach.  Konstrukcja obudowy też ma tu znaczenie, np. transparentność jej filtrów.

Jak już będziesz kupował dodatkowe 140-ki, to rozważ zamianę tych 120-k na froncie na 140-ki. Jeżeli nie pomogą to trudno, dasz je tam gdzie je pierwotnie przewidziałeś ;)

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...