Skocz do zawartości

zakup m2 ssd pod MSI Z97 Gaming 3


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam

W najbliższym czasie planuje zakup ssd pod m2 do komputera z sygnatury. Rozważam cztery opcje:

Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe A2000
Silicon Power 1TB M.2 PCIe NVMe A80
PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
Corsair 960GB M.2 PCIe NVMe Force Series MP510

 

1. Wiem że płyta będzie ograniczać prędkość dysków, pytanie czy bez problemu je wykryje przy instalacji Win10 z pendrive ?

2. Wpięcie m2 do płyty zabiera 5 i 6 slot sata, czy to jedyny negatywny efekt ?

3. karta sieciowa TG-3468 V2 będzie działać z wpiętym ssd ?

Link to post
Share on other sites

http://forum.benchmark.pl/topic/288046-polecane-ssd-na-tlc-2019-czyli-mniejsze-z%C5%82o/

 

sam jestem bardziej przyjazny dla SSD opartych o E12, zwłaszcza jeśli maja możliwość aktualizacji firmware.

 

żywotność powinna być w miarę ok, nie słyszałem o wadliwych seriach, jedynie jeśli będziesz mieć pecha i wylosujesz złą sztukę, to ci padnie.

Link to post
Share on other sites

Nie doprecyzowałem 1 pytania. Czy z najnowszym biosem 2.A do tej płyty dysk po zainstalowaniu na nim Win10 z pendrive będzie bootował ? Patrząc na tekst https://www.guru3d.com/news-story/msi-x99-z97-and-h97-motherboards-now-support-nvm-express-storage.html jest tam zapis "With the latest BIOS, MSI X99/Z97/H97 motherboards can support NVMe devices as primary storage under Windows 7 64-bit and Windows 8.1 64-bit and fully support NVMe booting.", ale czytając zagraniczne fora widzę sporo ludzi narzekających na problemy z bootowaniem, kombinowanie z ustawieniami w biosie etc.


EDIT:Wszystko przebiegło bez problemu: Tutaj wyniki: https://imgur.com/a/PrlYuV2

Edytowane przez xardas228
Link to post
Share on other sites

Kup kolego adapter M.2-PCIe za kilkanaście zł i wykorzystaj drugie nieużywane złącze grafiki. Dysk SSD będzie działał dużo lepiej niż w złączu M.2 na płycie a transfery dysku(odczyt/zapis) będą zbliżone do deklarowanych przez producenta dysku. Nie ma żadnych problemów z wykrywaniem i działaniem takiego kontrolera i zamontowanego na nim dysku. Spokojnie zainstalujesz Windows 10, sam korzystam z takiego rozwiązania od jakiegoś czasu i nie stwierdziłem problemów z bootowaniem itp.,płyta główna MSI Z97 Gaming 7.  

 

 

Edit kokosnh // usunięcie przez skreślenie błędnych informacji. 

Edytowane przez kokosnh
błędne informacji
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@

Nie sądzę by dołożenie adaptera który zajmuje mniej linii PCI Express niż każda włożona w to złącze grafika wyłączyło pozostałe porty PCIe. Włożenie dysku w port M.2 za to wyłączy 2 porty SATA. Adapter M.2 też ma wadę, zmienia konfigurację karty grafiki z PCI Express x16 na 8x ale nie wypływa to w żadnym stopniu na wydajność grafiki. Ale rób jak uważasz nic na siłę. 

 

Edit kokosnh // usunięcie przez skreślenie błędnych informacji. 

Link to post
Share on other sites
Nie sądzę by dołożenie adaptera który zajmuje mniej linii PCI Express niż każda włożona w to złącze grafika wyłączyło pozostałe porty PCIe

 No widzisz, a wyłączy, bo tam są tylko 4 linie PCI-e 2.0 idące z chipsetu (nie bezpośrednio z CPU, jak ma dla grafiki), z których 2 są współdzielone z wspomnianymi wyżej PCI_E1 oraz PCI_E3. 

 

Sam mam opcje przestawienia ręcznego u siebie na płycie prędkości z x4 do x1 takiego złącza (wtedy pozostał 2 złącza PCI-e x1 działają). Tylko wtedy mamy prędkość około 350MB/s (nie mam pojęcia, czy on może to ręcznie przestawić u siebie). 

 

Ps. Nie wspomniałem o adapterze PCI-e -> M.2, właśnie ze względu, że podał na początku kartę na PCI-e

Link to post
Share on other sites

bootować będzie (o ile nie jakaś walnięta wersja bios-a), 

 

Ps. pamiętaj tylko, że nie będzie tak jak kolega tutaj mówi 

 

Kup kolego adapter M.2-PCIe za kilkanaście zł i wykorzystaj drugie nieużywane złącze grafiki. Dysk SSD będzie działał dużo lepiej niż w złączu M.2 na płycie a transfery dysku(odczyt/zapis) będą zbliżone do deklarowanych przez producenta dysku.

Transfery maksymalne będą obcięte do około 1400-1450MB/s przez DMI 2.0. 

Więc będzie 1400MB/s zamiast 800MB/s, zastanów się czy na 100% chcesz kupować adapter PCI-e -> M.2 (bo to adapter jest, nie kontroler) i kartę Ethernet po USB, zamiast zostawić SSD w M.2. SSD i tak nie miałbym nawet połowy swojej maksymalnej prędkościowy, czego i tak nie powinieneś odczuć. 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

@@gepardmak, ty masz płytę MSI Z97 Gaming 7, gdzie masz wszystkie 3 PCI-e x16 podpięte bezpośrednio pod CPU (x8x4x4). Dlatego u ciebie, będzie na wszystkich maksymalna prędkość PCI-e 3.0 x4. 

 

On ma MSI Z97 Gaming 3, gdzie tylko pierwsze złącze PCI-e x16 jest podłączone bezpośrednio pod CPU i ma tam gtx 1060. 

Drugie złącze PCI-e x16 na jego płycie idzie z chipsetu, tam są tylko 4 linie PCI-e 2.0 (nie bezpośrednio z CPU, jak ma dla grafiki), z których 2 są współdzielone z wspomnianymi wyżej PCI_E1 oraz PCI_E3. Przez co karta sieciowa przestanie działać, bo przełączają się automatycznie, a transfery maksymalne będą obcięte do około 1400-1450MB/s przez ograniczoną przepustowość DMI 2.0. 

 

Na serio przestań pisać takie bzdury. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@kokosnh Na razie nic sensownego nie wymyśliłeś, więc się odczep może co.  :[

 

W przypadku kolegi nie ma idealnego wyjścia z sytuacji. Port M.2 na płycie ogranicza transfery zainstalowanego SSD do prędkości nie wiele większych o tych jakim dysponują zwykłe SSD ze złączem SATA, do tego port M.2 i obecny tam dysk wyłączą 2 porty SATA. Korzyść z instalacji dysku w porcie M.2 porównywalna do zakupu zwykłego SSD i strata też mała jeśli nie mamy zbyt wielu urządzeń wykorzystujących porty SATA. Natomiast adapter M.2 i zamontowany w nim dysk będzie ograniczony przez drugie złącze PCI Express na płycie głównej a instalacja adaptera wyłączy pozostałe złącza PCIe i zamontowaną tam kartę sieciową. Dysk w adapterze będzie dział zauważalnie szybciej od tego w porcie M.2 ale straty też będą większe bo nie będzie można korzystać z dostępnej karty sieciowej i trzeba będzie kupić nową na USB. I tak źle i tak nie dobrze. Gdy jakiś czas temu kupowałem swój adapter też toczyły się takie spory i zastanawiano się "a czy to będzie działać a czy to się opłaca" itd. i do dzisiaj nie żałuje zakupu. Przy ewentualnej modernizacji sprzętu, dysku SSD wymieniać raczej nie muszę. Każdą inwestycje w sprzęt trzeba dobrze przemyśleć, zakup ma się opłacać teraz i dawać perspektywy na przyszłości lub inaczej, Nasze działanie nie może Nam zamykać jednych drzwi a inne tylko uchylać bo to nie rozwiązanie. Jednak nic na siłę kolega zrobi jak będzie uważał. To jego sprzęt, jego pieniądze nich kmini na czym wyjdzie najlepiej. Powiedziałem swoje.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...