Skocz do zawartości

Gotujące się podzespoły


Recommended Posts

Witam,

Mam problem z górującymi się podzespołami. Karta potrafi złapać ponad 90 stopni, procesor ok 85, grając w mało wymagający CS:GO.

 

Mój setup to:

B450 aorus Elite

Fera 3 RGB

R5 2600X(nie kręcony)

Krux Leda

R9 390x MSI

 

Mam zamontowane 9 wentylatorów

3 wyłączające na froncie

1 wyciągający na tyle

2 wyciągające na topie

1 pod karta graficzna wyciągający

2 na procesorze

 

Obudowa jest, aż gorąca na wysokości karty graficznej w trakcie grania.

Link to post
Share on other sites

Jakie są obroty tych wentylatorów? Jeżeli masz możliwość, to zwiększ obroty wentylatora wylotowego i wentylatora na topie, tego drugiego patrząc od frontu. W końcu co to są za wentylatory, żeby się nie okazało, że tylko wyglądają a nie przepychają powietrze?

Link to post
Share on other sites

Jakie są obroty tych wentylatorów? Jeżeli masz możliwość, to zwiększ obroty wentylatora wylotowego i wentylatora na topie, tego drugiego patrząc od frontu. W końcu co to są za wentylatory, żeby się nie okazało, że tylko wyglądają a nie przepychają powietrze?

Wszelakie wentylatory mają prędkość obrotową 1200obr/min i są to 120mm. Jedynie wentylator procesora od chłodzenia kręci się 1650obr/min. Nie mam opcji zwiększyć ich prędkości ponad 1200.

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi o to żeby zwiększać prędkość wentylatorów, której prędkości nie zwiększysz ;) Coś musisz mieć źle złożone, prawdopodobnie chłodzenie procesora. Nawet przy Ferze i takich prędkościach wentylatorów , czyli 1650 RPM, nie powinieneś mieć tak wysokiej temperatury CPU. Mniemam , że wentylatory masz dobrze założone. Jeżeli masz wszystko dobrze złożone, to na początek zmniejsz prędkość wentylatorów na froncie, a ten wentylator na topie, pierwszy od frontu wyłącz i sprawdź temperatury pod obciążeniem. Oczywiście RPM wentylatorów wylotowych zostaw bez zmian. Zmierzam do tego, że możesz mieć pozytywny obieg, a wentylatory wylotowe nie radzą sobie z odprowadzeniem nagrzanego powietrza. Inna możliwość jest taka, że wentylatory są delikatnie mówiąc mało wydajne.

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi o to żeby zwiększać prędkość wentylatorów, której prędkości nie zwiększysz ;) Coś musisz mieć źle złożone, prawdopodobnie chłodzenie procesora. Nawet przy Ferze i takich prędkościach wentylatorów , czyli 1650 RPM, nie powinieneś mieć tak wysokiej temperatury CPU. Mniemam , że wentylatory masz dobrze założone. Jeżeli masz wszystko dobrze złożone, to na początek zmniejsz prędkość wentylatorów na froncie, a ten wentylator na topie, pierwszy od frontu wyłącz i sprawdź temperatury pod obciążeniem. Oczywiście RPM wentylatorów wylotowych zostaw bez zmian. Zmierzam do tego, że możesz mieć pozytywny obieg, a wentylatory wylotowe nie radzą sobie z odprowadzeniem nagrzanego powietrza. Inna możliwość jest taka, że wentylatory są delikatnie mówiąc mało wydajne.

Wg zaleceń, zmniejszyłem wentylatory do 70% i 100% przy temp 70stopni. 1szy na topie odłączyłem, temperatury lekko spadły.

 

https://imgur.com/a/Ng8QZeK

 

Link to post
Share on other sites

No temperatury się poprawiły znacząco. Jak długo były obciążone podzespoły, żeby wykluczyć czy przy dłuższej sesji CPU dalej będzie dostawało po d*pie przez to GPU?

Każdy zapis to są takie same warunki. Około półtorej h.

 

 

Mnie ciekawi ten wyciągający pod kartą graficzną. W sensie na tyle, na dole? Tak się montuje? Nie zaburza cyrkulacji?

Potrzeba matką wynalazków :D Gotowała się karta dosyć mocno, na bocznej szybie da się usmażyć jajko od temperatury, więc genialnie zamontowałem wiatrak w miejscu śledzi.

A jakby odwrócić obieg w obudowie? wenty na topie na wdmuchiwanie, przednie na wyciaganie z obudowy, tylne na wtlaczanie?

Link to post
Share on other sites

A jakby odwrócić obieg w obudowie? wenty na topie na wdmuchiwanie, przednie na wyciaganie z obudowy, tylne na wtlaczanie?

 

I będzie 1:1 ale możesz sam się przekonać i dać znać co Ci wyszło. Dodatkowo GPU ma dodatkowe wyciąganie ciepłego powietrza przez swojego śledzia z tyłu obudowy więc z dużym prawdopodobieństwem zakłócisz oddawanie ciepła z GPU przez odwrócenie przepływu w obudowie.

 

Jak masz epapierosa to możesz sobie sprawdzić jak powietrze przechodzi Ci w obudowie i na podstawie obserwacji odpowiednio dostosować prędkość wentylatorów :)

Link to post
Share on other sites

I będzie 1:1 ale możesz sam się przekonać i dać znać co Ci wyszło. Dodatkowo GPU ma dodatkowe wyciąganie ciepłego powietrza przez swojego śledzia z tyłu obudowy więc z dużym prawdopodobieństwem zakłócisz oddawanie ciepła z GPU przez odwrócenie przepływu w obudowie.

 

Jak masz epapierosa to możesz sobie sprawdzić jak powietrze przechodzi Ci w obudowie i na podstawie obserwacji odpowiednio dostosować prędkość wentylatorów :)

 

Karta praktycznie nie wypluwa powietrza od strony śledzia, wyrzuca jego większość na ściankę boczną obudowy przez co temperatury są jakie są. Z moich obserwacji wynika, że najwięcej ciepłego powietrza opuszcza teraz obudowę jedynym aktywnym wentylatorem na topie, już tak dużo tylnymi wentylatorami tego powietrza ciepłego nie opuszcza. Może odłączyć wentylator na topie?

Link to post
Share on other sites

A Ty ten wentylator na topie masz zamontowany przy końcu obudowy czy przesunięty do przodu jakoś? Jeśli na końcu to odpuść bo będzie gorzej. Jak na przodzie to mamy potencjalną przyczynę złego przepływu powietrza.

Jeden jest maksymalnie na końcu topu(nad wentylatorem tylnym, od proca i troche nad radiatorem, drugi jest zaraz obok, ale aktualnie jest odłączony.

Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze jedna możliwość, warto spróbować. Zdarzało się, niekoniecznie w Twoim przypadku, że wyjęcie, nie tylko wyłączenie, tylnego wentylatora poprawiało wentylacje. To w przypadku kiedy taki wentylator ma małą wydajność, a ten na radiatorze ma większą. Ten na topie absolutnie zostaw, jego odłączenie nic nie poprawi.

Link to post
Share on other sites

Odpialem jeszcze jeden wentylator z topa, roznicy brak, wiec to chyba frontowe wentylatory sa za slabe?

https://imgur.com/a/6fFlvVa

dla porownania temperatury przy otwartej obudowie, jednak chyba nie sa az tak kolosalne roznice. Ale mimo wszystko te temperatury sa za duze?

https://imgur.com/a/xNdqJuw

Edytowane przez brakcyrkulacji
Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz możliwość wymiany wentylatora na wylocie tyłu obudowy na wydajniejszy, to go zabuduj w zamian za oryginalny. Jeszcze raz powtarzam, musisz pozbyć się, w miarę szybko, nagrzanego powietrza. Wydajność ogólna wentylatorów również ma znaczenie, ale nie można przesadzać w drugą stronę, patrz ciśnienie pozytywne. Co do nagrzewania już defaultowo gorącej karty, tu widzę tu jeszcze jedną możliwość, zastosowanie wentylatora nawiewowego ze strumienicami od frontu na wysokości GPU, np. Silverstone Air Penetrator: https://proline.pl/wentylator-silverstone-air-penetrator-ap121-sst-ap121-rl-120mm-red-light-p917694

To tylko przykład.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz możliwość wymiany wentylatora na wylocie tyłu obudowy na wydajniejszy, to go zabuduj w zamian za oryginalny. Jeszcze raz powtarzam, musisz pozbyć się, w miarę szybko, nagrzanego powietrza. Wydajność ogólna wentylatorów również ma znaczenie, ale nie można przesadzać w drugą stronę, patrz ciśnienie pozytywne. Co do nagrzewania już defaultowo gorącej karty, tu widzę tu jeszcze jedną możliwość, zastosowanie wentylatora nawiewowego ze strumienicami od frontu na wysokości GPU, np. Silverstone Air Penetrator: https://proline.pl/wentylator-silverstone-air-penetrator-ap121-sst-ap121-rl-120mm-red-light-p917694

To tylko przykład.

Z moich obserwacji wynika, że GPU dmucha na ściane obudowy, i sam top gpu jest bardzo gorący, podgrzewa tym samym procesor. Jak wsadze w niższe złącze PCI-e kartę, to gotuje się na potęgę, bo nie ma zbyt wiele miejsca na powietrze. Myślałem nad zamówieniem wentylatorów z prędkością obrotową 2500 :D, ale nie wiem czy to coś da, czy lepiej nie rozebrać karty i wymienić past ew. jej zmienić wentylatorów na coś wydajniejszego.

Link to post
Share on other sites

Z moich obserwacji wynika, że GPU dmucha na ściane obudowy, i sam top gpu jest bardzo gorący, podgrzewa tym samym procesor. Jak wsadze w niższe złącze PCI-e kartę, to gotuje się na potęgę, bo nie ma zbyt wiele miejsca na powietrze. Myślałem nad zamówieniem wentylatorów z prędkością obrotową 2500 :D, ale nie wiem czy to coś da, czy lepiej nie rozebrać karty i wymienić past ew. jej zmienić wentylatorów na coś wydajniejszego.

W mojej RX570 wymiana pasty za dużo nie dała. Mam bardzo małą obudowę, karta się mocno grzeje i w środku robił się piekarnik. Zrobiłem undervolting, zmieniłem tylko tylni wentyl, na większy i póki co jest lepiej. Ale co ta karta robi spustoszenie w środku to się w głowie nie mieści. U mnie podejrzewam, że rozwiązaniem jest zmiana obudowy na jakąś lepszą niż jakiś Natec za 50 zł

Link to post
Share on other sites

Nie zawsze RPM idzie w parze z wydajnością ;) To dobry pomysł żeby wymienić pastę na GPU, w zasadzie powinieneś od tego zacząć. Może masz możliwość wypożyczenia od kolegi/znajomego jakiegoś porządnego wentylatora? Czy na przód Twojej obudowy masz możliwość montażu wentylatorów 140MM?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Ale to wentylatory do szafy serwerowej ;) Głośno będzie. Ze 140-tek bardzo wydajnych możesz wziąć Gelida za 20 zł, z niezłym magnetycznym łożyskiem i małymi stratami na filtrach :  https://www.komputronik.pl/product/184469/gelid-fn-fw14b-12.html?saids=58700003385870834_p27055338775&gclid=EAIaIQobChMItYOwkrbd5gIVwuAYCh25OAhjEAQYASABEgJHvPD_BwE

Fakt głośny powyżej 700-600 RPM ale nie tak jak San Ace. Miałem do testów tego Gelida i w jego cenie ciężko coś znaleźć równie dobrego. Mało popularny wentylator, a wydajny. No i chyba już wspomniałem wcześniej, jakiś wydajny wentylator 120mm na wylocie. Swego czasu miałem w starej Lian Li Noctue NF-S12A, i w niej ten wentylator sobie radził lepiej z pozbywaniem się ciepła niż wentylatory 120 BQ Silent Wings i Noiseblocker PL-PS mimo ich wyższego RPM i teoretycznie większego CFM.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...