Skocz do zawartości

Wymiana podzespołów - karta graficzna (głównie), ram, dysk ssd, zasilacz.


Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się mocno nad tym czy wykonać mały upgrade mojego pc. Na ten moment zestaw składa się z:

 

Płyta główna: MSI X370 SLI PLUS

Procesor: AMD Ryzen 5 2600x

Ram: Corsair Vengeance 2x4gb 3200mhz

Karta graficzna: Zotac GTX 1050ti

SSD: Goodram pod Sata 240gb na którym stoi system + dwa dyski hdd

Zasilacz: Corsair VS 550W

Monitor nr.1: Iiyama g-master G2530HSU Black Hawk - 24 cale. (monitor nr. 2 czeka na zakup - raczej jakiś IPS).

 

i wracając do tematu - chcę wymienić część podzespołów. Płyta główna, procesor i jego chłodzenie zostają na 100%. Karta graficzna max do 1500zł (nowa) - jeśli będzie tańsza tak jak 1660 super to się nie obrażę - generalnie potrzebuje porady bo nie interesowałem się kartami z 2 lata i nawet nie wiem co teraz daje radę a co lepiej omijać. Ram chciałbym wymienić na przynajmniej 2x8gb i to najlepiej na B-die żeby chodziło z Ryśkiem jak najlepiej (ten ram który teraz mam średnio chce współpracować, łapię max 2900 mhz - wyżej jest problem). Zastanawiam się nad G.skill Ripjaws 2x8gb 3200mhz CL15. Dalej potrzebuje dysku ssd przynajmniej 512gb pod M2 i jakiegoś zasilacza który sobie z tym wszystkim poradzi (przynajmniej pół modularny i minimum Gold). Aaaa i na koniec jesli ktoś może poradzić jakąś sensowną/ chłodną obudowę (max 400zł) pod to wszystko to też byłoby spoko. 

 

Generalnie jeśli ktoś coś może poradzić jak to poskładać do kupy to będę wdzięczny.  Granicy finansowej poza kartą i obudową raczej nie ustalam, bo będę się rozglądał za tym wszystkim w okolicach świąt (finanse mogą się zmienić do tego czasu). 

 

Jeśli gdzieś dałem ciała z postem to wybaczcie i pouczcie. 

Pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

RAM wziąłbym Crucial 3200 MHz, oczywiście 2x8 GB dla pracy w dual. 

Obudowa Fractal Design Meshify C

Co do grafiki - opcje są dwie, bo możesz kupić GTX 1660 Super, ale możesz też dołożyć do RTX 2060 (ta druga opcja bardziej optymalna do procka i też opcja maksymalna dla zasilacza). W kwocie, którą podałeś to myślałbym na Gigabyte.

Link to post
Share on other sites

Cruciale są ostatnio w dobrych cenach i dobrze się kręcą (te 2. robią z nowymi Rysiami 3600/16)

https://m.emag.pl/pamiec-ram-patriot-viper-4-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-pv416g320c6k/pd/DX7PN2BBM/

https://proline.pl/pamiec-crucial-ballistix-sport-lt-16gb-2x8gb-ddr4-3000-cl15-bls2k8g4d30aesbk-p1383148

 

Grafika to też dosyć otwarta kwestia:

* RX 5700

* gtx 2060 6GB

 

Na black Friday mniejsze Navi były poniżej 1600, terax najtańszy widzę tu

 

https://m.emag.pl/karta-graficzna-msi-radeon-rx-5700-mech-gp-oc-8gb-gddr6-radeon-rx-5700-mech-gp-oc-v381-089r/pd/D04BFGBBM/

 

Zasilacz Seasonic Focus Gold 550W, dysk Adata SX8200 PRO 512.

Link to post
Share on other sites

* gtx 2060 6GB

@Rebelmind RTX 2060  ^^ 

zostaw już te GTX'y to niestety już midrange. Kolega się jeszcze zamota i będzie do skutku szukał RTX'a 2060 :) Generalnie RTX 2060 w porównaniu z cenami RTX'a 2060S i przyrostem wydajności nie wiem czy jest sens proponować. Za to niektóre modele RX 5700 mają konkretny potencjał OC i tutaj można przy dobrej cenie sporo ugrać.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

ok...czyli patrząc na polecane przez was ramy, rozumiem że nie warto wydawać więcej za kości B-die? Bo o ile mi wiadomo cruciale są na e-die. W przypadku ssd widzę, że też polecacie dysk raczej na TLC niż MLC - nie ukrywam zastanawiało mnie co warto wziąć. Jesli chodzi o zasilacz to wszędzie słyszę o Seasonic więc to raczej nie podlega dyskusji. I tu wracam do karty graficznej. Potrzebuję karty która trochę posłuży...nie chcę żeby cokolwiek w niej tam piszczało i żeby można było na niej usmażyć jajka. Zastanawiałem się nad 1660 super, nad 2060 i nad Radeonami, chociaż przyznaje że te ostatnie z temperaturami trochę mnie zniechęcają. Tu pojawia się pytanie czy ktoś posiada konkretne modele tych kart i jest w stanie mi je podrzucić z czystym sumieniem? Mówiąc wprost - mogę odłożyć więcej kasy i poczekać byle kupić konkretny sprzęt który nie będzie mi sprawiał problemów. I jeszcze wyjaśnię - nie potrzebuje jakiś kombajnów graficznych z półki za 2500zł żeby była jasność :)

 

mały edit: niech będzie teoretycznie budżet na kartę 1300/1600/2000zł. Które konkretnie modele byście mogli polecić w tych trzech przedziałach cenowych? :)

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites

Za 2000 pln bez gadania RX 5700 XT Sapphire Pulse. https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-5700-xt-pulse-8gb-gddr6-11293-01-20g-6276799/

 

Za 1600 pln RTX 2060 OC od Gigabyte (akurat jest w promocji, aczkolwiek wielu ludzi odradza ten sklep) https://www.net-s.pl/produkt/gigabyte-karta-graficzna-geforce-rtx-2060-oc-6gb-192bit-gddr6-3dp-hdmi-984274;20-c-10

 

Za 1300 ja bym brał był Gtx 1660 Super Gaming OC od Gigabyte (z powody "fan stop" w iddle)

https://m.emag.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1660-super-gaming-oc-6gb-gddr6-gv-n166sgaming-oc-6gd/pd/DPRX68BBM/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Za 1300 ja bym brał był Gtx 1660 Super Gaming OC od Gigabyte (z powody "fan stop" w iddle) https://m.emag.pl/ka...d/pd/DPRX68BBM/

 

Wersja z dwoma wentylatorami też jest pół-pasywna.

Ten 1660S co poleciłeś kosztuje 1189zł a za 1199zł można mieć 1660Ti w wersji z 2 wentylatorami.

https://www.emag.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1660-ti-oc-6g-6gb-gddr6-gv-n166toc-6gd/pd/DR0X15BBM/?X-Search-Id=cc1509b7e0c42ac58d0b&X-Product-Id=18071353&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Link to post
Share on other sites

Ooo to bardzo dobry deal. Mam trochę mieszane uczucia polecając Gigabyte, bo z jednej strony są to (ponoć) ostatnio dosyć przyzwoite konstrukcje - a z drugiej strony wie jak wygląda QA u tego producenta...

Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli "Śledzenie Promieni" (czytaj: gry, w których jest obecne) Cię interesuje to tak. Jeżeli nie to moim zdaniem różnica nie warta dopłaty 300 PLN (~25%)

 

Czekaj czekaj @Rebel tu musimy coś naprostować!.  

 

Jeżeli "Śledzenie Promieni" interesuje autora w "(czytaj: gry, w których jest obecne)" >>> w 1080p i dla 60fps na średnich setach..

 

Reasumując - jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda... to tak. na DRX przyjdzie niebawem czas ale 2060 to na bank nie jest GPU któremu przyjdzie obsłużyć ten ficzer na należytym poziomie. 

 

Tak, wiem fala żółci i goryczy czeka na mnie już za rogiem, trudno... mówił Mariusz Max Kolonko.

Link to post
Share on other sites

No i wszystko jasne. "Śledzenie promieni" ani trochę nie jest mi potrzebne do szczęścia. I w ten sposób doszedłem dzięki wam do wniosku, że najprawdopodobniej padnie na 1660ti. W takim razie pozostaje mi do przemyślenia kwestia podrzuconego wyżej dysku, obudowy i ramu. Wielkie dzięki za pomoc :)

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

wow...kompletnie zapomniałem, że nie zamknąłem tematu. Koniec końców trochę poczekałem i kupiłem Radeon RX 5700XT nitro + za niecałe 2k. Generalnie mógłbym polecić kartę każdemu ale tego nie zrobię. Od ponad miesiąca mam problemy ze sterownikami i nie mogę znaleźć rozwiązania. Czarne ekrany na kilka sekund lub do restartu pcta itd. Szkoda gadać, poza tym nie o tym jest ten wątek. Temat do zamknięcia. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...