Skocz do zawartości

Gigabyte B450M DS3H vs MSI B450-A PRO MAX


Recommended Posts

Witam, planuję przesiadkę z Intela na AMD.

 

Szukam niezbyt drogiej płyty - w oko wpadły mi te dwie:

Gigabyte B450M DS3H

MSI B450-A PRO MAX

 

Z porównania wiem że różnią się formatem, kartą dźwiękowa i prędkościami obsługiwanych pamięci.

Tylko czy na pewno jest sens płacić prawie 2-krotnie więcej niż za MSI ?

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie planujesz jakieś większej rozbudowy komputera to płyta w formacie micro wystarczy. W dobrej cenie można kupić np B450 Gaming Plus Max 370-380 zł.są oferty tylko trzeba niekiedy parę dni poczekać na okazję.To samo dotyczy również popularnych procesorów np AMD Ryzen 2600 obecnie kupisz za 550 zł,poszukasz okazji to kupisz za 518zł lub bywało że i mniej.

Link to post
Share on other sites

6waeBoW.gif

 

POms3Ow.gif

 

Na płycie Gigabyte B450M DS3H spokojnie uruchomisz ram do 3800Mhz pod warunkiem, że kontroler wbudowany w procesor Ci na to pozwoli. 

Płyta bez problemu działała  z Ryzenem 7 1700@ 3.7Ghz 1.28v a obecnie z Ryzenem 5 3600 Auto czyli 4.2Ghz.  

Obecnie za B450M DS3H zapłacisz 260zł ;) 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

 

ale ta płyta MSL jest droższa niż Gigabyte ja ostatnio w promo wyrwałem MSL B450M pro-VDH MAX co obsługuję ram do 3866 Mhz za 258 zł ta Gigabyte ma do 3200 Mhz

 

 

 

Faktycznie ciekawa propozycja z tą MSI B450M PRO-VDH MAX zrobiłem sobie porównanie i oprócz prędkości RAM różna to tylko brak obsługi wielu kart graficznych.

 

Ale co do RAM'u to czym różni się prędkość "zwykła" od "prędkości OC" z puntu widzenia płyty głównej ??

Przechwytywanie.png

Pytam bo niektóry płyty mają daną prędkość bez OC a niektóre z OC - z czego to wynika ?

Link to post
Share on other sites

Obdługiwaną pamięć bez OC gwarantuje CI, że będzie działać producent płyty głównej. Pamięci OC jak sama nazwa wskasuje jest to pamięci po wykonaniu OC a tego producent już Ci nie zagwarantuje nawet jeśli na liście masz wymienione taktowanie ;)

 

Gigabyte B450M DS3H ma obsługę pamięci do 3200Mhz a wszystko powyżej jest traktowane jak OC. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

6waeBoW.gif

 

POms3Ow.gif

 

Na płycie Gigabyte B450M DS3H spokojnie uruchomisz ram do 3800Mhz pod warunkiem, że kontroler wbudowany w procesor Ci na to pozwoli.

Płyta bez problemu działała z Ryzenem 7 1700@ 3.7Ghz 1.28v a obecnie z Ryzenem 5 3600 Auto czyli 4.2Ghz.

Obecnie za B450M DS3H zapłacisz 260zł ;)

Niestety, miałem DS3H, aktualnie b450m pro vdh plus (nie max) przy tym samym procesorze ryzen 5 2600 na Gigabyte pamięci nie były stabilne powyżej 3200, teraz latają na XMP 3400, nawet można podkręcić do 3600.
Link to post
Share on other sites

Niestety, miałem DS3H, aktualnie b450m pro vdh plus (nie max) przy tym samym procesorze ryzen 5 2600 na Gigabyte pamięci nie były stabilne powyżej 3200, teraz latają na XMP 3400, nawet można podkręcić do 3600.

Jeżeli kontroler w procesorze pozwolił uzyskać 3400Mhz to zarówno na jednej jak i drugiej płycie tyle byś wycisnął z pamięci ram - kwestia umiejętności i odpowiednich ustawień.  

Profile XMP często powodują problemy ;)

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Jeżeli kontroler w procesorze pozwolił uzyskać 3400Mhz to zarówno na jednej jak i drugiej płycie tyle byś wycisnął z pamięci ram - kwestia umiejętności i odpowiednich ustawień.

Profile XMP często powodują problemy ;)

Niby tak, teoria teoria - jednak ja próbowałem naprawdę dużo ustawień zarówno z ryzen calculatora, własnych prób i kolegów z forum. Po prostu może być gorsza jakość ścieżek, i tyle. Poza tym, miałem podobne sytuacje wcześniej gdzie płyta obsługiwała „do” no i tyle, wyżej nie ruszy, zreszta to nie tylko doświadczenie z dwóch płyt, miałem jeszcze a320m s2h i zarówno noname cruciale 2400 i corsair vegance lpx3000. Cruciale kręciły się do 3000 na wszystkich, corsairy do 3333 tylko na msi, Gigabyte 3200 i ściana. Wniosek? Coś jest na rzeczy, nie będzie to działało plug&play a chyba o to chodzi?
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się jeszcze nad  MSI B450M PRO-VDH

https://www.x-kom.pl/p/441261-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450m-pro-vdh.html

 

Obsługuje pamięci w wyższym taktowaniu (tzn są wymienione jawnie w specyfikacji) do tego ma lepszy układ audio.

Na obsłudze wieku kart graficznych mi w ogóle nie zależy.

Ja mam Pro-VDH tylko PLUS, roznia sie one troche wedlug mnie nie warto brac PRO-VDH zwyklego, jak i w ogole w tej cenie. Byly Tomahowki za 400 swego czasu, a jeszcze niedawno widzialem masi b450m gaming plus za 330. Poluj, poluj wedlug tej listy:

https://linustechtips.com/main/topic/1046357-motherboard-tier-list-x570-update/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...