Skocz do zawartości

B450 Tomahawk Max + AiO


Recommended Posts

Witam

Złożyłem wczoraj sprzęt, płyta MSI B450 Tomahawk Max i AiO Fractal Design Celsius S36 i mam problem z ustawieniem tego setupu...

AiO wstępnie podłączyłem pod CPU_Fan, sterowanie na aio ustawiłem na Auto, zakres sterowania prędkościami w tym chłodzeniu wynosi niby 500-2000 rpm. Problem jest taki, że krzywa w bios'ie zawiera się w przedziale 0-100 stopni i prędkościach 0-7000 rpm, przy czym już przy wartości 30 stopni system zakłada prędkości na poziomie 2000rpm, przez co wiatraki cały czas chodzą na max. Niby poczytałem trochę i wielu pisze, że to normalne że system ustawia AiO w ciągły tryb max rpm. Niby AiO nie jest głośne, ale mimo wszystko skoro w benchmarkach z grami/stress teście cpu osiąga 58-60 stopni, to pewnie dałoby się trochę z tych prędkości zejść żeby mieć większą kulturę pracy...

 

Na płycie jest niby dedykowane wejście pod "pump", w biosie nieaktywne, ale z tego co czytałem, to jak się pod nie podepnę, to po pierwsze będzie problem z sygnalizacją z bios braku chłodzenia na cpu_fan, a po drugie krzywa temperaturowa wygląda tak samo, więc chyba różnicy nie będzie żadnej w sterowaniu.

 

Krzywa temperaturowa w oprogramowaniu z poziomu windowsa skaluje się w %, więc tutaj nawet nie wiem jaki jest wyznacznik rpm vs temperatura, ale podejrzewam, że podobna albo taka sama jak w biosie, bo co bym nie ustawił, to wiatraki kręcą się na maxa.

 

Na chwilę obecną popełniłem chyba mały błąd, ponieważ zamontowałem chłodnicę na górę obudowy tak, by wydmuchiwała powietrze z obudowy. Jednak przerobię to żeby zasysała powietrze do wnętrza, sekcje zasilania i chipset są chłodne, grafika też na burning teście max 74 stopnie więc nie powinno być problemu, a na cpu jeszcze powinny spaść temperatury, więc tym bardziej chciałbym żeby dało się sterować prędkościami tych wiatraków na AiO. Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić?

Link to post
Share on other sites

No jak pisałem, jest krzywa i można ją ustawić ręcznie, ale ona domyślnie jest w skali 0-7000 rpm, a ja mam max 2000rpm. A na skali 2000rpm jest już na poziomie około 30 stopni i jest bardzo małe pole do ustawień, nie da się tego ręcznie sensownie ustawić bez zmiany skali max rpm... Monitory pokazują, że wentylatory cały czas pracują na max ~1995 rpm.

 

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2018/amd_b450/msi_b450_tomahawk/uefi/13_big.jpg

 

Tak to wygląda, nie wiem jak to wysterować, żeby dało się zejść poniżej 2000rpm przy np 40 stopniach, skoro skala już dla 30 stopni przewiduje 2100 rpm. Co bym z ta krzywą nie robił, to wentyle cały czas kręcą na max obrotów.

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Ja mam ustawione na dc. A steruję wentylami w programie corsair link

Też do tego doszedłem, ale ustawiam normalnie krzywą w biosie i bardzo ładnie się skaluje. Jak na pompie włączyłem pwm mode, to ilość obrotów wzrosła do około 3tys. przy czym krzywą mam tak ustawioną, że nawet po oc procka na wszystkich rdzenia do 4,2 w teście syntetycznym w opcji burning procek ma max 70-71 stopni, a wiatraki pracują na około 2400 gdzie nadal zachowana jest dość wysoka kultura pracy, powyżej 2500 wentylatory zaczynają być słyszalne. Na pewno troszeczkę sekcja cierpi przez aio, bo pod oc i tak po 20min testu burning procka mos wskakuje na 49-50 stopni, ale i tak tragedii nie ma chyba. :) Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...