Skocz do zawartości

Brak uziemienia - co zrobić?


Gość tomaszkwen

Recommended Posts

Gość tomaszkwen

Witam.

 

Przeprowadziłem się z bloku z mieszkania z nową instalacją do starszego budownictwa, gdzie mam problem z instalacją.

 

Przede wszystkim są 4 pomieszczenia:

a) kuchnia i łazienka mają gniazda z bolcami, ale nie wiem, czy jest tam nowsza instalacja i działające uziemienie;

b) 2 pokoje mają gniazda bez bolców.

 

W dodatku w pokojach miga światło nawet wtedy, gdy nie jest nic włączane. Lekko się przygasza, gdy np. włączę odkurzacz czy coś.

 

Zamówiłem komputer, dość wydajny i kosztujący kilkanaście tysięcy zł. Boję się teraz o jego bezpieczeństwo, w przyszłym tygodniu przyjdzie paczka i po złożeniu będę się bał podłączyć. Kiedyś w mieszkaniu w bloku miałem sytuację, że na obudowie była ta różnica potencjałów i pojawiało się tzw. "kopanie". Wystarczyło wymienić listwę na taką, która posiadała bolec. 

 

Ostatnio obdzwoniłem 3 elektryków i mieli przyjść zajrzeć i coś doradzić, wspominali o zerowaniu, tłumaczyli inne opcje, ale nie znam się i nie wiem, co mieli na myśli.

 

Wpadł znajomy, który trochę się zna i doradził zakup UPS.

 

Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Czy elektryk coś pomoże? Czy UPS zadziałałby w takiej sytuacji i uchroniłby PC przed problemami? Gdzieś tam na forum wyczytałem, że podobno UPS nie podłącza się do gniazda bez uziemienia, więc może i taka opcja odpada?

 

Ktoś ogarnia te sprawy i doradzi? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Będzie ciężko przeskoczyć problemy z instalacją w starym budownictwie gdzie nie ma poprowadzonej osobnej ochrony. W domu jednorodzinny ten problem można naprawić ale w bloku są mniejsze możliwości. Zaleca się w takie sytuacji sprawdzenie zamocowania przewodu zerowego. To bardzo ważna kwestia, słabe dokręcenie zer w gniazdkach, puszkach i listwach przyłączeniowych, powoduje przepięcia i uszkodzenie sprzętu. Można istotny sprzęt uziemić samodzielnie tzn. metalowe części urządzenia połączyć w sposób trwały z np. metalową instalacją wodno-kanalizacją(połączenie wyrównawcze) ale w bloku może to być trudne. Dlatego kup na razie dobrą listwę z pewnymi zabezpieczeniami(warystory) można też wymienić gniazdka w całym mieszkaniu na takie z warystorami jeśli trzeba. Co do spadków napięcia problem można rozwiązać w następujący sposób. Elektryk musiałby o ile to możliwe przełączyć zasilanie Twojego mieszkania na inną mniej obciążoną w budynku fazę, gdzie napięcie jest zawsze wyższe. Co do UPS zawsze jest on dobrym rozwiązaniem, po pierwsze zapewnia zasilanie awaryjne. Po drugie ma zabezpieczenia antyprzepięciowe a po trzecie stabilizuje napięcie.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

UPS załącza powiedzmy jak napięcie spodnie poniżej 170 V i podskoczy powyżej 280. Jak będzie miał wahania w przedziale 171 do 279 to tani UPS nic nie da. Trzeba szukać UPS a z przetwornicą AC-AC.

 

Kolego tomasz: poproś doświadczonego elektryka z ważnymi uprawnieniami SEP a nie baw się w mcgywerstwo. Z prądem to nie zabawa.  Koledze powyżej gratuluje głupoty i braku wyobraźni. Jak mu coś strzeli w zasilaczu od tych wahań to jeszcze kogoś zabije w mieszkaniu obok jak będzie wieszał na kaloryferze mokre pranie. Albo impuls pójdzie po kaloryferach i w piwnicy przeskoczy na rury z gazem. Moderatorzy powinni usunąć takie rady.

Edytowane przez benutzer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość tomaszkwen

Dziś rozmawiałem z właścicielem, delikatnie chciał mnie spławić. Powiedział "kup sobie listwę antyprzepięciową".

 

Nie dałem się i naciskałem, zapytałem więc, czy ma jakiegoś zaprzyjaźnionego elektryka. 2 godziny później przyszedł specjalista, spojrzał. Wprawdzie pomiarów nie robił, ale mówił, że robienie instalacji nie wchodzi w grę i musiałby w puszki zaglądać.

 

Stwierdził, że od bezpieczników puści kabel do pokoju przez ścianę i zrobi nowe gniazdo - będę miał więc jedno gniazdo niezależne od innych, z uziemieniem i nowym bezpiecznikiem. Myślicie, że będzie to lepsze rozwiązanie? Uziemienie będzie, ale czy rozwiąże to problemy z skaczącym napięciem?

Edytowane przez tomaszkwen
Link to post
Share on other sites

Jeżeli ma być szybko i tanio, to chyba najprostsza opcja.

Ale szybko i tanio dobrze nie będzie.

 

Jeżeli jest to tylko wynajem,  to przedstawiona przez autora ostatnia opcja jest relatywnie rozsądna.

 

Niedawno sam kupiłem mieszkanie (moja siostra również, inne). Pierwsze, co zrobiliśmy, to kompletne rozprucie starej instalacji, wykonanie nowej, odpowiednio zabezpieczonej i z większą ilością gniazdek. Tylko ta ostatnia opcja daje pewność i bezpieczeństwo.

Link to post
Share on other sites

Nowe gniazdko może rozwiąże problem ochrony ale nie rozwiąże problemy spadków napięcia, trzeba ustalić jak duże one są czy mieszczą się w granicach tolerancji czy są po za nią(230V+/-10%). W wynajętym mieszkaniu wszelkie zmiany, przeróbki trzeba uzgodnić z właścicielem. On może się na nie, nie zgodzić i już będzie kłopot, powie inni najemcy nie mieli takich problemów i o co Panu chodzi. W przypadku częstych spadków napięcia UPS będzie non stop reagował załączaniem przetwornicy co też nie jest dobre bo będzie słychać działające przekaźniki UPS-a. Jest jeszcze pośrednie rozwiązanie takiego problemu np. ubezpieczenie sprzętu. Płacisz kilkanaście zł miesięcznie i nie martwisz się o sprzęt. Możesz w takiej sytuacji ubezpieczyć całą elektronikę w mieszkaniu(pralkę, lodówkę, TV itd.).  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...