Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Potrzebna mi pomoc bo się w tych nowych dyskach nie orientuje. Mam kilkuletni komputer gdzie wymieniałem jakiś czas temu procesor, kartę i dokładałem ramów. Płyta została tak jak była i obecnie dysk jaki tam jest 250 GB już delikatnie mówiąc nie wystarcza. Chce dokupić jakiś dysk SSD 1 TB, ale nie wiem jaki najlepiej i jaki w ogóle można do mojej płyty podpiąć (teraz są jakies m2, nvme, dyski na pci e itd itp) :)

 

Na dysk mogę wydać tak 500-600 zl

 

Płyta jaką mam - MSI Z97S SLI Krait Edition

 

Z góry dziękuje za pomoc ;)

Edytowane przez Macek
Link to post
Share on other sites

Twoja płyta obsługuje wszystkie typy dysków SSD, które wymieniłeś ale port M.2, jaki masz na płycie jest ograniczony tylko do 10Gb/s i gdybyś zainstalował tam szybszy dysk M.2 jego prędkość zostanie ograniczona do możliwości płyty, dodatkowo zostaną wyłączone dwa porty SATA po instalacji SSD. Dlatego lepiej jest zakupić dodatkowy adapter PCI-X-M.2(kilkanaście zł lub droższy z radiatorem) i zainstalować go w drugim wolnym złączu karty grafiki, dysk nie będzie wtedy tak ograniczony i uzyskasz prędkości zbliżone do deklarowanych przez producenta SSD. Możnaż dysku w złączu grafiki ma jedną istotną wadę, zmienia konfigurację portów grafiki z PCI Express x16 na PCIX x8. Test jednak nie wykazały żądnego wpływu takiej konfiguracji na wydajność karty grafiki. Korzystam z takiego rozwiązania od jakiego czasu i działa bez zarzutu. 

 

Adaptery.

https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-ngff-m-key-ssd-do-pci-e-x16-7909542018

https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-m-key-ssd-do-pci-e-x16-radiator-8621249216

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Nie wiem nie testowałem tego konkretnego modelu JEYI, widziałem tylko filmik na YB i sprzęt spełniał swoje zadanie. W teście Samsung 970 Evo bez radiatora notował 64 °C z radiatorem tylko 35 °C. W zestawie są termopady do przyklejenia na dysk ale jak ktoś ma lepsze rozwiązanie nie widzę problemu. 

Link to post
Share on other sites

Ja mam GTX 1070 robiłem test w 3DMark przed (system na innym SSD w porcie M.2) i po instalacji szybszego SSD w adapterze i porcie PCIX(System), wyniki były prawie identyczne, różnice marginalne dosłownie kilka punktów(mniej niż 10), za to szybkość dysku SSD w adapterze bez wątpienia dużo większa niż w porcie M.2. Gry działają tak samo jak wcześniej. Instalacja systemu identyczna jak w przypadku normalnego dysku. 

Link to post
Share on other sites

@jayson2309

Możesz zainstalować dysk Plextora w swoim komputerze będzie on działał. Niestety Twoja płyta nie posiada złączy PCIe 3.0 x4, które w standardzie wykorzystuje ten SSD a tylko porty PCIe 2.0 x1 i transfery dysku zostaną tutaj mocno ograniczone. Masz za to dużo portów PCIe 3.0 x16(3 szt.) i jeszcze dodatkowo PCIe 2.0 x16 i myślę, że lepiej będzie z nich skorzystać by nie ograniczać możliwości dysku. W cenie tego Plextora dostaniesz równie dobry dysk i zostanie jeszcze na adapter M.2.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...