Skocz do zawartości

Na co zmienić i5 2400k z GTX 970


Recommended Posts

Cześć, obecnie posiadam procek intel 5 2400k podkręcony do 3,5Ghz. Karta graficzna to GTX 970 również podkręcony do około 1500Mhz, czyli w liczbach wydajność GTX 1070(ale wiem, że tak nie jest)
Moje pytanie, na jaki procesor powieninen się przesiąść, bo wydaje mi się, że jest za słaby dla tej karty. Myślałem trochę o czymś z ryzenów r5 2600 lub r7 3600x. Co byście polecali oraz w sumie jaką płytę główną też do takiego sprzętu? Zastanawiałem się też, aby dokupić drugą taką samą kartę graficzną. Zasilacz mam 650W , więc chyba powinno starczyć mocy na wszystko.

Link to post
Share on other sites

Nie kupuj drugiej GTX970, przyrost wydajności będzie relatywnie mały ( i nie wiem czy twój zasilacz podoła dwóm takim kartom - nie wiem i nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale jeżeli obie będziesz chciał podkręcić to ciemno to widzę). Generalnie ciężko jest się wypowiedzieć, bo nie podałeś budżetu. Jak rozumiem przeznaczenie sprzętu jest gamingowe? Ja brałbym na twoim miejscu r 3600 i płytę na b450 (zapewne któreś MSI - kwestia sentymentalna). Pamiętaj także, że poza płytą i procesorem musisz kupić nowy RAM.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie kupuj drugiej GTX970, przyrost wydajności będzie relatywnie mały ( i nie wiem czy twój zasilacz podoła dwóm takim kartom - nie wiem i nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale jeżeli obie będziesz chciał podkręcić to ciemno to widzę). Generalnie ciężko jest się wypowiedzieć, bo nie podałeś budżetu. Jak rozumiem przeznaczenie sprzętu jest gamingowe? Ja brałbym na twoim miejscu r 3600 i płytę na b450 (zapewne któreś MSI - kwestia sentymentalna). Pamiętaj także, że poza płytą i procesorem musisz kupić nowy RAM.

 

NIE WIEM, ALE SIĘ WYPOWIEM :D

Link to post
Share on other sites

Nie kupuj drugiej GTX970, przyrost wydajności będzie relatywnie mały ( i nie wiem czy twój zasilacz podoła dwóm takim kartom - nie wiem i nie chcę Cię wprowadzać w błąd, ale jeżeli obie będziesz chciał podkręcić to ciemno to widzę). Generalnie ciężko jest się wypowiedzieć, bo nie podałeś budżetu. Jak rozumiem przeznaczenie sprzętu jest gamingowe? Ja brałbym na twoim miejscu r 3600 i płytę na b450 (zapewne któreś MSI - kwestia sentymentalna). Pamiętaj także, że poza płytą i procesorem musisz kupić nowy RAM.

O ramie pamiętam, ale to już mniejsza sprawa. Budżet ciężko mi określić na procesor do 1500 zł chciałem wydać, a płytę główną do 500 zł jak się uda. Komputer ma być do gier. I jak mówisz, że r 3600 to te 6 rdzeni starczy jeszcze na kilka kolejnych lat? Ten procek mam już chyba od 9 lat i działa dobrze,ale np w bf 1/5 nie mogę pograć w płynnych 60 klatkach bo procek nie wyrabia.

Link to post
Share on other sites

Za 1500 brałbym Ryzen 3700x. 3600 kosztuje prawie połowę tej samej kwoty. Płyta w Twoim budżecie to tak jak pisałem wcześniej coś z chipsetem B450 (na przykład B450 Tomahawk max), bo x470 jest jednak w wyższych cenach. Nie wspominając o x570.

Z Intela w podobnej cenie jest 9700, ale z zablokowanym mnożnikiem. Generalnie wybrałbym najmocniejszy procesor, na jaki sobie mogę pozwolić, a później, gdy finanse pozwolą wymieniłbym grafikę.

Osobiście brałbym AMD, ale tak jak Sova30 pisał wcześniej - nie znam się, piszę tylko jak ja bym postąpił. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O ramie pamiętam, ale to już mniejsza sprawa. Budżet ciężko mi określić na procesor do 1500 zł chciałem wydać, a płytę główną do 500 zł jak się uda. Komputer ma być do gier. I jak mówisz, że r 3600 to te 6 rdzeni starczy jeszcze na kilka kolejnych lat? Ten procek mam już chyba od 9 lat i działa dobrze,ale np w bf 1/5 nie mogę pograć w płynnych 60 klatkach bo procek nie wyrabia.

nie traktuj 12 wątkowców jak czyste 6 rdzeni intela, w ryzenie masz 6 rdzenia i 12 wątków, już w bf-ach czy wd2 (gdzie nawet taki r5 2600 bije gołe 6 rdzeni ) są 12 wątki wykorzystywane i to bardzo dobrze, a to właśnie przyszłośc gier - nie daj sie namówić na gołe 6 rdzeni intela, bo za 2-3 lata będzie z tym to samo co teraz masz z 4 rdzeniami - zapychanie na 100% i spadek wydajności/rwanie w grach - ja przeskoczyłem z i7 2600 (lekkie OC) na ryśka 5 2600 i jestem mega zadowolony - wiadomo, w starszych grach, gdzie procesor dawał radę mały przyrost albo wcale bo na karcie wszystko się opiera, ale bf-y, wspomniane wd2, farcry5/New Down.

Na początku chciałem r5 3600 ale różnica ponad 350 zł w cenie (r5 2600 nówkę za 550 kupiłem a podobno można i taniej znależć) jest na tyle ogromna, że imo nie opłaca się dla tych 11% więcej klatek w grach (w aplikacjach bardziej odskakuje, ale też nie o ponad 30%, a o tyle jest droższy) https://pclab.pl/art81467-34.html

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

W weekend wziąłem 3600 + b450 tomahawk. Przeważyło racjonalne myślenie.

Do 1440p nie potrzebuje mocnego procka, tylko grafiki, więc 3600 wystarczy w zupełności póki co. Na początku roku mają wyjśc procki intela nowe, bez sensu więc kupować teraz intela, bo w nowej generacji wszystkie procki mają już mieć ht, ale zmienia się podstawka, więc zakup płyty obowiązkowy. Kupując dzisiaj 9700k (odpowiednik 3700x) skazujesz się w przyszłości na wymianę płyty i procka, bo jedyna opcja rozwoju w tej platformie to będzie 9900k, który niewiele da, o ile nie pogorszy bo w grach 9700k często wypada lepiej. Next seria amd 4xxx ma być nadal na tą samą podstawkę, więc kupując dzisiaj zestaw jak wyżej mam duże pole manewru w przyszłości, albo przejść bez wymiany płyty na nowe 4600/4700x, albo kupić po wejściu nowej serii 3700x/3800x/3900x, bo ceny starszej generacji pójdą w dół. Ewentualnie mobo+cpu od intela jeżli będą dużo lepsze od amd. Tak ja to widzę.

 

Edit> Właśnie jest promo w euro na 2600 za 469zł z kodem CYBERMONDAY!

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

 

 

Next seria amd 4xxx ma być nadal na tą samą podstawkę, więc kupując dzisiaj zestaw jak wyżej mam duże pole manewru w przyszłości,

4gen, ma mieć dużo większy skok wydajności niż początkowo było to zakładane, sam przyznam się iż, sądziłem że będzie to mniej więcej różnica jak między zen a zen+. Zapowiada się ciekawie i tak jak sam słusznie zauważyłeś jakieś tam pole manewru jest, bo jak widzę extra promocje 900zł+ za 9600K to śmiech.

Link to post
Share on other sites

no to akurat za rok sie przeskoczy na rysia 4xxx :D - a wczoraj zainstalowałem Crysisa 3 z ...2013roku... ale ta gra ciśnie po jajach (i wątkach), powiem szczerze, że w niektórych miejscach to rysiek sie bardziej pocił niż w bf5 :E

wczoraj udało mi się stabilnie ustawić 4150mhz na nim, ale już 1,44v potrzebuje papu do takiej pracy - co prawda Fera 3 daje radę jeszcze przy takim napięciu, ale stwierdziłem po przetestowaniu kilku gier, że mam za słabą grafę, żeby takie OC coś mi dawało (jedynie w bf1/5 jest kilka fps więcej, szczególnie minimalnych)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Crysis 3, szczególnie na mapce dżungla i jak się gania w około wagoników. Sam nagrałem filmiki i wrzuciłem na YT, Ryzen 3600 ładnie dostaje po "nerkach" ale zegar drastycznie nie spada- mam stock/auto.
W BF1, BF5 zegar trzyma się 4200mhz i bardzo rzadko coś spadnie, w Crysisie częściej skacze, widocznie mocniej ciśnie proca.

Link to post
Share on other sites

A więc masz jeszcze gorszą sztukę, niż ja. Mój do 4.15Ghz potrzebuje 1.404Volta

tylko , że mi do mojej karty wystarczy spokojnie stock i 1,23v :D

te 4,15ghz zrobiłem z ciekawości, ile poleci stabilnie i jakie będą temperatury - okazuje się , że fera 3 za 80 zł daje radę - przy tak wysokim napięciu najwyższa temperatura jaką widziałem w grach (WD2) to 65 st

tylko powtarzam, do kręconego gtx1660 wystarczy stock jak ktoś gra z wszystkim na maxa graficznie ustawionym, testowane w AC Origins, Odyssey, FC Primal, BF1/5

Link to post
Share on other sites

Czytam, i czytam... i dochodzę do wniosku, że źle sprzedałem swojego R5 2600. Mój robił 4.25 @1.385V co - jak się okazuje - było jednak lepszym wynikiem niż myślałem.

 

Taki 2600 pln za 450-500 PLN to mega dobry deal. Przypomnę tylko, że jeszcze nie tak dawno temu tyle kosztował zablokowany i3 2R/4W.

 

Jeżeli Intel serio wrzuci HT do każdego segmentu bez podnoszenia cen to AMD może podnieść liczbę rdzeni na segment przy R4000.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czytam, i czytam... i dochodzę do wniosku, że źle sprzedałem swojego R5 2600. Mój robił 4.25 @1.385V co - jak się okazuje - było jednak lepszym wynikiem niż myślałem.

 

Bo to był sel... a czekaj bo coś obiecałem. To była bardzo dobra sztuka. :)

 

 

 

to AMD może podnieść liczbę rdzeni na segment przy R4000. 
  

 

Po cichutku na to liczę, taki dobrze wyceniony R5 4600 8/16...  byłby cepem uniwersalnym. Mam tylko nadzieję że AMD nie zrobi nam przy okazji cenowego psikusa na Prima-Aprilis 2020. %-)

Link to post
Share on other sites

To pozwól, że doprecyzujemy.... bo się temat troszkę rozjechał, jaki masz budżet na chwilę obecną? 1500zł na sam cep?.

Zawsze GPu zostaje za uszami.

 

Ja bym zrobił to w ten sposób:

 

Teraz 5 2600/3600 w zależności co tam się uda ustrzelić, jeśli 2600 to też używki bym rozważył.

Tomahawk/mortar max.

+ np. Crucial LT (o tym niżej)

 

taki set będzie Cię kosztował 1100-1400zł w zależności który CPU wybierzesz, chociaż w twoim przypadku skłaniałbym się ku 2600.

resztę kasy dokładasz do jakiegoś GPU + $ ze sprzedaży twojej 970 (beż ciśnień jak się okaże, że nie wyrabia).

 

2600 wystarczy Ci w zupełności na 1-2 lata a potem w/w r5 4600 lub 4700.(tu totalna strzelanka bo nie wiadomo jak to będzie wyglądało).

 

W samych grach na chwilę obecną różnica między 3600/3700 nie będzie jakaś wielka, imo lepiej ciut przeczekać do przyszłorocznego zen3 i wtedy zapakować 8/16 ale to tylko moje zdanie.

 

 

 

A jaki ram do prockow ryzena polecacie?
 

 

http://forum.benchmark.pl/topic/288565-ocryzen-1xxx-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-cl15-2x8gb-oc/?p=2652548

Link to post
Share on other sites

W grach różnice między 3700x a 3600 są znikome natomiast przy przyszłej odsprzedaży tańszy model powinien mniej stracić na wartości - tyle że 3600 za 500 PLN nie znajdziesz.

 

Crucial Ballistix 3000 cl15 to jeden z polecanych modeli.

Link to post
Share on other sites

obecnie r5 3600 cenowo to też żadna rewelacja, prawie 400 zł taniej jest r5 2600, za nieco ponad 500 zł (a podobo i po 470 już chodziły) jest fajny wydajny procek, jak gry pójdą w wielowątkowość (a po najnowszym assassynie czy Division 2 widać, że wszystko na to wskazuje) to procek ten z latami nie straci a zyska w stosunku do gołych rdzeni intela

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...