Skocz do zawartości

Restart kompa po kilkunastu minutach gry


Recommended Posts

Witam


Jakiś czas temu postanowiłem zakupić nowe podzespoły do mojego komputera.


Są to Ryzen 3600


Msi rx 5700


MSI b450 Tomahawk Max


16GB 2x8 3000MHz Crucial Ballistix


Hdd 1TB Seagate


Ssd Adata m2 xpg s11 gammix pro 512GB


 


Gdy zakupiłem pierwsze 4 podzespoły (ssd jakis miesiac pozniej) postanowiłem jeszcze nie formatowac komputera. Wszystko normalnie smigalo.


Gdy zakupilem ssd od razu poszedl format  i system stanal na ssd a pierdoły pakuję na HDD. Po zainstalowaniu systemu zaktualizowane zostały wszystkie sterowniki i aktualizacje windows. Gdy wszystko bylo gotowe zaczalem grac. Na poczatek w mniej wymagajace gry np Cuisine Royale.


Po okolo godzinie gry nastał nagle czarny ekran, bylo slychac dzwieki z gry a na monitorze byl "Brak Sygnału" no to uznalem ze sterowniki karty coś nie tak mają no i pobawiłem sie w lekko starsze no i juz bylo dobrze jakis czas ale po pewmym czasie problem powrocil grajac na najwyzszych ustawieniach w gry np Forza Horizon 4, World Of Tanks, Cuisine Royale itd. Nigdy w tych grach nie zeszlo mi ponizej 60fps wiec obciazenie ksrty czy procesora nie jest nie wiadomo jakie chociaz przy Forza eskakuje nawet na 60% uzycia GPU. Tak jak mowie po np 20 minutach gry komputer sie doslownie restartuje. Podswietlenie myszki i klawy gasnie. Dzwieku brak. Komputer probuje wstac lecz nie moze i trzeba go awaryjnie wylaczyc przyciskiem a nastepnie wlaczyc. Podczas normalnego uzytkowania typu opera lub mniejsze ustawienia nic sie nie dzieje lub dopiero po bardzo dlugim czasie. Dzisiaj jeszcze postaram sie zaobserwowac temperatury. Co najwazniejsze.. Zasilacz przed nowym systemem jak i po jego instalacji pozostal ten sam czyli Thermaltake SMART SE 530W. Przez to restartowanie uznalem za winnego zasilacz. Teraz siedzi SilentiumPc Vero m2 600W.


Kolega ma te same podzespoly a nawet troche bardziej prądożerną obudowę i ksrte graficzną w wersji XT i jemu śmiga wszystko dobrze. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to proszę o podpowiedzi co mogę jeszcze zrobić. 


 


 


Link to post
Share on other sites

Odkąd miałem pierwszego radeona zawsze musiałem kombinować ze sterownikami. Czy to stary 9600 pro na AGP czy coś nowszego pokroju r9 380. Bardzo często pomagała mi czysta instalacja gołych sterowników bez oprogramowania, czyli poprzez aktualizuj sterownik w menedżerze urządzeń. Do sterowania wentylatorami, podkręcania wystarczał mi MSI AB lub już dawno zapomniany Ati tray tools (ehh extra programik) :)) Tak jak kolega wyżej pisze możesz dać na maxa power i temp limit, też może pomóc. Żeby wrzucić stery bez zbędnych programów musisz wyciągnąć folder drivers na pulpit po ówczesnym wypakowaniu instalki ofc. Dobrze jest też wyłączyć automatyczny update oprogramowania w zaawansowanych ustawieniach systemu. Powodzenia

Link to post
Share on other sites
Odkąd miałem pierwszego radeona zawsze musiałem kombinować ze sterownikami.

nigdy, przenigdy nie miałem żadnych kłopotów od 9600Pro i obecnie również.

 

 

 

Kolega ma te same podzespoly

Kolega ma dokładnie takie same podzespoły, w tym zasilacz, obudowy jakie?

 

Używasz MSI AB, ew. jaka wersja sterowników GPU i MOBO i sposób ich instalacji, wersja BIOS płyty głównej?

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie coś nie tak z GPU lub ze sterownikami. Ogólnie najlepiej odinstalować stery poprzez DDU w trybie awaryjnym(Shift+ restart pc z menu start) Wówczas po restarcie będzie menu gdzie wybierasz tryb awaryjny. Wówczas jest pewność, że sterowniki w niczym nie mieszają...

 

Zainstalowałeś sterowniki chipsetu do AM4?

Link to post
Share on other sites

nigdy, przenigdy nie miałem żadnych kłopotów od 9600Pro i obecnie również.

 

 

 

Kolega ma dokładnie takie same podzespoły, w tym zasilacz, obudowy jakie?

 

Używasz MSI AB, ew. jaka wersja sterowników GPU i MOBO i sposób ich instalacji, wersja BIOS płyty głównej?

Moja obudowa to Zalman Z3 wersja zwykła, aktualnie 3 wiatraki. On ma SilentiumPC Armis AR5X Tg RGB. Jego zasilacz ten sam co u mnie to znaczy SilentiumPC Vero m2 600W

 

Pierwsze z brzegu pytanie jaki zasilacz to napędza? Wyklucz ram zrób Memtest. Dopiero później szukaj rozwiązań w oprogramowaniu. Wrzuć temperatury bo to wygląda na objaw przegrzewania. 

SilentiumPC Vero M2 600W temperatury wszędzie były w normie typu średnio na procesorze 43 stopnie, na płycie koło 35 w każdym punkcie, na karcie graficznej jakieś 50. Co jakiś czas alt tabowałem by zobaczyć. Także przegrzewanie tu nie wchodzi w gre.

 

Prawdopodobnie coś nie tak z GPU lub ze sterownikami. Ogólnie najlepiej odinstalować stery poprzez DDU w trybie awaryjnym(Shift+ restart pc z menu start) Wówczas po restarcie będzie menu gdzie wybierasz tryb awaryjny. Wówczas jest pewność, że sterowniki w niczym nie mieszają...

 

Zainstalowałeś sterowniki chipsetu do AM4?

Odinstalować je i zainstalować najnowsze ponownie czy jak? 

Edytowane przez CarolusMixone
Link to post
Share on other sites

 

 

Odinstaluj w awaryjnym przez DDU i zainstaluj po restarcie przez windows update.

 

Gołe sterowniki z Windows Update pozbawią go funkcji oferowanych przez soft AMD - niezbyt dobry pomysł.

 

 

 

Odinstalować je i zainstalować najnowsze ponownie czy jak?

 

Najpierw ze strony AMD pobierz sobie instalki do chipsetu https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

 

i GPU https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-5700-series/amd-radeon-rx-5700-series/amd-radeon-rx-5700

 

oraz na wszelki wypadek usuń z dysku katalog AMD.

 

Jak już odpalisz DDU w trybie awaryjnym to w Opcjach sprawdź czy przy AMD masz zaznaczenia dotyczące chipsetu, sterownika AMD HD Audio i na samym dole odznacz pobieranie sterowników z Windows Update (wyjaśniłem powyżej)

Po restarcie komputera instalujesz najpierw sterowniki chipsetu i po kolejnym restarcie od GPU.

 

Pytając czy macie identyczne podzespoły miałem również na myśli również dysk SSD - w sensie może kolega nie poinformował Cię i w międzyczasie zaktualizował BIOS w płycie głównej

https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#down-bios

Link to post
Share on other sites

To co zauważyłem w twoim przypadku to raczej nie jest wina software to wygląda na całkowicie sprzętowy problem. Gdyby software powodował błędy np. źle działający sterownik oglądałbyś głownie BSOD lub wyrzucałoby Cię z gier. Przyczyn tego stanu może być kilka, musisz sprawdzić zasilacz i grafikę. Grafikę możesz sprawdzić w następujący sposób. Zainstaluj MSI Afterburner i obniż taktowanie karty o 5-10% i sprawdź stabilność. Jeśli nic nie będzie się zawieszać tak jak wcześniej to znalazłeś przyczynę. Możesz też wymusić stałe napięcie w ustawianiach MSI AB i przetestować czy ten aspekt nie ma przypadkiem wpływu na stabilność grafiki, ewentualnie ustawić samemu na sztywno nieco wyższe napięcie rdzenia karty i przetestować stabilność. Możesz poszukać również aktualizacji biosu do karty grafiki(MSI Liveupdate) jeśli takowy jest.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dziwna usterka ale czasem dobrze jest się pomylić. Jednak czytając inny wątek o podobnych problemach z kartami RX 5700(wątek wysokiej temperatury) mam mieszane uczucia. Sprzęt powinien działać bez problemów zaraz po wyjęciu z pudełka. Odpalam system, instaluje sterowniki i gram bez dodatkowej konfiguracji i to ma działać a nie że klient nie ma szukać sposobu na uruchomienie sprzętu, tylko się nim cieszyć. Zwykle gdy sam się spotykam z takimi problemami to oddaje feralny sprzęt i biorę coś innego nie mam czasu na testowanie, konfigurowanie, szukanie rozwiązań, zaktualizujesz kiedyś sterowniki lub program Wattman i problem powróci a tak być nie może. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

No to wracamy do tematu, zrobiłem wszystko jak należy, nowe sterowniki chipsetu, wyszły nowe aktualizacje Adrenalin 2020 no i po odinstalowaniu przez DDU po wszystkich instalacjach zabrałem się do gry, gra chodziła płynnie lecz po 15 minutach znowu to samo. czarny ekran nie da się nic zrobić, tylko restart komputera. Jakiś czas wcześniej widać było że po prostu wywala sterowniki bo Adrenalin się zamykał a gre minimalizowało, po czym się włączył ale grać się nie dało ponieważ było albo mało fps albo zacinanie się obrazu i przymus alt tabowania. W BIOS ustawiłem wszystko co związane z PCI Express na GEN 3. Sam nie wiem co dalej robić, czasami też wyrzucało BSOD z komunikatem Video Scheduler Internal Error ale oprócz tego był jeszcze jakiś, którego nie zapamiętałem.. 

 

Czy oddawać kartę na gwarancję? Czy dalej się próbować męczyć?

Link to post
Share on other sites

Jesli masz msi afterburner to go usuń bo ma konflikt z oprogramowaniem amd do grafiki. W sterach grafiki masz opcje monitoringu i tego uzywaj. Daj znać czy po tym działa lepiej. Wesołych świąt ;)

 

Dziękuję i wzajemnie :D Już myślałem, że będzie wszystko git. Odinstalowałem MSI Afterburner, Register i LiveUpdate i włączyłem Forze Horizon 4. Ustawienia na maksa. grałem 4 godziny aż do znudzenia i nic się nie stało. Po tym włączyłem CS:GO odpaliłem na domyślnych czyli wysokich ustawieniach i wywaliło czarny ekran "słyszalne dźwięki z gry reszta tak jakby nie istniała." Restart kompa i ustawienia na najniższe, to samo. Podejrzewam, że i w innych grach tak samo będzie.. Czy dalej szukać przyczyny czy raczej już się w to nie bawić i oddać na gwarancję?

Napisałem też do MSI ale nie oczekuję na jakąś sensowną odpowiedź. Jutro spróbuję czegoś jeszcze, może pogmeram w ustawieniach AMD Adrenalin i coś zdziałam, typu podnoszenie limitu mocy zmniejszenie taktowania itd. Ale raczej też wątpię..

 

Szkoda, że mam Ryzena 3600, na którym chyba nie pogram także będę bez komputera jakieś 3 tygodnie lub dłużej i to nie wiadomo czy moja reklamacja zostanie rozpatrzona pomyślnie.. Bo nie po to wydaję pieniądze tak jak to kolega wyżej napisał żeby się tułać i nie móc pograć w coś tylko po to żeby wszystko działało jak trzeba. Nie mam również zaufania dla serwisów komputerowych więc raczej serwisy odpadają.

Link to post
Share on other sites

A moze masz za wysoko ram w bios ustawiony. Ustawiłeś go manualnie czy wczytywałeś profil xmp? Robiłeś upgrade bios do nowszej wersji o ile taka jest? Bawiłeś sie w OC procka? 3600 za bardzo nie lubi manualnego OC.

Grafiki AMD Rx5700/xt nie lubią niskich ustawień grafiki i rozdzielczości . Wyłącz jak masz opcję na on atylag cz jakoś tak.

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Mówiłem że problem powróci. Programowe ustabilizowanie sprzętu to żadne rozwiązanie. Program MSI AB raczej nie był przyczyną żadnej usterki, ale soft może jeszcze nie w pełni obsługiwać RX-y 5700. Obsługę tych kart dodano nie dawno, kiedy na rynku było tylko kilka modeli, teraz mamy ich więcej i mogą być problemy.

 

Jeśli możesz zainstaluj MSI AB jeszcze raz i zrób test stabilności w następujący sposób. Wejdź w ustawiania programu zakładka Ogólne i zaznacz o góry, Synchronizuj ustawienia dla podobnych procesorów graficznych, Uruchom przy starcie Systemu, Uruchom zminimalizowany. We Właściwościach kompatybilności zaznacz wszystko, od Enable hardware control and monitoring po Wymuś stałe napięcie. Niżej w AMD compatibility properties jeśli będzie taka możliwość zaznacz Disable ULPS. Na zakładce Monitoring ustaw sobie krzywą obrotów do temperatury. Program MSI AB po zmianie tych ustawień poprosi o restart jest on zalecany by wszystko zadziało. Gdy program odpali ponownie zobacz jakie masz napięcie rdzenia karty. Wymuszenie stałego napięcia podnosi nieznacznie temperaturę grafiki ale może przywrócić jej stabilność. Wrzuć screen z ustawień napięcia zobaczymy czy tu coś da się zrobić a jeśli nie to reklamuj kartę.  

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o dzisiejsze granie to było tak, że World Of Tanks ustawienia na full HD i wywaliło może dopiero po kilkunastu bitwach. Apex Legends mniej więcej na średnich bo nie chciało mi się pobierać tekstur HD i o dziwo się nic nie stało. 

 

A moze masz za wysoko ram w bios ustawiony. Ustawiłeś go manualnie czy wczytywałeś profil xmp? Robiłeś upgrade bios do nowszej wersji o ile taka jest? Bawiłeś sie w OC procka? 3600 za bardzo nie lubi manualnego OC. Grafiki AMD Rx5700/xt nie lubią niskich ustawień grafiki i rozdzielczości . Wyłącz jak masz opcję na on atylag cz jakoś tak.

RAM po aktualizacji BIOS (płyta MSI b450 Tomahawk Max) jest ustawiony domyślnie by sprawdzić czy dobrze działa wszystko. Nie zmieniałem go jeszcze. Właśnie dzisiaj zrobiłem update BIOS z 3.20 na 3.50 (7C02v35) no i po tym właśnie grałem dłużej. Procka nie kręciłem jest on w standardzie. a jak robiłem RAM to ustawiałem profil XMP ponieważ sam nie wiem co i jak z podkręcaniem pamięci. 

 

Mówiłem że problem powróci. Programowe ustabilizowanie sprzętu to żadne rozwiązanie. Program MSI AB raczej nie był przyczyną żadnej usterki, ale soft może jeszcze nie w pełni obsługiwać RX-y 5700. Obsługę tych kart dodano nie dawno, kiedy na rynku było tylko kilka modeli, teraz mamy ich więcej i mogą być problemy.

 

Jeśli możesz zainstaluj MSI AB jeszcze raz i zrób test stabilności w następujący sposób. Wejdź w ustawiania programu zakładka Ogólne i zaznacz o góry, Synchronizuj ustawienia dla podobnych procesorów graficznych, Uruchom przy starcie Systemu, Uruchom zminimalizowany. We Właściwościach kompatybilności zaznacz wszystko, od Enable hardware control and monitoring po Wymuś stałe napięcie. Niżej w AMD compatibility properties jeśli będzie taka możliwość zaznacz Disable ULPS. Na zakładce Monitoring ustaw sobie krzywą obrotów do temperatury. Program MSI AB po zmianie tych ustawień poprosi o restart jest on zalecany by wszystko zadziało. Gdy program odpali ponownie zobacz jakie masz napięcie rdzenia karty. Wymuszenie stałego napięcia podnosi nieznacznie temperaturę grafiki ale może przywrócić jej stabilność. Wrzuć screen z ustawień napięcia zobaczymy czy tu coś da się zrobić a jeśli nie to reklamuj kartę.  

Jutro postaram się w to pobawić. Czyli jeśli wymuszenie stałych napięć poprawi stabilność karty to znaczy, że karta ma uszkodzone jakieś przekaźniki czy coś w ten deseń? Wtedy ją reklamować czy już tak zostawić?

Link to post
Share on other sites

Po aktualizacji bios dobrze jest przywrócić fabryczne ustawienia i ponownie wczytać profil X.M.P. Jeśli moje podejrzenia co do grafiki się potwierdzą to karta ma coś u układem zasilania, wczesny niedopracowany bios lub źle dobrane opóźnienia pamięci i dlatego jest niestabilna przy dużym obciążeniu. Niekiedy wystarczy podnieść minimalnie napięcie rdzenia lub zablokować zmiany tego napięcia i sprzęt działa bez problemów. Jednak dalej jest to usterka sprzętu i jeśli odeślesz kartę postarają się to naprawić lub oddadzą Ci pieniądze.  

Link to post
Share on other sites

Po screenie widać że napięcie nie jest stałe. Ustawienia -> ogólne -> wymuś stałe napięcie trzeba odhaczyć

 

EDIT: OK sorry jednak źle odczytałem wykres, tylko czemu jest 0,8v zamiast 1,027?

 

Próbowałeś odinstalować MSi AB i ustawiać tylko przez Wattmana?

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Czy jak włączyłeś w MSI AB stałe napięcie problemy z grami nadal są czy zniknęły ?

Jeszcze tego nie sprawdziłem, zagrałem w sumie 2 bitwy w World of Tanks także nawet nie było co sprawdzać.

 

Po screenie widać że napięcie nie jest stałe. Ustawienia -> ogólne -> wymuś stałe napięcie trzeba odhaczyć

 

EDIT: OK sorry jednak źle odczytałem wykres, tylko czemu jest 0,8v zamiast 1,027?

 

Próbowałeś odinstalować MSi AB i ustawiać tylko przez Wattmana?

nie próbowałem 

No więc po kilku bitwach 5-6 bitwach problem nadszedł ponownie. Karta pójdzie na gwarancję zaraz po nowym roku.

Ogólnie może to też coś pomoże, tak wiem, że szukam dziury w całym ale wczoraj zauważyłem, że komputer odpalił z wyłączonym AMD Software, tak jakby bez sterowników.

 

A za każdym razem jak włączam komputer to w głośnikach/słuchawkach słychać dźwięk systemowy tak jakby coś odłączało się np jak wyjmujemy coś z gniazda USB czy coś.

Link to post
Share on other sites

Może któreś z urządzeń peryferyjnych rzeczywiście powoduje problemy klawiatura, mysz lub inne urządzenie USB. Odłącz to co zbędne i testuj przez podmianę. Sprawę trzeba wyjaśnić do końca. Jeśli sam nie możesz przetestować sprzętu, zgłoś się do jakiegoś serwisu niech podmienią kartę i sprawdzą czy to na 100% winna grafiki. Żeby nie okazało się że to jednak coś innego. 

 

Wrzuć mi screen z Ustawień MSI AB zakładka Ogólne. Zobaczmy czy wszystko poprawnie ustawiłeś. Sprawdź czy wszystkie wtyczki zasilające masz dobrze wciśnięte w gniazda i są zapięte jak potrzeba.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...