Skocz do zawartości

Ryzen 5 2600 na B450 i problem z 2x8GB 3200 od Patriot'a


Recommended Posts

Witam

 

Dzisiaj złożyłem kompa na Ryzenie i wszystko byłoby pięknie gdyby nie problem z pamięciami. Model 

Patriot Viper 4 DDR4 2x8GB 3200MHz CL16 PV416G320C6K. Przy ustawieniach automatycznych stabilne idą do 2660, timingi ustawiają się jak na zdjęciu poniżej. Przy włączeniu XMP jedyny dostępny profil to 3200 i komp się nie uruchamia. Podbicie napięcia do 1,4V nic nie zmienia :( Pamięci siedzą w bankach 1 i 2 czyli 2 i 4 licząc od procesora. Próbowałem też zmieniać na banki 3 i 4 ale to nic nie dało.

Jakieś pomysły ?  :cry:

 

1111.jpg
mem.jpg
Link to post
Share on other sites

Czasami w biosie masz odczyt z XMP czy SPD. Ale z tym przełożeniem to różnie bywa zwłaszcza z odczytu z windowsa. CPU-z masz tam dwie zakładki z pamięciami. 

 

Ustawienia bieżące. 

 

CPU-Z-Memory.png

 

 

Odczyt z spd.

 

 

dJdLE.png

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze co to za płyta główna?

 

 

 

Tylko co wybrać w "memory type" przy tych Patriotach ?

Hynix CJR

 

jedziesz z kalkulatorem i nie ma że 3/4 parametrów pominiesz (bo mało istotne), dla finalnego działania owszem, ale dla stabilnego oc ważne szczególnie jeśli są problemy z XMP.


Jak nic nie wymodzisz i nie będą chciały robić 3200 to zwróć jeśli masz taką możliwość.

za tą samą kasę kupujesz Crucial LT a tam z palcem w czym tam chcesz robisz te 3200 na zen+.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co masz za płyte ?

Mam takie same ramy. U mnie nie chciały wogóle iść na 3200 na MSI B450 tomahawk max. Zmieniałem biosy i kombinowałem z napięciami i timmingami; pomimo że były w slotach 2 i 4.

Pomogło dopiero zamienienie kości miejscami  :D

Link to post
Share on other sites

Miałem okazję testować inny model płyty Gigabyte B450 AORUS ELITE z dwoma różnymi zestawami pamięci, najpierw G.SKILL 3200 MHz potem Kingston HyperX 3200 Mhz i na żadnych nie ruszyła prawidłowo. Zmiana płyty na MSI B450 TOMAHAWK MAX rozwiązało problem. Wszystko ruszyło od ręki na Kingstonie bez zbędnych aktualizacji czy zmiany napięcia. Wybrany profil X.M.P 3200 i działa. Płyta Gigabyte miała również problem z obsługą nowych kart grafiki GTX1660 Ti, taki zestaw nie chciał opalać poprawnie po wyłączeniu i przy następnym uruchomieniu stawał na bios. MSI wcześniej wydało aktualizację do urządzeń PCI-X, Gigabyte zrobił to dopiero 27.11.2019.

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przestawienie CR na 2T nie daje rezultatu lub jest błędny odczyt, niezależnie od ustawienia jest 1T.

Ustawienie 2T w biosie nie ma wpływu na stabilność.

Najlepsze co udało się osiągnąć to 2800 14-16-16-32-56-1T @1,35V.

Problemem jest taktowanie, do 2800 nie ma problemu nawet przy niskich timingach z SPD dla XMP 1400Mhz.

Zwiększenie do 2933 i stabilności nie udaje się uzyskać nawet na powolnych (gorszych niż default) timingach z 1,37V.

44444444.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

@@zbiku90

Nie poszły na CR2. 

CR1 wymuszała opcja Gear Down, dlatego zmiana na CR2 nie dawała rezultatu.

Z tego co się dowiedziałem to przy tych pamięciach które są Dual Rank to ma prawo nie działać. Oficjalnie z dual rank w dwóch modułach płyta działa do 2400 lub 2666. Kombinowałem jeszcze z ProcODT, na 43ohm płyta ale nie wykrywa pamięci. Przy 60Ohm wstał na 3000 ale już po wejściu do biosu zaczął sypać błędami. Cyferki same się wypisywały w wybrane pola jakby ktoś klepał w klawiaturę :) Po restarcie czarny ekran czyli lipa. Jak przy 3000 jest aż tak źle to 3200 wydaje się nieosiągalne z tymi pamięciami na tej płycie i Zen+.

Zostawiam tak jak jest. Chyba, że ktoś podpowie jakąś złotą myśl i poleci na 3200  ;)

20191221-193526.jpg

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że klepałeś z kalkulatora 3200 > calculate SAFE i nic to nie daje?.

Być może nowy bios pomoże ale i tak raczej nic więcej jak te 3200 nie wyciągniesz. Ja na twoim miejscu sprzedałbym te kości i kupił LT-ki. U mnie na zen robią 3600@CL16 na b450-a pro. Składałem jeden zestaw na zen+ DS3H + lt i z XMP nie było problemów - wyżej nie próbowałem więc gwarancji na 3600 Ci nie dam.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że klepałeś z kalkulatora 3200 > calculate SAFE i nic to nie daje?.

Być może nowy bios pomoże ale i tak raczej nic więcej jak te 3200 nie wyciągniesz. Ja na twoim miejscu sprzedałbym te kości i kupił LT-ki. U mnie na zen robią 3600@CL16 na b450-a pro. Składałem jeden zestaw na zen+ DS3H + lt i z XMP nie było problemów - wyżej nie próbowałem więc gwarancji na 3600 Ci nie dam.

 

Kalkulator nie uwzględnia kości Nanya (dual rank). Klepałem z timingów SPD dla 3200. Próbowałem też najwolniejszych timingów z CL17 ale efekt jest zawsze ten sam. 2800 stabilne (SoC 1,1V) a wszystko co powyżej to czarny ekran (2933-3200) lub brak stabilności (2866-2933) bez względu jakie się ustawi timingi. Trzeba będzie te ramy wymienić.

 

ps. spróbuje jeszcze raz z kalkulatora. 

 

mem.png

Wklepałem z kalkulatora jeszcze raz i na 3200 czarny ekran.

Ale spróbowałem z kalkulatora na 3000 i poszło :banan:

 

Przechwytywanie-LI.jpg

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Też miałem te Patrioty na kościach Nanya z Ryzenem 5 2600. Suma sumarum na taktowaniu 2800MHz procesor robił więcej punktów w Passmarku niż  Kingston HyperX Black Fury Cl16 ustawiony 3466MHz.  Nie wiem na ile to się przekłada w codziennym użytkowaniu ale widok był miły dla oka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...