Skocz do zawartości

Karta graficzna do 1000-1200zł na zastępstwo padniętej


Recommended Posts

Witam. Padła mi karta graficzna, potrzebuję pomocy przy doborze nowej. Karty szukam raczej nowej, preferowane NVIDIA. Budżet 1000-1200 zł, ale zawsze lepiej wydać mniej, jeżeli jest to sensowne.

Aktualne parametry komputera (zestaw w większości z 2013 roku):

Karta: Sapphire Radeon HD 7850 OC (11200-14-20G) 2GB DDR5 PCI-E BOX
Zasilacz: SilentiumPC Deus G1 80Plus Bronze 500W (ma 468W na +12V)
Płyta: MSI Z68A-G43 (G3)
Procesor: Intel Core i5-3350P
RAM: Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance
Dysk twardy: WD Blue WD10EZEX (1TB, 64MB, SATA/600)
Dysk SSD: GoodRam IRDM Pro 240GB SATA3 (IRP-SSDPR-S25B-240)
Obudowa: Cooler Master Elite 330 (model z 2008 roku)    (link do obudowy https://www.morele.net/obudowa-cooler-master-elite-330u-czarna-bez-zasilacza-rc-330u-kkn1-bk-417828/)
System operacyjny: Windows 7 x64 Ultimate SP1  (może kiedyś 8.1)
Zastosowanie komputera: przeglądanie internetu, YT, filmy, gry np. Path of Exile, Skyrim, Supreme Commander. W Path of Exile preferuję średnie detale, bardziej zależy na stabilnym 30 fps lub nawet 60 (60 fps raczej w przyszłości, bo obecny procek raczej nie pociągnie)
Kiedy zamierzam kupić komputer?: W ciągu kilku dni, może warto skorzystać z Black Friday skoro jest
Czy będę podkręcać sprzęt?: Nie
Rozdzielczość mojego monitora i model: BENQ 24" LED GW2460HM, 1920x1080, jest 60 Hz, ma wejścia DVI-D, hdmi, VGA. Czasem podłączam drugi monitor przez kabel VGA (teraz używam przejściówki DVI-I > VGA).

Karta miałaby na razie pracować w takim zestawie zamiast Radeona. Mam świadomość, że nie wykorzystam jej potencjału. W ciągu roku prawdopodobnie będę wymieniać na nowe mobo, procka, RAM, zasilacz. RAM będzie coś w okolicy 32 GB, a procesor jakiś i5, może i5-9400F, albo nawet i coś ze stajni AMD. Tak więc moc karty powinna być pod procesor takiej wydajności.

Wolałbym cichszą kartę przy niskim obciążeniu (tj. przeglądanie internetu, oglądanie filmów, praca w Word/Excel), a przy wysokim obciążeniu żeby nie wyła na cały pokój (choć i tak używam słuchawek). Za to ceniłem starego Sapphire Radeon'a.

Jeśli to jeszcze możliwe, to chciałbym aby karta wytrzymała z 6 lat jak poprzednik. Chodzi o to, żeby nie padła zbyt wcześnie. Jeżeli będzie za słaba, to kupię nową, ale żeby stara mogła być używana w zastępczym zestawie.

Sprawdziłem aktualne tematy na forum, mam wrażenie, że nowe GTX 1050 Ti czy GTX 1060 są raczej nieopłacalne. Nowe GTX 1650 chyba też, tak samo GTX 1660. Zostaje więc tylko GTX 1660 S, bo GTX 1660 Ti też raczej nieopłacalne. Kiedyś ze wzrostem ceny spadał współczynnik wydajność/cena, a teraz mam odczucie, że zaczyna się przy kartach za 1000 zł. Proszę o poprawę, jeżeli mam błędną opinię.

Tak na szybko znalazłem dwie karty palita GTX 1660 S:
https://www.x-kom.pl/p/524617-karta-graficzna-nvidia-palit-geforce-gtx-1660-super-gamingpro-6gb-gddr6.html 1 099 zł
https://www.x-kom.pl/p/524618-karta-graficzna-nvidia-palit-geforce-gtx-1660-super-gamingpro-oc-6gb-gddr6.html  1 129 zł

Czym się różni taka karta Palita normalna od OC? Czy ta OC jest fabrycznie podkręcana przez Palita i czy wtedy jest duża różnica wydajności? Jak jest potem z żywotnością takiej karty z fabrycznym OC?

Karta nie musi być Palita, ale oni słynęli z dobrego chłodzenia, które jest ciche i korzysta z pasywnego chłodzenia. Nie szukam super cichej karty, ale nie chcę też wyjca.

Mam kilka pytań odnośnie samej karty GTX 1660 S:

1. Czy taki GTX 1660 S nie będzie za dobry do procesora rzędu i5-9400F? Mogę wziąć GTX 1660 lub GTX 1650, jeżeli są podstawy.
2. Taki Palit ma tylko wyjścia DVI-D, hdmi, DP. Jak do tego podłączyć monitor VGA? Czy są przejściówki DP > VGA albo hdmi > VGA? Czy są przejściówki DP > DVI jakbym kiedyś podłączał 2 monitory za pomocą kabli DVI?
3. Czy nie będzie problemów z GTX 1660 S i tą starą płytą główną? Problemy ze sterownikami czy coś. Moja płyta ma chyba odpowiednie wejście PCI-E, a stara karta miała nawet więcej bitów na szynie pamięci.
4. Czy nie będzie problemów z zasilaczem? Stara karta ma takie samo TDP. Stara karta ma zasilanie 6 pin, GTX 1660 S ma 8 pin. Mój zasilacz ma 2 wtyczki 6 pin. Ostatnia wtyczka 6 pin ma dodatkowe 2 piny, które się łączy z wtyczką 6 pin i powstaje wtyczka 8 pin. Te dodatkowe piny są po prostu zmostkowane z innymi kablami z wtyczki 6 pin (kabel jest 6 żyłowy). Czy  to jest normalne i tak jest też w nowych zasilaczach?
5. Czy taki GTX 1660 S jak nic nie robi, to prawie nie bierze prądu? Chodzi o porównanie ze starą kartą, bo ogólnie aktualny komputer dużo prądu nie bierze.
6. Czy mogą być jakieś problemy ze sterownikami do Windows 7?

Zbliża się Black Friday, można by skorzystać. Da się znaleźć obniżki na mój przyszły wybrany model, czy to sklepy robią obniżki tylko na to co oni chcą? Gdzie szukać takich okazji? W internecie, czy w normalnych sklepach MediaMarkt/MediaExpert/RTV Euro AGD?

Myślałem nad używaną kartą, ale wydać kilka stów na  GTX 1050 Ti, które będzie za słabe w nowym kompie uważam za bezsensowne, a coś o parametrach starego Radeon HD 7850 to nie wiem w jakiej by było cenie i czy to też nie byłaby karta na skraju żywota (oraz bez gwarancji, choć niektórzy dają 2 tyg. rozruchowej, aczkolwiek nie wiem jak to działa).

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Wyżej masz esencjonalną aczkolwiek treściwą i dobrze ujętą odpowiedz od kolegi @@voxcordi,

Jeśli coś pominę z tego wypracowania - wybacz ale lektura obszerna.

 

AD1. nie ma podstaw, zestawieniem wydajnościowym 1-1/ CPU/GPU się nie przejmuj bo będziesz się rozwodził o groszowe sprawy.

AD2. tak są przejściówki googlaj.

AD3. będzie ok

AD4. temat rzeka ale tak- będzie działać podpinaj te 8pin.*

AD5. :facepalm: tak... mama/żona/kochanka.. nie wygonią Cię za rachunki. To GPU ogólnie prądożerne nie jest, w spoczynku pobiera niewiele.

AD6. Nie powinno być problemów o ile nie używasz oprogramowania/gier które z W7 nie są w pełni kompatybilne.


*poczytaj o zasilaczach  >dział obudowy i zasilacze

Link to post
Share on other sites

Czy można oczekiwać jakiś przecen w piątek, czy karta jest zbyt nowa?

Jeżeli zamowi się przez internet, a odbierze osobiście z płatnością gotówką, to czy nadal można oddać w ciągu 14 dni jak się nie spodoba?

Przejrzałem ceny i taki GTX 1650 ma nieznacznie gorszy stosunek ceny do jakości, ale i tak pójdę w GTX 1660 S.

Szukałem w internecie co to jest tryb Boost w karcie Palita i chyba już wiem, czym się różnią karty normalne od wersji OC.
Karty graficzne Palita, Zotac czy innej firmy normalnie pracują na fabrycznej prędkości zegara grafiki. Gdy karty odczują potrzebę, to mogą sobie włączyć tryb Boost lub jakkolwiek to się będzie nazywać u producenta. W trybie Boost karta chodzi z podkręconą częstotliowścią zegara grafiki. Karta Palita normalna od OC różni się jedynie częstotliowścią zegara grafiki w trybie Boost (normalna karta ma 1785 MHz, a OC 1830 MHz. Obie mają fabryczną częstotliwość 1530 MHz). Co ciekawe, tryb Boost może nie zawsze być aktywny w karcie i trzeba włączyć w opcjach możliwość włączania trybu Boost w razie potrzeby.
Link skąd mam informacje https://www.download.net.pl/jak-wlaczyc-tryb-oc-mode-i-funkcje-boost-w-karcie-graficznej/n/12692/

Edytowane przez Luuke
Link to post
Share on other sites

Wątpię, żeby GTX 1660 Ti dostał 12-15% promocji i zrównał się cenowo z GTX 1660 S (bo wydajnościowo podobno Ti tylko 1-2% lepszy).

Palit GTX 1660 S nie ma fan stop, ale stary Radeon też tego nie miał, a był bardzo cichy.

 

Wracam do pytania, jeżeli zamówi się przez internet, a odbierze osobiście z płatnością gotówką, to czy nadal można oddać w ciągu 14 dni jak się nie spodoba?

 

 

edit:

Chyba rozwiązałem swój problem:

Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 r., poz. 827) konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić na piśmie bez podania przyczyny. Oświadczenie może zostać złożone w terminie 15 dni od dnia wydania rzeczy.

Wygląda na to, że forma odbioru i płatności nie ma znaczenia.

Edytowane przez Luuke
Link to post
Share on other sites
Wątpię, żeby GTX 1660 Ti dostał 12-15% promocji i zrównał się cenowo z GTX 1660 S (bo wydajnościowo podobno Ti tylko 1-2% lepszy).
Już teraz, bez promocji, Gigabyte gtx 1660 Ti OC ma ceny porównywalne z wersją 1660S OC

 

W komputroniku obecnie Gigabyte 1660 Ti gaming x oc za 1219zł

Myślę, że cena atrakcyjna.

 

Edytowane przez pirlo81
Link to post
Share on other sites

 

 

Wygląda na to, że forma odbioru i płatności nie ma znaczenia.

Tak to działa jedynie w x-komie jeżeli chodzi o zwroty. Inne znane sieci traktują to jako rezerwację, nie zamówienie przez internet. I wówczas możesz się pocałować.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam,
Piszę po czasie. Dzięki za pomoc.
Ostatecznie zakupiłem Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC, bo skontaktowano się ze mną, że karta Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro będzie niedostępna przez nieznany czas.

Karta dobrze działa z moim starym sprzętem. Nawet zauważyłem poprawę fps w Path of Exile (60 fps i obciążenie: 30% procesor 28% karta w stanie mało wymagającym, po wyłączeniu limitu fps fps skoczył do 111 przy obciążeniu 50% procesor 39% karta w stanie mało wymagającym). Nadal mam spadki poniżej 10 fps, ale to raczej wina procesora i RAMu, a może i nawet systemu Win 7.

Dodam jeszcze, że karta jest parę centymetrów dłuższa od poprzednika, stąd też pewnie wejście zasilania z boku, a nie z tyłu. Karta jest też znacznie cięższa i ma dużo metalu w sobie. Wyjście DVI-D wygląda na trochę gorszej jakości w porównaniu do poprzedniej karty (a może w starej było to już lepiej wytarte?).

Link to post
Share on other sites

wiesz już co hamuje twoje nowe GPU i miałeś tego świadomość :)

 

BTW.  jakie temperatury nutujesz w  pełnym stresie? 1660S od palita w tej wersji czy też bez dopisku OC (bo to akurat można zdziałać samemu)... wydaje się być niezłą kartą. Teraz tylko pytanie o temperatury i hałas.


Miałeś Szafirka na pokładzie to o kulturze pracy masz ogólne pojęcie.. wypowiedz się zatem.

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem test w Path of Exile (mam średnie detale w opcjach, bo niższych nie ma, ale teraz przy dx11 dużej optycznie różnicy to nie robi). Robiłem test z vsync i bez vsync w opcjach gry:

Stanie w prostej kryjówce:

    60 FPS 30%, 41°C GPU, 34% CPU       (jak jest kilka osób obładowanych MTX w kryjówce, to FPS spada do 30)

    95 FPS 39%, 42°C GPU, 54% CPU       (wcześniej było 111 FPS)

 

Robienie Delve (taka jaskinia z mobami, ma dużo efektów):

    60 FPS 30%, 41°C GPU, 34% CPU

    75 FPS 39%, 43°C GPU, 50% CPU       (odczyt z wykresu MSI Afterburner, na początku było 113 FPS)

 

Path of Exile jest tragiczne do testów, bo strasznie zależy od kombinacji sterowników, sprzętu. 100% obciążenie karty jest niemożliwe dla mnie, ale pewnie wcześniej i tak by zahamował procesor/RAM. Nie mam żadnych innych tytułów, co by mogły bardziej obciążyć kartę. Kiedyś próbowałem Dungeons Defender II, a to o dziwo też obciążało kartę graficzną.

 

Przy domyślnych obrotach 29% wentylatorów procesor jest głośniejszy od karty. Jakby nie było procesora, to karta raczej byłaby prawie niesłyszalna. Jak ustawię wentylatory na 100% obrotów, to karta jest głośna, poziomem głośności przypomina mikrofalówkę (stara karta na 100% wentylatorów była o niebo cichsza). Co mi się nie podoba w wentylatorach to to, że nawet przy 29% obrotów jak się patrzy z boku, to widać albo chybotanie, albo nierówno chodzące łopatki.

 

Zrobiłem test karty w 3DMark Basic, ale on nie pokazuje temperatur, a program wykrzacza mi się przy włączonym MSI Afterburner. W 3DMark w teście Fire Strike dx11 pierwszy test dał 73 FPS, a physics test 21 FPS. Inne testy w tym programie są płatne.

 

Wersja karty Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC (wersja bez OC ma tylko trochę niższe taktowanie pamięci w trybie boost).

Edytowane przez Luuke
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...