Skocz do zawartości

OC - co i jak?


Recommended Posts

Witam, zaznaczę na początku, że dużego doświadczenia w podkręcaniu zbytnio nie mam - ot co, parę poradników na YT obejrzanych i podkręcanie dzisiaj hd 5670 w ramach praktyki, który leżał mi w szafce.

 

Przejdźmy do sedna sprawy - otóż chciałbym wykrzesać coś więcej ze swojego PC'ta. Mimo tego, że procek ma zablokowany mnożnik, a płyta to biedna b85 (specyfikacja w sygnaturze).

 

Zacząłem dzisiaj (w sumie wczoraj) od OC karty graficznej - GTX'a 1660 Gaming OC od Gigabyte. Core na razie ustawiony na +100, memki +950, powerlimit +110.

 

Stabilność testowałem w Furmarku, wyniki:

 

bez OC - 6064pkt. (102fps),

 

z OC - 7641pkt (127fps)

 

na ustawieniach 1024x768 0x MSAA.

 

Dalej kartę dygam się podkręcać, ale wydaje się stabilna, więc kusi. Z tego powodu postanowiłem tutaj napisać i zasięgnąć pomocy od bardziej doświadczonych osób. Orientacyjnie, ile jeszcze mogę z niej wykrzesać, aby jej nie żyłować i zrobić to BEZPIECZNIE? (znaczy wiadomo, kryształowej kuli nikt nie ma :DD)

 

Mogę coś podziubać przy tej platformie? Wiadomo, procek zablokowany, płyta też do OC taka fe. Ale może coś da się zrobić z procem, ramami? Jakieś ustawienia w biosie zwiekszające wydajność (XD?).

 

I ostatnie - w jakich programach testować poszczególne podzespoły? Każdy z osobna, nawet na przyszłość się ta wiedza przyda. :) Narazie karciszę testowałem w Furmarku i nic nie wywala. Planuję jeszcze pobrać cinebench'a oraz 3DMarka.

 

ps. Mam w domciu płytę ga-p31-ds3l z pentiumem e2180 i 4gb ramu. Mogę coś na tej płycie pokręcić w ramach praktyki w OC? Nadaje się ona do tego? Ew. mógłbym do niej wsadzić xeon'a jakiegoś?

 

Z góry dzięki. :D

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Również witam.

Jak pisał wyżej faktycznie płyta główna pod LGA 1150 d- nie urywa.

Szczerze napisawszy ze względu na tylko "gołe" 3 fazy zasilania bałbym się wsadzić zablokowany model Core i7 który wyraźnie przyspieszył komputer w grach.

Jedyne "O.C" jakie można myśleć to blokada max mnożnika.

Co do O.C LGA 775 płyta trochę lepsza ( co prawda nie przykrytych radiatorem ale 5 faz zasilania, które po doczepieniu radiatorów na tranzystory MOSFET dało by sobie rady z obsługą C2Q/Xeon).

Nie wiem jaką masz wiedzę na temat O.C. na LGA 775, więc proponuję przeczytać poradnik:

https://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,5

 

Oczywiscie nie muszę dodawać że by mieć jako takie osiągi, wymagane jest lepsze chłodzenie od "box-owych wyjców Intela" i markowy zasilacz.

W sprawie O.C karty

Wydaje mi się ze robienie O.C.  jest trochę bez celowe ze względu na dość słaby procesor( łatwo to sprawdzić jak masz zainstalowany MSI Afterburner i ustawione wyświetlanie statystyk, gdy podczas grania zużycie procesora sięga 90% i więcej, a GPU karty jest poniżej 90% znaczy że jest za slaby procesor w danej grze.

I mam pytanie ta w/w rozdzielczość to na takiej grasz?

Bo jeśli tak, to wiedz że im niższa rozdzielczość tym większe obciążenie procesora, i dlatego nie robi się testów procesorów w 2560x1440 bo w takiej rozdzielczości wydajność w grach zależy od karty graficznej.

Wracając do tematu najpierw "kręć" GPU krokami co 50 MHz, za każdym razem sprawdzając  stabilność ustawień, gdy znajdziesz max taktowanie GPU dopiero wtedy "kręć" VRAM GDDR5, wtedy w razie problemów będziesz wiedział z jakimi taktowaniami przesadziłeś dla GPU czy GDDR5.

Oczywiście pilnuj temperatur by nie przekraczały 80 stopni.

Do testowania stabilności ustawień karty graficznej dobry jest benchmark Heaven i gra Wiedźmin 3 ( lokacja w lasach).

Link to post
Share on other sites

 

Oczywiscie nie muszę dodawać że by mieć jako takie osiągi, wymagane jest lepsze chłodzenie od "box-owych wyjców Intela" i markowy zasilacz.

 

 

Wiem, aż tak małej wiedzy nie posiadam, by nie wiedzieć rzeczy oczywistych. :D

 

W sprawie O.C karty

Wydaje mi się ze robienie O.C.  jest trochę bez celowe ze względu na dość słaby procesor( łatwo to sprawdzić jak masz zainstalowany MSI Afterburner i ustawione wyświetlanie statystyk, gdy podczas grania zużycie procesora sięga 90% i więcej, a GPU karty jest poniżej 90% znaczy że jest za slaby procesor w danej grze.

 

 

Akurat bottleneck nie występuje, karta i procesor pracują ze sobą ładnie, a czasem to karta w niektórych grach AAA jest żyłowana. Jedyną sytuację, że procek nie domagał miałem w AC: Odyssey - no cóż, 4c/4t. :/

 

Aktualnie siedzę na 1680x1050, jednak planuję na święta kupno upragnionego fullhd 144hz.

 

Nie planuję kupna i7, primo - jest to nieopłacalne. Secundo - na tej platformie muszę przesiedzieć najwcześniej do okresu ferii, najpóźniej do wakacji, gdzie planuję przesiadkę na ryzen'a 5 lub 7.

 

Do oc skłoniło mnie bardziej to, że niektóre gry, w które gram lubią wysoko taktowanie procki, tak więc fajnie byłoby ugrać parę mhz z tych 3.80ghz, do których dobija obecnie procesor.

 

Jedyne "O.C" jakie można myśleć to blokada max mnożnika.

 

 

Możesz rozwinąć swoją myśl?

 

Jeszcze sprawa ramu - mogę coś z nim ugrać? Obniżyć opóźnienia/zwiększyć częstotliwość?


Edit:

 

I jeszcze co do tego OC na 775 co wspominałem. Leży u mnie i się kurzy CoolerMaster 500w (RS-500-PSAP-J3).

 

Taki: http://s018.radikal.ru/i508/1603/22/24f23de43ab2.jpg

 

Pracowałem na nim aż do czasu wymiany na obecnego Vero M2 (którego wymieniłem w tym miesiącu) i wszystko było w porząsiu. Nada się? 

 

Jedynie podzielona linia +12v trochę lipa.

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

OC karty jest w miarę bezpieczne jeśli nie ruszasz napięć i nie przekraczasz 80 stopni. Twój procesor ma zablokowany mnożnik a chipset B85 nie pozwala na OC więc tu za wiele nie zdziałasz. Na płycie z chipsetem z serii Z mógłbyś ustawić żeby cały czas chodził na zegarach turbo ale tu raczej takiej opcji nie ma. Dla pewności daj screen z biosu z zakładki M.I.T. Z Ramem analogicznie, na tej płycie nie da się podkręcić zegarów powyżej 1600mhz (wg specyfikacji) ale możesz spróbować zmniejszyć timingi.

Podkręcanie na 775 jest dość łatwe do wykonania i przy okazji zobaczysz sobie jak to kiedyś wyglądało. Teraz kręci się wszystkie procesory mnożnikami, wtedy zwiększało się szybkość szyny. Poczytaj poradniki i pamiętaj że przyspieszając FSB kręcisz też RAM dlatego trzeba kontrolować jego częstotliwość za pomocą mnożnika. Możesz sobie bez stresu poszukać granicy możliwości dla płyty albo procesora, nawet jak coś się zjara to strata nie będzie duża.

Jak będziesz się przesiadał na Ryzena to załóż tu na forum temat, pomożemy z wyborem płyty i ramu ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...