Skocz do zawartości

Asus Prime X370-Pro, Ryzen 1700, BSOD


Recommended Posts

Cześć

Mam problem z BSODami, poniżej konfiguracja:

CPU: AMD Ryzen 1700 3200 MHz,
GPU: 1080 Ti 11 GB,
RAM: Corsair Vengeance LPX 2x16 GB 3000 MHz CL15 (CMK32GX4M2B3000), sloty nr 2 i 4,
HDD: SATA 2 TB,
Płyta: Asus Prime X370-Pro, BIOS 4602,
Chłodzenie: Noctua NH-D15 SE-AM4,
Zasilacz: Chieftec APS-1000CB 1000W,
OS: Windows 10 wersja 1809.

 

CPU core voltage w CPUZ_1.90 Idle: 0.927 V - 1.352 V,

 

OCCT podczas obciążenia CPU:

temperatura CPU: 44-46 st. C,

temperatura GPU: 38-39 st. C,

+3.3V: 3.29V-3.31V, kilkanaście pików do 3.33V,

+5V: 4.93V-4.99V,

+12V: 11.96V-12.05V, kilka pików w skali 11.90V-12.10V,

CPU VCore: 0.94V-1.16V,

CPU VDD: 0.91V-1.10V,

SB 2.5V: 2.47V-2.50V,

SOC VDD: 0.895V, kilka pików do 0.888V,
VID: 0.90V-1.10V,

 

Mam problem ze stabilnością tego zestawu. Windows 10 wyświetla BSOD o zupełnie losowej treści, za każdym razem jest inna. Dzieje się to czasem raz dziennie, czasem raz na 3 tygodnie. MemTest chodzący 24h nic nie wykazał, OCCT obciążający wszystkie rdzenie CPU po 8h też "No error". Na chwilę przed BSOD komputer staje się niestabilny, np. wyłącza się jakiś losowy program, np. Firefox, Epic, przy kopiowaniu plików JPEG z USB na HDD na 100 trafi się 1 uszkodzony z 1 nieprawidłowym bajtem itp. Zasilacz potrafi przetrwać sporadyczne wichury z przygasającym światłem i podczas spadków napięcia w sieci nie resetował komputera.

Jakieś pomysły? Problem jest irytujący i do tego występuje na tyle rzadko, że trudno wyśledzić przyczynę.
 

Link to post
Share on other sites

Na razie zrobiłem update BIOSu do najnowszej wersji i zmieniłem zasilanie RAM z domyślnego 1.20V na 1.35V bo tyle mają w specyfikacji moje Corsair CMK32GX4M2B. Skanowałem dysk, nie jest uszkodzony.

Próbowałeś jeszcze na innych ustawieniach profilu w BIOSie? W sensie oszczędny/normalny/wydajny.

Link to post
Share on other sites

Próbowałeś jeszcze na innych ustawieniach profilu w BIOSie? W sensie oszczędny/normalny/wydajny.

Aktualnie mam profil Normal. Niemal wszystko jest ustawione na Auto, + lekkie przetaktowanie CPU na 3200 MHz przy użyciu Wizzarda z BIOSu ale na 3000 MHz też były BSODy. Jest solidne chłodzenie CPU + nawiew na sekcję zasilania, dobry przewiew obudowy 2x front + 1x tył więc nic nie powinno się przegrzewać.

A ja mam taką propozycję: spróbuj kilka dni pochodzić na JEDNEJ kości ram (tej bluzek Cpu).

Kiedyś, tak z 10 lat temu widziałem komputer z płytą też przypadkiem ASUS, który zaliczał BSODy gdy RAM chodził w trybie DUAL MODE, w SINGLE MODE po przełożeniu jednego z modułów do innego slotu wszystko działało normalnie.

BIOS v5220, RAM na 1.35V i instalacja AMD chipset driver v1.09.27.1033 nic nie zmieniły, nadal BSODy.

 

Moje najbliższe scenariusze testowe:

1. Sprawdzić jak chodzi na UBUNTU odpalonym z pendrive/DVD.

2. Sprawdzić jak chodzi na świeżej instalce Win 10 na innym HDD.

3. Chwilowa wymiana zasilacza.

 

Na razie nie mam innych pomysłów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...