Skocz do zawartości

Laptop gł do gier z naciskiem na chłodzenie


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich i z góry dziękuję za każdą poradę lub przesłane własne testy.
Noszę się z zamiarem zakupu nowego laptopa.Proszę się nie kierować sygnaturką ponieważ już lalek nie aktualny dlatego poszukuję cos na nowej generacji kart.
Co do mojego nieaktualnego MSI sprawdził się bardzo dobrze ,ale cena wtedy jaka za niego dałem(11tys) myślę,że była zbyt wygórowana.
Aktualnie chcę przeznaczyć kwotę wyżej wymienioną +-  do tej kwoty .
Laptop użytkowany w 80% go gier jestem maniakiem gier głównie z piękna grafiką(RDR2,The Division 2)destrukcja otoczenia (Just Cause4,BF1,5 itp)
Teraz zasadnicze pytanie,czy brnąć w ten cały RTX mocno (czy ja w grach dynamicznych czy akcji będę sie rozglądał za odbiciami a aucie czy wodzie?)czy poluzować trochę i skupić się właśnie na chłodzeniu,ciszy.
Kiedyś zakupiłem Asusa GL nie pamiętam dokładnie modelu był na GTX1070 jak zapodałem grę na full detalach i jak to weszło na obroty OMG!Moja stara myślała ,że za oknem jakiś tajfun nadszedł.
Lap dostał kopa po 2 dniach.
Ok przejdzmy do modeli jakie mam na uwadze.
Mieląc te wszystkie recenzję czy tu czy na YT na 1 miejsce wysuwa się seria HP Omen w kwestii chłodzenia,ale podam konkretne przykłady:

-HP OMEN 17 i7-9750H 16/512SSD 1TB RTX2070
-Lenovo LEGION Y540 i5 16GB EVO500SSD GTX1660Ti (tu obstawiał bym na wersję 17 cali jak i z resztą resztę modeli ze względu na większą budę i lepszym przepływem ciepła,ale może się mylę)
-ACER Nitro 5  i7-9750H 512GB SSD/GTX1660Ti
-Acer Helios 300 i7 16GB 512Pcie GTX1660Ti
-MSI GL75 9SE i7-9750H 17 16GB 512 M.2 RTX 2060
-ASUS ROG Strix SCAR III I7 RTX2070(piękny design moje gusta)
-ASUS ROG Zephyrus  I7 RTX2070
-Lenovo Legion Y740-17 i7-9750H/32GB/256 RTX2060 144Hz
Wiem ,że podałem przykłady na GTX1660TI ale ponoć lepszy wybór od RTX2060 i chłodniejszy ,a za razem lepszy potencjał OC.
Dylemat to kompromis cena a wykorzystanie realne w grach (ustawienia rozdziałki to FHD max detale)a zarazem w miarę chłodny bez temperatur na procku ponad 90c.
Z tego całego zestawienia to chyba Asusy dalej największe suszarki ale o dziwo mające solidne miedziane chłodzenie.
Dajcie info lub propozycje ,a może ktoś z was może coś powiedzieć mając taki sprzęt aktualnie.

Link to post
Share on other sites

Do w miarę komfortowego grania w "najnowsze" gry w FHD w stacjonarce potrzeba przynajmniej GTXa 1070Ti, jego odpowiednikiem dla wersji mobilnej będzie: tak mniej więcej RTX 2070 mniejsza wydajność od powyższej o około  9 do 11% ; RTX 2080 wydajność większa od powyższego GTXa o jakieś 12-13%, Mobilny GTX1080 jest mniej więcej po środku wydajnościowo pomiędzy RTXem 2070 a 80 

 

Jeśli to musi być lapek, to proponowałbym cUś takiego 

 

https://allegro.pl/oferta/alienware-area-51m-i7-9700-16gb-256ssd-rtx-2070-8661080409

 

lub

 

https://allegro.pl/oferta/alienware-area-51m-i9-9900k-64gb-ssd-1tb-rtx-2080-8680924313

Edytowane przez Elomin
Link to post
Share on other sites

Do w miarę komfortowego grania w "najnowsze" gry w FHD w stacjonarce potrzeba przynajmniej GTXa 1070Ti, jego odpowiednikiem dla wersji mobilnej będzie: tak mniej więcej RTX 2070 mniejsza wydajność od powyższej o około  9 do 11% ; RTX 2080 wydajność większa od powyższego GTXa o jakieś 12-13%, Mobilny GTX1080 jest mniej więcej po środku wydajnościowo pomiędzy RTXem 2070 a 80 

 

Jeśli to musi być lapek, to proponowałbym cUś takiego 

 

https://allegro.pl/oferta/alienware-area-51m-i7-9700-16gb-256ssd-rtx-2070-8661080409

 

lub

 

https://allegro.pl/oferta/alienware-area-51m-i9-9900k-64gb-ssd-1tb-rtx-2080-8680924313

UU budżet zamieciony prawie dwukrotnie :) i druga sprawa to już tylko raczej dla prestiżu opłacalność zerowa ,ale dziękuję za info.To fakt temperatury w lapkach nie do przejścia .Albo grubasa kupić za 15tysi albo od razu podstawka aczkolwiek miałem MSI GT73 na GTX1070 i był chłodny ale to już kawał sprzętu był ponad 4kg.

Chyba znalazłem czarnego konia wyścigów do najlepszego lapka z chłodzeniem :

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-msi-ge75-raider-9sf-471pl-i7-9750h-16gb-256gb-ssd-1tb-rtx2070-win10h?querystring=MSI+GE75+Raider+9SF

W testach jakie przeglądałem skubany na procku nie przekracza w stresie nawet 80c w większości przypadków było to 73-75c nie wiem jakim cudem oni to uzyskali ,ale jest koza.W stresie na najwyższych obrotach wiatraków 50 decybeli co moim zdaniem jest także rewelka w porównaniu z Asusami i 60db.

Cena przebija zakładane widełki ale może być tego wart co sądzicie?

Link to post
Share on other sites

Miałem trochę wspólnego z lapkami MSI. Mój ma ponad 6 lat i śmiga aż miło bez wizyty w serwisie (a oszczędzany nie był). Co prawda taki "potwór" to już inna bajka, ale nie spotkałem się z jakimiś niedoróbkami, czy niedociągnięciami ze strony MSI. Ogólnie gdybym miał kupić laptopa to ten producent byłby moim wyborem #1. Ciekawy jestem opinii innych forumowiczów.

Link to post
Share on other sites
Gość tomaszkwen

MSI? Przecież te laptopy z półki GL, GS, GE są zrobione z tandetnego plastiku. Chłodzenie jest tak marne, że szkoda wydawać pieniądze na to. W testach karta ciągnie jeszcze przyzwoitą temperaturę, ale już procesor spokojnie w grach osiąga ok. 90 stopni i więcej. Nawet podczas mniej wymagających działań słychać szum wiatraków. Teraz nie ma na rynku laptopa, który byłby cichy i chłodny. Jak wiatraki się rozkręcą, to niemal zawsze jest 50 dB lub więcej, a temperatura przy tym i tam na poziomie 80+ stopni.

Link to post
Share on other sites

@up

Bardzo ciekawe stwierdzenia wysuwasz. W Internecie na forach ludzie piszą dokładnie to samo o każdej marce: DM, Asus, Acer, HP itd. Masz jakieś potwierdzenie swoich słów, czy też jak inni wyczytałeś to z opinii "userów"?

PS. Autor wyraźnie napisał, że zaznajomił się z testami tego laptopa, więc o co chodzi?

Link to post
Share on other sites

Chciałeś poznać opinię o msi, to już mówię.

Serwisuje koledze jakiś gamingowy model 17cali z i5 6300h i gtx950. Plastiki gorsze od mojego acera ze średniej półki, procesor non stop 90 stopni na paście mx4 ( oryginalna wyschła po kilkunastu miesiącach) zegary nie za wysokie bo cały czas thrlotuje. Głośny, ale pewnie jak każdy. Ssd się wysypało już ze 3 razy, ale to w każdym sprzęcie się może zdarzyć.

Link to post
Share on other sites

Ja nie upieram się przy tym, że MSI jest królem producentów laptopów, ale dużo gorsze plastiki, niż w MSI widziałem w Asusie (zawiasy i plastikowe spinki obudowy), Acerze (pęknięte komory na baterie), a jeśli chodzi o największe rozczarowanie to niestety był to DM (i wcale nie był tani). Jeśli więc piszemy obiektywnie to dodajmy, że każdemu producentowi zdarzają się wpadki. Każdy producent ma w swojej palecie produktów lowendy, midendy i highendy.

PS. Za padający dysk nie można winić przecież producentów laptopów.

Link to post
Share on other sites
Gość tomaszkwen

@up

Bardzo ciekawe stwierdzenia wysuwasz. W Internecie na forach ludzie piszą dokładnie to samo o każdej marce: DM, Asus, Acer, HP itd. Masz jakieś potwierdzenie swoich słów, czy też jak inni wyczytałeś to z opinii "userów"?

PS. Autor wyraźnie napisał, że zaznajomił się z testami tego laptopa, więc o co chodzi?

 

Nigdzie nie mówiłem, że o innych markach nie ma negatywnych opinii. 

 

Miałem laptopa MSI, nawet nie jednego. Ostatni posiadał GTX 1070. W czasie gry w Wiedźmin 3 - Dziki Gon temperatura procesora sięgała spokojnie 80-90 stopni na najwyższych obrotach wentylatorów. Zmiana pasty fabrycznej na Thermal Grizzly Kryonaut prawie nic nie dało. Głośno było w cholerę. Dźwięk przypominał szum, jednostajny. Pewnego wieczora osoba będąca obok w pokoju zapytała mnie, czy pada deszcz. Powiedziałem, że nie i powodem tego szumu jest laptop. Zaznaczę, że pokoje były dość duże, oddzielone od siebie solidną ścianą, a drzwi były niemal zamknięte - prześwit może 1 cm, a i tak było słychać bardzo głośno ten szum.

 

W dodatku jako osoba bardzo dbająca o sprzęt, wręcz pedantycznie, miałem dość sytuacji, gdy po otwarciu pękł zatrzask. Plastik jest tak słaby, że w laptopie pod wpływem temperatury odkształcił się cały spód laptopa. Reklamacja złożona, ale nieuznana. Uznali, że to jest tak zaprojektowane. A wyglądało to tak, że nie wszystkie stópki na spodzie stykały się z prostymi blatami stołów czy biurek i laptop lekko się kołysał.

 

Przed zakupem obejrzałem wiele recenzji i wiedziałem, na co się piszę z hałasem, więc chciałem sprawdzić. I tyle. Dokonałem więc w pełni świadomie tego zakupu - w sierpniu 2018 r. laptop został kupiony, w listopadzie go sprzedałem. Minęły 3 miesiące, z czego prawie miesiąc był w serwisie, w którym nic nie zrobili.

 

Co do zaznajomienia się z sytuacją...

Obejrzałem i przeczytałem recenzje KAŻDEGO laptopa z interesującej mnie półki wydajnościowej. Oczywiście brałem pod uwagę tylko laptopy dostępne w polskich sklepach. Zaznajomiłem się z testami i recenzjami polskimi i w języku angielskim. Przed zakupem spędziłem TYGODNIE PO WIELE GODZIN DZIENNIE na zaznajamianiu się z ofertami i recenzjami/testami.

 

Doszedłem do jednego wniosku - na rynku nie ma laptopa do gier, który byłby jednocześnie względnie chłodny (czyli karta i procesor w okolicach maksymalnie 60-70 stopni), a przy tym cichy. Zawsze są to temperatury w okolicach 80-90 stopni na procesorze (bo karta graficzna jeszcze lepiej wygląda przeważnie), a często procesor sięgał prawie 100 stopni - to widać w testach niemal każdego laptopa do gier. Czasami trafi się sztuka, która może być głośna, ale przynajmniej temperatury są niższe.

 

Ale uwaga! Znalazłem jeden wyjątek - Acer Predator Helios 500 na procesorze AMD Ryzen 7 2700 z AMD Radeon RX Vega 56. Wydajność karty mniej więcej na poziomie GTX 1070, a procesor w pracy radzi sobie lepiej niż procesory Intela, a w grach jest niewiele mniej wydajny. I co? Jeśli chcę mieć niemal całkowitą ciszę - wentylatory na minimalnych obrotach, to temperatury sięgają maksymalnie niewiele ponad 70 stopni. Jeśli chcę mieć trochę głośniej, ale nadal nie irytująco, to temperatury spadają.

 

I przyznaję, że ten laptop Acera to najlepszy, jaki miałem do tej pory, a miałem sporo laptopów, bo co kilka miesięcy lubię sobie wymienić sprzęt. Teraz go wprawdzie sprzedaję, ale mógłbym polecić z czystym sumieniem osobie, której zależy na lepszej jakości wykonania, ciszy i względnie dobrych temperaturach.

 

Sam jednak zdecydowałem, że jeśli będę chciał kupić laptopa do gier, to dobrze się zastanowię, czy nie lepiej jednak kupić PC.

 

Może na koniec dodam jeszcze, że nie mówimy tu o tym, że któryś producent jest lepszy od innego. Zawsze należy osobno rozpatrywać różne modele różnych producentów. Faktem jest jednak, że laptopy kosztujące dziś ok. 7000-10000 zł są wydajniejsze oczywiście, ale nie wiąże się to z reguły z lepszą jakością wykonania. Nawet w kwocie 12000-16000 zł i w droższych sprzętach trafiają się buble, bo albo tani plastik lekko wzmocniony, albo system chłodzenia, który nie daje rady z chłodzeniem procesorów z najwyższej półki.

 

Także jeśli autor tematu rozważa zakup czegoś z dobrym chłodzeniem, to ma ciężki orzech do zgryzienia, bo może uda się uzyskać temperatury względnie przyzwoite, ale będzie bardzo głośno. A z czasem pasta wyschnie i zrobi się jeszcze cieplej, a laptopy są bardzo podatne na zmiany temperatury otoczenia - w okresie grzewczym może to prowadzić nawet do podniesienia temperatur procesora o kilka stopni.

Edytowane przez tomaszkwen
Link to post
Share on other sites

Każdy ma swoje doświadczenia z laptopami. Ja mam podobne, jak wyżej opisane z laptopem Asusa. Z MSI zupełnie nic złego mi (ani moim kolegom) się nie działo, więc złego słowa powiedzieć nie mogę. Kwitując - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...