Skocz do zawartości

Problem z pamięcią RAM, bardzo proszę o pomoc


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez rybolot1993,

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Zanim przejdę do tematów podam specyfikację swojego sprzętu

 

 

Procesor: I7-9700k

Chłodzenie: dark rock 4

Grafika: ASRock Rx 570

Zasilacz: be quiet! Pure power 700 cm

Pamięć ram: Corsair 2x8 3000mhz cmk16gx4m2b30

Płyta główna: Asus rog strix z390-e

 

 

Komputer ma zaledwie dwa i pół tygodnia. Na początku wszystko wydawało się być ok. Po zakupie grafiki (wiem, że wybór taki sobie) pobrałem sobie destiny 2 i wszystko śmigało. Między czasie dowiedziałem się, że moje ramy nie działają w pełnej mocy, więc ustawiłem profil xmp, żeby odblokować taktowanie do pełnych 3000mhz.

 

 

W pewnym momencie swojego grania zminimalizowalem ekran, żeby coś sprawdzić na internecie, nagle komp się zawiesił myszka tak jakby lekko się rozmzała w ruchu, ekran zrobił się czarny, dźwięk przez kilkanaście sekund działał (bez żadnego przycięcia) po czym komp zrobił sis zresetował. Myslalem, że to problem z grą, ale wykluczylem. Myślałem, że to wina grafiki, zwłaszcza, że sytuacja się powtórzyła kilka razy (zazwyczaj raz dziennie), niemniej do myślenia dał mi fakt, że komputer zresetował się wczoraj podczas pisania tekstu w notatniku z włączoną muzyką w odtwarzaczu i przeglądarką w tle.

 

 

Nie wykluczam innych problemów niemniej wczoraj przeprowadziłem memtest przy ustawieniach xmp, który wywalił mi błędy. Testy przeprowadzałem kilka razy. Raz na 2933mhz, raz na 2666mhz, nie zmieniając opóżnień i napięć, ponieważ nie mam o tym pojęcia. Opóźnienia bodaj to 15 17 17 35. Przywróciłem ustawienia fabryczne w biosie (na auto moje taktowanie wynosi 2133mhz) puściłem test na noc. Rano wstałem i po czterech cyklach miałem dwa błędy. Dziś zrobiłem test AIDA64 przez 40 minut, ram obciążony był w 95 procentach (zapisałem log) nie doszło do restartu. Właśnie jestem w trakcie przeprowadzania ponownego memtestu pierwszy cykl pass, drugi cykl w trakcie dzialania.

 

 

Dodam jeszcze, że jak gram w destiny 2 zdarzają mi się przycinki pomimo stałych FPS. Są one dość odczówalne. Zdarzają się one np. kiedy mam sporo widoków w otwartej przestrzeni. Jest to taki nieprzyjemny lekki przeskok i tylko w pewnym punkcie. Chciałem nagrać to, ale za kazdym razem jak włączam recording problem ustępuje hehe.

 

 

Zauważyłem jeszcze, że w opisie mojego i7 jest ddr4-2666mhz, domyślam się iz to gwarantowany próg stabilności, to samo z płytą główną (od wyższych w nawiasie pokazuje oc) więc dlaczego problem występuje przy 2666mhz?

 

 

Pytania moje są następujące:

 

 

Jeśli memtest nie pokaże mi errorów, jak interpretować jego wiarygodność ?

Przy jakich ustawieniach i w jaki sposób przeprowadzić najbardziej wiarygodny test ?

 

 

Czy jeśli ram jest niestabilny może mieć wpływ na przewijanie okien w google chrome? Bo takowy problem też ma miejsce.

 

 

Jeśli konieczna będzie wymiana pamięci to na jakie najlepiej. Wolę dopłacić za jakość niż rgb i stabilność.

Czy koniecznie będę musiał oddać na gwarancję obecne ramy, czy może coś robię nie tak ?

Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli memtest nie pokaże mi errorów, jak interpretować jego wiarygodność ?

Jeżeli Memtest 86 nie wywali błędów, to wina raczej nie będzie po stronie pamięci.

 

 

Przy jakich ustawieniach i w jaki sposób przeprowadzić najbardziej wiarygodny test ?

Zrób Memtesta przy profilu XMP, z którym powinny działać, jeśli zacznie się wywalać, podnieś im napięcie o 0,1V, jak dalej będa problemy, to już masz winnego. Przetestuj też te pamięci pojedynczo i w różnych slotach.

 

 

Czy jeśli ram jest niestabilny może mieć wpływ na przewijanie okien w google chrome? Bo takowy problem też ma miejsce.

Przy niestabilnym RAMie by Ci wywalało system, zacięcia przy przewijaniu to raczej wina Chroma, który ma nieograniczony apetyt na RAM.

 

 

Jeśli konieczna będzie wymiana pamięci to na jakie najlepiej. Wolę dopłacić za jakość niż rgb i stabilność.

Te które masz obecnie są OK, każdemu producentowi przytrafiają się jakieś wpadki.

 

 

Czy koniecznie będę musiał oddać na gwarancję obecne ramy, czy może coś robię nie tak ?

Jak testy będą wywalały błędy, to oddaj pamięć na gwarancji, tylko dobrze opisz usterkę.

Wgraj najnowszy możliwy BIOS do płyty, często naprawia on problemy z kompatybilnością kości.

Link to post
Share on other sites

Wysyłam kości na gwarancję, ponieważ jedna z nich była uszkodzona. Mam jeszcze przy okazji ciut inne pytanie. Kupiłem sobie te same kostki (ponieważ mieszkam w Holandii i przy tych warunkach cenowych mogłem sobie na to pozwolić). Będę miał dostępne trzy kości. Proszę mi powiedzieć, czy jeśli podepnę trzy kości, będą one działać w dual?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Temat do zamknięcia.
Kupiłem te same kostki. Memtest nie wykazał błędów. Póki co wszystko śmiga. Mam nadzieję, że to był pierwszy i ostatni problem. 
Stare kostki jutro lecą na gwarancję. Po wymianie będą super prezentem dla mojego brata z okazji urodzin.

Dziękuję za rady i pomoc. 

Pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...