Skocz do zawartości

Recommended Posts

Potrzebuję do kompa 1tb ssd ale nie musi być super najlepszy ale przy tym taki co nie klęknie za 2 lata. Głównie zdjęcia, gry, muzyka. Może być sata, może być m.2 sata i nvme. 

 

Teraz tak

 

Czy crucial p1, intel p660, adata sx6000 to taki crap, że nie ma sensu o nich myśleć?

 

Z m.2 sata nie mam pojęcia co można kupić. Takie coś widzę jeszcze ADATA SSD ULTIMATE SU800N38 1TB M.2 (ASU800NS381TTC)

 

Ze zwykłych sata myślałem o micron 1300

Link to post
Share on other sites

 PCI-Express x2 NVMe

Jeśli chodzi ci o sx6000(lite lub pro) to tak ale SU800N38 to zwykłe Su800 tylko w formacie M2 (o tego mi chodziło).

SX6000Pro nie jest złym budżetowcem ale jak na budżetowca za drogi (w cenie P1 czy p660, gdzieś tak 480zł byłby ok). Nie zwalnia za bardzo po zapełnieniu.  Lite nie wiem.

Za ~550 zł można kupić SP A80 (nie pomylić z A60) na E12 i 5 lat gwarancji przy gigantycznym TBW.

Do 500 zł to z SATA Micron 1300, MX500, WD Blue, HP S700 Pro (!)/Adata SU800

Z NVME  w miarę sensownie robi się koło 550zł, a różnice między tymi słabszymi i średniakami jest na tyle nieduża, że nie wiem czy warto oszczędzać.

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

 

bardziej bym przestrzegał nie pomylić z P32A80, tego P34A80 

 

Heh, to już zupełnie.

O tej wersji P32 na E8T nawet nie wiedziałem. Tak czy siak za 559zł jest P34A80 na E12 (SP001TBP34A80M28)

Warto się pilnować - dzięki za info.

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Heh, to już zupełnie.

O tej wersji P32 na E8T nawet nie wiedziałem. Tak czy siak za 559zł jest P34A80 na E12 (SP001TBP34A80M28)

Warto się pilnować - dzięki za info.

Z kodem rabatowym lipton-dysk w x-kom wychodzi 519zł ;) 

Edytowane przez barpiw
Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod ten temat :)

W chwili obecnej mam konfigurację jak w podpisie, czyli system na GoodRAMie, a do tego dwa magazyny na WD. Niestety obecnie gry i programy rozrastają się z zastraszającą prędkością i już teraz kilka zainstalowanych gier zajmuje mi ponad 200 GB na dysku. Szukam więc dysku typowo pod gry oraz programy, które też czasem potrafią się długo uruchamiać, a niektóre pliki CADa dość długo się wczytują. Pomyślałem więc, że czas na kolejnego SSD najlepiej w okolicach 1TB.

Przeszukując internet już prawie byłem zdecydowany na zakup GoodRAMa CX400 w cenie nieco ponad 400 zł. Jednak trafiając na forum, kilka osób pisało o Micronie 1300. Co tego Microna wyróżnia na tle innych dysków. Skąd taka duża rozbieżność cenowa w sklepach na ten dysk? Ceny wahają się w granicach 350-750 zł, co jak dla mnie jest ogromną różnicą. Skąd to wynika i czy faktycznie warto ten dysk kupić?

Link to post
Share on other sites

micron 1300 to jest OEM-owy SSD, nie wiem skąd bierze je Digi, ale sprzedają ich masę, jest to OEM, sam SSD przychodzi, bez pudełka. 

Jest polecany jako "najtańszy" ze względy na dobry kontroler marvell-a 88SS1074 (ten sam co w MX300 był) + 3D TLC 96l micron-a i "dobry producenta" micron (zwykle sprzedaje SSD pod marką crucial)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Co jest odpowiednikiem tego Microna u Cruciala?

Rozumiem, że wytrzyma chociaż kilka lat przy takim użytkowaniu jakim opisałem? Wszędzie straszą tymi pamięciami TLC, że tylko MLC jest godne zakupu.

Czyli GoodRAM CX400, to kiepski pomysł? Wpadłem na niego przez przypadek, bo spotkałem go za 399 zł.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli GoodRAM CX400, to kiepski pomysł?
tak, bo na S11 jest. 

 

Ogólnie obecnie częściej padają kontrolery, niż same kostki NAND, ale z drugiej strony są SSD na badziewnych NAND, mieliśmy tu już na forum ADATA SU650, co po 5TB zapisanych miała padnięte kostki NAND...

 

No i każdy SSD da się zajechać, pytanie jak bardzo go będziesz katować.  

Za 1TB MLC SATA SSD na znośnym kontrolerze (SM2258), trzeba na promocjach dać ponad 500zł np SU900 1TB (po 509zł były ostatnio)

Pytanie czy potrzebujesz, ile mniej więcej panujesz zapisać przez te lata użytkowania. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obecnego GoodRAMa mam chyba już 3 rok i zapisane niecałe 3 TB. Różnego rodzaju TEMPy mam na RAM dysku, więc to pewnie też trochę go oszczędza.

Ten dodatkowy dysk będzie służył głównie do zainstalowania na nim programów i gier, a następnie na korzystaniu z niego. Pewnie co jakiś czas będę na niego wrzucał większe pliki CADa do obróbki, tak jak wrzucam je na obecny SSD. Całkiem nieźle przyśpiesza to pracę.

Koledze w tym tygodniu zaczął padać GoodRAM 120 GB S400u, objawy dość dziwne, zaczął okresowo zwalniać, a obecnie ma lepszą prędkość zapisu niż odczytu, przebieg jakieś 3,5 TB.

Link to post
Share on other sites

Po to są te HDD.


 

 

micron 1300

Zamówiony i czekam na przesyłkę, jak dojdzie, do postaram się go porównać z GoodRAMem :)


 

Dzięki za pomoc Kokosnh :)

Micron 1300 1TB zainstalowany i poniżej kilka screenów :)

 

GoodRAM Iridium Pro 240GB (223,57GB) z pierwszej serii, kontroler Phison PS3110-S10 i kości MLC Toshiba (A19).

 

ce3da898b9fe.jpg

 

Micron 1300 1TB (953.87GB) kontroler Marvell 88SS1074 i kości Micron 96L 3D TLC

 

fed74de64fce.jpg

 

Zapełniony w 30%.

 

8726f5728af4.jpg

 

Dla porównania HDD.

WD Blue 1TB

 

c75865c68ade.jpg

 

WD Blue 640GB

 

c6cece1cabdd.jpg

 

Tutaj jeszcze w ramach ciekawostki RAM dysk :)

 

46ffa92d543a.jpg

 

Dysk naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył pod względem prędkości, bo w niczym nie ustępuje Iridium PRO. Kopiowanie jest naprawdę szybkie, przerzucenie 300GB z HDD zajęło mi kilkadziesiąt minut, spokojnie można kopiować z dwóch HDD na raz. Pozytywnie zaskoczyło mnie, że obudowa jest metalowa, a nie plastikowa. W tej cenie chyba nie ma nic lepszego :)

Edytowane przez Pawel7
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Skąd taka duża rozbieżność cenowa w sklepach na ten dysk? Ceny wahają się w granicach 350-750 zł, co jak dla mnie jest ogromną różnicą. Skąd to wynika i czy faktycznie warto ten dysk kupić?

 

 

jeszcze warto dodać, że są 2 wersje tego SSD, 

 

Tu na przykładzie 1TB wersji

 

MTFDDAK1T0TDL-1AW1ZABYY

MTFDDAK1T0TDL-1AW12ABYY (z sprzętowym szyfrowaniem)

 

Być może sprzedawcy mylą tego tańszego z droższym, czy coś w tym stylu... ta z szyfrowanie jest zwykle 2 razy droższa... 

Trudno mi powiedzieć. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...