Skocz do zawartości

Domowy serwer


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez WIEKO,

Recommended Posts

Witam,

 

Otóż przymierzam się do zbudowania sobie własnego serwera domowego lecz mam dylemat który osprzęt będzie lepszy oraz który system wybrać.

 

Posiadam na stanie dwa zespoły:

1:

Intel Core 2 Quad Q6600

Asus P5B Deluxe

4 GB RAM DDR2

 

2: 

Intel Core Pentium G3258

Asrock H81M-HDS

4 GB RAM DDR3

 

Który system by działał lepiej pod serwerem? Zaznaczam iż płyta na drugi system ma jakieś ALE pod drugim złączem RAM więc tylko jedną kość mogę wsadzić. W obu zestawach jest to zwykła pamięć ram bez ECC.

 

Parę dysków po 500GB wolnych mam więc wejdą no chyba się się skuszę na kupno po 1 TB ale to się zobaczy wszystko w czasie.

 

Myślałem także nad systemem Ubuntu Server, nie musi być graficzne UI dopóki będzie dużo poradników pod konfiguracje. Freenas wymaga niestety 8 Gb ram a Unraid płatny.

 

Potrzebuje by serwer działał jako NAS by normalnie można było do niego dostać się poprzez Linux'a orz Windows, miło by było gdyby telewizor Samsungs'a też go widział.

Chciałbym aby można było na nim uruchomić VM, do oglądania filmów 4K (tak dojdzie tutaj grafika GTX 750) no chyba że będzie opcja postawienia Plex'a i łatwej konfiguracji to wtedy będę mógł dostać się playerem z poziomu TV.

 

Jakieś pomysły ogółem co i jak? Mam nadzieję że dobry dział ^_^ 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Spróbuj OMV, jest po polsku, ma wtyczki, ma także nie wielkie wymagania i 4gb ramu wystarczy. Lepiej postawić na sprzęcie który będzie bardziej energooszczędny.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bez różnicy w domowych zastosowaniach i fajel serwerze. Mocą komercyjnych NASów nie jest hardware tylko software.

Hmm nawet nie wiedziałem. Dobrze wiedzieć za przyszłość :)

 

Spróbuj OMV, jest po polsku, ma wtyczki, ma także nie wielkie wymagania i 4gb ramu wystarczy. Lepiej postawić na sprzęcie który będzie bardziej energooszczędny. Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Czyli idzie w ruch pentium. O tym systemie nie słyszałem. Z tego co patrzyłem na stronie to powinno być łatwe w ogarnięciu.

Dzięki wielkie za pomoc panowie :)

Link to post
Share on other sites

Wydajnościowo oba CPU są w miarę podobne. Procesor Core 2 Quad Q6600 to piecyk. Ma TDP na poziomie 105W. Pierwszy zestaw w Idle pewnie będzie pobierał co najmniej 60W, drugi koło 20-30. Więc jak to ma działać w domu non stop, to bierz zestaw nr 2. Procesor do wirtualizacji z dwoma rdzeniami się raczej słabo nadaje. Jak połkniesz bakcyla, to możesz zmienić procesor na Haswella i5 i wtedy maszyna będzie już całkiem zacna.

 

...nie wielkie...

 

"niewielkie" piszemy razem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...