Skocz do zawartości

Temperatura procesora i karty grafinczej 70-80 stopni


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez hanson,

Recommended Posts

Witam,
Posiadam i5-8400 i nagrzewa się do 80 stopni jak gram w Fortnite na epickich detalach. Czy to normalne? Komp przy początkowym stadium wydaje dziwny dzwięk strzszczenia, albo jak wargocze chłodzenie.

proc: i5-8400  (chłodzenia boxowe)
obudowa: Zalman Z3 Plus (chłodzenia boxowe)
zasilacz: XFX Core TS 550W
grafa: gtx 1060 6GB
hdd - toshiba P300 1TB

idle (po wylaczeniu gry) - https://static.pokazywarka.pl/f/9/l/c399ede155b1a4d74e79754c15c5b201_big.jpg
w grze - https://static.pokazywarka.pl/8/9/i/08995aea983da269667db6edbac9c187_big.jpg

I teraz pytanie, bo mam zwiechy na początku gry jak się ładuje mapa. Czy dodatkowe chłodzenie, dodatnie do obudowy by coś pomogała? Planuje kupić SSD, bo i tak brakuje mi miejsca na dysku. Głównie zależy mi żeby zwiech nie było, albo trwały jak najkrócej. Mam 170-220 fps w grze. Jak się ładuje mapa potrafiło spadać do 20-40 momentami ze zwiechami. Dodam, że komp stoi od bodajże 12.2018 i nie zaglądałem tam nawet. Może najpierw bym go wyczyścił, bo pewnie osadził się jakiś kurz. A pasta termo przewodząca jest możliwa do wymiany? Radiator na procesor?



chwile na początku tak jest jak się mapa ładuje i spadki do 20-40fps ze zwiechami, później w normie i hałas ucieka


Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Temperatura nie jest jakoś tragicznie wysoka, jest akceptowalna. Ale po kolei: 

- jeśli komp stoi od roku czasu i nie wymieniałeś pasty - zrób to - dobra i tania pasta Thermal Grizzly Kryonaut 

- dysk SSD - kolejne niezbędna rzecz, przyśpieszy na pewno ładowanie gier, wczytywanie map - to już zależy od budżetu, ale tutaj ograniczyłbym się do zwykłego dysku SSD SATA - tyle wystarczy, tu masz fajne porównanie: https://www.youtube.com/watch?v=cD7aK3Jimgw

- Zalman to nie najgorsza obudowa i w sumie przy takim zestawie będzie ok, zamiast zmieniać obudowy pomyśl o dokupieniu dodatkowych wentylatorów 

- samo chłodzenie BOX na tym procesorze jest ok, jakbyś chciał coś mocniejszego to Fortis 3

- RAM jeśli masz 8 GB, pomyśl o rozbudowie na 16 GB

 

Sama wymiana pasty obniży już temperaturę, dodatkowy wentylator w obudowie poprawi kulturę pracy zarówno procka, jak i karty graficznej. Tym bardziej jeśli masz tam jakiś kurz - tylko błagam nie odkurzaczem, tylko kup sprężone powietrze. 

 

PS na necie jest masa poradników o wymianie pasty, czyszczeniu komputera :) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

RAM jeśli masz 8 GB, pomyśl o rozbudowie na 16 GB

Fortnite sam z siebie zjada 3GB RAM. Jeżeli nie ma niewiadomo ile kart przeglądarki w tyle to 8GB wystarczy do tej konkretnej gry.

Jak się ładuje mapa potrafiło spadać do 20-40 momentami ze zwiechami

That's fine. Gram na niskich z domieszką maksymalnych (zasięg widzenia oraz tekstury ns full) i w trakcie wyskakiwania z busa spada mi do 70 FPS ze 180.

Głównie zależy mi żeby zwiech nie było, albo trwały jak najkrócej

Nie przejmuj się nimi, u mnie gra także się na pół sekundy zatnie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie doświadczasz ich w trakcie walki.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim, to kompa odkurza się w środku przynajmniej raz na miesiąc - dwa.

 

Dźwięk, który słychać na wideo, to rozklekotane łożysko, ale nie wiadomo czego - może być zarówno wentyla na procku, jak i wentyli na grafice, lecz stawiałbym na wentylator radiatora procesora.

 

Temperatury rzędu 80 stopni na procku nie są dla niego niebezpieczne, ale właściwie dla każdego entuzjasty totalnie nieakceptowalne.

 

Sugeruję zainwestowanie w nawet najtańsze chłodzenie procka, np Spartan LT (coś koło 65 zł), a będzie wyraźnie ciszej.

 

No i koniecznie zaopatrz się w SSD, bo zapewne te "zwiechy" powodowane są przez doczytywanie zasobów gry z HDD.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Aktualnie nie posiadam ani pasty ani sprężonego powietrza. Wiem, że powinienem i się zabiorę za to wkrótce.

Radiator na PC będę chciał wymienić ten na procesorze, ten fortis 3 w sumie ciekawy. Ogólnie mam 1 wiatrak z tyłu obudowy u góry i 2 wiatraki na dole w obudowie. W sumie jak przykładam do nich rękę to szału nie robią. Pamięci RAM nie wymieniam na ten moment.

Jaki polecacie SSD 1 TB? Tak do 400-500zł
 

Link to post
Share on other sites

Gelid Phantom, lepszy i od Fortisa i od grandisa, jest czarna wersja 10pln drożej.

 

https://sklep.hard-pc.pl/p9203,chlodzenie-gelid-phantom-cc-phantom-01-a.html

 

W zalmana Z3 Plus wsadziłem raijintek Tisis więc chłodzenie do 165mm wchodzi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wymieniłem tylko SSD na Micron 1300 SATA i efekt zacny, brak ścin. Na ustawieniach “EPICKICH” miałem odległość widzenia (to zostawiłem) i coś jeszcze jakość tekstur lub antyaliasingu, zaś to wyłączyłem już dawno.

Komp i tak wyczyszczę, pastę zmienię (nie miałem czasu przez pracę) radiator do tej pory nie zmieniony.

Brak jakichkolwiek ścin, bez porównania. Jestem zaskoczony. Temat uważam za zamknięty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...