Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Temperatura procesora i karty grafinczej 70-80 stopni

Najlepsza odpowiedź hanson, 06 listopad 2019 - 10:00

Temperatura nie jest jakoś tragicznie wysoka, jest akceptowalna. Ale po kolei: 

- jeśli komp stoi od roku czasu i nie wymieniałeś pasty - zrób to - dobra i tania pasta Thermal Grizzly Kryonaut 

- dysk SSD - kolejne niezbędna rzecz, przyśpieszy na pewno ładowanie gier, wczytywanie map - to już zależy od budżetu, ale tutaj ograniczyłbym się do zwykłego dysku SSD SATA - tyle wystarczy, tu masz fajne porównanie: https://www.youtube....h?v=cD7aK3Jimgw

- Zalman to nie najgorsza obudowa i w sumie przy takim zestawie będzie ok, zamiast zmieniać obudowy pomyśl o dokupieniu dodatkowych wentylatorów 

- samo chłodzenie BOX na tym procesorze jest ok, jakbyś chciał coś mocniejszego to Fortis 3

- RAM jeśli masz 8 GB, pomyśl o rozbudowie na 16 GB

Sama wymiana pasty obniży już temperaturę, dodatkowy wentylator w obudowie poprawi kulturę pracy zarówno procka, jak i karty graficznej. Tym bardziej jeśli masz tam jakiś kurz - tylko błagam nie odkurzaczem, tylko kup sprężone powietrze. 

PS na necie jest masa poradników o wymianie pasty, czyszczeniu komputera :) 

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 rezzien

rezzien
  • Nowicjusz

• 22 postów

Napisano 05 listopad 2019 - 19:35

Witam,
Posiadam i5-8400 i nagrzewa się do 80 stopni jak gram w Fortnite na epickich detalach. Czy to normalne? Komp przy początkowym stadium wydaje dziwny dzwięk strzszczenia, albo jak wargocze chłodzenie.

proc: i5-8400  (chłodzenia boxowe)
obudowa: Zalman Z3 Plus (chłodzenia boxowe)
zasilacz: XFX Core TS 550W
grafa: gtx 1060 6GB
hdd - toshiba P300 1TB

idle (po wylaczeniu gry) - https://static.pokaz...5c5b201_big.jpg
w grze - https://static.pokaz...ac9c187_big.jpg

I teraz pytanie, bo mam zwiechy na początku gry jak się ładuje mapa. Czy dodatkowe chłodzenie, dodatnie do obudowy by coś pomogała? Planuje kupić SSD, bo i tak brakuje mi miejsca na dysku. Głównie zależy mi żeby zwiech nie było, albo trwały jak najkrócej. Mam 170-220 fps w grze. Jak się ładuje mapa potrafiło spadać do 20-40 momentami ze zwiechami. Dodam, że komp stoi od bodajże 12.2018 i nie zaglądałem tam nawet. Może najpierw bym go wyczyścił, bo pewnie osadził się jakiś kurz. A pasta termo przewodząca jest możliwa do wymiany? Radiator na procesor?

chwile na początku tak jest jak się mapa ładuje i spadki do 20-40fps ze zwiechami, później w normie i hałas ucieka

Proszę o pomoc. Pozdrawiam

• 0

GPU:  MSI GTX 650 Ti

CPU:  Intel Core i3-530 2.93GHz
MOBO: Asus P7H55-M LE/SI /intel H55/
RAM:  GoodRam 2x2GB 1333MHz CL9
PSU:  OCZ StealthXStream2 500W
SSD:  Samsung 500GB F3
CASE: CME 335

#2 hanson

hanson
  • Entuzjasta

• 519 postów

Napisano 06 listopad 2019 - 10:00   Najlepsza odpowiedź

Temperatura nie jest jakoś tragicznie wysoka, jest akceptowalna. Ale po kolei: 

- jeśli komp stoi od roku czasu i nie wymieniałeś pasty - zrób to - dobra i tania pasta Thermal Grizzly Kryonaut 

- dysk SSD - kolejne niezbędna rzecz, przyśpieszy na pewno ładowanie gier, wczytywanie map - to już zależy od budżetu, ale tutaj ograniczyłbym się do zwykłego dysku SSD SATA - tyle wystarczy, tu masz fajne porównanie: https://www.youtube....h?v=cD7aK3Jimgw

- Zalman to nie najgorsza obudowa i w sumie przy takim zestawie będzie ok, zamiast zmieniać obudowy pomyśl o dokupieniu dodatkowych wentylatorów 

- samo chłodzenie BOX na tym procesorze jest ok, jakbyś chciał coś mocniejszego to Fortis 3

- RAM jeśli masz 8 GB, pomyśl o rozbudowie na 16 GB

Sama wymiana pasty obniży już temperaturę, dodatkowy wentylator w obudowie poprawi kulturę pracy zarówno procka, jak i karty graficznej. Tym bardziej jeśli masz tam jakiś kurz - tylko błagam nie odkurzaczem, tylko kup sprężone powietrze. 

PS na necie jest masa poradników o wymianie pasty, czyszczeniu komputera :) 

• 1

#3 Artok

Artok
  • Głos Rozsądku

• 820 postów

Napisano 06 listopad 2019 - 10:08

RAM jeśli masz 8 GB, pomyśl o rozbudowie na 16 GB

Fortnite sam z siebie zjada 3GB RAM. Jeżeli nie ma niewiadomo ile kart przeglądarki w tyle to 8GB wystarczy do tej konkretnej gry.

Jak się ładuje mapa potrafiło spadać do 20-40 momentami ze zwiechami

That's fine. Gram na niskich z domieszką maksymalnych (zasięg widzenia oraz tekstury ns full) i w trakcie wyskakiwania z busa spada mi do 70 FPS ze 180.

Głównie zależy mi żeby zwiech nie było, albo trwały jak najkrócej

Nie przejmuj się nimi, u mnie gra także się na pół sekundy zatnie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie doświadczasz ich w trakcie walki.
  • 1

AMD Ryzen 5 2600 @4.15Ghz Gigabyte Vega 56 Gaming OC G.Skill Aegis 16GB 3200MHz CL14 Gigabyte B450 Aorus M Natec Titan 660 Thermaltake SMART RGB 700W

#4 slo1q

slo1q
  • Ultimate Grammar Nazi

• 826 postów
  • Miejscowość:Tarnów

Napisano 06 listopad 2019 - 10:49

Przede wszystkim, to kompa odkurza się w środku przynajmniej raz na miesiąc - dwa.

Dźwięk, który słychać na wideo, to rozklekotane łożysko, ale nie wiadomo czego - może być zarówno wentyla na procku, jak i wentyli na grafice, lecz stawiałbym na wentylator radiatora procesora.

Temperatury rzędu 80 stopni na procku nie są dla niego niebezpieczne, ale właściwie dla każdego entuzjasty totalnie nieakceptowalne.

Sugeruję zainwestowanie w nawet najtańsze chłodzenie procka, np Spartan LT (coś koło 65 zł), a będzie wyraźnie ciszej.

No i koniecznie zaopatrz się w SSD, bo zapewne te "zwiechy" powodowane są przez doczytywanie zasobów gry z HDD.

• 2

SPC Alea S35W, Xilence Performance A+ 530W, ASRock B450M Pro4, Ryzen 1600x @4GHz, SPC Spartan 3 Pro push-pull, GTX 1070 MSI Gaming Z, G.Skill Aegis DDR4 2x8 GB 3000MHz CL 16, GoodRam C40 120 GB, WD EZEX 1TB, Xonar DX

#5 rezzien

rezzien
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 22 postów

Napisano 06 listopad 2019 - 21:26

Aktualnie nie posiadam ani pasty ani sprężonego powietrza. Wiem, że powinienem i się zabiorę za to wkrótce.

Radiator na PC będę chciał wymienić ten na procesorze, ten fortis 3 w sumie ciekawy. Ogólnie mam 1 wiatrak z tyłu obudowy u góry i 2 wiatraki na dole w obudowie. W sumie jak przykładam do nich rękę to szału nie robią. Pamięci RAM nie wymieniam na ten moment.

Jaki polecacie SSD 1 TB? Tak do 400-500zł

• 0

#6 hanson

hanson
  • Entuzjasta

• 519 postów

Napisano 07 listopad 2019 - 13:59

Aktualnie nie posiadam ani pasty ani sprężonego powietrza. Wiem, że powinienem i się zabiorę za to wkrótce.

To nie kosztuje majątku a jest podstawą :) 

Dysk Crucial MX500: https://www.x-kom.pl...-ssd-mx500.html

• 1

#7 rezzien

rezzien
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 22 postów

Napisano 08 listopad 2019 - 17:31

Co myślisz o SilentiumPC Grandis 2 XE1436? Jest sens kupować?

Dysk Crucial MX500: https://www.x-kom.pl...-ssd-mx500.html

Postawię na SSD MICRON 1300
  • 0

#8 ernorator

ernorator
  • omae wa mou shindeiru

• 1758 postów
  • Miejscowość:Grodzisk Mazowiecki

Napisano 09 listopad 2019 - 08:30

Gelid Phantom, lepszy i od Fortisa i od grandisa, jest czarna wersja 10pln drożej.

https://sklep.hard-p...antom-01-a.html

W zalmana Z3 Plus wsadziłem raijintek Tisis więc chłodzenie do 165mm wchodzi.
  • 1

An open mind is like a fortress with it's gates unbarred and unguarded, That would mean that the ones inside are ready to face the horde head-on"
AMD Ryzen 5 3600@różnie | Gigabyte AORUS x570 PRO | G.Skill 2x8 b-die 3600Mhz CL15 | Asus RTX 2070 Super Strix OC | m.2 970 EVO 1TB | SilverStone Raven 2 | Seasonic Focus Gold 750 W

Ekspert działu: Chłodzenie powietrzem, Chłodzenie wodne i inne

#9 rezzien

rezzien
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 22 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 22:15

Wymieniłem tylko SSD na Micron 1300 SATA i efekt zacny, brak ścin. Na ustawieniach “EPICKICH” miałem odległość widzenia (to zostawiłem) i coś jeszcze jakość tekstur lub antyaliasingu, zaś to wyłączyłem już dawno.

Komp i tak wyczyszczę, pastę zmienię (nie miałem czasu przez pracę) radiator do tej pory nie zmieniony.

Brak jakichkolwiek ścin, bez porównania. Jestem zaskoczony. Temat uważam za zamknięty.

• 0

#10 Rebelmind

Rebelmind
  • Czerwonoarmista

• 4940 postów
  • Miejscowość:Geteborg

Napisano 20 listopad 2019 - 12:28

To jeszcze proszę oznacz inną niż własna odpowiedź za najlepszą.
  • 1
| 3700x | Asus Prime X570-P | 2x8 GB 3600 cl16 | Intel 600p 512GB | Rvii LC | Win 10 |

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych