Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam 

Posiadam problem z moim chłodzeniem od SPC Navis 240mm. Przy obciążeniu komputera chłodzenie strasznie "syczy"  i wchodzi na najwyższe obroty. Czy ktoś z was może wie czy takie chłodzenie da się odpowietrzyć. Czy myśleć nad zmiana chłodzenia?

 

Temperatura która pokazana jest w biosie to 32 stopnie. Przez program HWMonitor przy spoczynku komputer osiąga 39 stopni. W grze dochodzi do 80 stopni.

Procesor: i7-7700k

Uaktualniłem bios komputera, postawiłem nowy system Windows 10, brak wirusów. Wszystkie sterowniki zainstalowane i uaktualnione do najnowszych. Pasta na procku zmieniona na Thermal Grizzly.

 

Z góry dziękuje za podpowiedzi :)

Edytowane przez eQuaLl
Link to post
Share on other sites

Co to za syczenie ? bo tu można rozróżnić mnóstwo rodzajów od cewek gpu, zasilcza itp.  Jeżeli chcesz sprawdzić czy w chłodzeniu jest powietrze to zdemontuj je i potrząśnij, jak bedzie chlupało to znaczy że jest.  Z tego co widzę to nie masz tam portu do uzupełnienia płynu także zostaje gwarancja. Druga sprawa, to proc po skalpie ? Bo może być tak że fabryczna pasta w środku już jest skamieniała i nie ważne jakie chłodzenie wrzucisz i tak proc będzie się gotował 

Link to post
Share on other sites

Co to za syczenie ? bo tu można rozróżnić mnóstwo rodzajów od cewek gpu, zasilcza itp.  Jeżeli chcesz sprawdzić czy w chłodzeniu jest powietrze to zdemontuj je i potrząśnij, jak bedzie chlupało to znaczy że jest.  Z tego co widzę to nie masz tam portu do uzupełnienia płynu także zostaje gwarancja. Druga sprawa, to proc po skalpie ? Bo może być tak że fabryczna pasta w środku już jest skamieniała i nie ważne jakie chłodzenie wrzucisz i tak proc będzie się gotował 

Nie procesor nie jest po skalpowaniu. Syczenie słychać od góry na chłodnicy tak jak by płyn się gotował. 

Link to post
Share on other sites
  • 10 miesięcy temu...

Witam, też mam 80 stopni na procku Ryzen 5 3600 przy obciążeniu, właśnie zakupiłem to chłodzenie AIO od silentum PC Navis 120 RGB. Chłodnice z wentylatorem dałem na górę obudowy od środka, w obudowie mam jeszcze dwa wiatraki z przodu i jeden z tylu. Z tym, że mój GTX 1080 Ti przy graniu osiąga temp 80C, sprawdzałem Fur Markiem. I według mnie karta grzeje obudowę, ryzen się tez jakoś grzeje przy graniu i wentyl od chłodnicy zaciąga na nią ciepłe powietrze z karty i dlatego to wszystko tak wyglada. Poczytałem trochę o temperaturach i dowiedziałem się ze temp GTX’a jest nawet w normie, tego Ryzena tylko o 5 stopni wyższa niż podają optymalna temperaturę przy obciążeniu, jego Mac roboczy to 95c. Wiec mnie to trochę uspokoiło. Drażni mnie tylko to, ze miało być ciszej na wodnym chłodzeniu a jest głośniej :) Wiatrak na chłodnicy przy graniu zapitala jak dziki. Może być tez przyczyna pasta jaka dodali do tego chłodzenia, coś wydaje mi się za gęsta i trudno było ja rozprowadzić po procesorze. Dlatego zamówiłem nowa i w przyszłym tygodniu posmaruje od nowa i zobaczę czy coś to zmieni, ale wątpię aby się coś mogło poprawić skoro ta karta tak się grzeje. Zastanawiam się tez czy nie przesmarować tez GPU nową pasta, może kilka stopni spadnie.

 

Macie może jakiś pomysł na to? Widzę że wątek trochę się zestarzał i może macie już więcej wiedzy w tym temacie?

 

Z góry dzięki za wszelka pomoc.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites

To nie pasta, tylko kupiłeś tanie chłodzenie wodne w cenie dobrego chłodzenia powietrznego, chłodnica 120mm jest za mała i dlatego będzie głośno, tu masz poradnik:

http://forum.benchmark.pl/topic/295553-aio-w-2020-roku-kr%C3%B3tki-przewodnik-oraz-polecane-modele/?view=getnewpost

Link to post
Share on other sites

Nie nie nie....żadne AIO :D Robię pierwsze chłodzenie wodą i wszedłem od razu na samą górę. Ale do i9 10900K i RTX OC 3090 jakoś AIO się nie nadaje....nie sądzisz? ;)

 

Głupoty nie z tej ziemi (nieaktualne tak od 3-4 lat, prawdziwe były 8-10 lat temu). Po prostu trzeba kupić dobre AiO a nie najtańszy szrot. Jak ktoś jest harpagonem to nie dość że kupuje słaby produkt o miernej wydajności to i jeszcze awaryjny. Panu już podziękujemy w tym temacie. 

 

AIO 360 lub 280 (takie normalne, a nie półprodukt) bardzo dobrze nadaje się do np. 10900K. Na pewno będzie wydajniejsze i cichsze od AC. To samo w przypadku Ryzenów z dwoma CCD (3900X, 3900XT, 3950X) - tylko tutaj nie każde AIO ma odpowiedni coldplate, najlepsze pod tym względem są Liquid Freezery II oraz EK-AIO (a najgorsze w przypadku Ryzenów są konstrukcje na Aseteku bo nie pokrywają dobrze całego Ryzena - są zbyt wycentrowane). 

 

Autor niech dokładnie się wsłucha w cooler. Wątpię by było to syczenie (brak wycieku - nieszczelności). Poza tym nie jest to układ, który mogły syczeć. 

Wsłuchałbym się w:

- wentylatory (zależnie od obudowy i miejsca montażu na określonych RPM mogą wydawać dziwny pogłos/rezonans akustyczny, np, u mnie w Define R6 na topie muszę unikać zakresu 840-890rpm). 

- piszczenie cewek płyty głównej, GPU lub zasilacza

- przysłuchałbym się blokopompce

 

A to że wchodzi na wyższe obroty przy obciążeniu jest normalne i jest związane z twoimi ustawieniami w biosie. RPM pompy, RPM wentylatorów itp. 

 

A powietrze zawsze jest w AIO, każdym (czasami trafiają się sztuki z jego zbyt dużą ilością ale głównie w najtańszych AIO). Dla tego ważne jest dobre umiejscowienie radiatora by je uwięzić w radiatorze w najwyższym punkcie. Jeżeli dostało się do pompy to pomóc może "taniec szamana".

Link to post
Share on other sites
  Autor niech dokładnie się wsłucha w cooler.

 

Wszystko się zgadza ale Autor to 8 listopada 2019 opuścił pokład i tyle go widzieli  :) teraz to rozmowa tyczy się #4 i jakże wspaniałego AIO "Navis 120 ARB" a właściwie jego trybu "startującego odrzutowca". 

 

I tutaj właściwie  @ćwirek_z_Krakowa. zamyka ten temat.

 

To nie pasta, tylko kupiłeś tanie chłodzenie wodne w cenie dobrego chłodzenia powietrznego,

 

Właściwie to powietrze za 80zł sprawdziłoby się tam lepiej.

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/chlodzenie-komputera/chlodzenie-do-procesora-cpu/silentiumpc-chlodzenia-cpu-spartan-4-max?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

A tak już konkretnie to oddałbym to AIO w "dobre" ręce,  w to konto założył tam grandisa (o ile się zmieści, co to za obudowa?) i zapomniał o temacie. 

 

No chyba że autor upiera się nad AIO to w twoim poradniku @@Revenant, jest wszystko co i za ile, żeby to miało ręce i nogi.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, a ten poradnik napisał po to by ludzie unikali takich tanich padlin. Za 350zł można kupc DRP4 lub kupić używkę taniej (ja swojego puściłem za 250zł w stanie idealnym). I tam nie ma co hałasować i się zepsuć. I na pewno był na poziomie takiego bieda AiO. 

 

A Spartan zawsze na propsach. Sam miałem pierwszego spartana a potem montowałem ze dwa Spartany Pro. A teraz jeszcze jakieś Maxy zrobili.  :D Dobry cooler i jeszcze można łatwo wymienić wentylator na np. Arctica P gdy kupuje się Value Packa od razu do obudowy. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...