Skocz do zawartości

Overlocking FX 6100, Sabertooth 990FX


Recommended Posts

Witam,
 
Ostatnio zacząłem zaznajamiać się z tematem overlockingu i podkręciłem procesor FX-6100 do 3.9 Ghz, komputer jest stabilny, natomiast problem pojawia się przy zmianie CPU Ratio na 20 (i wyżej) gdy komputer przechodzi w stan wstrzymania, nie wybudza się. Niestety na manualu nie byłem wstanie zmienić tak ustawień biosu, żeby nie było problemu z wybudzaniem się komputera. Zamieszczam screeny z ustawieniami na których komputer jest stabilny. Oczywiście próbowałem różnych ustawień, także dużo tematów przejrzałem na google więc może ktoś mi podpowie z czego wynika ten problem? 
 
Bios: 1604 (najnowszy)
Płyta główna: Sabertooth 990FX
Zasilacz: OCZ ZS 550W 135, 80 Plus Bronze
Ram: Kingston DDR3, 2x4GB GB,1600MHz, CL9 (KHX1600C9D3B1K2/4GX)
 
 

 


edit:

 

dodam, że mam utworzony RAID 0 z dwóch dysków ssd po 240GB, czy RAID 0 moze powodować takie problemy?

Link to post
Share on other sites

po ośmu latach od premiery szczerze wątpię, że ktoś będzie coś pamiętał. Nie warto nawet tego pamiętać.

 

Polecam overclocking zaraz po premierze i ustawienie profilu w biosie.

 

Dzisiaj jedynie mogę odesłać cię do poradników w sieci

Link to post
Share on other sites

Posiadam kartę graficzną RX 470 4GB i nie mam zamiaru na ten moment inwestować w nowego PC, bo wymieniając przykładowo procesor zyskam większą wydajność w grach (kilkanaście FPS więcej, co robi różnicę). Poza tym chciałbym się do edukować w temacie overclockingu dlatego też staram się podkręcić ten procesor, potrzebuję odpowiedzi na pytanie co w moim PC może powodować problem z wybudzaniem po OC powyżej 3.9 Ghz? jakbym miał kilka podzespołów to bym mógł pewne rzeczy wykluczyć, ale nie posiadam dlatego jeżeli ktoś posiada wiedzę na ten temat to proszę o pomoc. Bardzo możliwe, że jest to jakaś głupota typu za słaby zasilacz (nie posiadam mocniejszego zasilacza na podstawkę niż 550W itd.) .

Link to post
Share on other sites

Coś tu mi nie gra...

Najpierw popatrz jak radzą sobie w grach nowe procesory i wybierz jaką wydajność chcesz, czego oczekujesz.

Zostaw już ten pradawny sprzęt... Dzisiaj OC wygląda inaczej niż 10 lat temu czy 20 cxy 30...

 

Jak kręcić to tylko nowe jednostki jeżeli interesuje cię wzrost wydajności a nie tylko punkty w starych benchmarkach i bicie rekordu świata pod ciekłym azotem dla FX 6100

 

Kup nowe i się naucz albo... Bij sobie benchmarki dla 6100

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem, po co udzielasz się jak nie masz nic mądrego do powiedzenia. Myślisz, że nie sprawdzałem jaką wydajność otrzymam z nowym prockiem z moją kartą??? Nie rozumiem ludzi typu kup nowe, bo po co Ci stare  :facepalm: Jeżeli starcza na moje potrzeby to po co mam zmieniać.. 

Link to post
Share on other sites

Chodzi po prostu o to, że być może jesteś już na granicy możliwości tej konkretnej sztuki i szkoda zdrowia na analizę tematów sprzed 7 lat dla 3-6 % wydajności (bo przy 4ghz każde kolejne 100mhz to tylko 3%) W grach realnie da ci to 1-2fps, albo nic, stąd taka a nie inna sugestia kolegi@@Bichits,

Link to post
Share on other sites

okej, spoko, ale chodzi o to, żeby pewne rzeczy rozwiązywać a nie zamykać temat, człowiek się rozwija rozwiązując jakieś problemy a jeszcze lepiej jest rozwiązać problem którego rozwiązania u wujka google nie znajdziesz. Nie zaczynajmy dyskusji na temat po co, na co to komu itd. Jeżeli ktoś ma w głowię jakiś pomysł co może być powodem problemów OC to proszę o komentarz. 

Link to post
Share on other sites

AMD C1E Support – Disabled;
AMD C6 Support – Disabled;
AMD Cool&Quiet control – Disabled;
AMD APM Master Mode – Disabled

AMD Turbo/ Auto Overclocking - Disabled

CPU Load Line Calibration  -High lub Extreme

CPU Voltage - nie przekraczaj 1.5 V (zmieniaj co 0.20 - 0.25V) - nie wiem jak pozwala ta płyta

NB Voltage - nie przekraczaj 1.2 V (zmieniaj co 0.02 V) - jw.

 

teraz się bawisz i testujesz znajdując złoty środek.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

AMD C1E Support – Disabled;

AMD C6 Support – Disabled;

AMD Cool&Quiet control – Disabled;

AMD APM Master Mode – Disabled

AMD Turbo/ Auto Overclocking - Disabled

CPU Load Line Calibration  -High lub Extreme

CPU Voltage - nie przekraczaj 1.5 V (zmieniaj co 0.20 - 0.25V) - nie wiem jak pozwala ta płyta

NB Voltage - nie przekraczaj 1.2 V (zmieniaj co 0.02 V) - jw.

 

teraz się bawisz i testujesz znajdując złoty środek.

 

Dzięki wielkie za konkrety! Sprawa wymaga poświęcenia większej ilości czasu którego niestety w tym momencie nie posiadam, ale jeżeli znajdę odpowiednią konfigurację która będzie w pełni stabilna to ją zamieszczę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...