Skocz do zawartości

Komputer do gier obsługujący 2 użytkowników jednocześnie ( ASTER )


Recommended Posts

Witam


Planuje zmodernizować swój aktualny komputer w taki sposób by mógł on uciągnąć jednocześnie dwóch użytkowników, podział będzie się odbywał za pomocą programu aster.


Moje pytanie jest takie czy procesor, płyta główna i ram dadzą radę obsłużyć 2 użytkowników 


 


Procesor AMD Ryzen 7 2700X, 3.7GHz, 16MB


Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16


Płyta główna Gigabyte B450M DS3H


Jeden użytkownik będzie używał gtx 680 a drugi otrzyma gtx 1660 w późniejszym czasie gtx 680 zostanie też wymieniony na gtx 1660


 


pozostałe podzespoły jakie zostaną to:


dysk ssd 512GB goodram IRIDIUM


zasilacz 600W cooler master 


budżet na procesor płytę główną i ram to max 1500zł ( chyba że dołożenie paru zł spowoduje spory skok wydajności to rozważę podniesienie budżetu)


 


Pozdrawiam


Link to post
Share on other sites

W odniesieniu do GPU - te zdanie ciężko mi rozszyfrować.

 

Na sam początek chcesz mieć GTX 680 a potem wymienić je na GTX 1660?

 

Czy jednocześnie na początku chcesz mieć 680 + 1660 a potem 2x1660  :?:

 

//Poza tym co chcesz żeby robić na tych obu kontach? Jakie zastosowanie?

Link to post
Share on other sites

Wątek mnie bardzo zaciekawił bo szczerze jeszcze nie korzystałem z takiego soft'a - do dzielenia zasobów na n użytkowników. Sobie tutaj poczytam ;)

 

Ale jeśli chodzi o kwestie techniczne:

 

1. PSU 600W nie uciągnie dwóch wymienionych kart. 680'tka ma w minimum req. wymienione 550W. Markowy zasilacz markowym ale bez przesady ;)

 

2. Wymieniona płyta główna ma tylko jedno złącze PCI-E x16, a kolejne to x4 - przez co podłączone przez nie GPU będzie ograniczone.

 

I obawiam się że mądrzejsi ode mnie w tym temacie mogą wskazać kolejne problemy jeśli chodzi o hardware.

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na problem z płytą główną (przyznaje się że nie spojrzałem dokładnie na specyfikacje) aktualnie będę myślał nad 

 

Gigabyte B450 AORUS ELITE

w specyfikacji ma podane PCIe3.0x16 - 2szt

 

co do zasilacza to jeden kalkulator podał mi że starczy mój zasilacz, po twoim zwróceniu uwagi i sprawdzeniu 2 innych kalkulatorów wychodzi że powinienem mieć około 700W zasilacz i to bez zapasu mocy

 

Co do samego pomysłu to też wpadłem na niego przypadkiem przeglądając youtube

Pobrałem program i nawet na moim aktualnym zestawie (gtx680 + fx6300+12GB RAM) da się grać jednocześnie w mało wymagające tytuły.

po co składać 2 zestawy jak można poskładać 1 mocniejszy (przynajmniej tak mi się wydaje że jest to tańsze rozwiązanie)

Edytowane przez wachomaster
Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza musisz uważnie przypatrzeć jeśli chciałbyś iść w 2xGPU w zapas jaki potrzebujesz.

 

Co do dwóch zestawów - pewnie masz na myśli x2 GPU? Na początku myślę że musiałbyś postawić jakie masz założenia - w co byś chciał grać i na jakich monitorach. Czy miałoby to być 2x Full HD?

 

Dwie karty to dużo ciepła, prądu i wychodzi dużo drożej aniżeli jedna mocniejsza - jeszcze kwestie związane właśnie z koniecznością lepszego PSU i chłodzenia całej budy.

 

Co do samego Astera i dzielenia zasobów to tutaj się nie wypowiadam bo doświadczenie jak pisałem nie mam.

 

Ale myślę że bardzo ważny aspekt to taki że jeśli chciałbyś iść tak jak pisałeś w 2x1660 to one nie współpracują w SLI (ich moc obliczeniowa się nie łączy - przynajmniej w aspekcie gamingu).

 

To znaczy jak jednak ktoś z tych dwóch użytkowników postanowił pograć "egoistycznie" samemu i wykorzystać 100 % mocy komputera to mu się nie uda i jedna karta będzie się nudzić :) co znowu przemawia za jedną - mocniejszą kartą. Aczkolwiek znowu powtórzę że nie wiem jak rozwiazanie 1CPU/1GPU działa w przypadku dzielenia tych zasobów czy tu nie ma jakiegoś ukrytego problemu związanego ze spadkiem wydajności grając we dwóch ;)

Link to post
Share on other sites

zasilacz to temat na razie otwarty jak w moim zasilaczu zacznie mi wywalać zabezpieczenie przeciążeniowe to wtedy go wymienię lub jak wykombinuje dodatkową gotówkę

 

odnośnie samego programu ASTER to jest jeszcze inna metoda  np. stawianie maszyn wirtualnych tak jak na tym filmiku 

https://www.youtube.com/watch?v=q8D-QI-89S0

 

co do SLI karty właśnie nie mają pracować w SLI każda karta graficzna działa niezależnie od siebie ( dlatego można w sumie wkładać 2 różne karty )

 

rozdział mocy będzie dotyczył tylko procesora bo karte graficzną każdy użytkownik będzie miał "własną" ramu jest po 8GB na użytkownika ( wystarczająco )

o opłacalności teraz

przy składaniu mojej maszyny potrzebuje (3715)

300zł - Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 CL16 (2x8GB)

820zł - AMD Ryzen 7 2700X

400zł - Gigabyte B450 AORUS ELIT

2x1100zł MSI GeForce GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC 6GB GDDR

 

a teraz by poskładać 2 zestaw ( 2 komputer ) potrzebowałbym dodatkowo ( pisze ogólniki )

obudowa 150zł, płyta główna 300zł, procesor (ryzen 5 2600) 600zł , dysk ssd 250zł , zasilacz 250zł, 

czyli kolejne 1550 ( ram podbieram z 1 zestawu i jest po 8 w 1 obudowie )

nawet biorąc pod uwagę że mógłbym w 1 kompie zmienić procka na ryzen 5 2600 i dać słabszą płytę główną i takj dalej wychodzi drożej o około 1200zł

 

odnośnie wyświetlania obrazu 

2x 1080p

Edytowane przez wachomaster
Link to post
Share on other sites

Ciekawy temat, pierwszy raz słyszę o czymś takim.  Odnośnie zasilacza to ten zestaw nie pobierze realnie 500W. Chociaż i tak zasilacz będzie mocno obciążony jeśli jest dobrej klasy i raczej nie męczyłbym go aż tak. Podałbyś jaki to model, bo coś czuję, że to jakaś budżetówka CM więc realnie może tej mocy mieć o wiele wiele mniej np. coś bliżej 400W.

Link to post
Share on other sites

co do SLI karty właśnie nie mają pracować w SLI każda karta graficzna działa niezależnie od siebie ( dlatego można w sumie wkładać 2 różne karty )

 

Zdaję sobię z tego sprawę - chciałem Ci tylko wskazać że jeśli chciałbyś Ty albo inny użytkownik grać w solo (np. sporadycznie) ale tym razem na "super uber" ustawieniach to nic to nie zmieni bo dalej będziesz utylizować tylko jedną kartę (brak możliwości wykorzystania obu przez jednego użytkownika).

 

A skoro wcześniej pisałeś że na tym zestawie z jednym gpu odpaliłeś więc uznaje że się tak da więc może pójdziesz w temat jednej mocniejszej karty zamiast dwóch średnich?

 

Wydaje mi się rozwiązanie bardziej flexi :) pytanie jak w praktyce jeśli chodzi o ten split zasobów.

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Dobra co do gry solo teraz zrozumiałem.

 

Praktycznie w każdym temacie związanym z współdzieleniem komputera podają że powinno się mieć 2 karty graficzne ( w tym filmie o maszynach wirtualnych podkreślali to kilkukrotnie ) Obstawiam że chodzi tu głównie o Vram Karty a i pewnie przepustowość portu PCIe będzie miała na to spory wpływ, dwa razy więcej obliczeń z dwóch różnych źródeł będzie powodowało spowolnienia i zatykanie portu.

 

Liczyłem na to że znajdzie się ktoś kto już to robił przede mną ;)

 

zamiast tych dwóch kart miałbym teoretycznie 1x RTX 2060 SUPER 

jeszcze jest 1 aspekt - na 1 mocną karte musiałbym wyłożyć od razu a 2 słabsze kupię stopniowo ( ale mniejsza z tym )

Link to post
Share on other sites

 

Podczas grania w bardziej wymagające tytuły, nawet posiadając dwa układy graficzne, pojedyńczy procesor będzie stanowił znaczące ograniczenie. Podobnie mocno obciążony będzie dysk oraz pamięć RAM. Obawiam się, że koszt takiej konfiguracji będzie zbyt wysoki...

Link to post
Share on other sites

obciążenie dysku można przeskoczyć montując dodatkowy dysk SSD lub użyłbym zwykłego dysku jaki już posiadam ( każdy użytkownik dostałby swój dysk ), 

Obciążenie/opuźnienie RAMU można by zminimalizować po przez kupno ramu w układzie 4x4gb ( nie mam potwierdzonego info )oraz podkręcenie częstotliwości kontrolera ramu ( nie pamiętam jak dokładnie się to nazywa )

Najbardziej właśnie mnie zastanawia jak mocno te karty będzie blokował procesor jakby nie było to procek w układzie 8 rdzeni 16 wątków więc powinien se jakoś radzić. Jeżeli chciałbym coś z większą ilością rdzeni to pozostanie mi tylko Threadripper 1920x ale to już koszta rosną astronomicznie. i prędzej poszedłbym w dwie mniej wydajne karty np. rx 570/rx580 (używki da się kupić za 350-550zł)by ich nie blokować procesorem.

Jutro postaram się napisać do chłopaków z tego filmiku o to jaki oni mieli zestaw i może jakieś porady odnośnie takiej konfiguracji.

Edytowane przez wachomaster
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...