Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam od dłuższego czasu borykam się z problemem jąkania w grach, przeczytałem już chyba wszystkie tematy na forach i nie rozwiązałem tego irytującego problemu. Skorzystałem ze wszystkich rad znalezionych na forach od reinstalacji systemu z 20 razy do wyłączenia takich opcji jak hpet,superfetch, itp. i pomogło to tylko nieznacznie, ścinki nadal występują. Zastanawiam się czy problemem nie jest GPU, gdyż podczas takiej ścinki pomimo włączenia opcji "preferuj maksymalna wydajność" użycie GPU czasami nawet spada do 0% i karta zbija taktowanie.

 

Specyfikacja Pc:

CPU: Ryzen 2700 4ghz 1.4v

Ram: hyperx predator rgb 16gb 3200mhz @3466mhz

GPU: rtx 2070 w wersji armor od msi

Płyta: wcześniej Gigabyte b450 aorus Elite, obecnie ASRock b450 steel legend. Płytę zmieniłem ponieważ ram nie chciał iść wyżej jak 2800mhz, lecz po wymianie ścinki pozostały.

Zasilacz: seasonic focus plus gold 550w

Dyski: Samsung 970 Evo 250gb, adata su 800 1tb

Edytowane przez Pawelgs
Link to post
Share on other sites

Ślepy jestem, nie zobaczyłem.

 

Jak czytam o podobnych problemach na podobnym sprzęcie to większość ludzi rozwiązała problem przez czysta instalacje sterowników GPU i płyty głównej. Jest też kilka osób, które rozwiązały problem wyłączając wszystkie opcje oszczędzania energii w biosie i ustawiając profil zasilania AMD na performance.

 

Ja miałem problem z czkawkami ale to miałem 5700xt i okazało się, że odświeżanie monitora musiałem ustawić w sterownikach karty i ustawieniach monitora na 144 inaczej gry skakały.

 

Gry masz na SSD?

Link to post
Share on other sites

CPU dokładnie działa na 1.34v w pierwszym poście zaszła pomyłka, wczoraj zrestartowałem bios i nic w nim nie zmieniałem i stuttering nadal występuje, powiedziałbym nawet że w jeszcze większym stopniu. Karta działa cały czas na domyślnych ustawieniach. Czy przyczyną może być to że najpierw miałem jedną kość ram a po tygodniu dokupiłem taka samą?

Link to post
Share on other sites

zostaw je na 2400 mhz,cl 17 17 17 39 na razie. 

ewentualnie spróbuj z jedną kostką (zmień je później, aby obie pojedynczo przetestować) 

 

W dzienniku zdarzeń nic nie ma? 

 

Jak wygląda użycie CPU, RAM i GPU zaraz przed i w trakcie ścinek.  

spróbuj jeszcze mnożnik zablokować dla CPU.

Obniż też trochę MHz CPU i MHz GPU jak i MHz GDDR na karcie. 

 

z Bclk się nie bawiłeś? 

 

​dzieje się tak na każdych ustawieniach grafiki w różnych grach? 

​próbowałeś instalować gry na samsungu? 

 

Jaki masz monitor, próbowałeś innym kablem? (ja u siebie miałem artefakty przez kabel DP, a dokładnie przez 90 stopniowe adaptery do DP)

Link to post
Share on other sites

Ok jutro obniżę taktowanie, przetestuje i dam znać, dzisiaj musiałem wyjechać i wrócę dopiero wieczorem.

 

Co do stutteringu to występuje we wszystkich grach w które grałem niezależnie od ustawień graficznych. W jednych grach lag pojawi się raz na kilka minut,w innych praktycznie cały czas. Najgorzej jest we wiedźminie 3 i bf5 tam stuttering jest praktycznie cały czas.

 

Instalowałem na Samsungu i nic to nie pomogło. Z bclk się nie bawiłem.

 

W przypadku takiego laga nieraz użycie GPU potrafi spaść do 0% i zbija taktowanie, pomimo włączenia opcji "preferuj maksymalną wydajność" w panelu NVIDIA, stąd właśnie moje przypuszczenia że coś z kartą może być nie tak.

 

Monitor to Samsung qled LC27FG73FQUXEN, próbowałem przez dwa różne kable dp i nic to nie dało, jutro jeszcze sprawdzę przez HDMI.

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam było gorzej na dx11, ale jeszcze jutro sprawdzę.


Więc tak przetestowałem pojedyncze kości ram, monitor podłączyłem przez hdmi wszystko na domyślnych ustawieniach biosu i stuttering dalej jest. Już nie mam pomysłów co może być nie tak, nie mam skąd pożyczyć innej karty żeby przetestować. Jeszcze zastanawiam się na sekcją zasilania cpu czy czasami nie jest za słaba na 8 rdzeniowy procesor.

Edytowane przez Pawelgs
Link to post
Share on other sites

Uruchom HWiNFO z wyborem Sensors only następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Uruchom grę i pograj do czasu złapania kilku takich ścinek. Wyjdź z gry i zamknij HWiNFO. W tym momencie  program zapisze log. Zapisany log wrzuć na jakiś hosting, a tu daj linka.

Link to post
Share on other sites

W logu nie ma żadnych nieprawidłowości po stronie płyty, CPU i pamięci RAM jak również napięć powyższych podzespołów. W karcie graficznej nie są włączane żadne zabezpieczenia czy też ograniczenia prądowe. Są widoczne przycięcia w postaci chwilowych spadków FPS powiązanych z obniżeniem taktowania GPU, pamięci graficznej jak też spadkiem zapotrzebowania prądowego. Spada też przepustowość PCI Express. Spróbowałbym na innej karcie graficznej, bo log wskazuje na nią.

Link to post
Share on other sites

A więc problem rozwiązałem. Co się okazało to bios karty był wadliwy, poprosiłem na forum msi o nowszy i po wgraniu dosłownie wszystkie lagi ustały, do tego temperatury gpu spadły z 70 stopni do 65 stc. Także już nigdy nic nie kupię od msi, walczyłem z tym problemem przez jakieś 2 miesiące przez to że msi wydało bubla i nie umieli dopracować swojego produktu. Także dzięki wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...