Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie.

Ostatnio miałem okazję doświadczyć ciekawych zjawisk odnośnie konsumpcji pamięci RAM przez oryginalny windows 10 x64, ale powoli

 

      Cofnijmy się o 24 miesiące. Wtedy zakupiłem klucz na owy system. Zainstalowałem go na kompie z 8GB pamięci RAM.

Na pulpicie użycie pamięci było poniżej 2GB

Konkretnie - 2,1GB podczas odpalonej Opery z fejsbukiem i filmem FHD na YouTube

 

      Parę tygodni temu, ten sam setup z tymi samymi zadaniami brał 4,1GB !!!!!!!!! Na samym pulpicie po uruchomieni systemu zużycie było na poziomie 3GB. 

 

      Dzisiaj na kompie z 16GB pamięci ram (sygnatura) na pulpicie użycie ramu wynosi lekko ponad 3GB, a na tych samych zadaniach co dwa lata temu użycie wynosi ponad 5GB!

 

Czy ktoś może mi wyjaśnić, co tak na prawdę zjada ten ram? Co się dzieje? Jak działa kompresja ramu w w/w przypadkach? etc? Z góry dziękuję jeśli komuś będzie chciało się odpowiedzieć na moje pytania, pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

 

 

Parę tygodni temu, ten sam setup z tymi samymi zadaniami brał 4,1GB !!!!!!!!! Na samym pulpicie po uruchomieni systemu zużycie było na poziomie 3GB.

Może w międzyczasie doszły jakieś aplikacje w autostarcie które działają w tle i zwiększają zużycie?

 

 

Dzisiaj na kompie z 16GB pamięci ram (sygnatura) na pulpicie użycie ramu wynosi lekko ponad 3GB, a na tych samych zadaniach co dwa lata temu użycie wynosi ponad 5GB!

To akurat normalne, masz więcej RAMu więc więcej danych się w nim buforuje żeby były one szybciej dostępne gdy będą potrzebne. Ram nieużywany to ram zmarnowany, system dynamicznie dostosowuje jego zużycie w zależności od dostępnego miejsca. U mnie po wymianie z 8 na 16gb też zużycie podskoczyło. Podobne zjawisko dotyczy też VRAMu w kartach graficznych. Gra może płynnie działać na wersji 4gb ale na wersji 8gb zużycie będzie większe np. ok 6gb. Sterownik ładuje w tym przypadku więcej tekstur do bufora, bo po prostu może więc czemu nie.

Link to post
Share on other sites

okej

 

programy mam te same , tylko aktualizowane

 

No nic, pozostaje pogodzić się z tym faktem. To duży skok z 2gb na 5gb dlatego się zaniepokoiłem swoją inwestycją w ram (bo de facto jest ta sama sytuacja co jeszcze dwa lata temu, a pieniądz nie czeka

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Co ci zajmuje miejsce w pamięci to tak naprawdę (które piszemy razem a nie osobno) nikt nie ma zielonego pojęcia. Nie wiadomo co masz tam zainstalowane i jakie programy działają w tle.

 

Ja mam teraz raptem Firefoxa z 12 zakładkami, w tle Eset i mi system zajmuje 5,6 GB z 32. Jakbyś miał 4 GB, to system na dzień dobry by zajął 2 GB. Na komputerze z 2 GB RAM  Windows 10 na dzień dobry zajmuje około 1.1 GB. Generalnie im masz więcej RAMu, to system chętniej z niego korzysta i ładuje do pomięci więcej danych. Po prostu wykorzystuje zasoby, które ma dostępne. Dzięki temu rzadziej będzie się odwoływał do dysku i powinien szybciej działać. Nie po to się kupuje 16 giga RAMU żeby 14 leżało nieużywane odłogiem.

 

Druga sprawa, to po każdej większej aktualizacji w tle działa coraz więcej procesów. Czy są do czegokolwiek potrzebne to już inny temat.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...